Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, uniquegr said:

150 ευρώ για nuc 11ης γενιάς ( ακόμα και i3 ) είναι πολύ καλή τιμή, αλλά δεν είναι ο κανόνας, δυστυχώς. Σε αυτά τα χρήματα, συνήθως βρίσκεις 6ης, 7ης γενιάς το πολύ και αν που και πάλι δεν είναι άσχημα ούτε σέρνονται, απλά είναι παλιότερης γενιάς, ΤΥΠΙΚΑ μη συμβατά με τα win11. Όσο για το fujitsu, καλή τιμούλα επίσης, ένα τίμιο μηχάνημα.

Τέλος, ως προς το παράδειγμα του "μέσου χρήστη" - ανίδεου, αυτός ο χρήστης την ίδια απορία θα έχει σε οποιοδηποτε λειτουργικό σύστημα και αν πάει, άσε δε που δεν κατέχει τα βασικά, άρα δεν είναι και τόσο "δεμένος" με τα windows, άποψή μου. Δεν είναι δηλαδή το λειτουργικό σύστημα που θα τον εμποδίσει απο το να κάνει τη δουλειά του, αλλά η πλήρης άγνοιά του για τους υπολογιστές. Και στα δύο λειτουργικά συστήματα όμως, θα μπορεί να ανοίγει τα pdf's του ( φυσικά, όχι χωρίς να συνδέσει υπολογιστή στην οθόνη :P ) με τη προϋπόθεση ότι θα έχει προεγκατεστημένο το λειτουργικό ( εκτώς αν πιστεύεις ότι ένας τέτοιος χρήστης είναι σε θέση να εγκαταστήσει μόνος του το οποιοδήποτε λειτουργικό ).


το λαθος που μονιμως κανεις ειναι το παραπανω, αυτος ο ασχετος χρηστης δεν θα κατσει να ψαχνει με τις ωρες στο internet στο καθε προβλημα που βρισκει τοιχο,
θα ρωτησει αμεσα το φιλο, συναδελφο κοκ. που εχει διπλα του και μαντεψε.. εχουν κι αυτοι Windows

μονο τυπικα ειναι μη συμβατα, η Microsoft στο επισημο site της αφηνει το παραθυρο ορθανοιχτο για ολους: 😉

"There is an alternative edition of Windows lacking TPM compatibility. Should you choose to install this version, any issues encountered may indicate a problem with your processor's compatibility with Win11. Please bear in mind that this installation might result in notably slower performance and potentially challenging user experience. However, it can serve the purpose of testing and evaluation."

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


το λαθος που μονιμως κανεις ειναι το παραπανω, αυτος ο ασχετος χρηστης δεν θα κατσει να ψαχνει με τις ωρες στο internet στο καθε προβλημα που βρισκει τοιχο,
θα ρωτησει αμεσα το φιλο, συναδελφο κοκ. που εχει διπλα του και μαντεψε.. εχουν κι αυτοι Windows

Κάνεις κι εσύ όμως ένα μεγάλο λάθος: θεωρείς δεδομένο ότι θα προκύψει πρόβλημα με το linux. Να στο ξαναπώ λοιπόν: ένα χρόνο τώρα που τρέχει Linux Mint στο laptop απο το οποίο σου γράφω, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Για την ακρίβεια, τα δύο και μόνα προβλήματα που είχα ήταν τα εξής:

1) Πριν κανά μήνα, μετά απο update, μου έσκασε ένα kernel panic. Έκανα επανεκκίνηση, έστρωσε. 

2) Όταν υπάρχει κάποια μεγάλη ενημέρωση στον kernel, για λίγο καιρό δεν λειτουργεί το vmware. Εκεί έχω να επιλέξω ανάμεσα στο να περιμένω να γίνει update στο vmware, να χρησιμοποιήσω τον προηγούμενο kernel ή να κάνω χειροκίνητα compile τα αρχεία που απαιτούνται. Πες μου όμως, πόσοι "απλοί" χρήστες χρησιμοποιούν virtual machines...?

