Προς το περιεχόμενο

Η Naughty Dog ακυρώνει τη multiplayer έκδοση του The Last of Us


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/12/2023 στις 3:19 ΜΜ, BlueBlade είπε

Μιλάμε για παιχνίδι που δεν έχουμε δει καν κάποιο μικρό έστω gameplay trailer να ξέρουμε τι ακριβώς ετοιμάζουν.

Πως φτάσαμε στο ότι έγινε ένα από τα πιο αναμενόμενα multiplayer;

Αν έχεις παίξει factions στο πρώτο the last of us ίσως να αντιλαμβάνεσαι γιατί κάποιοι το περιμέναμε πως και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στις 15/12/2023 στις 5:12 ΜΜ, Dimitris_1981 είπε

Μετά το pay to win τελείωσε το gaming.

Το pay to win υπάρχει σε συγκεκριμένα παιχνίδια και κυρίως free to play. Ελάχιστα premium παιχνίδια έχουν τέτοια συστήματα.

Ειδικά σε μια χρονιά όπως το 2023 θεωρώ πως σχόλια που αναφέρουν ότι το gaming είναι πεθαμένο ή βρίσκεται στα τελευταία του είναι ψιλό εκτός τόπου και χρόνου. Προφανως και τα παιχνίδια που ανέφερες είναι όλα ένα και ένα, αλλά αυτό που γίνεται φέτος με τις ποιοτικές κυκλοφορίες παιχνιδιών δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει. Αυτό γιατί με τα πάρα πολλά και καλά ΑΑΑ παιχνίδια που κυκλοφόρησαν, έχουμε κάθε εβδομάδα - για να μην πω κάθε μέρα - και την κυκλοφορία μοναδικών indie παιχνιδιών. 

Πραγματικά μόνο όρεξη και ελεύθερος χρόνος χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Το pay to win υπάρχει σε συγκεκριμένα παιχνίδια και κυρίως free to play. Ελάχιστα premium παιχνίδια έχουν τέτοια συστήματα.

Ειδικά σε μια χρονιά όπως το 2023 θεωρώ πως σχόλια που αναφέρουν ότι το gaming είναι πεθαμένο ή βρίσκεται στα τελευταία του είναι ψιλό εκτός τόπου και χρόνου. Προφανως και τα παιχνίδια που ανέφερες είναι όλα ένα και ένα, αλλά αυτό που γίνεται φέτος με τις ποιοτικές κυκλοφορίες παιχνιδιών δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει. Αυτό γιατί με τα πάρα πολλά και καλά ΑΑΑ παιχνίδια που κυκλοφόρησαν, έχουμε κάθε εβδομάδα - για να μην πω κάθε μέρα - και την κυκλοφορία μοναδικών indie παιχνιδιών. 

Πραγματικά μόνο όρεξη και ελεύθερος χρόνος χρειάζεται.

Βρες μου ένα RPG της ποιότητας του Baldurs gate ή Diablo 3. Βρες μου ενα RTS σαν τα Strarcraft , Warcraft,C&C , AoE. Βρες μου ένα Adventure Game σαν το broken sword ή το Monkey island, Ένα ποδοσφαιράκι χωρίς να είναι όλο in app purchases.

Το μόνο που κάνουν είναι κυκλοφορούν τίτλους με γραφικά χάλια σενάριο και πολλές φορές beta versions στα 100€ (βλ. Cyberpunk). Όλα πετσοκομμένα για να δώσεις αλλά τόσα σε expansion packs. Όλα αντιγραφές , σαν να παίζεις το ίδιο πράγμα με αλλά Skin.

Έπαιρνες παλιά το StarCraft και το ελιωνες. Το ίδιο τα πρώτα X-com ή civilization. Ακομα και το Football Manager έχουν καταφέρει να χαλάσουν. 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Βρες μου ένα RPG της ποιότητας του Baldurs gate ή Diablo 3. Βρες μου ενα RTS σαν τα Strarcraft , Warcraft,C&C , AoE. Βρες μου ένα Adventure Game σαν το broken sword ή το Monkey island, Ένα ποδοσφαιράκι χωρίς να είναι όλο in app purchases.

Baldur's gate 3, pillars of eternity 1,2 , tyranny, divinity orginal sin 1,2 , pathfinder kingmaker, disco Elysium είναι μερικά που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό. Επίσης πρόσφατα είχαμε την κυκλοφορία του diablo 4, ενώ ετοιμάζεται και το path of exile 2 να βγει, με το 1 να είναι τόσα χρόνια κορυφαίο στο είδος του. 

RTSs η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε τόσα πολλά όσο παλιά αλλά ακόμα και εκεί το AoE2 συνεχίζει ακάθεκτο μετά από είκοσι χρόνια με νέες προσθήκες, είχαμε ΑοΕ4 και Company of heroes 4, ενώ έχουμε και μια αναβίωση των stealth strategy παιχνιδιών με πρωτοπόρο την mimimi.

