Προς το περιεχόμενο

be quiet! Dark Base 701 Hands-On: Η βάση που αναζητούσες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Εμείς τα γατόνια, το κοντινό 1995 κόβαμε με τον τροχό το καπάκι και κολλάγαμε πλέξιγκλας για να φαίνεται ο Pentium 75mhz....

Τι εννοεις το κοντινο 1995 προχθες το εκανα για ενα ανηψι που ηθελε καγκουριες αλλα δεν περισσευε φραγκο για κουτι.  5 ευρω τζαμι και αλλα 5 λεντοταινια του εκανα το καλυτερο δωρο για χριστουγεννα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και 2 χρόνια τον προκάτοχό του Dark Base 700. https://www.skroutz.gr/s/13589906/Be-Quiet-Dark-Base-700-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-kai-RGB-Fotismo-Mayro.html

Απόλυτα ικανοποιημένος από ποιότητα υλικών, ηχομόνωση θερμοκρασίες με Ryzen 3900x, υδρόψηξη Be Quiet PURE LOOP 280mm, 2 εμπρός, 1 πίσω και 1 κάτω Silent Wings 3 των 140mm, κρατάνε την RTX 3090FE σε παιχνίδι στους 70C το καλοκαίρι και τον επεξεργαστή στους 65C.

Παιδιά, ό,τι πληρώνεις, παίρνεις και η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πολύ προσγειωμένες τιμές σε όλα τα προϊόντα της.

Καλές γιορτές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Infinitas said:

Κάνα κουτί της προκοπής χωρίς τζάμια και λαμπάκια θα βγάλουνε ποτέ ξανά; Υπάρχουμε κι εμείς που ούτε καγκουριές, ούτε μέσα στο κουτί να βλέπουμε θέλουμε. 

Εγω χρησιμοποιω ενα παρα πολυ παλιο του 2005-2008 καπου εκει της thermaltek το οποιο αγορασα απο το ebay το 2016, απο τοτε δεν εχω βρει παρομοιο με αρκετες θεσεις για δισκους χωρο για μητρικη μεχρι κ η 4090 χωραει, ολα αυτα με 30ε και αρκετες εισοδους μεχρι και sata εισοδο στο κουτι. Ουτε το μοντελο δεν εγραφε οταν το αγορασα, παρομοια στο σκρουτζ εχει με 300-400 ευρω. Θα το χρησιμοποιω μεχρι να σαπισει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι, στην κατοχή μου βρίσκεται το CoolerMaster Mastercase H500P Mesh ARGB Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή.

Όταν το αγόρασα πριν 2,5 χρόνια είχε 150 €. Σήμερα στο Skroutz έχει 212 €.

image.jpeg.bfa576340fff31f6ff7ea8b10b7ef4bf.jpeg

Κοίταξα το Dark Base 701 και έχει 241 € με τεχνολογικά καλούδια και ευκολίες που μπροστά του το CoolerMaster, μάλλον ντρέπεται λιγάκι.

Θεωρώ ότι η τιμή του για όλα, σχεδιασμός, ευκολίες, δυνατότητες και τέλος πάντων ότι αναφέρει και το σχετικό άρθρο είναι πολύ καλή και συγκρίνοντάς τα με κάποια άλλα κουτιά που έχω ιδία πείρα (εννοώ φτιάχνοντας για άλλους φίλους).συμφωνώ με τον vagdesign ότι η εταιρεία έχει πολύ προσγειωμένες τιμές σε όλα τα προϊόντα της.

Για να μη παρεξηγηθώ, το τι είναι ακριβό ή φθηνό ή λειτουργικό, πάντα εξαρτάται από τις δυνατότητες του καθενός, το πως θέλει να το χρησιμοποιεί, εάν θέλει να το χρησιμοποιήσει για χριστουγεννιάτικο δέντρο με τα ARGB συστήματα :) και πάει λέγοντας (πάντως δίπλα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο μου το δικό μου case με τα φωτάκια του δε πιάνει μια 😄).

Προσωπικά, εξετάζω διεξοδικά κάθε προσφερόμενη λύση, πριν προβώ σε κάποια αγορά με κύριο γνώμονα το ποσό που μπορώ να διαθέσω. Με αυτό το ποσό εξετάζω εκείνη τη λύση που μου προσφέρει τα περισσότερα από αυτά που θέλω και τίποτα παραπάνω.  

2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Το DARK BASE PRO 901 υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση (στην οροφή).

Αυτό είναι η Ναυρχίδα μου φαίνεται 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TasMan είπε

Παιδιά, τα 15 και τα 20 χρόνια που λέτε θεωρητικά έχετε δίκιο, πρακτικά όμως σε τόσα χρόνια οι ανάγκες μας αλλάζουν. Πριν 10 χρόνια που ασχολιόμουν κι εγώ με το gaming πήρα κουτί με τρελό airflow, χώρους, επεκτασιμότητες, cable management, τα πάντα όλα. Και μια 5ετία αργότερα που χρησιμοποιούσα το pc μόνο για δουλειά με μηδέν χρόνο για παιχνίδι ευχόμουν να είχα κάτι πολύ πιο μικρό και διακριτικό. Θέλω να πω καλή η αντοχή στο χρόνο, απλά μερικές φορές το κόστος-όφελος είναι πιο σύνθετο αντικείμενο.