Σε επίπεδο εφαρμογών όλα είναι ίδια και τα ίδια προβλήματα θα αντιμετωπίσει, τις ίδιες λύσεις θα πάρει με αυτές που ισχύουν και για τους windows users. Ο browser μπορεί να είναι ακριβώς ο ίδιος, αφού μπορεί να εγκατασταθεί ακόμα και ο edge. Τα updates γίνονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ( popup που ενημερώνει για την ανάγκη εγκατάστασης ενημερώσεων, το πολύ πολύ να ζητηθεί κωδικός root ). File manager παρόμοιος. Μενού εφαρμογών, παρόμοιο. Κατηγοριοποίηση των settings με παρόμοιο τρόπο. Αν κάποιος θέλει δηλαδή να δώσει βοήθεια, γνωρίζοντας τα βασικά, μπορεί να βρει τη λύση. Άλλωστε κι εγώ μαθημένος σε windows ήμουν και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να προσαρμοστώ στα μενού του linux, δεν πιστεύω δηλαδή ότι είναι πρόβλημα για κάποιον που θέλει να βοηθήσει, να βρει αυτό που ψάχνει μέσα στο menu του linux. 

Δηλαδή, πιάνεις το χειρότερο σενάριο ( που παλιά ήταν ο κανόνας, δεν αντιλέγω ) για να βασίσεις τη πεποίθησή σου ότι δεν γίνεται κάποιος να χρησιμοποιήσει linux αν δεν είναι power user. Εμ, δεν είναι έτσι, πως να το κάνουμε;

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, uniquegr είπε

1) Πριν κανά μήνα, μετά απο update, μου έσκασε ένα kernel panic. Έκανα επανεκκίνηση, έστρωσε. 

2) Όταν υπάρχει κάποια μεγάλη ενημέρωση στον kernel, για λίγο καιρό δεν λειτουργεί το vmware. Εκεί έχω να επιλέξω ανάμεσα στο να περιμένω να γίνει update στο vmware, να χρησιμοποιήσω τον προηγούμενο kernel ή να κάνω χειροκίνητα compile τα αρχεία που απαιτούνται. Πες μου όμως, πόσοι "απλοί" χρήστες χρησιμοποιούν virtual machines...?

Το 2ο μπορεί να μην υφίσταται καν και σαν πρόβλημα. Ο απλός χρήστης δεν ξέρει τι είναι το vmware. Αν μιλάμε για vmware και εικονικά μηχανήματα τότε μιλάμε προφανώς για ποιο προχωρημένους χρήστες οι οποίοι έτσι κι αλλιώς τους αρέσει να ψάχνουν. Επίσης είναι και το VirtualBox το οποίο θα παίξει όπως και να έχει.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Το 2ο μπορεί να μην υφίσταται καν και σαν πρόβλημα. Ο απλός χρήστης δεν ξέρει καν τι είναι το vmware. Αν μιλάμε για vmware και εικονικά μηχανήματα τότε μιλάμε προφανώς για ποιο προχωρημένους χρήστες οι οποίοι έτσι κι αλλιώς τους αρέσει να ψάχνουν. Επίσης είναι και το VirtualBox το οποίο θα παίξει όπως και να έχει.

I know. Απλά το ανέφερα ανάμεσα στα δύο προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει στον ένα χρόνο που χρησιμοποιώ καθημερινά linux. Φυσικά και ο απλός χρήστης δεν θα ασχοληθεί με τα εικονικά συστήματα, αμφιβάλω αν τα γνωρίζει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, uniquegr είπε

I know. Απλά το ανέφερα ανάμεσα στα δύο προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει στον ένα χρόνο που χρησιμοποιώ καθημερινά linux. Φυσικά και ο απλός χρήστης δεν θα ασχοληθεί με τα εικονικά συστήματα, αμφιβάλω αν τα γνωρίζει καν.

