Προς το περιεχόμενο

be quiet! Dark Base 701 Hands-On: Η βάση που αναζητούσες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους τελευταίους μήνες, η εταιρεία be quiet! ανανεώνει σταδιακά και ουσιαστικά την προϊοντική της γκάμα, ανακοινώνοντας νέες λύσεις ή ανασχεδιασμένες εκδόσεις ήδη επιτυχημένων εμπορικά προϊόντων.

Ανάμεσα στα νέα προϊόντα που παρουσίασε η γνωστή Γερμανική εταιρεία βρίσκεται και το Dark Base 701, ένα κουτί που απευθύνεται σε παίκτες και απαιτητικούς χρήστες, οι οποίοι επιθυμούν να «στήσουν» ένα σύστημα υψηλών προδιαγραφών για παιχνίδι ή εργασία με απαιτητικές εφαρμογές δημιουργίας περιεχομένου.

Όπως είναι φανερό και από την ονομασία του, το συγκεκριμένο κουτί, που αποτελεί το βασικό θέμα του παρόντος άρθρου, ανήκει στη σειρά «Dark Base», την κορυφαία σειρά κουτιών της γνωστής κατασκευάστριας. Η σειρά Dark Base που διακρίνεται για την υψηλή ποιότητα κατασκευής, την απαράμιλλη ευελιξία και τα κορυφαία χαρακτηριστικά ψύξης και μείωσης θορύβου βρίσκεται πάνω από τη σειρά Silent Base, τη σειρά Shadow Base και την οικονομικότερη σειρά Pure Base.

Το Dark Base 701 ακολουθεί τη γνωστή «επαγγελματική» σχεδιαστική γλώσσα της εταιρείας που συνδυάζει λιτές γραμμές με απέριττα, μίνιμαλ στοιχεία. Καθώς ωστόσο προορίζεται και για παίκτες, στην πρόσοψη υπάρχουν δύο σχετικά διακριτικές κάθετες ράβδοι φωτισμού τεχνολογίας LED RGB που «τρέχουν» κατά μήκος των δύο εμπρόσθιων πυλώνων.   

Για ακόμη μία φορά η be quiet! παρουσίασε ένα προϊόν μέσω του οποίου αποδεικνύει την προσοχή και την έμφαση που δίνει στην ποιότητα κατασκευής και στην λεπτομέρεια με εξαιρετικής ποιότητας πλαστικά τμήματα και αψεγάδιαστο φινίρισμα που βρίσκεται στην κορυφή της «τροφικής αλυσίδας».  

Διαβάστε ολόκληρο το review

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, TasMan said:

Όποτε βλεπω διθυραμβικές κριτικές που δεν συνοδεύονται από τιμή... ξέρω πάντα τι να περιμένω!

240 στο skroutz. Σαν τι άλλο να περιμένεις δηλαδή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνα κουτί της προκοπής χωρίς τζάμια και λαμπάκια θα βγάλουνε ποτέ ξανά; Υπάρχουμε κι εμείς που ούτε καγκουριές, ούτε μέσα στο κουτί να βλέπουμε θέλουμε. 

  • Like 21
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, TasMan είπε

Όποτε βλεπω διθυραμβικές κριτικές που δεν συνοδεύονται από τιμή... ξέρω πάντα τι να περιμένω!

Αγαπημένο brand και απ' τα λιγοστά που δεν κάνουν ποτέ περικοπές στην ποιότητα είτε μιλάμε για low end part είτε για top of the line. 

Ότι πληρώνεις παίρνεις και με τη συγκεκριμένη ξέρεις ότι δεν θα κλάψεις ποτέ τα λεφτά σου , μιας και σέβεται πάντα τον πελάτη. 

Προφανώς το 701 δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη αλλά και πάλι για αυτά που προσφέρει ζητάει πολύ νορμάλ χρήματα. 

8 λεπτά πριν, Infinitas είπε

Κάνα κουτί της προκοπής χωρίς τζάμια και λαμπάκια θα βγάλουνε ποτέ ξανά; Υπάρχουμε κι εμείς που ούτε καγκουριές, ούτε μέσα στο κουτί να βλέπουμε θέλουμε. 

Pure Base 500 - Pure Base 600 - Silent Base 601 - Silent Base 802 - Dark Base 900

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, TasMan said:

Όποτε βλεπω διθυραμβικές κριτικές που δεν συνοδεύονται από τιμή... ξέρω πάντα τι να περιμένω!

μπορεις να το πεις και διαφιμηση και οχι review 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geoz57 είπε

Pure Base 500 - Pure Base 600 - Silent Base 601 - Silent Base 802 - Dark Base 900

Λέγοντας "της προκοπής" εννοούσα με καλό airflow, καλά φίλτρα, όχι πλαστικούρα και χωρίς να δώσεις νεφρό. Αυτά θα βράσουν στο λεπτό με νέους επεξεργαστές και κάρτες γραφικών.

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Infinitas είπε

Λέγοντας "της προκοπής" εννοούσα με καλό airflow, καλά φίλτρα, όχι πλαστικούρα και χωρίς να δώσεις νεφρό. Αυτά θα βράσουν στο λεπτό με νέους επεξεργαστές και κάρτες γραφικών.