Kι εγω οταν σταματησα το gaming πριν 10 χρονια, πηρα ενα midi Coolermaster περικλειστο, αντικατεστησα τους ανεμιστηρες(3 συνολικα) με super silents, σκληρους ssd μονο φυσικα, και ειμαι απολυτα ησυχος και "πρασινος" 😃👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gregory22 είπε

Εμείς τα γατόνια, το κοντινό 1995 κόβαμε με τον τροχό το καπάκι και κολλάγαμε πλέξιγκλας για να φαίνεται ο Pentium 75mhz....

Και τρυπαγαμε με τρυπάνι, φτιάχνοντας δικές μας εισόδους αέρα , βάζοντας και ανεμιστήρα εκεί, για καλύτερο airflow !!! Και μερικοί το έβλεπαν και το ζήλευαν !!!  Για τέτοια κουτιά μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Haf 932 και εγω από το μακρινο 2008-9 περιπου απολυτα ευχαριστημενος ειχα κανει ενα συστημα τοτε με ι7 που μολις είχαν κυκλοφορησει 15 χρονια μετα δεν τριζει δεν δεν δεν η καλυτερη αγορα που ειχα κάνει , επενδυστε σε καλο κουτι γιατι θα μεινει καιρο μαζι σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λίγο πριν κυκλοφορήσει δυστυχώς πήρα το Dark Base 700 και το έχω ανοιχτό το κουτί, δεν γίνεται αλλιώς. Έχω 20 βαθμούς λιγότερους με το κουτί ανοιχτό. Δεν έχει καθόλου καλή ροή αέρα επειδή δεν έχει πολλές τρύπες. Μακάρι να έπαιρνα αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 701 βλέπω ότι απέκτησε κάτι παραπάνω από το 802, αλλά διακρίνω κάποιες αδυναμίες που σαν κάτοχος μπορώ να τις αναλύσω. Χάρη συντομίας επισημάνω τα εξής:

 

1. Το 701 έχει τριπλή κάθετη pci υποδοχή έναντι διπλής που είναι και σχεδόν κολλημένη στο τζάμι στην περίπτωση του 801/802, κι αυτό είναι το μόνο υπέρ που θα δώσω στο 701, τα υπόλοιπα σημεία είναι αδυναμίες όλης της γκάμας 

2. Ολόκληρη η γκάμα φέρει εντελώς κλειστού τύπου psu shroud από την ορατή πλευρά ως αποτέλεσμα ενώ υπόσχεται εμφανηση στην ουσία το τροφοδοτικό των 200€ μου δεν φαίνεται, θα ήθελα να φαίνεται λίγο το λογότυπο. 

3. H κατάσταση με τα hdd brackets που προεξέχουν ειδικά στο ύψος της κάρτας γραφικών είναι τραγική, και δεν προβλέπεται από τον κατασκευαστή κάποια διαφορετική λύση διότι μιλάμε για συγκεκριμένου τύπου cages. 

4. Το mesh μπροστά ειναι κάτι που μόνο βρωμιά δημιουργεί κατάφατσα του κουτιού, στην πραγματικότητα μειώνει το κόστος μιας μεταλλικής η γυάλινης πρόσοψης με κυψελοειδη σίτες στα πλαϊνά όπως πολύ καλά είχε το 801.

5. Το psu shroud θα μπορούσε να φέρει υποδοχές για fan που θα σπρώχνουν άμεσα τον θερμό αέρα προς τα πάνω κάτι στο οποίο βοηθάει και η φυσική τάση του θερμού αέρα να πηγαίνει ψηλά, αλλά αντί αυτού η bequiet φαίνεται ότι προσφέρει ένα εξαιρετικό συρταρωτο rack στο ταβάνι για aio υδροψηξη, εκεί είναι που χάνεται παντελώς το νόημα του mesh airflow. 

6. Δεν υπάρχει δυνατότητα να βάλεις disc drive, όσο παλιομοδιτικο κι αν σας ακούγεται, όταν έχεις τόσο μεγάλο κενό μεταξύ της μητρικής και του frond panel και δεν έχεις φροντίσει εκεί μέσα να κρεμαστεί ένας καγκουρας ssd η έστω ένα pump/ρεσερβουαρ που δεν θα έβρισκες ποτέ ποιο ακριβώς ταιριάζει, τότε πρέπει να φέρει υποδοχή για disc drive, στην περίπτωση του gamer οι δίσκοι αποτελούν συλλογή αλλά και μεγάλη εξοικονόμηση χρημάτων σε κάποιες περιπτώσεις. 

7. Οι Γερμανοί έχουν σχεδόν διπλασιάσει τις τιμές, αυτό το κουτί σε τιμές πρώιμου κορονοιου εποχής η και πριν δεν θα κόστιζε πάνω από 100€, τώρα όμως θα το δείτε και κοντά στα 200. 

Και τέλος η προσωπική μου άποψη... Ο αντικαταστάτης σε αυτή την κατηγορία τιμής προς απόδοσης προέρχεται και πάλι από Γερμανικό στρατόπεδο κι είναι από μεριά της Thermaltake, δείτε λίγο a500, s500, s300 είναι κουτιά που κόστιζαν πριν 2 χρόνια 60-90€ κι φέρουν όλα αυτά τα στοιχεία που λείπουν από τα bequiet. Είναι πιο βαριά, πιο μεταλλικά, πιο προσαρμοσιμα, και δεν δημιουργούν θέματα μεταξύ των components. Δυστυχώς τώρα έχουν ακριβύνει αλλά όχι τόσο όσο τα bequiet. 

 

Ευχαριστούμε τον αρθρογράφο, τέτοια reviews έχουν εκλείψει, συνήθως τώρα πια είναι γραμμένα κείμενα παρμένα από υπότιτλους καναλιών youtube. 

Επεξ/σία από chrisSerres
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...