Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με oracle virtual box


Dim4653

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχουμε μια εργασία για τη σχολή η οποία χρειάζεται περιβάλλον Linux γιατί πρέπει να την αποθηκεύσουμε σε tar.gz αρχείο. Οπότε προσπάθησα να κατεβάσω έναν προσομοιωτή περιβάλλοντος Linux στο oracle αλλά μου εμφανίζει πρόβλημα, ενώ βγάζει στην αρχή τις επιλογές κανονικά όταν πατάω για παράδειγμα την επιλογή install or try Linux εμφανίζει failed to execute και άλλα τέτοια μυνήματα και σταματάει εκεί. Έχω κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Dim4653 said:

Έχω κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις?

Πιθανον. Μην ρωτησεις τι και πως , δεν ξερουμε.
 

18 minutes ago, Dim4653 said:

έχουμε μια εργασία για τη σχολή η οποία χρειάζεται περιβάλλον Linux γιατί πρέπει να την αποθηκεύσουμε σε tar.gz αρχείο.

Δεν ειναι αυτος λογος να πας σε λινουξ. Το 7zip υποστηριζει δημιουργια tar.gz αρχειων. Μολις το εκανα. Το μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι τα φτιαχνει σε δυο βηματα. Δηλαδη πρωτα φτιαχνει το tar , χωρις να εχεις δυνατοτητα να το συμπιεσεις ταυτοχρονα την ιδια στιγμη , και μετα παιρνεις το tar και το συμπιεζεις σε οποιο format θες , συμπεριλαμβανομενουν και του gzip.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dim4653 είπε

Καλησπέρα, έχουμε μια εργασία για τη σχολή η οποία χρειάζεται περιβάλλον Linux γιατί πρέπει να την αποθηκεύσουμε σε tar.gz αρχείο. Οπότε προσπάθησα να κατεβάσω έναν προσομοιωτή περιβάλλοντος Linux στο oracle αλλά μου εμφανίζει πρόβλημα, ενώ βγάζει στην αρχή τις επιλογές κανονικά όταν πατάω για παράδειγμα την επιλογή install or try Linux εμφανίζει failed to execute και άλλα τέτοια μυνήματα και σταματάει εκεί. Έχω κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις?

Δε βγαίνει και πολύ νόημα πάντως από την περίληψη αυτή που έγραψες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έβαλα το VMWare που έκανε το ίδιο θέμα και πρότεινε ότι υπήρχε πρόβλημα με το Vt-x της Intel το BIOS.

Βρήκα κάτι σχετικές ρυθμίσεις (enable τα: Intel virtualization και vt-d) στο BIOS και τώρα το VirtualBox και το VMWare τρέχουν τα ήδη έτοιμα από πριν Linux distros κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στο BIOS (τόσο σε Intel όσο και σε  AMD) χρειάζεται να είναι ενεργό το virtualization (VT-x, AMD-V, SVM είναι τα ονόματα που θα το βρεις).

2. Όπως αναφέρθηκε κι από τον @mphxths μπορείς να φτιάξεις .tar.gz και με άλλο πρόγραμμα συμπίεσης.

3. Μπορείς να δοκιμάσεις και το Windows subsystem for linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...