Προς το περιεχόμενο

Πολύ αργό boot...


PStrob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω φτιάξει ένα new pc με τον 7800x3d και ως mobo την msi b650 carbon. Επάνω έχω m2 ssd, 2x16 ram, r, 7800 xt gpu, και από ψύξη μια nxzt kraken.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ φαίνεται όλα να δουλεύουν άψογα το pc για κάποιο λόγο κάνει πολύ ώρα να ανοίξει... Πατώντας το power button δίνεται παντού ρεύμα απ' ότι φαίνεται (psu,gpu,fans, aio cooler etc) αλλά για να αρχίσει η διαδικασία του boot θέλει και καμιά 50 δευτερολεπτα(μέχρι τότε απλά black screen)

Έχει κάποιος κάποια ιδέα σχετικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PStrob είπε

Καλησπέρα, έχω φτιάξει ένα new pc με τον 7800x3d και ως mobo την msi b650 carbon. Επάνω έχω m2 ssd, 2x16 ram, r, 7800 xt gpu, και από ψύξη μια nxzt kraken.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ φαίνεται όλα να δουλεύουν άψογα το pc για κάποιο λόγο κάνει πολύ ώρα να ανοίξει... Πατώντας το power button δίνεται παντού ρεύμα απ' ότι φαίνεται (psu,gpu,fans, aio cooler etc) αλλά για να αρχίσει η διαδικασία του boot θέλει και καμιά 50 δευτερολεπτα(μέχρι τότε απλά black screen)

Έχει κάποιος κάποια ιδέα σχετικά?

στο ξεκινησε τις τελευταιες 3-5 μερες? 

λεω μην εχει γινει καμια μλκια με windows update.. γιατι το ιδιο επαθα και εγω απο προχτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πλέον μπει ο υπολογιστής, δουλεύει ρολόϊ;

Έχεις τρέξει κανά bench να δεις αν όλα καλά;

Οι μνήμες είναι σωστά τοποθετημένες, στις κατάλληλες θέσεις;

Μήπως κάποιο περιφερειακό (συνδεδεμένο) δημιουργεί πόβλημα;

Αν όλα τα παραπάνω είναι οκ τότε μήπως να δεις κανένα bios update;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως πάρα πολλές υλοποιήσεις (και όχι μόνο αυτή) έχουν σημαντικά θέματα με το Bios.

Τέτοιες καθυστερήσεις στο boot διαβάζω ότι παραρηρουνται σε παρα πολλούς.

Αρκετες από αυτές δημιουργούνται από για κάποιο λόγο πολύ αργό memory check κατά την διαδικασία.

Δυστυχως ξαναγύρισαμε στην παλιότερη εποχή που έπρεπε να είσαι εξαιρετικά τυχερος στην επιλογή της μνήμης. Παίζουν πολλά θέματα πια και παίζεις κορώνα γράμματα εάν η μνήμη ταίριαζει με την CPU αλλά και με την συγκεκριμένη mobo αλλά και σε πιο χρονισμό και σεταρισμα τις έχεις.

Προσωπικα θα μιλούσα με το customer support της MSI για το θεμα.

Πολύ προσοχή. Διαβάζω πάρα πολλά brickαρισματα κατά την διαδικασία του Bios update παρότι ακολουθούνται πλήρως οι διαδικασίες και εννοείται γίνεται πια πιο αυτοματοποιημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, emperor4her είπε

στο ξεκινησε τις τελευταιες 3-5 μερες? 

λεω μην εχει γινει καμια μλκια με windows update.. γιατι το ιδιο επαθα και εγω απο προχτες...

Όταν ξεκινάει ο υπολογιστής και είναι στη διαδικασία φορτώματος του BIOS και ελέγχου των περιφερειακών τα πρώτα 5-10 δευτερόλεπτα τα windows δεν έχουν καν ξυπνήσει ακόμα.
Δεν παίζει να είναι από εκεί το θέμα.

Αν σε εσένα η καθυστέρηση παρουσιάζεται όταν έχει ανοίξει η εικόνα και αρχίζει το φόρτωμα του λειτουργικού τότε εκεί έχει νόημα.
Τα 10ρια τρέχουν τον τελευταίο καιρό ένα update που τραβάει πολύ σε μάκρος για να περάσει πάντως, θέλει υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί αλλά μετά είναι οκ.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PStrob είπε

Καλησπέρα, έχω φτιάξει ένα new pc με τον 7800x3d και ως mobo την msi b650 carbon. Επάνω έχω m2 ssd, 2x16 ram, r, 7800 xt gpu, και από ψύξη μια nxzt kraken.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ φαίνεται όλα να δουλεύουν άψογα το pc για κάποιο λόγο κάνει πολύ ώρα να ανοίξει... Πατώντας το power button δίνεται παντού ρεύμα απ' ότι φαίνεται (psu,gpu,fans, aio cooler etc) αλλά για να αρχίσει η διαδικασία του boot θέλει και καμιά 50 δευτερολεπτα(μέχρι τότε απλά black screen)

Έχει κάποιος κάποια ιδέα σχετικά?

