Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια στα τελευταία κομμάτια καινουριου υπολογιστή


Photios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από @topos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/12/2023 στις 3:28 ΜΜ, Photios είπε

Το κουτι χωραει μέχρι 360mmm AIO .

Θα σου πρότεινα να πας σε απευθείας σε υδρόψυξη. Η διαφορά είναι αισθητή σε σχέση με τη κλασική ψύκτρα και από θερμοκρασία (ανάλογα την περίπτωση, περίπου 10-15 βαθμούς κάτω) αλλά και από θόρυβο. Προσωπικά έχω την παρακάτω, η οποία έχει τη δυνατότητα να συμπληρώνεις υγρό (ανά 2 χρόνια).

https://www.skroutz.gr/s/46790268/Be-Quiet-Pure-Loop-2-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-1200-115x-me-ARGB-Fotismo.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, @topos είπε

Η ag/ak620 είναι ένα-δυο κλικ χειρότερη(εδώ κάνει review άλλες αλλά στο συγκριτικό τις έχει όλες), παρόλαυτα ίσως να την έπαιρνα στα 55-60 ευρω εάν δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία του amazon.

 Απορια. Γιατι να λαβω σοβαρα υπ'οψην μου ενα βιντεο κριτικης, που εχει την ενδειξη "προωθηση προιοντων επι πληρωμη" Οντως δεν γνωριζω, δεν κανω πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Chris2756 said:

 Απορια. Γιατι να λαβω σοβαρα υπ'οψην μου ενα βιντεο κριτικης, που εχει την ενδειξη "προωθηση προιοντων επι πληρωμη" Οντως δεν γνωριζω, δεν κανω πλακα.

Υπάρχουν αρκετά βίντεακια που συγκρίνουν τις ψυκτρες που συζητάμε.

Όμως αυτουνου του κυριουλη μου άρεσε γιατί έχει αρκετες ψυκτρες στο γράφημα.

Τσεκαρει am5+1700

Ήταν σχετικά περιεκτικό.

Θεωρω πως γενικά είναι αξιόπιστο το hardware canucks.

Τώρα για την προώθηση, εάν δεις στο τέλος προτείνει της thermalright ως καλύτερη επιλογή και στην περίπτωση που δεν τις βρει κάποιος ας πάρει αυτές του σημερινού review(οποτε δεν έσπρωξε εντελώς τυφλά τις συγκεκριμένες).

Feel free βέβαια να δεις αρκετά review αλλά τα αποτελέσματα είναι εφάμιλλα και θα εξαρτηθεί περισσότερο πιστεύω από την μάρκα της πάστας και την εφαρμογή της, το είδος του κουτιού και προφανώς την ambient θερμοκρασία.

Υ.γ Και ο technotice έχει κάνει ένα megaσυγκριτικο ψυκτρων αλλά κρατάει μισαωρο και όσο αφορά το hardware/τοποθέτηση δεν θεωρώ ότι έχει τρομερή "hands on" γνώση.

Επίσης ο Steve (gamernexus) είχε βγάλει τις thermalright ότι είχαν την μικρότερη απόκλιση ύψους (στο contact plate) με μεγάλη διαφορά.

Αυτος έχει hands on γνώση αλλά είναι κάπως κουραστικά τα video του.

Τέλος, ειδικά όταν μιλάμε για μικρες εταιριες (thermaright ΚΟΚ) δεν πιστεύω πως έχουν την δυνατότητα να επηρεάσουν τόσους reviewers (είτε μέσω perks, είτε μέσω χρημάτων).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άγορασα πριν λίγες μέρες τον 14600k με ψήκτρα την DeepCool ak620. Θερμοκρασίες με έντονες καταστάσεις (παιχνίδι 1440p high ρυθμίσεις) δεν ανέβασε πάνω από 55 βαθμούς. Σύνολο 380 €. Ο 12600k με την noctua ίδια λεφτά θα σου έρθουν. Η υπεραξία του 14600k (ή 13600k το ίδιο περίπου είναι) είναι τεράστια 

ΥΓ: Όσον αφορά στο θόρυβο το μόνο που ακούω είναι οι ανεμιστήρες της gpu. 

Επεξ/σία από shawn1968
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 10:45 ΠΜ, Photios είπε

Δεν θα μιλησω για επεξεργαστες, καθως εχω χασει λιγο την επαφη.............,  θα σου πω ομως για τις ψυκτρες. 

Εχοντας δουλεψει εναν θεωρουμενο "θερμο" CPU για 8-9 χρονια με αφτερ μαρκετ αεροψυκτρα,  τον FX-8320 (καποιες φορες και OCed) με την ZALMAN PERFORMA CNPS10X, ημουν υπερ-ικανοποιημενος, ακομα και σε Stress test που ειχα κανει.  θεωρω λοιπον, οτι σημερα με την εξελιξη που εχουν οι επεξεργαστες (με e-cores και καλυτερα και πιο αποδοτικα energy plans),  εαν μιλησουμε για αεροψυξη με μια καλη ψυκτρα -οπως η AK620 που προτεινεται- ειναι μια χαρα λυση.

