Προς το περιεχόμενο

Το Baldur's Gate 3 «δεν θα μπει ποτέ στο Xbox Game Pass» δηλώνει η Larian Studios


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Baldur's Gate 3, το πολυαναμενόμενο RPG, δεν θα κυκλοφορήσει στο Game Pass, σύμφωνα με τον Swen Vincke, ιδρυτή της Larian Studios.

Σε μια αποκλειστική συνέντευξη στο IGN, ο Vincke δήλωσε απερίφραστα ότι το παιχνίδι δεν θα αποτελέσει μέρος της συνδρομητικής πλατφόρμας παιχνιδιών της Microsoft. Την απόφαση αυτή οριστικοποίησε ξανά η εταιρεία ανάπτυξης, μια εβδομάδα μετά την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού στις κονσόλες Xbox Series X/S.

Η ουσία αυτής της απόφασης έγκειται στην έννοια της αντιλαμβανόμενης αξίας. Ο Vincke υπογράμμισε ότι το Baldur's Gate 3 είναι ένα σημαντικό παιχνίδι, διαθέσιμο σε μια λογική τιμή. Σε αντίθεση με πολλούς τίτλους, αποφεύγει τις μικροσυναλλαγές και προσφέρει μια πλήρη αφηγηματική εμπειρία. Οι gamers κερδίζουν πίσω πραγματικά την αξία των χρημάτων τους, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι για να τελειώσει το παιχνίδι, χρειάζεται περισσότερες από 140 ώρες, που μεταφράζεται σε περίπου 40 σεντς ανά ώρα, αποτελώντας ένα "value for money" βιντεοπαιχνίδι.

Η Larian Studios, σε αντίθεση με τον τεχνολογικό γίγαντα Microsoft, λειτουργεί ως μικρότερη ανεξάρτητη εταιρεία. Ο Vincke υπογράμμισε τη σημασία των gamers που πληρώνουν την πλήρη τιμή για το Baldur's Gate 3, καθώς η υποστήριξή τους επιτρέπει στο στούντιο να προχωρήσει με άλλα projects.

Η απόφαση αυτή αντικατοπτρίζει επίσης μια ευρύτερη συζήτηση στην κοινότητα των παιχνιδιών γύρω από το μοντέλο των συνδρομητικών υπηρεσιών streaming όπως το Game Pass. Ενώ οι καταναλωτές απολαμβάνουν την ευκολία του να πληρώνουν ένα "μικρό" μηνιαίο τέλος για πρόσβαση σε μια τεράστια βιβλιοθήκη παιχνιδιών, ο αντίκτυπός του στους προγραμματιστές παραμένει θέμα διαφωνίας. Ορισμένα μικρότερα στούντιο εκτιμούν την έκθεση που συνεπάγεται η ένταξη στο Game Pass, ενώ άλλα, όπως η Take Two, το θεωρούν ως μια χαμένη ευκαιρία για τους εκδότες. Ο επικεφαλής της Sony, Jim Ryan, χαρακτήρισε μάλιστα την πλατφόρμα ως "καταστροφική για την αξία των videogames", αν και είναι σημαντικό να λάβουμε υπόψη μας ότι η συγκεκριμένη άποψη προέρχεται από τον κύριο ανταγωνιστή.

Η Microsoft, ωστόσο, υποστηρίζει ακράδαντα ότι το Game Pass στην πραγματικότητα αυξάνει τις πωλήσεις των τίτλων που περιλαμβάνει. Οι gamers συχνά ανακαλύπτουν και "κολλάνε" με παιχνίδια που διαφορετικά δεν θα είχαν δοκιμάσει. Καθώς η βιομηχανία παλεύει με αυτή τη συνεχιζόμενη συζήτηση, η τύχη παιχνιδιών όπως το Baldur's Gate 3 συνεχίζει να διαμορφώνει το τοπίο των συνδρομητικών gaming υπηρεσιών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας λόγος να μπει στο gamepass. 

Το έχω σε mac (και περίμενα 2-3 μήνες μεχρι να έρθει) και δεν ξέρω πραγματικά πως μπορεί κάποιος να το παίξει με controller, αλλά ανεξάρτητα από τα controls, ποιος ο λόγος ένα τέτοιο παιχνίδι να μπει σε game pass.

Δεν έχει απολύτως τίποτα να κερδίσει. Οποίος θέλει να το παίξει μπορεί να το αγοράσει και να το έχει για πάντα. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A few days later "Microsoft has acquired Baldurs Gate 3 Studio".

