Προς το περιεχόμενο

Gigabyte aorus 15


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.ψαχνω για τον αδερφό μου λάπτοπ.

Ψάχνω ένα λάπτοπ με Οθόνη τουλάχιστον 2Κ, καλή cpu, καρτα γραφικών με 8GB VRAM, 36gb RAM ή έστω να είναι επεκτάσιμη ως εκεί και οθόνη μέχρι 15". Τιμή κοντά στα 1500-1700 Μαξίμουm.

Στη προσπάθεια μου να βρω κάτι  οικονομικό βρήκα το gigabyte aorus 15 (Intel Core i7-13700H(3.70GHz) 16GB 1TB SSD RTX 4060 8GB ) το οποίο Ελλάδα κάνει 1800 ενω αμαζον το βρίσκω 1500. 

Ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη εχετε για το gigabyte  σαν λάπτοπ γενικά.σαν κατασκευή και σαν αξιοπιστία.

Και επίσης αν θα έπρεπε να προτιμήσω αυτό ή το asus tuf gaming 15 με παρόμοια χαρακτηριστικά και ίδια σχεδόν τιμη

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από πολύ ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε gigabyte aorus 15 kai asus tuf gaming 15 παρόμοιων χαρακτηριστικών.

Με ενδιαφέρει τώρα πιο έχει πιο καλή ποιότητα υλικών και πιο διαχειρίζεται τη θερμότητα καλύτερα.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό.

Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά σε όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/12/2023 στις 12:14 ΜΜ, Hamurabi είπε

Μετά από πολύ ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε gigabyte aorus 15 kai asus tuf gaming 15 παρόμοιων χαρακτηριστικών.

Με ενδιαφέρει τώρα πιο έχει πιο καλή ποιότητα υλικών και πιο διαχειρίζεται τη θερμότητα καλύτερα.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό.

Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά σε όλους!!!

Θερμοκρασιες θα εχεις λογικα με τις stock ρυθμισεις αν θες πηγαινε στο Συγκριση Laptop που υαπρχιε σε αυτο το φορουμ να δεις εχουν γραφτει καποια πραγματα.Επισης σε αυτα λεφτα με 1500 ευρω υπαρχει laptop Gigabyte απο amazon.de με 3080ti 16GBVRAM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφορικά με την ποιότητα υλικών θα έλεγα με αυτή τη σειρά (προσωπική άποψη και εμπειρία βάσει των όποιων laptops περάσανε από τα χέρια μου – δικά μου ή φίλων) για τις γνωστές εταιρείες (όλες χρησιμοποιούν και πλαστικά μέρη - άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο)

  • MSI (Χρησιμοποιεί κυρίως αλουμίνιο για τη διαχείριση της θερμοκρασίας με τη συνολική ποιότητα κατασκευής να είναι από τις καλύτερες).
  • ASUS (Χρησιμοποιεί ένα μείγμα υλικού από μαγνήσιο και αλουμίνιο τόσο για την προστασία από κτυπήματα όσο και για τη διαχείριση της θερμοκρασίας)
  • Gigabyte (Χρησιμοποιεί κυρίως αλουμίνιο για τη διαχείριση της θερμοκρασίας)
  • ACER (διαθέτει καλά VFM laptops αλλά η ποιότητα κατασκευής υστερεί των υπολοίπων)

Για την ASUS και τη Gigabyte θα έλεγα ότι είναι κοντά η μία στην άλλη με μια μικρή υπεροχή της πρώτης ειδικά στα ακριβά μοντέλα τους (η δεύτερη εάν και είναι πολύ νέα στην αγορά των laptops από αυτά που έχω διαβάσει δείχνει γενικά να τα πηγαίνει καλά αλλά δεν έχω ιδία πείρα δεδομένου ότι δεν έχει πέσει στα χέρια μου ένα laptop της).

Τώρα στην ποιότητα συμπεριλαμβάνονται και άλλα πράγματα, όπως το πληκτρολόγιο, το touch PAD κ.λπ. και ο μόνος τρόπος να αποκομίσεις μια ιδέα για αυτά είναι είτε πληροφορίες από κάποιον που τα έχει ή ψάχνοντας απλά στο internet για reviews. 

