Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια στα τελευταία κομμάτια καινουριου υπολογιστή


Photios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από @topos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε & Καλά Χριστούγεννα

Παρακαλώ τα φώτα σας για μια σύνθεση που ξεκίνησε με βάση τι βρήκα σε προσφορά, οπότε μπορεί να υπάρχουν ανισορροπίες

 

Μητρική (που καθόρισε το build αντί για AMD) Gigabyte Motherboard Z790 Aorus Elite DDR4 (Z790/1700/DDR4) 190€ απο Plaisio

Gigabyte VGA GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB 299€ απο Plaisio

Corsair PSU RMX Series 850 W 80+ Gold Version 2021 120€ απο Plaisio

Fractal Design Meshify 2 Compact (καθαρα για λόγους χώρου δεν πήρα Phanteks P600S) 144€ [δεν ήθελα με παράθυρο και ήθελα φίλτρα, οπότε το μόνο που δεν πήρα σε προσφορά]

G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 3200 MHz 72€

Μ.2 Kingston KC3000 2tb 105€ e-shop.gr

 

Η λογική είναι κάτι να βοηθήσει 2 γιούς φοιτητές, ο ένας πληροφορική και ο αλλος βιομηχανικό σχεδιασμό που θα ξεκινήσει να μαθαίνει διάφορα productivity προγράμματα (ξεκινάει CAD αλλά ελπίζω να συνεχίσει περαιτέρω). Άρα χρειάζομαι κάτι καλό για 3 χρόνια αλλά όχι professional (αυτά άμα βρουν δουλειά θα έχουν κλεφτά να τα φτιάξουν). Επίσης δεν παίρνω 12400F για gaming.

Μενουν λοιπόν αυτά που δεν βρήκα σε προσφορά:  cpu & κατάλληλο cpu cooler (που θα εξαρτηθεί από επεξεργαστή)

 

Θεωρώ 12600κ ότι είναι υπεραρκετός (226€ σήμερα) με Noctua NH-u12a στα 120€. 13600Κ στα 316 τον βρίσκω ακριβό. Τα υπόλοιπα non-K δεν είναι σε καλές τιμές στο skroutz.

Είδα όμως προχθές ότι ο συμφορουμίτης LF1 δίνει στα 320€ 13700 non-K. Το κουτι χωραει μέχρι 360mmm AIO . Άξίζει (αν υπάρχει ακόμη, περιμένω απάντηση) και να πάω σε ΑΙΟ (Arctic Freezer στα 96 η 280 και στα 102 η 360 ἠ ἀλλη?) αντί για την Noctua (μη μου προτείνετε άλλο air cooler, προτιμώ Noctua για εγγύηση και υποστήριξη)?

Αξίζει να ανέβω παραπάνω; 

 

Κάθε αρνητική κριτική με αντίστοιχη συμβουλή καλοδεχούμενη (μαθαίνω για αργότερα που μπορεί να κάνω down-grading για τους μικρότερους 3 γιούς που έρχονται και για μενα που χρειάζομαι απλώς πολλά παράθυρα ανοιχτά σε browsing και οθόνη 27" ίσως κάποια στιγμή 2 οθόνες και παιχνίδι σε bga. Gaming παιδιών με μέτρο μέχρι Valorant. Όταν μεγαλώσουν, ας αγοράσουν ό,τι θέλουν.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλές γενικά οι σκέψεις σου και οι επιλογές σου. Το "Θεωρώ 12600κ ότι είναι υπεραρκετός" μπορώ να το καταλάβω αν εννοείς ότι δεν θέλεις μεγαλύτερο μοντέλο με περισσότερα cores δεν ξέρω όμως γιατί να μην θέλεις το extra 10% που δίνουν σε πολλά workloads οι νεώτεροι επεξεργαστές.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-14900k-raptor-lake-tested-at-power-limits-down-to-35-w/2.html

Εγώ αναβαθμίζω τώρα για αυτό το 10%, ίσως υπερβολή αλλά εσύ τώρα αγοράζεις. Υπάρχουν σημαντικά και συχνά workloads που ο 13600Κ/14600K είναι 15% πιο γρήγορος από τον 12600Κ (τουλάχιστον σύμφωνα με το techpowerup). Και δεν μιλάω για render αλλά για καθημερινά πράγματα.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Photios said:

Χαίρετε & Καλά Χριστούγεννα

Παρακαλώ τα φώτα σας για μια σύνθεση που ξεκίνησε με βάση τι βρήκα σε προσφορά, οπότε μπορεί να υπάρχουν ανισορροπίες

