Προς το περιεχόμενο

Το Baldur's Gate 3 «δεν θα μπει ποτέ στο Xbox Game Pass» δηλώνει η Larian Studios


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, alet είπε

Χωρίς να ακυρώσω τα υπόλοιπα που έχεις γραψει και είναι σεβαστά με την δική σου οπτική,για εμένα αυτό είναι το κυριότερο .
Απλά δεν είναι του γούστου σου.
Τα παιχνίδια που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με παραδοσιακά turn based rpg

ουτε τα baldurs gate ειχαν καποια σχεση με παραδοσιακα turn based rpg αλλα να που εγιναν... 🙃

τεσπα σε οποιον αρεσε, αρεσε. Οι συνδρομητικες υπηρεσιες μπορουν να λειτουργησουν μονο σαν νεκροταφεια παιχνιδιων ή με fremium παιχνιδια τυπου κινητων(γεματα mtx δλδ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, xavier said:

Οι συνδρομητικες υπηρεσιες μπορουν να λειτουργησουν μονο σαν νεκροταφεια παιχνιδιων ή με fremium παιχνιδια τυπου κινητων(γεματα mtx δλδ).

Προσωπικά σε ένα βαθμό συμφωνώ, αν όμως έχεις παιδιά το combo κονσόλα/συνδρομή σου προσφέρει ατελείωτες ώρες ησυχίας μπροστά στο PC σου αντί σε πρήζουν να τους κατεβάσεις το τάδε και να σηκωθείς, αξία ανεκτίμητη.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλακα να διαβάζεις σχόλια σε φόρουμς από "προφεσορες"  όλων των ειδών. Είναι αναλυτές,εργολάβοι,αρχιτέκτονες,master  στην κουζίνα ,στο κατσαβίδι,στις επενδύσεις,στις πωλήσεις στο future progress της βιομηχανίας οποιαςδηποτε.

Είναι οι ίδιοι  αναλυτες του ινσομνια που όταν ανακοινώθηκε το switch γέμιζαν φατσουλες με γελάκια και του έδιναν 1 χρόνο ζωής και κάπου στις 17,57 μυρια πωλήσεις. Τελικά τους χόρεψε σαν τις μαϊμούδες. Μονιμως στο χορό και μονιμως στις αναλύσεις τύπου τσάκωνα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pipboy2000 είπε

απ΄τα πόσα σεντς και πάνω την ώρα, παύει να είναι vfm ένα παιχνίδι; δηλαδή, για ένα παιχνίδι που κοστίζει 80 ευρω και είναι 20 ώρες, βάσει των υπολογισμών σου μεταφράζεται σε 4 ευρώ την ώρα! κατηγορία παφ και τάληρο;

να σου πω κάτι, τέτοιο μπακαλο-υπολογισμό ουτε ο ζήκος στο μπακαλόγατο δεν έκανε! συγγνώμη κιόλας! :D

Οπως και εσυ οριζεις ποσο θες να πληρωνεσαι, ετσι και ενας dev μπορει να υπολογισει την τιμη με βαση τι μπορει να προσφερει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Chocobo είπε

 

Μερικά αρνητικά έρχονται απο το genre...Άλλα όμως έρχονται απο απλά lazy work..Κατά τα άλλα 10/10 όλα τα reviews και ούτε κουβέντα για αρνητικά....Πραγματικά έχει φτάσει η βιομηχανία να συντηρείται/ελέγχεται απο fanbase και άλλα συμφέροντα..

δεν θα σχολιασω τα αλλα που λες γτ τα περισσοτερα ειναι ακυρα. ναι οκ προσωπικη αποψη, αλλα λαθος.

Στο θεμα κακης αποδοσης κτλ... με 20 ωρες φανταζομαι εισαι με το ζορι στο 1/3 του 1ου act... τοτε εχεις προβλημα εσυ (το μηχανημα σου), το παιχνιδι το εχω day 1 απο οταν ηταν σε early access. το 1ο act ηταν παντα βουτυρο. Οταν εγινε release επισημα 1ο και 2ο act ηταν αψογα σε θεματα αποδοσης. Μονο στο 3ο act ειχα fps drops (τα οποια πλεον με το τελευταιο patch εχουν εξαφανιστει). Για crashαρισματα ... δεν εφαγα ποτε ουτε ενα , σε κανενα σημειο και act του παιχνιδιου.

αλλα ρε αρχηγαρα, συμφεροντα και fanbase απο την LARIAN? την LARIAN γτχμ? οι τυποι για να φτιαξουν το παιχνιδι οριακα χρεοκοπησαν.

ενα μικρο studio ειναι που ξεπερασε τις δυνατοτητες του για να μεγαλωσει και να ριξει οτι εχει και δεν εχει στο παιχνιδι.

Δεν ειναι bethesda, ea, capcom, ubisoft, blizzard κτλ. 

Απιστευτα out of touch αυτο που ειπες.