Εδώ μπορείς να δεις κάποιες ενδεικτικές ιστοσελίδες και youtube βίντεο αναφορικά με Laptops της ASUS και της Gigabyte (για thermals & noise). Εάν ψάξεις με κάποιες πρόσθετες πληροφορίες (για τα μοντέλα που επίλεξες) μπορείς να βρεις περισσότερα.

  • The Quietest & Loudest Gaming Laptops – Fan Noise Compared (εδώ)
  • Gigabyte Aorus 15 Thermal Testing, Overclocking and Undervolting (εδώ)
  • ASUS TUF A15 (4800H+2060) - Hot or Not? (εδώ)
  • Ένα review για τη σειρά Asus TUF Gaming F15 (2022) 15.6" θα βρεις εδώ (Rtings).
  • Ένα review για Gigabyte Aorus 15 (2023) (εδώ)
Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Αναφορικά με την ποιότητα υλικών θα έλεγα με αυτή τη σειρά (προσωπική άποψη και εμπειρία βάσει των όποιων laptops περάσανε από τα χέρια μου – δικά μου ή φίλων) για τις γνωστές εταιρείες (όλες χρησιμοποιούν και πλαστικά μέρη - άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο)

  • MSI (Χρησιμοποιεί κυρίως αλουμίνιο για τη διαχείριση της θερμοκρασίας με τη συνολική ποιότητα κατασκευής να είναι από τις καλύτερες).
  • ASUS (Χρησιμοποιεί ένα μείγμα υλικού από μαγνήσιο και αλουμίνιο τόσο για την προστασία από κτυπήματα όσο και για τη διαχείριση της θερμοκρασίας)
  • Gigabyte (Χρησιμοποιεί κυρίως αλουμίνιο για τη διαχείριση της θερμοκρασίας)
  • ACER (διαθέτει καλά VFM laptops αλλά η ποιότητα κατασκευής υστερεί των υπολοίπων)

Για την ASUS και τη Gigabyte θα έλεγα ότι είναι κοντά η μία στην άλλη με μια μικρή υπεροχή της πρώτης ειδικά στα ακριβά μοντέλα τους (η δεύτερη εάν και είναι πολύ νέα στην αγορά των laptops από αυτά που έχω διαβάσει δείχνει γενικά να τα πηγαίνει καλά αλλά δεν έχω ιδία πείρα δεδομένου ότι δεν έχει πέσει στα χέρια μου ένα laptop της).

Τώρα στην ποιότητα συμεπριλαμβάνονται και άλλα πράγματα, όπως το πληκτρολόγιο, το touch PAD κ.λπ. και ο μόνος τρόπος να αποκομίσεις μια ιδέα για αυτά είναι είτε πληροφορίες από κάποιον που τα έχει ή ψάχνοντας απλά στο internet για reviews. 

Εδώ μπορείς να δεις κάποιες ενδεικτικές ιστοσελίδες και youtube βίντεο αναφορικά με Laptops της ASUS και της Gigabyte (για thermals & noise). Εάν ψάξεις με κάποιες πρόσθετες πληροφορίες (για τα μοντέλα που επίλεξες) μπορείς να βρεις περισσότερα.

  • The Quietest & Loudest Gaming Laptops – Fan Noise Compared (εδώ)
  • Gigabyte Aorus 15 Thermal Testing, Overclocking and Undervolting (εδώ)
  • ASUS TUF A15 (4800H+2060) - Hot or Not? (εδώ)
  • Ένα review για τη σειρά Asus TUF Gaming F15 (2022) 15.6" θα βρεις εδώ (Rtings).
  • Ένα review για Gigabyte Aorus 15 (2023) (εδώ)

Η Asus η Strix και η TUF εχουν μεταλλικο πλαισιο στην οθονη το αλλο ειναι πλαστικο αν και καλης ποιοτητας το πληκτορλογιο πολυ καλο αλλα θα επρεπε να εχουν μεταλλικο πλαισιο και αυτα.Tα Razer ειναι ισως πιο premioum αλλα γενικα πανακριβα και με ιδια χαρακτηριστηκα συν οτι η Asus περισυ εβγαλε το καλυτερο gaming laptop

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, plr77 είπε

Θερμοκρασιες θα εχεις λογικα με τις stock ρυθμισεις αν θες πηγαινε στο Συγκριση Laptop που υαπρχιε σε αυτο το φορουμ να δεις εχουν γραφτει καποια πραγματα.Επισης σε αυτα λεφτα με 1500 ευρω υπαρχει laptop Gigabyte απο amazon.de με 3080ti 16GBVRAM

Να σου πω την αλήθεια κοιτούσα με 4060 μήπως επερνα tuf asus 15αρι.