 

Μητρική (που καθόρισε το build αντί για AMD) Gigabyte Motherboard Z790 Aorus Elite DDR4 (Z790/1700/DDR4) 190€ απο Plaisio

Gigabyte VGA GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB 299€ απο Plaisio

Corsair PSU RMX Series 850 W 80+ Gold Version 2021 120€ απο Plaisio

Fractal Design Meshify 2 Compact (καθαρα για λόγους χώρου δεν πήρα Phanteks P600S) 144€ [δεν ήθελα με παράθυρο και ήθελα φίλτρα, οπότε το μόνο που δεν πήρα σε προσφορά]

G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 3200 MHz 72€

Μ.2 Kingston KC3000 2tb 105€ e-shop.gr

 

Η λογική είναι κάτι να βοηθήσει 2 γιούς φοιτητές, ο ένας πληροφορική και ο αλλος βιομηχανικό σχεδιασμό που θα ξεκινήσει να μαθαίνει διάφορα productivity προγράμματα (ξεκινάει CAD αλλά ελπίζω να συνεχίσει περαιτέρω). Άρα χρειάζομαι κάτι καλό για 3 χρόνια αλλά όχι professional (αυτά άμα βρουν δουλειά θα έχουν κλεφτά να τα φτιάξουν). Επίσης δεν παίρνω 12400F για gaming.

Μενουν λοιπόν αυτά που δεν βρήκα σε προσφορά:  cpu & κατάλληλο cpu cooler (που θα εξαρτηθεί από επεξεργαστή)

 

Θεωρώ 12600κ ότι είναι υπεραρκετός (226€ σήμερα) με Noctua NH-u12a στα 120€. 13600Κ στα 316 τον βρίσκω ακριβό. Τα υπόλοιπα non-K δεν είναι σε καλές τιμές στο skroutz.

Είδα όμως προχθές ότι ο συμφορουμίτης LF1 δίνει στα 320€ 13700 non-K. Το κουτι χωραει μέχρι 360mmm AIO . Άξίζει (αν υπάρχει ακόμη, περιμένω απάντηση) και να πάω σε ΑΙΟ (Arctic Freezer στα 96 η 280 και στα 102 η 360 ἠ ἀλλη?) αντί για την Noctua (μη μου προτείνετε άλλο air cooler, προτιμώ Noctua για εγγύηση και υποστήριξη)?

Αξίζει να ανέβω παραπάνω; 

 

Κάθε αρνητική κριτική με αντίστοιχη συμβουλή καλοδεχούμενη (μαθαίνω για αργότερα που μπορεί να κάνω down-grading για τους μικρότερους 3 γιούς που έρχονται και για μενα που χρειάζομαι απλώς πολλά παράθυρα ανοιχτά σε browsing και οθόνη 27" ίσως κάποια στιγμή 2 οθόνες και παιχνίδι σε bga. Gaming παιδιών με μέτρο μέχρι Valorant. Όταν μεγαλώσουν, ας αγοράσουν ό,τι θέλουν.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εάν ο 13700 έχετε με ψυκτρα στα 320 δεν είναι κακή αγορά.

Επίσης εφόσων δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο νου και ο 12400/f δεν είναι κακή αγορά.

Δυστυχώς και ο 12600k είναι οκ στα 220(το δυστυχώς πάει γιατί έπαιζε στα ίδια χρήματα με τον 13500 που ήταν καλύτερος αλλά έχει τσιμπήσει ~50ευρω σε τιμή το τελευταιο 3μηνο).

Ψυκτρα θα έλεγα σε κάθε περίπτωση είτε κάποια thermalright (phantom spirit/peerless assassin)από amazon στο 35αρη+μεταφορικα, είτε την deepcool  ak/ag 620 από skroutz στα ~55ευρω.

Υ.γ Οι thermalright είναι λιιιγο καλυτερες(στα ~ιδια με noctua d15) αλλά εάν δεν ψωνίζεις από amazon είναι καλή επιλογή κ η deepcool.

Οι υπόλοιπες επιλογές σου είναι οκ πέρα από την μητρική που ίσως είναι πιο ακριβή από ότι χρειαζόταν.Εναλακτικα -αυτη την στιγμη- ίσως ήταν καλύτερο το am5 για πολύ μεγαλύτερο βάθος χρονου(η 7ετια+ είναι πιθανό σενάριο με αναβαθμισεις κατά καιρους).

