Προς το περιεχόμενο

Ez debug led


salpnik
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από fmarkos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλοι την παρέα.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας πάνω σε τεχνικό θέμα.

Χθες ο γιός μου την ώρα που έπαιζε Fortnite στα καλά καθούμενα ο υπολογιστής κρασαρε και έσβησε η οθόνη και το πληκτρολόγιο ενώ το muse και ο υπολογιστής δούλευαν κανονικά.Το κλείνω από το psu και το ξανά ανοίγω μόνο που αυτή την φορά στο ez debug μου άναψε το led στην cpu.Στον υπολογιστή λειτουργούσαν όλα εκτός από την ram , αυτό το κατάλαβα λόγο του ότι τα rgb led της ram δεν άναβαν και δεν είχα πάλι εικόνα και το πληκτρολόγιο δεν λειτουργούσε.

Μέχρι τώρα έχω κάνει τα εξής.

1) αφαίρεσα της μνήμες ram και ενεργοποίησα τον υπολογιστή,στο ez debug μου έσβησε το led στο cpu και μου άναψε το led της ram.

2) έβαλα μόνο στην δεύτερη θέση μία μνήμη ram και ο υπολογιστής επανήλθε,όλα λειτούργησαν κανονικά.

3) ξαναβάζω και της τέσσερις μνήμες ram και ο υπολογιστής πάλι ανοίγει fault στην cpu και η μνήμες ram πάλι δεν δουλεύουν.

4) οπότε τώρα δουλεύω τον υπολογιστή με μία μνήμη ram 8gb.

 

Το ότι ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά με μία όμως μνήμη ram τι σημαίνει αυτό;

Φαντάζομαι οτι αφού ο υπολογιστής λειτουργεί με μια μνήμη ram ότι αποκλείω να έχει πρόβλημα την cpu,ram και gpu και πρέπει να εστιάσω την προσοχή μου στην mb και psu;

Δεν έχω άλλο psu και mb για να τα δοκιμάσω, υπάρχει άλλος τρόπος να τα ελέγξω;

 

Ο υπολογιστής είναι ενός έτους και αποτελείτε από :

Mb : msi mpg b550 gaming plus

Cpu : ryzen 5 5600

Gpu : rx 6700 non xt

Psu : be quiet pure power 11 fm 80+gold 650w

Ram : F4-3200C14D-16GTZR σύνολο 32gb

Μια nvme και ένα hdd

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Πιθανόν να έχει πρόβλημα ή ram ή το σλοτ της. Δοκίμασε συνδυασμούς στις θέσεις να δεις τι γίνεται. Στην μητρική σου από ότι βλέπω το μανουαλ αν έχεις 1 τις βάζεις στην θέση 2 αν έχεις δύο στην θέση δύο και τέσσερα και αν έχεις τέσσερις τις γεμίζεις. Τσέκαρε τους συριακούς στις μνήμες και χώρισες τους σε δύο ζευγάρια πρώτα με βάση τον αύξοντα αριθμό. Βάλε το ένα ζευγάρι στην 2-4 και μπούταρε, αν μπουτάρει κανονικά δοκίμασε το δεύτερο ζευγάρι στην θέση 2-4. Αν δεν μπουτάρει κανονικά και στις δύο περιπτώσεις βάλε μία μνήμη στην θέση 2 και ένα ζευγάρι στην 1-3 να δεις τι θα γίνει. Αν δουλέψουν κανονικά τα ζευγάρια στις θέσει2 2-4 τότε βάλει ένα ζευγάρι στην θέση 1-3 κι αν σου βγάλει πρόβλημα τότε δοκίμασε μία μνήμη χωριστά σε κάθε σλοτ. Με αυτό τον τρόπο θα βρεις αν έχουν πρόβλημα οι μνήμες ή κάποιο σλοτ της μητρικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fmarkos είπε

Πιθανόν να έχει πρόβλημα ή ram ή το σλοτ της. Δοκίμασε συνδυασμούς στις θέσεις να δεις τι γίνεται. Στην μητρική σου από ότι βλέπω το μανουαλ αν έχεις 1 τις βάζεις στην θέση 2 αν έχεις δύο στην θέση δύο και τέσσερα και αν έχεις τέσσερις τις γεμίζεις. Τσέκαρε τους συριακούς στις μνήμες και χώρισες τους σε δύο ζευγάρια πρώτα με βάση τον αύξοντα αριθμό. Βάλε το ένα ζευγάρι στην 2-4 και μπούταρε, αν μπουτάρει κανονικά δοκίμασε το δεύτερο ζευγάρι στην θέση 2-4. Αν δεν μπουτάρει κανονικά και στις δύο περιπτώσεις βάλε μία μνήμη στην θέση 2 και ένα ζευγάρι στην 1-3 να δεις τι θα γίνει. Αν δουλέψουν κανονικά τα ζευγάρια στις θέσει2 2-4 τότε βάλει ένα ζευγάρι στην θέση 1-3 κι αν σου βγάλει πρόβλημα τότε δοκίμασε μία μνήμη χωριστά σε κάθε σλοτ. Με αυτό τον τρόπο θα βρεις αν έχουν πρόβλημα οι μνήμες ή κάποιο σλοτ της μητρικής. 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

Έκανα αυτό που μου είπες και τελικά ο φταίχτης ήταν η μία ram από της τέσσερις. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά βλέπω ram καμένη. Έχω επικοινωνήσει με το κατάστημα θα πάει για έλεγχο.👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...