Προς το περιεχόμενο

Το Baldur's Gate 3 «δεν θα μπει ποτέ στο Xbox Game Pass» δηλώνει η Larian Studios


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Επειδή ίσως δεν έγινα κατανοητός, το game pass ή η συνδρομή του ps πολύ καλά κάνουν και υπάρχουν και με μεγάλη μου χαρά να τις πληρώσω εφόσον βγάζουν τα λεφτά τους.

ΟΜΩΣ, είναι τελειως άλλη ιστορία να μπαίνει ένα παλιότερο παιχνίδι σε μια συνδρομή και αν το έχεις χάσει να το δεις από κει που δεν θα το έπαιζες ποτέ και τελείως άλλο πράγμα να βγαίνει ένα παιχνίδι από την αρχή με το σκεπτικό ότι θα μπει σε συνδρομη για ψίχουλα.

Αυτό σημαίνει ότι το παιχνίδι θα είναι για πέταμα (όπως όλα σχεδόν τα exclusive της Ms)

Όπως για πέταμα είναι και πάντα ήταν (από τα πρώτα 90s που με θυμάμαι να πιάνω χειριστήριο) πολλά παιχνίδια που τα παίρνεις full price

Όπως επίσης είναι γεγονός ότι πολύς κόσμος θα παίζει και πάντα επαιζε παιχνίδια που πολλοί από εμάς δεν θεωρούμε "ποιοτικά"

Όλα αυτά συμβαίνουν και πάντα θα συμβαίνουν, όμως πάντα υπήρχαν παιχνίδια διαμάντια τα οποία πέρα από εμπορική επιτυχία ήταν και παιχνίδια που καθόρισαν ολόκληρες γενιές.

Αυτό υπάρχει μια προσπαθεία από μεγάλο μέρος της βιομηχανίας να εκλείψει και όλα να γίνουν συνδρομές/micro transactions/ on-line ακόμα και στο single player κτλ κτλ

Πράγματα τα οποία δεν προσφέρουν τίποτα στον τελικό καταναλωτή και πράγματα τα οποία και αν γίνονται πολλές φορές εμπορικές επιτυχίες (και καλά κάνουν ελεύθερη αγορά έχουμε) δεν θα πρέπει να θεωρούνται το φυσιολογικό το συνηθισμένο και να θεωρούν όλες οι εταιρείες ότι πρέπει να μπουν σε αυτό το καλούπι διαφορετικά δεν θα είναι βιώσιμες

Ευτυχώς η αγορά δείχνει ότι αυτό δεν είναι γενικά βιώσιμο για όλους, γιατί όπως είπαμε δεν μπορεί όλοι να είναι Fortnite και cod

Ε ωραία ας μην μπουν, δεν υπάρχει κανένα θέμα με αυτό. Γιατί επιμένουμε και κράζουμε το gamepass? Το gamepass προσφέρει κάποια πράγματα και όποιος θέλει μπαίνει. End of story.

Επίσης τα διαφορα gamepasses δεν είναι για τα παλιά παιχνίδια. Πολλοί μπαίνουν γιατί τους προσφέρει ένα κοινό που διαφορετικά δεν θα πλήρωνε ποτέ για το παιχνίδι.

Τέλος, γιατί διαβάζω για microtransactions κλπ. Τι σχέση έχει το κάθε gamepass με αυτό; οι ίδιες οι εταιρίες βάζουν στα παιχνίδια τους microtransactions όχι το gamepass.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

Eιναι γενικο το ζητημα αλλα και τετοια οικονομικα μοντελα δεν βοηθανε . Τα κοστη ειναι το μεγαλο ζητημα για την καθε παραγωγη και η ποπ κουλτουρα που θελει πιο ευπεπτο και αναλωσιμο προιον κοινως fast food σε ολα τα πολυμεσα

Δεν είμαι βέβαιος ότι είναι κάτι που θέλει η pop κουλτούρα, αλλά κάτι που θέλουν να την πείσουν ότι θέλει.

 

8 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Ε ωραία ας μην μπουν, δεν υπάρχει κανένα θέμα με αυτό. Γιατί επιμένουμε και κράζουμε το gamepass? Το gamepass προσφέρει κάποια πράγματα και όποιος θέλει μπαίνει. End of story.