Υποψην κοιτάω πάντα με τουλάχιστον 2Κ οθόνη.

Για πιο λες εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι budget μιλαμε γιατι με 2Κ ανεβαινει η τιμη

5 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Να σου πω την αλήθεια κοιτούσα με 4060 μήπως επερνα tuf asus 15αρι.

Υποψην κοιτάω πάντα με τουλάχιστον 2Κ οθόνη.

Για πιο λες εσύ;

Για τι budget μιλαμε γιατι με 2Κ ανεβαινει η τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, plr77 είπε

Θερμοκρασιες θα εχεις λογικα με τις stock ρυθμισεις αν θες πηγαινε στο Συγκριση Laptop που υαπρχιε σε αυτο το φορουμ να δεις εχουν γραφτει καποια πραγματα.Επισης σε αυτα λεφτα με 1500 ευρω υπαρχει laptop Gigabyte απο amazon.de με 3080ti 16GBVRAM

Να σου πω την αλήθεια κοιτούσα με 4060 μήπως επερνα tuf asus 15αρι.

Υποψην κοιτάω πάντα με τουλάχιστον 2Κ οθόν

Μόλις τώρα, plr77 είπε

Για τι budget μιλαμε γιατι με 2Κ ανεβαινει η τιμη

Για τι budget μιλαμε γιατι με 2Κ ανεβαινει η τιμη

 

 

Κοιτούσα Μαξ μέχρι 1600.

Είχαν σε προσφορά όλα τα μαγαζιά το asus tuf 15 με ryzen 9 kai 4060 και οθονη2Κ 1500 ευρώ και απτή πολύ σκέψη το χασα κ το βάλανε πάλι 1800.

Και κάτι άλλο,τα MSI εχω διαβάσει ότι έχουν μεγάλο failure rate κ θαθελα να τα αποφυγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Να σου πω την αλήθεια κοιτούσα με 4060 μήπως επερνα tuf asus 15αρι.

Υποψην κοιτάω πάντα με τουλάχιστον 2Κ οθόν

 

 

Κοιτούσα Μαξ μέχρι 1600.

Είχαν σε προσφορά όλα τα μαγαζιά το asus tuf 15 με ryzen 9 kai 4060 και οθονη2Κ 1500 ευρώ και απτή πολύ σκέψη το χασα κ το βάλανε πάλι 1800.

Και κάτι άλλο,τα MSI εχω διαβάσει ότι έχουν μεγάλο failure rate κ θαθελα να τα αποφυγω

Οκ επισης δε ξερω ποσο το βιαζεσαι.Απο τη στιγμη που ειναι 1800 και οχι σε προσφορα να ξερεις εγινε παρουσιαση τα καινουργια laptop της Asus.Δυο πραγματακι που ειδα οχι για tuf αλλα για Strix ειναι οτι βαλανε στο Scar 18 mini led και στο scar 16 αυξησαν και αλλο τη φωτηνοτητα κοντα στα 2000 nits.

Θα ψαξω να βρω για TUF που λες αλλα αν δε βρουμε σου προτεινω ενα αλλο που δεν εχω εμπειρια απο τη συγκεκριμενη εταιρια αλλα μου φαινονταν εξαιρετικη τιμη.

Αλλιως περιμενεις να κυκλοφορησει αν μπορεις κανα 2 μηνες η καινουργια σειρα αν δε το βιαζεσαι και μη το παρεις απο το 1ο σκρουτζμαγαζο.Τα περσινα πριν τα φερουν οι αλυσιδες και γενικα πολλα μαγαζια το ειχαν στην αρχη ενας δυο και βαρουσαν 2000 πανω...

https://www.amazon.es/Acer-Predator-Ordenador-i9-13900HX-Operativo/dp/B0BZSRB5N3

αυτο εδω φιλε υπαρχει πολυ καιρο κιολας σε προσφορα δε ξερω πως εχει μεινει.Τα χαρακτηριστηκα του ειναι εξαιρετικα

Display 2500x1600 500nits νομιζω φωτηνοητα αν ισχυει ειναι πολυ καλα 165Hz και ειναι 16:10 που εμενα μου αρεσε περισσοτερο απο 16:9.