Ξεκίνα με ένα bios update και στην συνέχεια κάνε ένα reset στις ρυθμίσεις. Αν τρέχεις το τελευταίο update απλά κάνε ένα reset στις ρυθμίσεις του bios. Αν θες να ψάξεις μία μία τις ρυθμίσεις τσέκαρε τι τρέχει από διαγνωστικά στο boot και επέλεξε το fastboot. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (έφαγα φλασια) τσέκαρε αν υπάρχει και κανένα firmware update για τον M2 (που λογικά είναι NVme). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dpolal είπε

Όταν ξεκινάει ο υπολογιστής και είναι στη διαδικασία φορτώματος του BIOS και ελέγχου των περιφερειακών τα πρώτα 5-10 δευτερόλεπτα τα windows δεν έχουν καν ξυπνήσει ακόμα.
Δεν παίζει να είναι από εκεί το θέμα.

Αν σε εσένα η καθυστέρηση παρουσιάζεται όταν έχει ανοίξει η εικόνα και αρχίζει το φόρτωμα του λειτουργικού τότε εκεί έχει νόημα.
Τα 10ρια τρέχουν τον τελευταίο καιρό ένα update που τραβάει πολύ σε μάκρος για να περάσει πάντως, θέλει υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί αλλά μετά είναι οκ.

Οχι, μου το κανει με το που εμφανιζεται το logo της μητρικης.. 

το θεμα ειναι οτι ολα δουλευαν ρολοι τα τελευταια 2 χρονια, δνε εχω προσθεσει κατι εξτρα.. σημερα ανοιξε καλα, τι να πω θα δουμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη επιλογή που έχεις για να δεις τι μπορεί να προκαλεί αυτή τη καθυστέρηση, είναι να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία της Microsoft και συγκεκριμένα το Windows Performance Recorder και το Windows Performance Analyzer. Προσωπικά μου λύσανε τα χέρια όταν έψαχνα να βρω ποια είναι η αιτία που καθυστερούσαν τα Windows 10 να ξεκινήσουν (πρόβλημα με drivers). Θέλει υπομονή όμως εάν θες να το ψάξεις.

Για να τα εγκαταστήσεις χρειάζεται να εγκαταστήσεις το Windows Assessment and Deployment Kit (Windows ADK).

Σχετικά Links εδώ:

  • Windows Performance Recorder (εδώ) ή (εδώ).
  • Windows Performance Analyzer (εδώ) ή (εδώ) - έχει και βίντεο για το πως δουλεύει.
  • Σύντομος Οδηγός για το πως θα τα χρησιμοποιήσεις εδώ

Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιήσεις το Process Monitor εργαλείο (εδώ). 

Δες εδώ οδηγίες για το πως το χρησιμοποιείς. 

Ελπίζω να βρεις λύση στο πρόβλημά σου, είτε με τις προτάσεις των άλλων φίλων ή με τη χρήση των παραπάνω εργαλείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2023 at 11:12, PStrob said:

Καλησπέρα σε όλους, τελικά έπρεπε να ενεργοποιήσω από το bios to "memory context restore" και πλέον κάνει το boot σε λογικο χρόνο!

Τωρα πετυχα το topic και θα στο εγραφα και γω, απο τα ~55sec επεσα στα 12sec.

Spoiler

Ομως επειδη εβαλα avr (καιει ~15watt σε idle) + το γεγονος οτι καθε φορα σβηνω 2 οθονες, ηχεια,usb hub + φωτιστικο (συνολο 6 διακοπτες αναψε-σβησε -ουτε αεροπλανο να εβαζα μπροστα) εχω ενα διακοπτη που κλεινει εντελως το ρευμα απο την μπριζα σε ολες τις παραπανω συσκευες.

Παρατηρησα λοιπον οτι καποιες φορες εαν τυχει και δεν τον αναψω 2-3 μερες, παθαινει κοκομπλοκο και δεν μπουταρει, με reset ομως ξανακανει το memory training και ανοιγει κανονικα οποτε σκεφτομαι να το ξανααπενεργοποιησω το memory context restore..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...