Εμένα προσωπικά το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το εξής:

Έχω φτάσει σε ένα σημείο που δεν έχω καμιά ταινία να δω, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα. Και όχι δεν είμαι γεροπαράξενος..

Φέτος πρώτη χρονιά δεν πήγα σε θερινό σινεμά γιατί δεν είχα τι να δω (και δεν άντεχα να κάτσω 3ωρα για να πάρω ποσότητα μαζί με ποιότητα χωρίς ουσιαστικό λόγο, γιατί τώρα έχουμε και αυτό να γίνεται νόρμα στις "καλές" ταινίες, να κρατούν 3ωρα)

Δεν θέλω να έχω το ίδιο πρόβλημα και στα παιχνίδια

Ήδη έχω αρχίσει να το έχω με το ps5 σε σημείο που δεν το είχα με το PS4 και σκέψου ότι έχω πολύ λιγότερο χρόνο τα τελευταία χρόνια σε σχέση με όταν είχα το 4. Και στο playstation αυτό συμβαίνει καθαρά επειδή πλέον ο ανταγωνισμός (Xbox) είτε έχει αποφασίσει να οδηγηθεί ντε και καλά στη καταστροφή εκτός αν με το στανιό δουλέψει αυτό που ήθελαν ήδη από την προηγούμενη γενιά,ή απλά έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά επειδή δεν θέλει/ δεν μπορεί να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό από την αποδεδειγμένα πλέον καταστροφική στρατηγική του

8 στις 10 φορές καταλήγω να παίζω κατι στο switch..

Άρα ναι, έχω μεγάλο πρόβλημα στο games pass και ξαναλέω όχι γιατί είμαι κατά των συνδρομών ως κάτι συμπληρωματικό αλλά κατά των συνδρομών ως αυτοσκοπό μιας ολόκληρης βιομηχανίας

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Ναι ξαφνικά "όλος ο πλανήτης" ασχολείται με το, πως το είπαμε; α ναι baldurs gate, νομίζεις. Το κάνουν μόνο και μόνο για το free advertisment για να λένε όλα τα blogs "το ταδε στουντιο εριξε ακυρο στη microsoft". Πιασάρικο, δεν λέω. Επίσης κανένας δεν τους βάζει με το ζόρι στο gamepass, ας μην μπουν. Τόσο απλά.

Καλά κάνουν , προϊόν έχουν και το διαφημίζουν όπως μπορούν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Δεν είμαι βέβαιος ότι είναι κάτι που θέλει η pop κουλτούρα, αλλά κάτι που θέλουν να την πείσουν ότι θέλει.

 

Εμένα προσωπικά το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το εξής:

Έχω φτάσει σε ένα σημείο που δεν έχω καμιά ταινία να δω, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα. Και όχι δεν είμαι γεροπαράξενος..

Φέτος πρώτη χρονιά δεν πήγα σε θερινό σινεμά γιατί δεν είχα τι να δω (και δεν άντεχα να κάτσω 3ωρα για να πάρω ποσότητα μαζί με ποιότητα χωρίς ουσιαστικό λόγο, γιατί τώρα έχουμε και αυτό να γίνεται νόρμα στις "καλές" ταινίες, να κρατούν 3ωρα)

Δεν θέλω να έχω το ίδιο πρόβλημα και στα παιχνίδια

Ήδη έχω αρχίσει να το έχω με το ps5 σε σημείο που δεν το είχα με το PS4 και σκέψου ότι έχω πολύ λιγότερο χρόνο τα τελευταία χρόνια σε σχέση με όταν είχα το 4. Και στο playstation αυτό συμβαίνει καθαρά επειδή πλέον ο ανταγωνισμός (Xbox) είτε έχει αποφασίσει να οδηγηθεί ντε και καλά στη καταστροφή εκτός αν με το στανιό δουλέψει αυτό που ήθελαν ήδη από την προηγούμενη γενιά,ή απλά έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά επειδή δεν θέλει/ δεν μπορεί να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό από την αποδεδειγμένα πλέον καταστροφική στρατηγική του

8 στις 10 φορές καταλήγω να παίζω κατι στο switch..