Πιο ακριβές μνήμες αλλά με την τιμολόγηση της Intel πιο φθηνοί cpu, έβαζες έναν 7600(non x) στα 200ευρω κ ξεμπερδευες χωρίς ψυκτρα(στα ~ιδια με 12600k που χρειάζετε+ ψυκτρα).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, elpenor είπε

Καλές γενικά οι σκέψεις σου και οι επιλογές σου. Το "Θεωρώ 12600κ ότι είναι υπεραρκετός" μπορώ να το καταλάβω αν εννοείς ότι δεν θέλεις μεγαλύτερο μοντέλο με περισσότερα cores δεν ξέρω όμως γιατί να μην θέλεις το extra 10% που δίνουν σε πολλά workloads οι νεώτεροι επεξεργαστές.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-14900k-raptor-lake-tested-at-power-limits-down-to-35-w/2.html

Εγώ αναβαθμίζω τώρα για αυτό το 10%, ίσως υπερβολή αλλά εσύ τώρα αγοράζεις. Υπάρχουν σημαντικά και συχνά workloads που ο 13600Κ/14600K είναι 15% πιο γρήγορος από τον 12600Κ (τουλάχιστον σύμφωνα με το techpowerup). Και δεν μιλάω για render αλλά για καθημερινά πράγματα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, ελέγχεται η απόδοση σε ένα σωρό προγράμματα σε περιβάλλον Linux. Ζόρικο να το αναλύσω, αλλά χρήσιμο. Μια πρώτη ματιά δείχνει ότι οι διαφορές δεν είναι καθόλου συνεπείς. Υπάρχουν και προγράμματα όπου το 12600Κ είναι καλύτερο (μόνο 12 και άσχετα). Καταλαβαίνω ότι προτείνεις 13600Κ κι ας κοστίζει 90 € παραπάνω (+40%);

Το relative performance πάλι δείχνει μικρότερο κέρδος (22% =76,2/62,5) σε σχεση με τη διαφορά τιμής. Να πάρω 13η γενιά χωρίς να το χρειάζομαι τώρα, μήπως το χρειαστώ αργότερα; Έχει νόημα τέτοια σκέψη; Ἢ ἀξίζει γιατί θα μου κάνει καλύτερη δουλειά τώρα και θα κρατήσει σε αξιοπρεπές επίπεδο για περισσότερα χρόνια; 90€ τώρα παραπάνω γιά καλύτερη απόδοση μετά από κάποια χρόνια; Αυτή είναι η άποψη; Δεν θα μου λείψουν, μπορώ να τα δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, Photios said:

Να πάρω 13η γενιά χωρίς να το χρειάζομαι τώρα, μήπως το χρειαστώ αργότερα; Έχει νόημα τέτοια σκέψη; Ἢ ἀξίζει γιατί θα μου κάνει καλύτερη δουλειά τώρα και θα κρατήσει σε αξιοπρεπές επίπεδο για περισσότερα χρόνια; 90€ τώρα παραπάνω γιά καλύτερη απόδοση μετά από κάποια χρόνια; Αυτή είναι η άποψη; Δεν θα μου λείψουν, μπορώ να τα δώσω.

Το PC σου προσφέρει διαφορετική εμπειρία ανάλογα με την ταχύτητα του σε αυτά που κάνεις, δεν τίθεται θέμα "χρειάζομαι" εδώ και αρκετά χρόνια, έχουν σχεδιαστεί διαστημικά ταξίδια με χειρότερα CPU. Το μπουκάλι στην 4060 σε 1440p το αποφεύγεις και με αρκετά παλαιότερα/φτηνότερα CPU.

37 minutes ago, Photios said:

Αν καταλαβαίνω σωστά, ελέγχεται η απόδοση σε ένα σωρό προγράμματα σε περιβάλλον Linux. Ζόρικο να το αναλύσω, αλλά χρήσιμο. Μια πρώτη ματιά δείχνει ότι οι διαφορές δεν είναι καθόλου συνεπείς. Υπάρχουν και προγράμματα όπου το 12600Κ είναι καλύτερο (μόνο 12 και άσχετα).

Το πρώτο link είναι test σε windows, τα άλλα μέσα στο comment είναι σε linux. Ήθελα να δεις ότι σε πολλά από τα test τα νεότερα CPU είναι 10-15% πιο γρήγορα. Τα browsers test είναι πολύ αντιπροσωπευτικά της καθημερινότητας του CPU (όχι μόνο επειδή είναι συνηθισμένο να κάνει κάποιος browsing αλλά επειδή είναι τέτοια η φύση των test).