για παραπανω χρηματα..., δεν θα κοιτουσα καν αεροψυξη. θα εβαζα υδροψυξη....!  

αρα 120€ για αεροψυκτρα..... δεν θα συμβουλευα κανεναν....!! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τους 2 τελευταίους φίλους. Με πείσατε για αερόψυξη, και είμαι ένα click πριν παραγγείλω την Phantom Spirit του topos από amazon.it στα 56€ με έξοδα αποστολής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μετά από 9 εβδομάδες συγκέντρωσης των συστατικών (πιό πολύ μέ παίδεψε το e-shop.gr), τελικά το έστησα αρχές Φεβρουαρίου και τώρα αξιώθηκα να ολοκληρώσω αυτό το μήνυμα με το τελικό αποτέλεσμα.

Plaisio

Gigabyte Motherboard Z790 Aorus Elite DDR4 (Z790/1700/DDR4)

189.90€

Corsair PSU RMX Series 850 W 80+ Gold Version 2021

119,90€

Gigabyte VGA GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB

299.00€

 

Skroutz

G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 3200 για Desktop

71.90€  (Marketking)

Fractal Design Meshify 2 Compact Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή Μαύρο

144.99€ (IT Direct) + 2€ μεταφορικά

 

e-shop.gr

cpu Intel i5-13600K Box

298.90€

SSD KINGSTON SKC3000D/2048G KC3000 2TB M.2 2280 NVME PCIE GEN4 X4

104.90€

Amazon.it

Thermalright Phantom Spirit 120 SE CPU

39,93€ + 16,03€ μεταφορικά

 

ΣΥΝΟΛΟ 1287,45€

 

Και περιμένω από Vision Studio

Gigabyte Ασύρματη Κάρτα Δικτύου Wi‑Fi 7 (5800Mbps) PCI-e

52.76

ΤΕΛΙΚΑ 1340,21€

 

Σχετιζόμενες αγορές (επιπλέον 55€)

Αγορά Skroutz Plus 17,00€

APC PM1W-GR SURGEARREST 1 OUTLET 230V WHITE

12.50€ (e-shop.gr)

+ 3 x Arctic P12 Max Case Fan 120mm με Σύνδεση 4-Pin PWM

20.48€ (Vision Studio)

κι ένα κατσαβίδι από τοπικό κατάστημα 5€ (αυτά που είχα μου έτρωγαν την κεφαλή κάποιων βιδών, αποδείχτηκε το πιό δύσκολο κομμάτι όλης της σύνθεσης!!)

 

[Και οθόνη απο παλιότερη αγορά

HP Monitor 27' X27c FHD Gaming

149€

+21€ 5ετής επέκταση εγγύησης από Plaisio.gr]

 

 

 

Αποτελέσματα Cinebench 2024

image.png.c6c04f5420bed8b99b6abba648174cc7.png

Σε σύγκριση με άλλα συστήματα το multi-core φτάνει στα 1270, αλλά δεν έχω αλλάξει κάτι στο bios όπως πιθανόν έχουν κάνει άλλοι.

 

 

Αν μου εξηγήσει κάποιος πώς μπορώ να βάλω φωτογραφία, θα στείλω απο τη σύνθεση.

Υ.Γ. Θεωρώ ότι βγήκε καλή τιμή και καλό cinebench. Αν έχει κάποιος άποψη (ίδια ἢ διαφορετική) ας γράψει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Photios είπε

Αποτελέσματα Cinebench 2024

Σε σύγκριση με άλλα συστήματα το multi-core φτάνει στα 1270, αλλά δεν έχω αλλάξει κάτι στο bios όπως πιθανόν έχουν κάνει άλλοι.

Άριστο!

Καλορίζικο!

Πολλά από τα πράγματα που πήρες να ξέρεις σήμερα έχουν 1.5 φορά επάνω!

Όσο για το cinebench... μην αρκείσαι μόνο σε ένα bench.

Γενικά λόγοι που μπορεί να απέχεις:

  • θερμοκρασίες: έχει κάποιο πρόγραμμα (πχ hwinfo) να βλέπεις θερμοκρασίες καθώς υπάρχει περίπτωση να τρως throttle
  • ρυθμίσεις bios: ρυθμίσεις στα power limit, είτε ρυθμίσεις oc μπορούν να επηρεάσουν τα αποτελέσματα
  • backround tasks: έχε στο νου σου όταν τρέχεις το cinebench να μην τρέχεις καμία άλλη λειτουργία στο backround ή παράλληλα
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Έχω HW info, κανένα background task κατά benchmarking.

Κάποια στιγμή το καλοκαίρι θα δοκιμάσω undervolting (overclocking πολύ αργότερα, αν δω ότι υπολείπεται σε performance)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...