Προς το περιεχόμενο

Αποστολη μεγάλων αρχείων(~3x60gb)


@topos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από archer100,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum,

Μου έτυχαν 3 project και πρέπει να αποστείλω κάποια αρχεία video για μοντάζ.

Το συνολικό μέγεθος των αρχείων είναι ~180gb , αλλά με απασχολεί να μπορώ να στείλω ~60gb (πρακτικά την κάθε δουλειά ξεχωριστά) την φορά.

Δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ την συγκεκριμένη υπηρεσία για παραπάνω από 1-2 βδομάδες, οπότε μάλλον ψάχνω για κάτι για 1 μήνα συνδρομή και όχι ετήσια.

Έχουμε κάποια πρόταση?

(Υπάρχει βέβαια και το plan b να στείλω με ταχυδρομείο κάποια SD/USB stick αλλά  μου φαίνετε κάπως παρωχημενη η παραπάνω διαδικασια.

Upload έχω 10mbps όπου εάν και λίγο ταλαιπωρία είναι doable -περι τα 50gb/24ωρο-).

 

Spoiler

(Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος εάν είμαι στην σωστή κατηγορία, αν όχι ας μεταφερθεί στην κατάλληλη ενότητα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγαλα αρχεια παντα χρησιμοποιω αυτο και ειμαι 100% ικανοποιημενος:

https://wetransfer.com/pricing

Με 12 ευρω για εναν μηνα, θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, archer100 είπε

Για μεγαλα αρχεια παντα χρησιμοποιω αυτο και ειμαι 100% ικανοποιημενος:

https://wetransfer.com/pricing

Με 12 ευρω για εναν μηνα, θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα

Αυτό το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ, αλλά έχει στο pricing ένα "billed anually", οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να το πάρει μόνο για έναν μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Δες και αυτο. Το Google Drive ειναι ακομα μια καλη επιλογη, ανεβασε τα αρχεια εκει και απλα κανε τα share στον πελατη σου

https://invideo.io/blog/how-to-share-large-video-files/

Just now, Orestis_G said:

Αυτό το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ, αλλά έχει στο pricing ένα "billed anually", οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να το πάρει μόνο για έναν μήνα.

image.png.f78a2905a513f65b65083fb4b94e85aa.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, archer100 said:

Για μεγαλα αρχεια παντα χρησιμοποιω αυτο και ειμαι 100% ικανοποιημενος:

https://wetransfer.com/pricing

Με 12 ευρω για εναν μηνα, θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα

Αυτη ηταν η πρωτη επιλογη αλλα με μπερδεψε και εμενα το "billed annually" πριν ποσταρω εδω

9 hours ago, archer100 said:

Δες και αυτο. Το Google Drive ειναι ακομα μια καλη επιλογη, ανεβασε τα αρχεια εκει και απλα κανε τα share στον πελατη σου

https://invideo.io/blog/how-to-share-large-video-files/

 

Ναι, το εχω χρησιμοποιησει ετσι στο παρελθων, ομως επειδη ειναι μεγαλα τα αρχεια και ο χωρος που εχω ειναι ~13gb δεν βολευε.

Ομως, πατησα στο κουμπακι "get more storage" και εχει προσφορα για τριμηνο με 0,79cent/μηνα για 200gb οποτε τελικα θα κανω δουλιτσα με το google drive.

Y.Γ Σκεφτηκα μιας και τρεχει και η προσφορα απο την cosmote για 15μερες unlimited internet να βαλω 2 pc να ανεβαζουν τα αρχεια μηπως τελειωσω μια ωρα νωριτερα(ο ενας με την vdsl 100/10 και ο αλλος με hotspot απο κινητο 4/5g)

Edit->Έκατσε ταμάμ τελικά η προσφορά της cosmote.Αν και δεν πιάνω 5g (στον χάρτη της cosmote λεει πως θα πρεπε.)

Παρόλαυτα με 4g πιανω 30-50αρια upload, οπότε και με τα 10 του vdsl θα χω στείλει μέχρι αύριο τα 2 πρώτα project.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινόταν και χωρίς cloud αυτό που έκανες μέσο του resilio sync ή οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή συγχρονισμού ακόμα και FileZilla .Η μόνη προϋπόθεση είναι να έχει και ο παραλήπτης την ίδια εφαρμογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως, δεν χρειαζόταν να ανέβουν τα αρχεία πουθενά. Εγώ θα το έστελνα στον παραλήπτη με torrent (με επιλογή private) και θα το έπαιρνε απευθείας από το pc μου. Υποστηρίζεται και resuming φυσικά.

https://www.wikihow.com/Share-Personal-or-Public-Files-Using-uTorrent

Αντί για το utorrent μπορείς να χρησιμοποιήσεις το picotorrent.

