Προς το περιεχόμενο

Περίεργο προβλημα με TP-Link TL-WA860RE V5 extender


tzotzo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.

Βρέθηκε στα χέρια μου αυτό το extender με το πρόβλημα οτι δεν μπορούσε να αναμεταδώσει σήμα απο router cosmote. 

Δεν ασχολήθηκα ποτέ να δώ τι φταιει, και σήμερα ειχα λίγο χρόνο να ασχοληθώ. 

Τελικά δουλευει κανονικά και αναμεταδίδει το σήμα.

Η αρχική εγκατάσταση έγινε με το web interface του extender στην διεύθυνση 192.168.0.254, και όλα πήγαν καλά.

Στην προσπάθεια να ξαναμπώ στο ίδιο interface, να τσεκάρω firmware κλπ δεν εμπαινε με τιποτα μετα την αρχικη εγκατάσταση. Εμφάνιζετο εξής μηνυμα. "This site can’t be reached192.168.0.254 took too long to respond."
Με την εφαρμογή tether αναγνωρίζεται το extender κανονικά, στο interface δεν μπορω να μπω με τίποτα παρά μόνο μετα απο hard reset και μόνο κατα την πρώτη εγκατάσταση.

Firmware εχει το τελευταίο TL-WA860RE(EU)_V5_200923

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι συσκευές κατά την αρχική εγκατάσταση έχουν την δικιά τους ΙΡ. Ωστόσο από την στιγμή που συνδεθούν στον Router, αυτόματα λαμβάνουν από αυτόν άλλη στο εύρος διευθύνσεων που έχει. Οπότε πρέπει να βρεις ποια ΙΡ έχει πάρει για να συνδεθείς στην συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμετάδοση του ασύρματου σήματος κάνει το extender, αλλά όταν συνδεθεί με τον Router υποχρεωτικά έχει ΙΡ στο ίδιο εύρος με αυτόν, διαφορετικά δεν υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία. Σε ποιο SSID θα συνδεθείς, είναι άσχετο με την ΙΡ που έχει ο αναμεταδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ip μπορείς να την βρεις είτε μέσα από το μενού ρυθμίσεων του router, εκεί που δείχνει τις συνδεμένες εφαρμογές ή και με κάποια εφαρμογή στο κινητό της tp-link κατάλληλο ή κάποια άλλη οπως το Network Scanner. Από εκεί και πέρα αν συνδεθείς, θα μπορείς να του βάλεις μια σταθερή αλλά θα πρέπει να ναι πάλι μέσα στο εύρος του router του cosmote (κανονικά κάπου μεταξύ 192.168.1.2-192.168.1.254). Αν του καρφώσεις ip πάντως, καλό θα ναι να ναι ένα νούμερο που είναι εκτός DHCP range γιατί σε περίπτωση που μια από αυτές τις συσκευές βγει εκτός για κάμποσες ώρες ανάλογα την ρύθμιση του ρούτερ και την πιάσει μια άλλη με αυτόματο, θα γίνει ένα μπέρδεμα με τις ip (πχ εγώ έχω τις μόνιμες συσκευές με σταθερή ip σε νούμερα κάτω από 192.168.1.10 και έχω ρυθμίσει το ρούτερ της cosmote στις ρυθμίσεις dhcp server να δίνει από το 192.168.1.10+ σε όσες συσκευές είναι σε αυτόματη ρύθμιση/DHCP client).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα καλωδιο lan επανω του και συνδέσου.

Απλο ειναι, δεξι κλικ επανω στη καρτα δυκτιου να δεις και την ip που εχει παρει. 

Υστερα πληκτρολογήσε τη στον browser και μπήκες...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...