Άρα ναι, έχω μεγάλο πρόβλημα στο games pass και ξαναλέω όχι γιατί είμαι κατά των συνδρομών ως κάτι συμπληρωματικό αλλά κατά των συνδρομών ως αυτοσκοπό μιας ολόκληρης βιομηχανίας

Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί απλά να μεγάλωσες και να χόρτασες τα παιχνίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kλαμα τα 15χρονα που δε θα εξαγοραστει απο τη MS .... λες και θα το παιζανε ποτε ακομα και free οταν δε μπορουν να ολοκληρωσουν ουτε το tutorial :D Τωρα που το σκεφτομαι τα μεγαλα στουντιος θελουν ευκολα παιχνιδακια μπανγκ- μπανγκ-loot αυτο δε τους κανει για τα demographics που πουλανε 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

αν αναλογιστεί κανείς ότι για να τελειώσει το παιχνίδι, χρειάζεται περισσότερες από 140 ώρες, που μεταφράζεται σε περίπου 40 σεντς ανά ώρα, αποτελώντας ένα "value for money" βιντεοπαιχνίδι.

απ΄τα πόσα σεντς και πάνω την ώρα, παύει να είναι vfm ένα παιχνίδι; δηλαδή, για ένα παιχνίδι που κοστίζει 80 ευρω και είναι 20 ώρες, βάσει των υπολογισμών σου μεταφράζεται σε 4 ευρώ την ώρα! κατηγορία παφ και τάληρο;

να σου πω κάτι, τέτοιο μπακαλο-υπολογισμό ουτε ο ζήκος στο μπακαλόγατο δεν έκανε! συγγνώμη κιόλας! :D

Επεξ/σία από pipboy2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

 

 

Αυτό σημαίνει ότι το παιχνίδι θα είναι για πέταμα (όπως όλα σχεδόν τα exclusive της Ms)

 

Απορώ που σε παίρνουν και στα σοβαρά με αυτά που γράφεις. Να δούμε πόσες κωλοτούμπες θα κάνεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Απορώ που σε παίρνουν και στα σοβαρά με αυτά που γράφεις. Να δούμε πόσες κωλοτούμπες θα κάνεις 

Δεν συνηθίζω να κάνω πολλές κωλοτούμπες αλλά συνηθίζω να παραδέχομαι τα λάθη μου

Για πες μου για τα παιχνίδια της Ms..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Δεν συνηθίζω να κάνω πολλές κωλοτούμπες αλλά συνηθίζω να παραδέχομαι τα λάθη μου

Για πες μου για τα παιχνίδια της Ms..

Ποια εκ των Flight Simulator, Forza Motorsport, Forza Horizon,Halo,Age of Empires, Grounded, Pentiment, Starfield, Psyconauts, Sea of thieves, State of decay, Avowed , Hellblade, Redfall, Medium, Scorn θεωρείς σκουπίδι;

Το μόνο που θα έλεγα σκουπίδι είναι το Redfall. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, logistoulis είπε

Παρόλο που το gameplay του συγκεκριμένου παιχνιδιού για εμένα είναι "βαρύ" (θα βαριόμουν μέχρι θανάτου) εκτιμώ την προσέγγιση τους ότι δεν θέλουν το δημιούργημα τους να γίνει κομμάτι μιας συνδρομής fast food.

Άλλωστε έχουμε δει μέχρι στιγμής τα παιχνίδια που φτιάχνονται με το σκεπτικό να μπουν σε συνδρομή πόσο κακά είναι (σχεδόν όλα τα παιχνίδια που υποσχέθηκε η Ms και μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει).

Και επίσης χαίρομαι που το game pass δεν τραβάει τόσο όσο θα ήθελε η Ms.

Καταλαβαίνω ότι στις μέρες μας είναι λογικό να υπάρχουν συνδρομές και δεν υπάρχει γυρισμός, αλλά όχι για τόσο νέους και ποιοτικούς τίτλους.

Ακόμα και όλο το δράμα που παίχτηκε με το cod και τελικά έγινε αυτό που ήθελε η Ms μας έφτασε φέτος να έχουμε ένα cod το οποίο είναι απαράδεκτο για τα χρήματα που κανονικά ζητάει και αυτό γιατί ξέρουν ότι θα μπει σε συνδρομη. Δεν είναι αυτός τρόπος να συνεχίσουν να αναπτύσσονται παιχνίδια.