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, SabotazNic said:

Οπως και εσυ οριζεις ποσο θες να πληρωνεσαι, ετσι και ενας dev μπορει να υπολογισει την τιμη με βαση τι μπορει να προσφερει. 

ποιος dev? κανένας dev δεν είπε πόσο κοστίζει η ώρα στο BG3 βάσει του συνολικού χρόνου.. αυτά τα "υπολόγισε" ο αρθρογράφος. Αυτό που έιπε o Sven Vincke είναι ότι το παιχνίδι αξίζει γιατί ειναι πολλές ώρες μεσα απο πολλαπλά playthroughs.. και συμφωνώ με αυτό!

Εντάξει, αν φαίνεται λογικό να διαίρεσουμε ενα πακέτο μακαρόνια, σε μπουκιές, για να βρούμε πόσο κοστίζει μια μπουκιά ώστε να καταλείξουμε στο συμπέρασμα αν τελικά ήταν vfm το πακέτο.. αυτά είναι χαζομάρες!!

Επεξ/σία από pipboy2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εμένα πλέον είναι πολύ σημαντικότερος ο χρόνος που θα επενδύσεις παρά τα  χρήματα που θα δώσεις για κάποιο τίτλο. Πρέπει να αναρωτηθείς  κατά πόσο αξίζει να επενδύσεις τον χρόνο σου να παίξεις άλλο ένα παιχνίδι "κονσέρβα" των γνωστών εταιρειών που "φτύνουν" τίτλους χωρίς καμία ουσιαστική διαφορά με τους προηγούμενους της σειράς ή ακόμα και με άλλους παρόμοιους. Προσωπικά με έχουν κουράσει οι παιχνιδοταινίες της sony και τα live service games του xbox, θέλω να ασχολούμαι με παιχνίδια που έχουν ψυχή ,έχουν φτιαχτεί με αγάπη και όχι για να πιάνουν στόχους στα excelακια κάποιου executive. Η Larian ήρθε και έβαλε γυαλιά σε όλους αυτούς που αντιμετοπίζουν τα παιχνίδια σαν προϊόν γραμμής παραγωγής.

Όσον αφορά για τον αν θα πρέπει να μπει στο gamepass ή να συνεχίσουμε να το αγοράζουμε full price , δεν συμφωνώ με κανένα απο τα 2. Είμαι υπέρ της αγοράς digital license που να σου δίνει το δικαίωμα να διαχειριστείς όπως νομίζεις αυτό που σου ανήκει. Να το κατεβάσεις χωρίς DRM, να το δανείσεις, ακόμα και να το μεταπουλάς με ποσοστά στον δημιουργό απευθείας. Δυστυχώς αυτό για τους περισσότερους είναι επιστημονική φαντασία. Υπάρχουν οι τεχνολογίες πλέον για υποστηρίξουμε κάτι τέτοιο, αν και αποφασίσαμε να τις χρησιμοποιούμε για να bidαρουμε σε JPGs. Έτσι αποφεύγουμε τις συνδρομές που ουσιαστικά μας επιβάλουν τι να παίξουμε για να δικαιολογήσουμε τα λεφτά που δίνουμε κάθε μήνα ενώ παύουμε να έχουμε full price τίτλους σε μια βιβλιοθήκη της Χ πλατφόρμας που μπορεί ανά πάσα στιγμή να κλείσει και να στείλει την επένδυση μας στον απόπατο. Αυτό είναι ένα από τα δικαιώματα που όλοι θα έπρεπε να διεκδικούμε σαν καταναλωτές αντί να τσακωνόμαστε για το ποιος την έχει πιο μεγάλη (την κονσόλα).

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, atypicalcoder said:

Δηλαδή προτιμάς να πληρώνεις ξέρω γω 70αρικα για το κάθε παιχνίδι που θα το παίξεις 10-20 ώρες και αυτό ήταν?

Σε πολλούς δεν αρέσει η λογική του συνδρομητικού μοντέλου Games as a service (εξομοιώνοντας επί της ουσίας το Netflix και αντίστοιχες υπηρεσίες για την gaming industry). Πες το προτίμηση στην ιδιοκτησία του game, πες το έλλειψη χρόνου για gaming, πολλοί δεν θέλουμε να κυριαρχήσει το συγκεκριμένο μοντέλο ακυρώνοντας την παραδοσιακή διανομή (διότι προς τα εκεί θα πάει αν υπάρξει απόλυτη κυριαρχία του game pass).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενα να μην είναι στο Game Pass. 
Έχουν βγάλει τα λεφτά τους και γενικά, υπάρχει ο θόρυβος να πουλήσει σε φουλ τιμή.
Δεν καίγονται να γίνουν πιο γνωστοί. 
Το έχουν ήδη καταφέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kgkaudi είπε

Αναμενόμενα να μην είναι στο Game Pass. 
Έχουν βγάλει τα λεφτά τους και γενικά, υπάρχει ο θόρυβος να πουλήσει σε φουλ τιμή.
Δεν καίγονται να γίνουν πιο γνωστοί. 
Το έχουν ήδη καταφέρει.