37 minutes ago, Photios said:

Καταλαβαίνω ότι προτείνεις 13600Κ κι ας κοστίζει 90 € παραπάνω (+40%);

Το relative performance πάλι δείχνει μικρότερο κέρδος (22% =76,2/62,5) σε σχεση με τη διαφορά τιμής.

Λογικό αυτό που λες, είναι πολύ καλή η τιμή του 12600K. Αν έχεις υπομονή και δεν σε νοιάζει η iGPU υπάρχουν και φθηνoί 13600ΚF.

https://www.jmctech.gr/product/intel-tray-core-i5-processor-i5-13600kf-350ghz-24m-raptor-lake/

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήθελα iGPU θα είχα ἠδη αγοράσει F

ΚΑι το JMC με προβληματίζει...

1 ώρα πριν, @topos είπε

Εάν ο 13700 έχετε με ψυκτρα στα 320 δεν είναι κακή αγορά.

Επίσης εφόσων δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο νου και ο 12400/f δεν είναι κακή αγορά.

Δυστυχώς και ο 12600k είναι οκ στα 220(το δυστυχώς πάει γιατί έπαιζε στα ίδια χρήματα με τον 13500 που ήταν καλύτερος αλλά έχει τσιμπήσει ~50ευρω σε τιμή το τελευταιο 3μηνο).

Ψυκτρα θα έλεγα σε κάθε περίπτωση είτε κάποια thermalright (phantom spirit/peerless assassin)από amazon στο 35αρη+μεταφορικα, είτε την deepcool  ak/ag 620 από skroutz στα ~55ευρω.

Υ.γ Οι thermalright είναι λιιιγο καλυτερες(στα ~ιδια με noctua d15) αλλά εάν δεν ψωνίζεις από amazon είναι καλή επιλογή κ η deepcool.

Οι υπόλοιπες επιλογές σου είναι οκ πέρα από την μητρική που ίσως είναι πιο ακριβή από ότι χρειαζόταν.Εναλακτικα -αυτη την στιγμη- ίσως ήταν καλύτερο το am5 για πολύ μεγαλύτερο βάθος χρονου(η 7ετια+ είναι πιθανό σενάριο με αναβαθμισεις κατά καιρους).

Πιο ακριβές μνήμες αλλά με την τιμολόγηση της Intel πιο φθηνοί cpu, έβαζες έναν 7600(non x) στα 200ευρω κ ξεμπερδευες χωρίς ψυκτρα(στα ~ιδια με 12600k που χρειάζετε+ ψυκτρα).

Ευχαριστώ. Δεν θα χρησιμοποιήσω stock cooler. Και αν πάω με αερόψυξη είναι δεδομένη η Noctua, Phantom spirit δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Assassin IV είναι καλή πρόταση. Γλυτώνω 28€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Photios said:

Αν δεν ήθελα iGPU θα είχα ἠδη αγοράσει F

Αν το είχες αναφέρει δεν θα το πρότεινα :P

1 hour ago, Photios said:

ΚΑι το JMC με προβληματίζει...

Αν σε προβληματίζει ιδεολογικά για το πως έχει αυτές τις τιμές το καταλαβαίνω, όμως τα προϊόντα είναι κανονικά (έχουν αγοράσει άπειροι άνθρωποι). Σχετικά με οτιδήποτε άλλο φόβο όλα τα μαγαζιά στην Ελλάδα αν δεν είσαι εταιρεία σου φέρονται σαν σκουπίδι (τα μεγάλα ακόμα χειρότερα) και το μόνο που σε σώζει είναι να πληρώνεις με κάρτα και να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής ή αν γίνει κάτι μετά να τους εκθέτεις στον προμηθευτή και να τους παρακάμπτεις.

Με το καλό το PC, καλοδούλευτο!

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά του 12600k δεν υπάρχει εναλλακτική.

Η μοναδική εναλλακτική ήταν ο 13500, που πλέον έχει ξεφύγει σε τιμή, τον βρίσκεις μόνο σε κατάστημα που όπως λες δε θες να μπλέξεις.

120€ για αερόψυξη, ακόμη κι όταν μιλάμε για την κορυφαία noctua είναι 2much.

360 aio εφόσον την χωράει το κουτί σου, με κάτι λιγότερο από 100€ (freezer 360) και οι θερμοκρασίες θα είναι καλύτερες.