Mάλλον δεν έχεις πιάσει ποτέ κουτί της εταιρίας στα χέρια σου ή είσαι λιγάκι μπερδεμένος , γιατί αυτά που αναφέρεις περί πλαστικούρας και έλλειψη φίλτρων σε κουτιά be quiet δεν θα τα συναντήσεις ποτέ.

Αν θες μέγιστο airflow κοίτα το 802 με τη mesh πρόσοψη. Όσον αναφορά τα χρήματα , πρώτον όταν το πιάσεις στα χέρια σου θα καταλάβεις τι πλήρωσες και δεύτερον αν έχεις το budget για τόσο ενεργοβόρους επεξεργαστές και κάρτες νέας γενιάς , δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα στο να δώσεις 200 ευρώ για ένα κορυφαίο κουτί που θα το έχεις για άλλα 10 - 15 χρόνια.

  • Like 9
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα high-end case ειναι κατι που αξιζει να επενδυσει κανεις αν κανει συχνα builds. Το λεω εχοντας κρατησει τα τελευταια 20 χρονια (δεν υπερβαλλω) το ιδιο case. Οσοι θυμουνται την Antec και τα file-server  κουτια της ξερουν τι εννοω 😉 Ειναι ακομα σε αψογη κατασταση και ο μονος λογος που πηγα σε αλλο ειναι οτι μου εδωσε ο γιος το παλιο του συστημα, χτισμενο σε ενα Be Quiet Pure Base 500. Αν και διαβαζα καλες κριτικες, για να ειμαι ειλικρινης δεν εντυπωσιαστηκα απ'την ποιοτητα αλλα φανταζομαι ειναι αναμενομενο γιατι ειναι απ'την φθηνη σειρα της. Αυτο βεβαια του αρθρου ειναι εντελως αλλη κατηγορια τιμης και υποθετω πολυ ανωτερης ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Infinitas said:

Κάνα κουτί της προκοπής χωρίς τζάμια και λαμπάκια θα βγάλουνε ποτέ ξανά; Υπάρχουμε κι εμείς που ούτε καγκουριές, ούτε μέσα στο κουτί να βλέπουμε θέλουμε. 

Βρες μεταχειρισμενο ένα Coolermaster HAF 932.

11 χρονια τό εχω και δεν το αλλάζω με τίποτα.
Οτι μετατροπή θες κάνεις στο κουτί να ταιριαζει στις αναγκες σου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τα 15 και τα 20 χρόνια που λέτε θεωρητικά έχετε δίκιο, πρακτικά όμως σε τόσα χρόνια οι ανάγκες μας αλλάζουν. Πριν 10 χρόνια που ασχολιόμουν κι εγώ με το gaming πήρα κουτί με τρελό airflow, χώρους, επεκτασιμότητες, cable management, τα πάντα όλα. Και μια 5ετία αργότερα που χρησιμοποιούσα το pc μόνο για δουλειά με μηδέν χρόνο για παιχνίδι ευχόμουν να είχα κάτι πολύ πιο μικρό και διακριτικό. Θέλω να πω καλή η αντοχή στο χρόνο, απλά μερικές φορές το κόστος-όφελος είναι πιο σύνθετο αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Infinitas είπε

Κάνα κουτί της προκοπής χωρίς τζάμια και λαμπάκια θα βγάλουνε ποτέ ξανά; Υπάρχουμε κι εμείς που ούτε καγκουριές, ούτε μέσα στο κουτί να βλέπουμε θέλουμε. 

fractal torrent

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgebou21 είπε

Βρες μεταχειρισμενο ένα Coolermaster HAF 932.

11 χρονια τό εχω και δεν το αλλάζω με τίποτα.
Οτι μετατροπή θες κάνεις στο κουτί να ταιριαζει στις αναγκες σου.
 

Ενα απ το πιο ωραια κουτια που ειχα ποτε, corsair

Το ειχα κανει μαλιστα ετσι

 

2020.04.30 - 19.09.01.jpg

 

 

 παρολλα αυτα ειμαι ευτυχισμενος πλεον με το Lian li και ας εχει παραθυρα και λαμπακια! 😅

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Infinitas είπε

Κάνα κουτί της προκοπής χωρίς τζάμια και λαμπάκια θα βγάλουνε ποτέ ξανά; Υπάρχουμε κι εμείς που ούτε καγκουριές, ούτε μέσα στο κουτί να βλέπουμε θέλουμε. 

Κοίταξε για μένα τη Fractal Design.Σουηδία.
Εξαιρετική ποιότητα και αρκετά μίνιμαλ όπως μου αρέσει καθώς και γω δε θέλω να είναι ο υπολογιστής μου σα nightclub.
Το North θα είναι σίγουρα το επόμενο μου case. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς τα γατόνια, το κοντινό 1995 κόβαμε με τον τροχό το καπάκι και κολλάγαμε πλέξιγκλας για να φαίνεται ο Pentium 75mhz....

Επεξ/σία από gregory22
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...