Η καρτα 4070 8GB VRAM 140W σε Hz δε γνωριζω ποσο γρηγορη ειναι αλλα πιστευω καλυτερη απο 4060.

Ο επεξεργαστης που βοηθαει στο γενικοτερο perfomance i9 24cores.

16GB RAM αργοτερα αν θες το ανεβαζεις στα 32 και μαλιστα στα 5600Mhz.

Thunderbolt 4 νομιζω ρωτα καλυτερα τον πωλητη γιατι γενικα δε γραφουν αναλυτικα πολλες φορες

Για αποριες μπορεις να στειλεις και μηνυμα να σου απαντησουν λογικα https://store.acer.com/en-ph/predator-helios-300-ph16-71-95l8

Βαζω 2 video το ενα ειναι παρουσιαση αναλυτικη αλλα με i7 και 4060 υποδιαιστερο αλλα παρε μια ιδεα περιπου τι βγαζει και το αλλο αναφερει καποια προβληαμτα που δε ξερω παντα ποσο αντικειμενικα ειναι

https://www.youtube.com/watch?v=l8O_8sp2jow

30 λεπτά πριν, plr77 είπε

Οκ επισης δε ξερω ποσο το βιαζεσαι.Απο τη στιγμη που ειναι 1800 και οχι σε προσφορα να ξερεις εγινε παρουσιαση τα καινουργια laptop της Asus.Δυο πραγματακι που ειδα οχι για tuf αλλα για Strix ειναι οτι βαλανε στο Scar 18 mini led και στο scar 16 αυξησαν και αλλο τη φωτηνοτητα κοντα στα 2000 nits.

Θα ψαξω να βρω για TUF που λες αλλα αν δε βρουμε σου προτεινω ενα αλλο που δεν εχω εμπειρια απο τη συγκεκριμενη εταιρια αλλα μου φαινονταν εξαιρετικη τιμη.

Αλλιως περιμενεις να κυκλοφορησει αν μπορεις κανα 2 μηνες η καινουργια σειρα αν δε το βιαζεσαι και μη το παρεις απο το 1ο σκρουτζμαγαζο.Τα περσινα πριν τα φερουν οι αλυσιδες και γενικα πολλα μαγαζια το ειχαν στην αρχη ενας δυο και βαρουσαν 2000 πανω...

https://www.amazon.es/Acer-Predator-Ordenador-i9-13900HX-Operativo/dp/B0BZSRB5N3

αυτο εδω φιλε υπαρχει πολυ καιρο κιολας σε προσφορα δε ξερω πως εχει μεινει.Τα χαρακτηριστηκα του ειναι εξαιρετικα

Display 2500x1600 500nits νομιζω φωτηνοητα αν ισχυει ειναι πολυ καλα 165Hz και ειναι 16:10 που εμενα μου αρεσε περισσοτερο απο 16:9.

Η καρτα 4070 8GB VRAM 140W σε Hz δε γνωριζω ποσο γρηγορη ειναι αλλα πιστευω καλυτερη απο 4060.

Ο επεξεργαστης που βοηθαει στο γενικοτερο perfomance i9 24cores.

16GB RAM αργοτερα αν θες το ανεβαζεις στα 32 και μαλιστα στα 5600Mhz.

Thunderbolt 4 νομιζω ρωτα καλυτερα τον πωλητη γιατι γενικα δε γραφουν αναλυτικα πολλες φορες

Για αποριες μπορεις να στειλεις και μηνυμα να σου απαντησουν λογικα https://store.acer.com/en-ph/predator-helios-300-ph16-71-95l8

Βαζω 2 video το ενα ειναι παρουσιαση αναλυτικη αλλα με i7 και 4060 υποδιαιστερο αλλα παρε μια ιδεα περιπου τι βγαζει και το αλλο αναφερει καποια προβληαμτα που δε ξερω παντα ποσο αντικειμενικα ειναι

https://www.youtube.com/watch?v=l8O_8sp2jow

https://www.youtube.com/watch?v=RG6BO7GvKlo    και αυτο ενα μικρο βιντεο ξεχωριστα για το πως ειναι μεσα αν και το εχει και στο πρωτο βιντεο

Επεξ/σία από plr77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Νάσου πω την αλήθεια.acerθα απέφευγα δε μου αρέσει καθόλου η ποιότητα των υλικών της. Θα προτιμούσα asus-gigabyte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.bestprice.gr/item/2158788995/asus-tuf-gaming-a15-fa507xv-hq022w.html αυτο ειναι ισως κατι που θες δηλαδη και σου προτεινω να πας σε Ryzen επεξεργαστη για καλυτερες θερμοκρασιες εγω που πηρα με Intel προτιμουσα Ryzen αλλα δεν ειχε καποια αλλα στοιχεια τα μοντελα που εβγαζε η Asus για αυτο δε πηρα.