Από την άλλη, δεν ξέρω γιατί μένεις τόσο βράχος στη noctua...γιατί να μην γλιτώσεις ~60€ και να τα ρίξεις σε καλύτερο cpu;

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, απλά συζήτηση να γίνεται και να πέφτουν ιδέες στο τραπέζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, nickol-us said:

Στα λεφτά του 12600k δεν υπάρχει εναλλακτική.

Πιστεύεις ότι ο 7600Χ δεν είναι εναλλακτική ή εννοείς σε Intel; Γιατί όπως τα βλέπω εγώ:

1. Καίνε το ίδιο και έχουν ίδιες επιδόσεις. Ο 7600Χ υπερτερεί σε ότι κάνει κάποιος καθημερινά ενώ ο 12600Κ στο rendering.
2. Αν θέλεις να παίξεις με VM δεν έχεις το πρόβλημα με τα e cores.
3. Αν θέλεις περισσότερη ισχύ στην AMD θα βρεις καλύτερες προσφορές αυτή τη στιγμή. Επίσης η Intel είναι νεκρή πλατφόρμα αν δεν κάνω λάθος ενώ οι επόμενοι AMD για AM5 δεν θα αργήσουν και είδαμε ήδη μέχρι και 18% ST στους 8ΧΧΧ για laptop. Επίσης αυτή τη στιγμή ασκείται πολύ πίεση στην AMD να μην σταματήσει το support το 2025+ που έχει πει αλλά να δώσει και τρίτη πραγματική γενιά και όχι refresh, η ίδια πίεση στο AM4 έφερε αποτελέσματα.

Ίσως να είμαι fanboy αλλά για εμένα η Intel αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να ανταγωνιστεί.

Έβλεπα και τα specs του B650 Asrock που θα πάρω τώρα και πραγματικά τέτοιο hardware δεν το έχουν τα 1700, 160 ευρώ μητρική και είναι έτοιμη να της βάλεις 400 watt CPU αν βγει αύριο.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Πιστεύεις ότι ο 7600Χ δεν είναι εναλλακτική ή εννοείς σε Intel; Γιατί όπως τα βλέπω εγώ:

1. Καίνε το ίδιο και έχουν ίδιες επιδόσεις.
2. Αν θέλεις να παίξεις με VM δεν έχεις το πρόβλημα με τα e cores.
3. Αν θέλεις περισσότερη ισχύ στην AMD θα βρεις καλύτερες προσφορές αυτή τη στιγμή. Επίσης η Intel είναι νεκρή πλατφόρμα αν δεν κάνω λάθος ενώ οι επόμενοι AMD για AM5 δεν θα αργίσουν και είδαμε ήδη μέχρι και 18% ST στους 8ΧΧΧ για laptop. Επίσης αυτή τη στιγμή ασκείται πολύ πίεση στην AMD να μην σταματήσει το support το 2025+ που έχει πει αλλά να δώσει και τρίτη πραγματική γενιά και όχι refresh.

Ίσως να είμαι fanboy αλλά για εμένα η Intel αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να ανταγωνιστεί.

Έβλεπα και τα specs του B650 Asrock που θα πάρω τώρα και πραγματικά τέτοιο hardware δεν το έχουν τα 1700, 160 ευρώ μητρική και είναι έτοιμη να της βάλεις 400 watt CPU αν βγει αύριο.

Όχι, δεν συνέκρινα σε καμία περίπτωση amd, αφού έχει ήδη αγοράσει z790, μιλάω καθάρα και μόνο για 1700 socket

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Photios said:

Αν δεν ήθελα iGPU θα είχα ἠδη αγοράσει F

ΚΑι το JMC με προβληματίζει...

Ευχαριστώ. Δεν θα χρησιμοποιήσω stock cooler. Και αν πάω με αερόψυξη είναι δεδομένη η Noctua, Phantom spirit δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Assassin IV είναι καλή πρόταση. Γλυτώνω 28€...

Δεν ανέφερα αυτή.

Σε deepcool ag/ak620 είπα στα ~55ευρω(ίδιες είναι, αλλάζουν λίγοα αισθητικα και κατά καιρούς η μια είναι φθηνότερη από την αλλη).

Η assassin iv παραδοξως δεν είναι ιδιαιτερα καλύτερη(ψάξε για reviews να το διαπιστώσεις και μόνος σου).

Την thermalright peerless assassin έλεγα, αλλά εφόσων δεν θέλεις amazon.de δεν παίζει σαν επιλογή.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@topos το amazon.de δεν είναι φτηνότερο. Αυτή τη στιγμή η AK620 έχει 89 + 17 μεταφορικά. Τη βρίσκω φτηνότερη στην Ελλάδα (63€), αλλα δεν τη δείχνει συμβατη με 1700.

