Προς το περιεχόμενο

Με τι να αντικαταστήσω το Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse;


iJohnnyCash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα είχα λατρέψει αυτή την σειρά, πολύ βολικά στο χέρι και Bluetooth profiles, εννοώ ότι μπορούσα να τα έχω σε πολλούς υπολογιστές συνδεδεμένα και να τα συνδέομαι σε κάθε υπολογιστή απλά πατώντας το switch.

Δεν ξέρω αν φταίει η κατασκευή τους ή ότι τα είχα τσακίσει στην χρήση (σαν διάρκεια, όχι ότι τα κοπανούσα), αλλά και τα δυο παρουσίασαν μετά από 2 χρόνια το ίδιο πρόβλημα. Ροδέλα όταν πάω προς τα κάτω δίνει και μερικά signals για κύληση προς τα πάνω. 

Τι παρόμοιο ποντίκι μπορώ να βρω μέχρι και 80 ευρώ; (Προτιμώ 60). 
Απαραίτητο να έχουν Bluetooth profiles. Θα προτιμούσα να μην έχει πολλά στοιχεία gaming στο design. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, iJohnnyCash said:

Τα είχα λατρέψει αυτή την σειρά, πολύ βολικά στο χέρι και Bluetooth profiles, εννοώ ότι μπορούσα να τα έχω σε πολλούς υπολογιστές συνδεδεμένα και να τα συνδέομαι σε κάθε υπολογιστή απλά πατώντας το switch.

Δεν ξέρω αν φταίει η κατασκευή τους ή ότι τα είχα τσακίσει στην χρήση (σαν διάρκεια, όχι ότι τα κοπανούσα), αλλά και τα δυο παρουσίασαν μετά από 2 χρόνια το ίδιο πρόβλημα. Ροδέλα όταν πάω προς τα κάτω δίνει και μερικά signals για κύληση προς τα πάνω. 

Τι παρόμοιο ποντίκι μπορώ να βρω μέχρι και 80 ευρώ; (Προτιμώ 60). 
Απαραίτητο να έχουν Bluetooth profiles. Θα προτιμούσα να μην έχει πολλά στοιχεία gaming στο design. 

Μήπως να το άνοιγες και να το καθαρίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αρχικά να φυσήξεις με πεπιεσμένο αέρα στα κενά της ροδέλας με το πλαστικό μήπως φύγει η σκόνη από τον αισθητήρα έτσι και γλυτώσεις το άνοιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι κακός σχεδιασμός. Υπάρχουν και άλλες αναφορές στο διαδίκτυο (π.χ.) και παρά την πολύωρη χρήση γενικά τα πρόσεχα. Εξάλλου αναφερόμαστε σε δυο συσκευές. Αν είναι δυνατόν ένα προϊόν μεσαίας και άνω κλίμακας να μην αντέχει και να κακαρώνει σε 2 χρόνια χρήσης. Θα δοκιμάσω και με πεπιεσμένο αέρα αλλά δεν θα το ανοίξω. Δεν ήμαστε δούλοι των μηχανών, αυτές είναι δούλοι μας. 

Τι παρόμοιο υπάρχει; 
Είδα δυο της Razer, Orochi v2 και Basilisk X αλλά καταλαβαίνω ότι δεν έχουν bluetooth profiles. Το Razer Deathadder V2 είναι επίσης στα 60 ευρώ αλλά νομιζώ ότι είναι παλιά έκδοση σε χαμηλή τιμή και μάλλον ούτε αυτό έχει bluetooth profiles. 

Το Logitech Bluetooth Mouse MX Anywhere 2S το βρίσκω στα 85 αλλά με χαλάει που είναι κάπως μικρό μεγέθος και όχι το πλήρες μέγεθος της παλάμης. 