Για adventure σε παραπέμπω στο ομώνυμο θέμα του forum 

Επίσης καμία βασική έκδοση παιχνιδιού δεν έχει κυκλοφορήσει, τουλάχιστον μέχρι τώρα, στα 100€, ενώ ακόμη παιχνίδια σαν το civilization (4x) υπάρχουν για όλα τα γούστα.

Πίστεψε με καταλαβαίνω ότι οι εμπορικές πρακτικές τα τελευταία χρόνια είναι πολυ χειρότερες σε σχέση με παλαιότερα, με πολλά παιχνίδια να βγαίνουν σε άθλια κατάσταση και φουλ σε microtransactions. Παρόλα αυτά, για κάθε ένα τέτοιο παιχνίδι, υπάρχουν 20 που είναι όπως πρέπει. Αρκεί να έχεις διάθεση και λίγο χρόνο να ψάξεις (ειδικά οσον αφορά για παιχνίδια από μικρότερα στούντιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Baldur's gate 3, pillars of eternity 1,2 , tyranny, divinity orginal sin 1,2 , pathfinder kingmaker, disco Elysium είναι μερικά που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό. Επίσης πρόσφατα είχαμε την κυκλοφορία του diablo 4, ενώ ετοιμάζεται και το path of exile 2 να βγει, με το 1 να είναι τόσα χρόνια κορυφαίο στο είδος του. 

RTSs η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε τόσα πολλά όσο παλιά αλλά ακόμα και εκεί το AoE2 συνεχίζει ακάθεκτο μετά από είκοσι χρόνια με νέες προσθήκες, είχαμε ΑοΕ4 και Company of heroes 4, ενώ έχουμε και μια αναβίωση των stealth strategy παιχνιδιών με πρωτοπόρο την mimimi.

Για adventure σε παραπέμπω στο ομώνυμο θέμα του forum 

Επίσης καμία βασική έκδοση παιχνιδιού δεν έχει κυκλοφορήσει, τουλάχιστον μέχρι τώρα, στα 100€, ενώ ακόμη παιχνίδια σαν το civilization (4x) υπάρχουν για όλα τα γούστα.

Πίστεψε με καταλαβαίνω ότι οι εμπορικές πρακτικές τα τελευταία χρόνια είναι πολυ χειρότερες σε σχέση με παλαιότερα, με πολλά παιχνίδια να βγαίνουν σε άθλια κατάσταση και φουλ σε microtransactions. Παρόλα αυτά, για κάθε ένα τέτοιο παιχνίδι, υπάρχουν 20 που είναι όπως πρέπει. Αρκεί να έχεις διάθεση και λίγο χρόνο να ψάξεις (ειδικά οσον αφορά για παιχνίδια από μικρότερα στούντιο).

Όπως τα λες και εσύ. Remake ήδη υπαρχόντων παιχνιδιών. Όσο για το Diablo 4 η μεγαλύτερη αποτυχία της blizzard. Έχει φάει τρελό κράξιμο και το παράτησαν οι περισσότεροι.

Μάλλον δεν έχεις δει πως το πάνε. Ξεκινάνε από 60 με 70 € και μετά φτάνουν σε deluxe editions που στην περίπτωση του cyberpunk έφτανε τα 250€.

Το mimimi δεν το ήξερα η αλήθεια είναι αλλά μοιάζει κόπια του commandos με διαφορετικό skin/theme.

Κάποτε έπαιρνες το C&C ή το Warcraft και ήταν ολόκληροι κόσμοι. Το ίδιο και τα StarCraft και Diablo. Δεν ήταν απλά skin είχαν στήσει ολόκληρο game world από πίσω με τρομερά storylines. 
Τέλος όπως λες σαν το civilization που μετά το 2 απλά το ξεζουμίζαν. Το ίδιο και με το FM.

Δυστυχώς η λογική fast food και η καθαρά εμπορική λογική των studios δεν δίνει περιθώρια σε καινοτόμα και ολοκληρωμένα παιχνίδια. 
Και παλιά ξεζουμίζαν τις επιτυχίες αλλά ακόμα και τότε κάτι είχαν να δώσουν σε σενάριο.

Δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη και δεν ξέρω αν πρόλαβες την εποχή εκείνη. Απλά  προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχουν την μαγεία του παρελθόντος γιατί τα φτιάχνουν όλα στο πόδι. Για να καταλάβεις εδώ και 2 χρόνια σχεδόν έχω το Xbox one X και σκονίζεται και δεν πήρα το Series X ή PS 5. Όσον αφορά το PC έχω καταλήξει σε Laptops γιατί δεν χρειάζομαι GPUs αφού δεν παίζω.
Έχω καταλήξει να παίζω χαζό παιχνίδια στο Apple Arcade και το Diablo Immortal με μόνο το battle pass 1 φορά το μήνα. Φυσικά και εκεί επειδή είναι p2w απλά χαζολογάω στον ελεύθερο χρόνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...