Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας .......


alexioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναφέρω ένα παλιό PC.επδει έχω και 14 παλιότερα γνήσια παιχνίδια,θέλω να το δώσω σε γειτονακι......

Πήρα έναν SSD 128gb όπου πέρασα windows 7.

Έβαλα μια κάρτα gt 710 2gb.που είχα.

Πρόβλημα 1:δεν αναγνωρίζει την gt710,την βλέπει σαν nvidia 16mb.

Πρόβλημα 2: δεν με αφήνει να εγκαταστήσω τα windows 10 λόγω έλλειψης ram.

Εντομεταξυ η μόνη ram που βλέπει είναι 2gb unb PC2 5300 cl5.

Από τα 2gb τα windows βλέπουν μόνο 512mb!!!!!

Η motherboard υποστηρίζει ddr2 στα 533.

Έχω 2 από 1gb ddr2 στα 667,αλλά δεν τις αναγνωρίζει!!!!!!

Screenshot_20231215_124711_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20231215_124646_com.android.chrome.jpg

IMG_20231215_125304.jpg

IMG_20231215_125316.jpg

IMG_20231215_125327.jpg

IMG_20231215_125347.jpg

IMG_20231215_125419.jpg

IMG_20231215_125432.jpg

IMG_20231215_132157.jpg

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα τα 10 σε αυτό το μηχάνημα. Την κάρτα δεν την βλέπει λόγω windows 7 βρες και πέρασε παλιούς drivers της nvidia για να την δει σωστά. Αυτό με την μνήμη μου κάνει περίεργο αφού μιλάμε για windows7X64 δοκίμασε να περάσεις τους drivers της μητρικής μπας και στρώσει η κατάσταση.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρικη ειναι πολύ παλια.Δες μήπως εχει καποιο νεωτερο BIOS.πολλές φορες με αυτο αναβαθμιζουν συμβατοτητες με νεωτερες καρτες γραφικων οπως και συμβατοτητα με μνημες.Επίσης μου εχει τυχει παλιο pc να μην βλεπει καποιες μνημες ενω με αλλες στα ιδια gb να παιζει κανονικα.Τέλος θα έλεγα με ισοπροπυλικη αλκοολη και μια παλια οδονοβουτσα ή σκληρο πινελακι να καθαρισεις τα σλοτς της καρτας γραφικών και των μνημων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Crybal είπε

Τέλος θα έλεγα με ισοπροπυλικη αλκοολη και μια παλια οδονοβουτσα ή σκληρο πινελακι να καθαρισεις τα σλοτς της καρτας γραφικών και των μνημων

Φίλε είναι θέμα drives η κάρτα 100% το αντιμετωπίσαμε πρόσφατα σε υπολογιστή που έφτιαξα για πελάτη που για τους λόγους του ήθελε windows7. Με πολύ πιο φρέσκο hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Φίλε είναι θέμα drives η κάρτα 100% το αντιμετωπίσαμε πρόσφατα σε υπολογιστή που έφτιαξα για πελάτη που για τους λόγους του ήθελε windows7. Με πολύ πιο φρέσκο hardware. 

Μπορει να ειναι κι ετσι.Απλα εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε.Ευκαιρια να τα δοκιμασει.Bios ομως βλεπω οτι εχει καμια 10ρια μεσα σε 2 χρονια 2006-2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως γράφτηκε, ξεχνάς τα windows 10. Μη μπαίνεις καν στον κόπο.

Δοκίμασε να αναβαθμίσεις το bios στην τελευταία έκδοση αν υπάρχει.

Δοκίμασε καμια Live έκδοση linux να δεις τι βλέπει εκεί.

Παίξε λίγο με τις μνήμες/slots. Μου έχει τύχει απλά να βγάλω τη μνήμη, να την ξαναβάλω και να δουλέψει. Επίσης έχει τύχει και συγκεκριμένο dimm να μη δουλεύει με τον υπολογιστή. Υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες μερικές φορές.

κάνε κι ένα reset το bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω  βαζω win10 LTSC σε τετοια μηχανηματα και με καρτες παλιοτερες απο αυτην. Η gt710 einai του 2014 σιγουρα παιζει σε win10.

Μαλλον καμια ονboard προσπαθει να διαβασει, αλλαξε το απο bios σε pci express.

Ram θες οπως και δηποτε 4GB+. Απο οτι βλεπω το μομπο δεν σηκωνει πανω απο 2Gb ram, ειναι αρχαια. Το πιο πιθανο να μην παιζει και στικακια 2 Gb ram γιαυτο τα βλεπει οπως ναναι. Μηπως σου χαρισει καποιος καμια αλλη 775  να το δωρισεις στο παιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι σε τόσο παλια pc δεν παιζει η κάρτα μπλα μπλα μπλα(27).png.6502385acacc7c7a0fedd6f3c0ed1bed.pngΜου αρέσει που τα γράφετε με σιγουριά και στόμφο κιόλας.... 

1 ώρα πριν, Apaleytos80 είπε

Απο οτι βλεπω το μομπο δεν σηκωνει πανω απο 2Gb ram

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-8I945GZME-RH-rev-1x/sp#sp 4gb ram

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα screenshot από το device manager

Πέρασε το τελευταίο bios 

Σε laptop με 965 chipset τρέχω win7 χωρίς κανένα πρόβλημα εσύ εχεις  το ξάδελφακη του ίδιας γενιάς 

Μείνε στα 32 bit λειτουργικό  , η gt710 θέλει driver που έχει 

https://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/105846/en-us/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε win 10 έχω εγκαταστήσει μέχρι και  οδηγό για TNT2, πολυ πιθανο να είναιι ram να έχουν κσποιο θέμα και να μην μπορεί να τις χρονισει ο imc  του conroe, όσο για την gt 710, αν δεν μπορείς να βάλεις 4 GB ram,  σου απομένουν τα win 10 32 bit,  είτε βρες μια μητρική με g31, 41,p35 και κανείς μια εγκατάσταση windows 11, μην δίνεις βάση σε βλακείες όπου προτεινονται χωρίς ενδοιασμό να χρησιμοποιεί κάποιος unsuported λειτουργικά όπως τα 7 χωρίς ενημερώσεις ασφαλείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...