Η Sony δεν έχω καταλάβει τι έχει να πει πάνω σε αυτό πέρα από το να περιμένει την αναπόφευκτη πλέον αποτυχία του Xbox brand και ευτυχώς που περιμένουμε να βγει switch 2 φέτος να έχουμε σε κάτι να ελπίζουμε

Έχω παίξει Divinity 2 (όσο άντεξα, αλλά έχω περάσει τις 30 ώρες) και Diablo 3 με controller και είναι μια χαρά, δεν μου λείπει καθόλου το ποντίκι, ειδικά για τις περιπτώσεις που μπορείς να παίξεις handheld είναι παραπάνω από καλά και έχεις και την επιπλέον δυνατότητα να παίζεις όπου θες

Πάει το πλυντήριο γόνα

Screenshot_20231217_201418_Skroutz.jpg

Επεξ/σία από Lobo10
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Xbox game pass υπάρχουν πάρα πολλά ΑΑΑ παιχνίδια.

Όποιος ισχυρίζεται κάτι άλλο, απλά δεν ξερει τα παιχνίδια που προσφέρει η υπηρεσία.

Η απόφαση της Larian δεν έχει καμία σχέση με την "αντικειμενική" ή "υποκειμενική" αξία του παιχνιδιού, σε σχέση με την ένταξή του στο game pass.

Απλά το παιχνίδι πήρε εξαιρετικές κριτικές και έχει καλές πωλήσεις. Η εταιρία θέλει να αποκομίσει τα μέγιστα και καλά κάνει.

Το μπαλάκι είναι στην MS, η οποία πρέπει να δίνει μεγαλύτερο ποσοστό στα εξωτερικά στούντιο, ώστε να μην συμβαίνει αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Chocobo said:

1.learning curve άθλιο με σχεδόν ανύπαρκτο tutorial που με αδήγησε σε google + ότι μοιράστηκαν φίλοι...

2.Στο τεχνικό τομέρα έχουμε μέτρια γραφικά ακόμα και για το genre.Μια κάμερα που φαίνεται να νομίζει πως κάτι θάμνοι και κλαδιά είναι μέρος του party...Χαρακτήρες που τις μισές φορές αποφασίζουν να είναι εγγαστρίμυθοι..και πολύ questionable controls και interface....

3.Πολύ αδιάφορο battle system.Τίποτα φανταχτερό.

4.Ιστορία τουλάχιστον μέχρι εκεί που είδα αδιάφορη παντελώς.Μερικά ψιλο ενδιαφέρον side αλλά ώς εκεί.

5.Οι πιο cringy διάλογοι που έχω δεί σε παιχνίδι ή και σειρά στη ζωή μου.Αλήθεια απορώ πως δεν το αναφέρει άλλος αυτό το πράγμα...Οκ είναι φανταστικός κόσμος αλλά τόσο cringe πάει πολύ.

Αν τώρα πρέπει να παίξω άλλες 50 ώρες για να καταλάβω περισσότερα να μου λείπει αλήθεια.Ακόμα και οι 20 ώρες θεωρώ πως είναι μεγάλη ευκαιρία.

Μερικά αρνητικά έρχονται απο το genre...Άλλα όμως έρχονται απο απλά lazy work..Κατά τα άλλα 10/10 όλα τα reviews και ούτε κουβέντα για αρνητικά....Πραγματικά έχει φτάσει η βιομηχανία να συντηρείται/ελέγχεται απο fanbase και άλλα συμφέροντα..

1. Είναι 5e... με κάποιες αλλαγές... υπάρχει άπειρο documentation.

2. Έτσι είναι και αν το βάλεις δίπλα στο avatar δεν τα λες καν μέτρια.

3. Δεν ξέρω τι εννοείς φανταχτερό αλλά όταν σε ένα boss οι περισσότεροι τρώνε wipe και μπορείς να καταφέρεις να το φας σόλο χωρίς καν να κινδυνέψεις σίγουρα έχει πολύ ενδιαφέρον.

4/5. Χάλια ιστορία, αλλά ξυπνάει αναμνήσεις σε πολλούς από τα παλιά που είχαν ωραίο story.

Το παιχνίδι αυτό έχει 10/10 γιατί είναι διαφορετικό, εγώ περνάω ώρες να σκέφτομαι με excel αντί απλά να κάνω grind. Ξέρεις ότι σίγουρα είναι για σένα αν μπορείς να φτιάξεις το ποιο OP group αλλά δεν το φτιάχνεις γιατί σε ενδιαφέρει περισσότερο το RP μέρος και αν ξέρεις όλα τα bugs αλλά δεν χρησιμοποιείς κανένα γιατί θέλεις το challenge.