Άποψη μου, απλά προσπαθούν να δώσουν αξία για να το αγοράσει ο κόσμος.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόλο που το gameplay του συγκεκριμένου παιχνιδιού για εμένα είναι "βαρύ" (θα βαριόμουν μέχρι θανάτου) εκτιμώ την προσέγγιση τους ότι δεν θέλουν το δημιούργημα τους να γίνει κομμάτι μιας συνδρομής fast food.

Άλλωστε έχουμε δει μέχρι στιγμής τα παιχνίδια που φτιάχνονται με το σκεπτικό να μπουν σε συνδρομή πόσο κακά είναι (σχεδόν όλα τα παιχνίδια που υποσχέθηκε η Ms και μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει).

Και επίσης χαίρομαι που το game pass δεν τραβάει τόσο όσο θα ήθελε η Ms.

Καταλαβαίνω ότι στις μέρες μας είναι λογικό να υπάρχουν συνδρομές και δεν υπάρχει γυρισμός, αλλά όχι για τόσο νέους και ποιοτικούς τίτλους.

Ακόμα και όλο το δράμα που παίχτηκε με το cod και τελικά έγινε αυτό που ήθελε η Ms μας έφτασε φέτος να έχουμε ένα cod το οποίο είναι απαράδεκτο για τα χρήματα που κανονικά ζητάει και αυτό γιατί ξέρουν ότι θα μπει σε συνδρομη. Δεν είναι αυτός τρόπος να συνεχίσουν να αναπτύσσονται παιχνίδια.

Η Sony δεν έχω καταλάβει τι έχει να πει πάνω σε αυτό πέρα από το να περιμένει την αναπόφευκτη πλέον αποτυχία του Xbox brand και ευτυχώς που περιμένουμε να βγει switch 2 φέτος να έχουμε σε κάτι να ελπίζουμε

7 λεπτά πριν, polaki είπε

Κανένας λόγος να μπει στο gamepass. 

Το έχω σε mac (και περίμενα 2-3 μήνες μεχρι να έρθει) και δεν ξέρω πραγματικά πως μπορεί κάποιος να το παίξει με controller, αλλά ανεξάρτητα από τα controls, ποιος ο λόγος ένα τέτοιο παιχνίδι να μπει σε game pass.

Δεν έχει απολύτως τίποτα να κερδίσει. Οποίος θέλει να το παίξει μπορεί να το αγοράσει και να το έχει για πάντα. 

Έχω παίξει Divinity 2 (όσο άντεξα, αλλά έχω περάσει τις 30 ώρες) και Diablo 3 με controller και είναι μια χαρά, δεν μου λείπει καθόλου το ποντίκι, ειδικά για τις περιπτώσεις που μπορείς να παίξεις handheld είναι παραπάνω από καλά και έχεις και την επιπλέον δυνατότητα να παίζεις όπου θες

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παιχνίδι που όποιος το έχει ακουμπήσει έχει τις καλύτερες εντυπώσεις ,πουλάει σαν τρελό χωρίς κάποια έκπτωση και σαρώνει στις διακρίσεις,δεν έχει κανένα λόγο για gamepass.
Ισως στο μέλλον αν η εταιρία αποφασίσει να ξεζουμίσει το IP με BG4,BG5 ,BG Lost chapters ξερω γω και υπάρξει κάποια κόπωση στο franchise,ίσως να τα δούμε στο gamepass

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ πως είναι παιχνίδι για κονσόλα. Στην κονσόλα η ένταση είναι μεγαλύτερη γενικώς και ο χειρισμός εντελώς διαφορετικός. Αυτό το παιχνίδι το παίζεις με το καφεδάκι αραχτός στην καρέκλα για ώρες.

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, polaki είπε

Το έχω σε mac (και περίμενα 2-3 μήνες μεχρι να έρθει) και δεν ξέρω πραγματικά πως μπορεί κάποιος να το παίξει με controller, αλλά ανεξάρτητα από τα controls, ποιος ο λόγος ένα τέτοιο παιχνίδι να μπει σε game pass.

 

3 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Δεν θεωρώ πως είναι παιχνίδι για κονσόλα. Στην κονσόλα η ένταση είναι μεγαλύτερη γενικώς και ο χειρισμός εντελώς διαφορετικός. Αυτό το παιχνίδι το παίζεις με το καφεδάκι αραχτός στην καρέκλα για ώρες.

game pass =/ consoles. Εχει κυκλοφορησει ηδη για κονσολες, τοσο σε ps5 οσο και σε xsx/s και παιζουν αρκετοι, παρολο τα controllers. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alet είπε

Ενα παιχνίδι που όποιος το έχει ακουμπήσει έχει τις καλύτερες εντυπώσεις ,πουλάει σαν τρελό χωρίς κάποια έκπτωση και σαρώνει στις διακρίσεις,δεν έχει κανένα λόγο για gamepass.
Ισως στο μέλλον αν η εταιρία αποφασίσει να ξεζουμίσει το IP με BG4,BG5 ,BG Lost chapters ξερω γω και υπάρξει κάποια κόπωση στο franchise,ίσως να τα δούμε στο gamepass

Είμαι απο την μερίδα που το ακούμπησα και δεν....