 

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, atheatos είπε

Γινόταν και χωρίς cloud αυτό που έκανες μέσο του resilio sync ή οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή συγχρονισμού ακόμα και FileZilla .Η μόνη προϋπόθεση είναι να έχει και ο παραλήπτης την ίδια εφαρμογή.

 

19 ώρες πριν, micos000 είπε

Όντως, δεν χρειαζόταν να ανέβουν τα αρχεία πουθενά. Εγώ θα το έστελνα στον παραλήπτη με torrent (με επιλογή private) και θα το έπαιρνε απευθείας από το pc μου. Υποστηρίζεται και resuming φυσικά.

https://www.wikihow.com/Share-Personal-or-Public-Files-Using-uTorrent

Αντί για το utorrent μπορείς να χρησιμοποιήσεις το picotorrent.

 

Η προϋπόθεση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η διαθεσιμότητα του αποστολέα.

Θα πρέπει να μπαίνει online όταν θέλει ο παραλήπτης να κατεβάσει (συνεννόηση πότε ξεκινά download, αν τελείωσε, διέκοψε κλπ).

Καλή λύση αλλά για workstations που είναι μόνιμα online.

Αλλιώς είναι χειρότερος μπελάς από το να τα ανεβάσεις/στείλεις μια φορά σε χρόνο που σε βολεύει και άσε τον παραλήπτη να τα πάρει και αυτός όποτε μπορεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως ενώ χρησιμοποιώ καθημερινά torrents, rsync και FileZilla και έχω δικό μου χώρο προτιμώ να χρησιμοποιώ το onedrive για sharing. 1ΤΒ ανά άτομο, για 6 άτομα με 50 ευρώ το χρόνο.. + το office.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, elpenor είπε

με 50 ευρώ το χρόνο

99.99€/έτος το βλέπω στο site. Μήπως το πήρες σε προσφορά ή εννοείς ότι το μοιράζεσαι με άλλον;

spacer.png

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, micos000 said:

99.99€/έτος το βλέπω στο site. Μήπως το πήρες σε προσφορά ή εννοείς ότι το μοιράζεσαι με άλλον;

spacer.png

 

Κατα καιρούς βγαίνει προσφορά στο Amazon στα 50-60€. Επίσης μπορείς να το μοιραστείς με άλλους 5 και να σου βγεί σχεδόν τζάμπα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, micos000 said:

99.99€/έτος το βλέπω στο site. Μήπως το πήρες σε προσφορά ή εννοείς ότι το μοιράζεσαι με άλλον;

spacer.png

 

Οι "προσφορές" δεν σταματάνε οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να τις λέμε προσφορές. Αν δεις σε κάθε μία που ανεβαίνει στο insomnia πολλοί γράφουν από κάτω ότι το πήρανε φτηνότερα από αλλού κλπ. Π.χ. με ένα πολύ γρήγορο search βρήκα 99 ευρώ 27 μήνες (0.62 ευρώ το μήνα για τον κάθε ένα από τους 6 ή 3.7 ευρώ το μήνα αν το πληρώνει ένας).
https://www.amazon.de/-/en/Microsoft-Subscription-Defender-Multiple-Download/dp/B09MV4H12L/

Είναι επίσης ακόμα ενεργή η 15 μήνες Family για 54 ευρώ με δώρο 15 μήνες McAffee ή Norton. Προσωπικά θεωρώ όλα αυτά τα AV σκουπίδια αλλά σε άλλους αρέσουν. Επίσης παρόλο που δεν είναι λογικό στα σχόλια της τελευταίας προσφοράς Family στο insomnia κάποιος ανέφερε και Ελληνικά μαγαζιά που πουλάνε σε αυτές τις τιμές με τιμολόγιο, οπότε πάει λίγο πιο φτηνά γλιτώνοντας το ΦΠΑ.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και free λύση με κάποια ταλαιπωρία.

Μπορείς με το 7zip να σπάσεις τα 60Gb σε τόμους των 2Gb ή των 15Gb(όσο ένα google drive). Μόλις ο πελάτης πάρει το ένα ακολουθεί το άλλο κλπ.. Στο τέλος αποσυμπιέζονται όλοι οι τόμοι από τον πελάτη και δημιουργείται το ενιαίο αρχείο.

Απ' όσο έχω δει μάλλον δεν πρέπει προς το παρόν να υπάρχει κάποιο όριο αθροιστικά(για πολλούς gmail λογαριασμούς με το ίδιο κινητό τηλέφωνο δηλωμένοι όλοι). Δηλαδή, αν έχεις π.χ. 4 gmail ενδεχομένως να μπορείς να τα γεμίσεις μέχρι τα 15Gb και να στείλεις ταυτόχρονα 4 link στον πελάτη. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...