Προς το περιεχόμενο

Παράξενος ήχος


tsofras
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xristaras12,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

δεν στο κάνει στην πίεση μονο της κάρτας, θα το ακουσεις και στα ψηλά fps (κοινώς πάνω απο 60-70)

 

3 λεπτά πριν, benign είπε

Περιεργο.Παντως το Furmark ειναι πιο σκληρο πανω στην καρτα απο το Valley.

Μηπως ειναι καποιος ανεμιστηρας του κουτιου και το κανει περιοδικα?

To άκουσα με το valley τελικά , βέβαια σε χαμηλότερη συχνότητα απο το video που ανέβασα. Αλλά αυτός είναι ο ήχος σας ευχαριστώ όλους παιδιά

Έβαλα ως λύση του Xristara γιατί το έκανα replicate με το benchmark που είπε

Screenshot2023-12-16121325.png.b4b145a1662d78e093fcc604a473361a.png

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, δυστυχώς η ευτυχώς (όπως το πάρει κανείς), δεν είναι πρόβλημα το συγκεκριμένο. Αν θυμάμαι καλά, σε διάφορα που είχα διαβάσει σε ελάχιστες περιπτώσεις στο εξωτερικό έχουν κάνει αντικατάσταση κάρτας επειδή ακουγόταν μπόλικο.

 

Επεξ/σία από Xristaras12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Ναι, δυστυχώς η ευτυχώς (όπως το πάρει κανείς), δεν είναι πρόβλημα το συγκεκριμένο. Αν θυμάμαι καλά, σε διάφορα που είχα διαβάσει σε ελάχιστες περιπτώσεις στο εξωτερικό έχουν κάνει αντικατάσταση κάρτας επειδή ακουγόταν μπόλικο.

 

Ναι, δυστυχώς η ευτυχώς (όπως το πάρει κανείς), δεν είναι πρόβλημα το συγκεκριμένο. Αν θυμάμαι καλά, σε διάφορα που είχα διαβάσει σε ελάχιστες περιπτώσεις στο εξωτερικό έχουν κάνει αντικατάσταση κάρτας επειδή ακουγόταν μπόλικο.

 

Δεν με πειράζει γιατί βασικά ένα παιχνίδι παίζω και ακούω παράλληλα μουσική οπότε δεν ακούω κάτι

Απλά έτυχε να δοκιμάσω ένα άλλο εχθές και ακουγόταν πάρα πολύ , παίζει να έχει κάποιο θέμα το game

Μέχρι και division 2 έπαιζα εχθές όλα ultra και δεν άκουσα κάτι

Όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι , περισσότερο φοβήθηκα μήπως έφταιγε κάτι άλλο και πρέπει να ψάχνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιον λόγο η παραπάνω μου απάντηση βγήκε 3 φορές, το διαγράφω.

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coil whine είναι και λίγο συναστρία φίλε μου. @tsofras

Εμένα πχ μου έκανε η 3090 μόνο σε ορισμένα παιχνίδια με DLSS on, ακόμα και αν σε άλλα ήταν +50watt μεγαλύτερη η κατανάλωση, με περισσότερα FPS... στα stress test ποτέ και σε κανένα.

΄Όταν άλλαξα τροφοδοτικό δεν το ξανάκουσα.... βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις φταίει ξεκάθαρα η κάρτα.

Πλέον μέχρι και οι οθόνες μπορεί να βγάλουν coil whine.

Είναι δυστυχώς θέμα τύχης αλλά με πολύ καλό τροφοδοτικό μειώνεις πολύ την πιθανότητα να σου κάτσει.

Αυτό που θα σου φανεί "παράξενο" είναι ότι μπορεί να σου βγει στην πορεία (όπως εμένα) και κάποια τροφοδοτικά να στο εμφανίσουν αμέσως αλλά να "στρώσουν" μετά από λίγη χρήση (το είδα στο PC συναδέλφου!). Προφανώς δεν είναι παράξενο αλλά έχει να κάνει με την καταπόνηση των υλικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Το coil whine είναι και λίγο συναστρία φίλε μου. @tsofras

Εμένα πχ μου έκανε η 3090 μόνο σε ορισμένα παιχνίδια με DLSS on, ακόμα και αν σε άλλα ήταν +50watt μεγαλύτερη η κατανάλωση, με περισσότερα FPS... στα stress test ποτέ και σε κανένα.

΄Όταν άλλαξα τροφοδοτικό δεν το ξανάκουσα.... βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις φταίει ξεκάθαρα η κάρτα.

Πλέον μέχρι και οι οθόνες μπορεί να βγάλουν coil whine.

Είναι δυστυχώς θέμα τύχης αλλά με πολύ καλό τροφοδοτικό μειώνεις πολύ την πιθανότητα να σου κάτσει.

Αυτό που θα σου φανεί "παράξενο" είναι ότι μπορεί να σου βγει στην πορεία (όπως εμένα) και κάποια τροφοδοτικά να στο εμφανίσουν αμέσως αλλά να "στρώσουν" μετά από λίγη χρήση (το είδα στο PC συναδέλφου!). Προφανώς δεν είναι παράξενο αλλά έχει να κάνει με την καταπόνηση των υλικών.

εμένα σκέψου, εδώ και κανένα χρόνο, ξεκίνησε να κάνει η μητρική τον ήχο αυτό όταν στιγμιαία ανεβάσει ρολόγια ο επεξεργαστής. Προσπαθούσα να καταλάβω τι ειναι αυτό το σφύριγμα που ακούω. Στην αρχή πίστεψα οτι το κάνει ο nvme σκέψου γιατί πήγαινε αυτό το τσίνισμα όταν πχ άνοιγα ενα πρόγραμμα. Ελυσα τον πύργο και απο την πισω μεριά των VRM το άκουσα εντονότερο. Όταν το έψαξα για το μοντέλο της μητρικής διάβασα οτι και σε αυτές είναι πιθανό να εμφανιστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...