Αυτος μαλιστα ειναι και Zen4 ειναι πολυ καλος.Κοιταξε ειχε πεσει και στα 1429 βλεπω πριν 2 μηνες.Περιμενε καμια προσφορα η κοιταξε μηπως βρεις χωρις ΦΠΑ να σου το αγορασει καποιος με επιχειριση αν εχεις ατομο η ο λογιστης σου ρωτα...1418€ βγαινει χωρις ΦΠΑ για αυτον τον επεξργαστη και την αναλυση οθονης ειναι οκ

γενικα επειδη μενουν τα τελευταια κομματια σε πολλα να ξερεις ανεβαζουν τις τιμες οσα μαγαζια τα εχουν οποτε μη τσιμπισεις

Παρε εδω ενα παραδειγμα https://www.bestprice.gr/item/2159266993/asus-rog-strix-g16-g614jv-n3153.html   το εχει σε τιμη 4080 G16

Επεξ/σία από plr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, plr77 είπε

https://www.bestprice.gr/item/2158788995/asus-tuf-gaming-a15-fa507xv-hq022w.html αυτο ειναι ισως κατι που θες δηλαδη και σου προτεινω να πας σε Ryzen επεξεργαστη για καλυτερες θερμοκρασιες εγω που πηρα με Intel προτιμουσα Ryzen αλλα δεν ειχε καποια αλλα στοιχεια τα μοντελα που εβγαζε η Asus για αυτο δε πηρα.

Αυτος μαλιστα ειναι και Zen4 ειναι πολυ καλος.Κοιταξε ειχε πεσει και στα 1429 βλεπω πριν 2 μηνες.Περιμενε καμια προσφορα η κοιταξε μηπως βρεις χωρις ΦΠΑ να σου το αγορασει καποιος με επιχειριση αν εχεις ατομο η ο λογιστης σου ρωτα...1418€ βγαινει χωρις ΦΠΑ για αυτον τον επεξργαστη και την αναλυση οθονης ειναι οκ

γενικα επειδη μενουν τα τελευταια κομματια σε πολλα να ξερεις ανεβαζουν τις τιμες οσα μαγαζια τα εχουν οποτε μη τσιμπισεις

Παρε εδω ενα παραδειγμα https://www.bestprice.gr/item/2159266993/asus-rog-strix-g16-g614jv-n3153.html   το εχει σε τιμη 4080 G16

Το asus tuf  που μου δειχνεις μέχρι πριν λίγες μέρες το είχαν ΟΛΑ τα μαγαζιά του Σκρουτζ 1400κατι.

Και το σκεφτόμουν να το πάρω η οχι κ απτην πολύ σκεψη τοχασα κ προχθές αλλάξανε τηι τιμή.

Ίσως να περιμένω μήπως ξαναπεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Το asus tuf  που μου δειχνεις μέχρι πριν λίγες μέρες το είχαν ΟΛΑ τα μαγαζιά του Σκρουτζ 1400κατι.

Και το σκεφτόμουν να το πάρω η οχι κ απτην πολύ σκεψη τοχασα κ προχθές αλλάξανε τηι τιμή.

Ίσως να περιμένω μήπως ξαναπεσει

ναι και αν βρεις με 1400 και αποφορολογηση απο να στο κανει καποιος βγαινει 1129 ευρω φοβερη τιμη για αυτο το λαπτοπ.Ειναι αρχες ετους λογικα θα μπορει καποιος να το δικαιολογησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι θα το περνά και με αποφορολογηση.και το σκεφτόμουνα ο χαζός πόσο καιρό κ;ι τελικά το ανεβάσανε πάλι.τοσο θατοπερνα 1120.

Δε ξέρω τι να κάνω να περιμένω μπας κ το ξαναριξουν...;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...