 

@elpenor Δώσε μου περισσότερα στοιχεία για ΑΜ5 μητρική και συδυασμό μέ επεξεργαστή και ψήκτρα που θεωρείς κατάλληλη για αὐτό που θέλω να φτιάξω. Μπορεί να μου'ρθει καμιά τρέλα και να τα αλλάξω όλα (έχω ακόμα περιθώριο επιστροφής)

56 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όχι, δεν συνέκρινα σε καμία περίπτωση amd, αφού έχει ήδη αγοράσει z790, μιλάω καθάρα και μόνο για 1700 socket

Θα με ενδιέφερε η άποψή σου για ΑΜ5 (ρώτησα ηδη και τον elpenor). Ειδικά μητρική (κατά προτίμηση με wi-fi) που δεν μπόρεσα ποτέ να βρω ποια αξίζει από τις φτηνότερες και ποιες είναι overkill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Photios Σχετικά με ψύξη έχω μία NH-D15 και μία NH-U12A για τα δύο PC στο σπίτι και έχω μετανιώσει λίγο γιατί η AK620 είναι ίσως καλύτερη από την D15 και φτηνή. H U12A είναι δύσκολο να βρει ανταγωνιστή μέσα στο NR200 που δεν χωράνε πολλές ψύκτρες αλλά αν υπάρχει χώρος δεν είναι αδικαιολόγητο το κόστος; Σωστά παρατήρησες ότι υπάρχει πρόβλημα με τα bracket της AK620 σε κάποια μαγαζιά, τελευταία φορά που την πρότεινα και την πήρε φίλος με 1700 αναγκαστήκαμε να πάραγγείλουμε από βαλκάνια, δεν υπήρχε 1700 bracket στην Ελλάδα. Τώρα όμως πιστεύω ότι αρκετά μαγαζιά θα έχουν νέα έκδοση, ένα τηλέφωνο αρκεί για να μάθεις. Ο @@topos φαίνεται να ξέρει πολύ καλά το αντικείμενο.

Μπορείς να αναφέρεις τι απαιτήσεις έχεις από USB, NVME, WiFi και εμφάνιση/RGB για να σου προτείνω κάποιο setup;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Photios είπε

Θα με ενδιέφερε η άποψή σου για ΑΜ5 (ρώτησα ηδη και τον elpenor). Ειδικά μητρική (κατά προτίμηση με wi-fi) που δεν μπόρεσα ποτέ να βρω ποια αξίζει από τις φτηνότερες και ποιες είναι overkill.

Γενικά το am5 δεν έχει παίξει τρομερά, κυρίως λόγω των τιμών και οτι έπρεπε υποχρεωτικά να πας σε ddr5 ενώ σε intel είχες την φθηνή εναλλακτική ddr4.

Ειδικότερα για σύγκριση θα πρέπει να γνωρίζεις της εφαρμογές που θα δουλέψεις για να δεις τι σε συμφέρει καλύτερα. Συνήθως σε cad κλπ η intel τα πάει καλύτερα.

Το am5 έχει δυνατά cpu, ο 7600x βρίσκεται στα ίδια χρήματα με 12600k, έχει εφάμιλλες επιδόσεις μα συνήθως οι amd τα πάνε καλύτερα στις μεγάλες καταναλώσεις. Μέγα πλεονέκτημα του am5 οτι στο μέλλον θα μπορείς να αναβαθμίσεις μόνο cpu και να ανανεώσεις το σύστημα σου, με λίγα σχετικά χρήματα.

Μέχρι πρότινος είχε πιο ακριβές μητρικές μα τώρα βλέπω έχουν συνέλθει οι τιμές. Overkill ή όχι καθορίζεται από τις ανάγκες. Γενικά έχουν κάνουν καλύ δουλειά, ryzen 5 τους πας άνετα ακόμη και με το πιο basic chipset(a620).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιάφορο το RGB

Ναι Wifi

Nvme min 2 (PCIe 5.0 δεν νομίζω ότι αξίζει)

USB κρίνε εσύ πόσα μπορεί να χρειάζονται. 3.2, Type C επίσης δεν ξέρω αν είναι τοσο σημαντικό να υπάρχουν, αλλά καλό είναι να υπάρχουν

Pcie 4.0 2 ἠ 3? Αν έχει wifi και 2 καλά είναι

ΑΚ620 δεν με ενθουσιάζει. Assassin δεν λέω όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...