Δεν είναι το genre μου αλλά επειδή στην παρέα έχουμε αρκετά κοινά γούστα(soulsborne , witcher , skyrim) είπα να εμπειστευτώ τους φίλους και να του δώσω μια ευκαιρία...

Για μένα απίστευτα overhyped.

Μερικά απο τα αρνητικά στις περίπου 20 ώρες πρίν το κάνω uninstall :

1.learning curve άθλιο με σχεδόν ανύπαρκτο tutorial που με αδήγησε σε google + ότι μοιράστηκαν φίλοι...

2.Στο τεχνικό τομέρα έχουμε μέτρια γραφικά ακόμα και για το genre.Μια κάμερα που φαίνεται να νομίζει πως κάτι θάμνοι και κλαδιά είναι μέρος του party...Χαρακτήρες που τις μισές φορές αποφασίζουν να είναι εγγαστρίμυθοι..και πολύ questionable controls και interface....

3.Πολύ αδιάφορο battle system.Τίποτα φανταχτερό.

4.Ιστορία τουλάχιστον μέχρι εκεί που είδα αδιάφορη παντελώς.Μερικά ψιλο ενδιαφέρον side αλλά ώς εκεί.

5.Οι πιο cringy διάλογοι που έχω δεί σε παιχνίδι ή και σειρά στη ζωή μου.Αλήθεια απορώ πως δεν το αναφέρει άλλος αυτό το πράγμα...Οκ είναι φανταστικός κόσμος αλλά τόσο cringe πάει πολύ.

Αν τώρα πρέπει να παίξω άλλες 50 ώρες για να καταλάβω περισσότερα να μου λείπει αλήθεια.Ακόμα και οι 20 ώρες θεωρώ πως είναι μεγάλη ευκαιρία.

Μερικά αρνητικά έρχονται απο το genre...Άλλα όμως έρχονται απο απλά lazy work..Κατά τα άλλα 10/10 όλα τα reviews και ούτε κουβέντα για αρνητικά....Πραγματικά έχει φτάσει η βιομηχανία να συντηρείται/ελέγχεται απο fanbase και άλλα συμφέροντα..

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 11
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chocobo είπε

 

Δεν είναι το genre μου αλλά επειδή στην παρέα έχουμε αρκετά κοινά γούστα(soulsborne , witcher , skyrim)

Χωρίς να ακυρώσω τα υπόλοιπα που έχεις γραψει και είναι σεβαστά με την δική σου οπτική,για εμένα αυτό είναι το κυριότερο .
Απλά δεν είναι του γούστου σου.
Τα παιχνίδια που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με παραδοσιακά turn based rpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alet είπε

Χωρίς να ακυρώσω τα υπόλοιπα που έχεις γραψει και είναι σεβαστά με την δική σου οπτική,για εμένα αυτό είναι το κυριότερο .
Απλά δεν είναι του γούστου σου.
Τα παιχνίδια που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με παραδοσιακά turn based rpg

Τα παιχνίδια που ανέφερα δεν τα ανέφερα για σύγκρηση καθώς έγραψα ξεκάθαρα πως είναι άλλο genre.Τα ανέφερα μιας και γενικά παίζουμε τα ίδια με τους φίλους μου.Οπότε τους εμπιστεύτηκα.

Το ότι κάτι δεν είναι του γούστου μου/σου δεν σημαίνει πως δεν έχουμε μάτια ή εμπειρία να κρίνουμε.Ούτε το God of War ή το Last of Us είναι του γούστου μου πχ ή το αγαπημένου μου genre.

Tα αρνητικά που αναφέρω δεν έχουν να κάνουν όλα με genre αν διάβασες όλο το πόστ μου....Είμαι σε θέση να καταλάβω που δεν πρέπει να κάνω focus λόγο genre.Απο την άλλη όταν μιλάμε για goty και τόσα 10/10 ακόμα και η δικαιολογία του genre είναι προς συζήτηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Παρόλο που το gameplay του συγκεκριμένου παιχνιδιού για εμένα είναι "βαρύ" (θα βαριόμουν μέχρι θανάτου) εκτιμώ την προσέγγιση τους ότι δεν θέλουν το δημιούργημα τους να γίνει κομμάτι μιας συνδρομής fast food.