Αν και εγώ Δε βλέπω λόγο σοβαρό να μπει στο gamepass. ΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙ στο Gamepass είναι εξτρά λεφτά για ένα game που κάποιος δεν θα αγοράσει. Θέλω να πω το εξής. Σε βάθος 12μηνου από την κυκλοφορία του, το 90% όσων ήταν να το αγοράσουν το αγόρασαν. Δεν θα πουλήσει εξτρά σε μάζες. Αρα η βαρύγδουπη αυτή δήλωση δείχνει κάτι άλλο. Όπως το πιάνει και το καταλαβαίνει κανεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Σε πολλούς δεν αρέσει η λογική του συνδρομητικού μοντέλου Games as a service (εξομοιώνοντας επί της ουσίας το Netflix και αντίστοιχες υπηρεσίες για την gaming industry). Πες το προτίμηση στην ιδιοκτησία του game, πες το έλλειψη χρόνου για gaming, πολλοί δεν θέλουμε να κυριαρχήσει το συγκεκριμένο μοντέλο ακυρώνοντας την παραδοσιακή διανομή (διότι προς τα εκεί θα πάει αν υπάρξει απόλυτη κυριαρχία του game pass).

Ε καλά δεν σας είπε κανείς είτε το ένα είτε το άλλο. Αν κάποιο παιχνίδι το θέλετε στην συλλογή σας αγοράστε τo. Το να αγοράζεις συνέχεια παιχνίδια για να έχεις να λες "είναι δικό μου" δεν το βρίσκω οικονομικό.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Volga said:

Αν και εγώ Δε βλέπω λόγο σοβαρό να μπει στο gamepass. ΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙ στο Gamepass είναι εξτρά λεφτά για ένα game που κάποιος δεν θα αγοράσει. Θέλω να πω το εξής. Σε βάθος 12μηνου από την κυκλοφορία του, το 90% όσων ήταν να το αγοράσουν το αγόρασαν. Δεν θα πουλήσει εξτρά σε μάζες. Αρα η βαρύγδουπη αυτή δήλωση δείχνει κάτι άλλο. Όπως το πιάνει και το καταλαβαίνει κανεις. 

Πολλά παιχνίδια που ήταν άγνωστα στο κοινό απέκτησαν κοινό μέσω του Gamepass.
Persona, Ori, As Dusk Falls, Jusant, Yakuza κλπ.
Αυτά δηλαδή που διαβάζω πάνω είναι σκουπίδια; 
Απλά, ο κόσμος τα δοκίμασε, και μετέπειτα έκαναν κοινό.
Και οι devs πήραν προμήθεια. 
Αυτό είναι κάτι που οι αναλυτές του καναπέ δεν καταλαβαίνουν. 
Οι συγκεκριμένοι το πάνε old-school το θέμα, τους βγαίνει, μπράβο τους. 
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πετύχεις, χαίρομαι που η Larian πέτυχε έτσι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά ειπώθηκε, το game pass δεν σου απαγορεύει να αγοράσεις το παιχνίδι.

Ακόμα καλύτερα, να παίξεις το παιχνίδι μέσω game pass (ο δημιουργός παίρνει ποσοστό από την υπηρεσία) και μετά επειδή σου άρεσε πολύ να το αγοράσεις κανονικά (ακόμα περισσότερα έσοδα στον δημιουργό).

Εγώ προσωπικά, και είμαι σίγουρος το κάνουν και άλλοι, έχω παίξει παιχνίδι στο gamepass και μετά έχω κάνει και αγορά το πλήρες πακέτο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, panther_512 said:

Όπως σωστά ειπώθηκε, το game pass δεν σου απαγορεύει να αγοράσεις το παιχνίδι.

Ακόμα καλύτερα, να παίξεις το παιχνίδι μέσω game pass (ο δημιουργός παίρνει ποσοστό από την υπηρεσία) και μετά επειδή σου άρεσε πολύ να το αγοράσεις κανονικά (ακόμα περισσότερα έσοδα στον δημιουργό).

Εγώ προσωπικά, και είμαι σίγουρος το κάνουν και άλλοι, έχω παίξει παιχνίδι στο gamepass και μετά έχω κάνει και αγορά το πλήρες πακέτο.

 

Το έκανα στα Star Wars Jedi Series και στο DB Fighterz με τα DLC του.
Παιχνιδάρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pipboy2000 είπε

Εντάξει, αν φαίνεται λογικό να διαίρεσουμε ενα πακέτο μακαρόνια, σε μπουκιές, για να βρούμε πόσο κοστίζει μια μπουκιά ώστε να καταλείξουμε στο συμπέρασμα αν τελικά ήταν vfm το πακέτο.. αυτά είναι χαζομάρες!!

Αν δεν το κάνεις είσαι η εξαίρεση, αλλά ο περισσότερος κόσμος το κάνει. Για αυτό πας και βλέπεις τιμές κιλών, τιμές ανά μεζούρα, κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...