11 hours ago, atypicalcoder said:

Δηλαδή προτιμάς να πληρώνεις ξέρω γω 70αρικα για το κάθε παιχνίδι που θα το παίξεις 10-20 ώρες και αυτό ήταν?

Εγώ προτιμάω να πληρώνω το studio ή να παίρνω από το θείο τα παιχνίδια/video, το να τα κλέβει το youtube για εμένα ή να μου τα δίνει για ένα κομμάτι ψωμί η MS σαν νταβατζής δεν το καταλαβαίνω γιατί βοηθάει.... ποια είναι η αξία/λειτουργία που προσθέτει η MS πέρα από το να κατεβάζει τα βρακιά στους μικρούς;

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ετσι κι αλλιώς δεν αξίζει να μπει το συγκεκριμένο σε αυτό το μοντέλο χρήσης.

Είναι ένας τίτλος που πρέπει να αφιερώσεις πάρα μα πάρα πολλές ώρες. Αρα καλύτερα να το αγοράσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, logistoulis said:

Δεν είμαι βέβαιος ότι είναι κάτι που θέλει η pop κουλτούρα, αλλά κάτι που θέλουν να την πείσουν ότι θέλει.

 

Εμένα προσωπικά το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το εξής:

Έχω φτάσει σε ένα σημείο που δεν έχω καμιά ταινία να δω, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα. Και όχι δεν είμαι γεροπαράξενος..

Φέτος πρώτη χρονιά δεν πήγα σε θερινό σινεμά γιατί δεν είχα τι να δω (και δεν άντεχα να κάτσω 3ωρα για να πάρω ποσότητα μαζί με ποιότητα χωρίς ουσιαστικό λόγο, γιατί τώρα έχουμε και αυτό να γίνεται νόρμα στις "καλές" ταινίες, να κρατούν 3ωρα)

Δεν θέλω να έχω το ίδιο πρόβλημα και στα παιχνίδια

Ήδη έχω αρχίσει να το έχω με το ps5 σε σημείο που δεν το είχα με το PS4 και σκέψου ότι έχω πολύ λιγότερο χρόνο τα τελευταία χρόνια σε σχέση με όταν είχα το 4. Και στο playstation αυτό συμβαίνει καθαρά επειδή πλέον ο ανταγωνισμός (Xbox) είτε έχει αποφασίσει να οδηγηθεί ντε και καλά στη καταστροφή εκτός αν με το στανιό δουλέψει αυτό που ήθελαν ήδη από την προηγούμενη γενιά,ή απλά έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά επειδή δεν θέλει/ δεν μπορεί να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό από την αποδεδειγμένα πλέον καταστροφική στρατηγική του

8 στις 10 φορές καταλήγω να παίζω κατι στο switch..

Άρα ναι, έχω μεγάλο πρόβλημα στο games pass και ξαναλέω όχι γιατί είμαι κατά των συνδρομών ως κάτι συμπληρωματικό αλλά κατά των συνδρομών ως αυτοσκοπό μιας ολόκληρης βιομηχανίας

Έχω κόψει όλες τις συνδρομές εκτός νετφλιξ και για καινούργιες  ταινίες η κλασσικές ταινίας η νοικιάζω η αγοράζω από apple TV το spider verse 2 ήταν  πόλη καλό .Έχω κόψει όλες τις συνδρομές ps plus premiun.game pass γιατί τα παιχνίδια που ειλικρινά θέλω καλύτερα να τα αγοράζω να μην νιώθω τσίτα άμα δε έπαιξα ένα μήνα .

Παραλυσαξανε με τις συνδρομές .καλύτερα να πάρεις ένα παιχνίδι να ασχοληθείς να έχεις και αναμνήσεις για  το παιχνίδι.οπωσ μια καλή ταινία ναι γαμάτες η δύο ώρες τουλάχιστον.

Άμα χρόνος  είναι όντως χρήμα σπαταλάμε πόλη στο ψάξιμο τη θα δούμε η παίξουμε. αντί να δούμε η παίξουμε κάτι .

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...