Άλλωστε έχουμε δει μέχρι στιγμής τα παιχνίδια που φτιάχνονται με το σκεπτικό να μπουν σε συνδρομή πόσο κακά είναι (σχεδόν όλα τα παιχνίδια που υποσχέθηκε η Ms και μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει).

Και επίσης χαίρομαι που το game pass δεν τραβάει τόσο όσο θα ήθελε η Ms.

Καταλαβαίνω ότι στις μέρες μας είναι λογικό να υπάρχουν συνδρομές και δεν υπάρχει γυρισμός, αλλά όχι για τόσο νέους και ποιοτικούς τίτλους.

Ακόμα και όλο το δράμα που παίχτηκε με το cod και τελικά έγινε αυτό που ήθελε η Ms μας έφτασε φέτος να έχουμε ένα cod το οποίο είναι απαράδεκτο για τα χρήματα που κανονικά ζητάει και αυτό γιατί ξέρουν ότι θα μπει σε συνδρομη. Δεν είναι αυτός τρόπος να συνεχίσουν να αναπτύσσονται παιχνίδια.

Η Sony δεν έχω καταλάβει τι έχει να πει πάνω σε αυτό πέρα από το να περιμένει την αναπόφευκτη πλέον αποτυχία του Xbox brand και ευτυχώς που περιμένουμε να βγει switch 2 φέτος να έχουμε σε κάτι να ελπίζουμε

Έχω παίξει Divinity 2 (όσο άντεξα, αλλά έχω περάσει τις 30 ώρες) και Diablo 3 με controller και είναι μια χαρά, δεν μου λείπει καθόλου το ποντίκι, ειδικά για τις περιπτώσεις που μπορείς να παίξεις handheld είναι παραπάνω από καλά και έχεις και την επιπλέον δυνατότητα να παίζεις όπου θες

Δηλαδή προτιμάς να πληρώνεις ξέρω γω 70αρικα για το κάθε παιχνίδι που θα το παίξεις 10-20 ώρες και αυτό ήταν?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Είμαι απο την μερίδα που το ακούμπησα και δεν....

Δεν είναι το genre μου αλλά επειδή στην παρέα έχουμε αρκετά κοινά γούστα(soulsborne , witcher , skyrim) είπα να εμπειστευτώ τους φίλους και να του δώσω μια ευκαιρία...

Για μένα απίστευτα overhyped.

Μερικά απο τα αρνητικά στις περίπου 20 ώρες πρίν το κάνω uninstall :

1.learning curve άθλιο με σχεδόν ανύπαρκτο tutorial που με αδήγησε σε google + ότι μοιράστηκαν φίλοι...

2.Στο τεχνικό τομέρα έχουμε μέτρια γραφικά ακόμα και για το genre.Μια κάμερα που φαίνεται να νομίζει πως κάτι θάμνοι και κλαδιά είναι μέρος του party...Χαρακτήρες που τις μισές φορές αποφασίζουν να είναι εγγαστρίμυθοι..και πολύ questionable controls και interface....

3.Πολύ αδιάφορο battle system.Τίποτα φανταχτερό.

4.Ιστορία τουλάχιστον μέχρι εκεί που είδα αδιάφορη παντελώς.Μερικά ψιλο ενδιαφέρον side αλλά ώς εκεί.

5.Οι πιο cringy διάλογοι που έχω δεί σε παιχνίδι ή και σειρά στη ζωή μου.Αλήθεια απορώ πως δεν το αναφέρει άλλος αυτό το πράγμα...Οκ είναι φανταστικός κόσμος αλλά τόσο cringe πάει πολύ.

Αν τώρα πρέπει να παίξω άλλες 50 ώρες για να καταλάβω περισσότερα να μου λείπει αλήθεια.Ακόμα και οι 20 ώρες θεωρώ πως είναι μεγάλη ευκαιρία.

Μερικά αρνητικά έρχονται απο το genre...Άλλα όμως έρχονται απο απλά lazy work..Κατά τα άλλα 10/10 όλα τα reviews και ούτε κουβέντα για αρνητικά....Πραγματικά έχει φτάσει η βιομηχανία να συντηρείται/ελέγχεται απο fanbase και άλλα συμφέροντα..

Ποσο χρονων εισαι φιλε μου?Ειχες ποτε επαφη με τα προηγουμενα η να χεις παιξει καποιο του ιδιου ειδους?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...