Μόνο η Microsoft σκέφτηκε να βγάλει σε αυτό format ποντίκι, χωρίς πολλά extra και κάπως λογική τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/12/2023 at 22:10, iJohnnyCash said:

Νομίζω ότι είναι κακός σχεδιασμός. Υπάρχουν και άλλες αναφορές στο διαδίκτυο (π.χ.) και παρά την πολύωρη χρήση γενικά τα πρόσεχα. Εξάλλου αναφερόμαστε σε δυο συσκευές. Αν είναι δυνατόν ένα προϊόν μεσαίας και άνω κλίμακας να μην αντέχει και να κακαρώνει σε 2 χρόνια χρήσης. Θα δοκιμάσω και με πεπιεσμένο αέρα αλλά δεν θα το ανοίξω. Δεν ήμαστε δούλοι των μηχανών, αυτές είναι δούλοι μας. 

Τι παρόμοιο υπάρχει; 
Είδα δυο της Razer, Orochi v2 και Basilisk X αλλά καταλαβαίνω ότι δεν έχουν bluetooth profiles. Το Razer Deathadder V2 είναι επίσης στα 60 ευρώ αλλά νομιζώ ότι είναι παλιά έκδοση σε χαμηλή τιμή και μάλλον ούτε αυτό έχει bluetooth profiles. 

Το Logitech Bluetooth Mouse MX Anywhere 2S το βρίσκω στα 85 αλλά με χαλάει που είναι κάπως μικρό μεγέθος και όχι το πλήρες μέγεθος της παλάμης. 

Μόνο η Microsoft σκέφτηκε να βγάλει σε αυτό format ποντίκι, χωρίς πολλά extra και κάπως λογική τιμή; 

Έτσι όπως το βλέπω μου φέρνει πιο κοντά σε σχήμα με τα Logitech mx master παρά με αυτά που αναφέρεις.

Είχε βγει σε προσφορά το 2s στα 60 ευρώ πριν κάποιες μέρες.

Spoiler

Προσωπικά από Logitech έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.Ειχα πάρει το 2008 ένα mx620(δεν χάλασε απλά ήθελα έξτρα κουμπιά και με είχε κουράσει το μεγάλο USB dongle) και το 2018 ένα g602 το οποίο το χρησιμοποιώ ακομα και τα 2 έχουν φάει αρκετή μεταχείριση μιας και είχα laptop και τα πετούσα σε τσάντες από εδώ κ από εκεί.

Αλλά πες αυτά ήταν από τα "ακριβά", έχω πάρει όμως 2 από τα φθηνοτεροτερα(μικρά ασύρματα του 10ευρου) Logitech(το πρώτο χάλασε στην 6ετια, το 2ο συνεχίζει ακόμα) για τα laptop της φίλης μου σε διάρκεια 10+ χρόνια.

-Βέβαια όλα πρέπει να τα έχω ανοίξει/καθαρίσει μια φορα-

Τέλος δεν θυμάμαι καν κάθε πότε αλλάζω μπαταρίες(σίγουρα 6+ μηνό με αλκαλικές μπαταρίες)

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δουλέψει για πολύ καιρό το Microsoft Surface Precision mouse (που σαν σχήμα είναι ίδιο με το Ergonomic) αλλά και τα Logitech MX Master 2S, Logitech MX Anywhere 2S και τελευταία το Logitech MX Master 3S, θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο @@topos, η σειρά MX Master είναι πολύ κοντά σε αίσθηση (αν και λίγο μεγαλύτερα σε μέγεθος) ενώ η σειρά MX Anywhere είναι ένα πολύ βολικό mobile mouse (μικρότερο, δε στηρίζει καλά την παλάμη, αλλά είναι πολύ φορητό και μπορείς να κάνεις άνετα δουλειά εκτός γραφείου).

Για το budget και τα χαρακτηριστικά που έχεις ορίσει, το MX Master 2s είναι μάλλον το πιο κοντινό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο φίλος booZe, έχω αλλάξει πάρα πολλά ποντίκια, απο κλάσεις των 150€ σε κλάσεις των 30€, σαν το mx master δεν εχω βρει. Κάνε την επένδυση σου με λίγα χρήματα παραπάνω και θα σε ανταμίψει στο 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...