Εγώ έχω Linux κάπου 4 χρόνια, ξεκίνησα με Fedora και τώρα έχω Ubuntu. Το συγκεκριμένο πρόβλημα με το vmware το συνάντησα και εγώ, αλλά στο Fedora το οποίο λαμβάνει πάντα τον ποιο καινούριο kernel σχεδόν άμεσα με το που θα βγει ο καινούριος. Στο Ubuntu που είναι LTS και ο Kernel αλλάζει ποιο σπάνια δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με το vmware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, uniquegr said:

Κάνεις κι εσύ όμως ένα μεγάλο λάθος: θεωρείς δεδομένο ότι θα προκύψει πρόβλημα με το linux. Να στο ξαναπώ λοιπόν: ένα χρόνο τώρα που τρέχει Linux Mint στο laptop απο το οποίο σου γράφω, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Για την ακρίβεια, τα δύο και μόνα προβλήματα που είχα ήταν τα εξής:

1) Πριν κανά μήνα, μετά απο update, μου έσκασε ένα kernel panic. Έκανα επανεκκίνηση, έστρωσε. 

2) Όταν υπάρχει κάποια μεγάλη ενημέρωση στον kernel, για λίγο καιρό δεν λειτουργεί το vmware. Εκεί έχω να επιλέξω ανάμεσα στο να περιμένω να γίνει update στο vmware, να χρησιμοποιήσω τον προηγούμενο kernel ή να κάνω χειροκίνητα compile τα αρχεία που απαιτούνται. Πες μου όμως, πόσοι "απλοί" χρήστες χρησιμοποιούν virtual machines...?

Σε επίπεδο εφαρμογών όλα είναι ίδια και τα ίδια προβλήματα θα αντιμετωπίσει, τις ίδιες λύσεις θα πάρει με αυτές που ισχύουν και για τους windows users. Ο browser μπορεί να είναι ακριβώς ο ίδιος, αφού μπορεί να εγκατασταθεί ακόμα και ο edge. Τα updates γίνονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ( popup που ενημερώνει για την ανάγκη εγκατάστασης ενημερώσεων, το πολύ πολύ να ζητηθεί κωδικός root ). File manager παρόμοιος. Μενού εφαρμογών, παρόμοιο. Κατηγοριοποίηση των settings με παρόμοιο τρόπο. Αν κάποιος θέλει δηλαδή να δώσει βοήθεια, γνωρίζοντας τα βασικά, μπορεί να βρει τη λύση. Άλλωστε κι εγώ μαθημένος σε windows ήμουν και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να προσαρμοστώ στα μενού του linux, δεν πιστεύω δηλαδή ότι είναι πρόβλημα για κάποιον που θέλει να βοηθήσει, να βρει αυτό που ψάχνει μέσα στο menu του linux. 

Δηλαδή, πιάνεις το χειρότερο σενάριο ( που παλιά ήταν ο κανόνας, δεν αντιλέγω ) για να βασίσεις τη πεποίθησή σου ότι δεν γίνεται κάποιος να χρησιμοποιήσει linux αν δεν είναι power user. Εμ, δεν είναι έτσι, πως να το κάνουμε;


ο θειος μου (οπου θειος βαλε οτι αλλο θες) εχει λαπτοπ και ασχολειται, κατεβαζει ταινιες, βλεπει Kodi, παιζει με κανα photoshop, social κλπ εδω και πανω απο 10ετια, συχνα-πυκνα με παιρνει τηλ για αποριες και προβληματα που προκυπτουν

εστω οτι καποιος καλοθελητης του βαζει linux, πως μετα θα τον υποστηριξω εγω στην πρωτη στραβη που θα γινει και θα με παρει τηλεφωνο;
τι θα του πω; πηγαινε ρωτα αυτον που σου εβαλε linux?

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


ο θειος μου (οπου θειος βαλε οτι αλλο θες) εχει λαπτοπ και ασχολειται, κατεβαζει ταινιες, βλεπει Kodi, παιζει με κανα photoshop, social κλπ εδω και πανω απο 10ετια, συχνα-πυκνα με παιρνει τηλ για αποριες και προβληματα που προκυπτουν

εστω οτι καποιος καλοθελητης του βαζει linux, πως μετα θα τον υποστηριξω εγω στην πρωτη στραβη που θα γινει και θα με παρει τηλεφωνο;
τι θα του πω; πηγαινε ρωτα αυτον που σου εβαλε linux?

Αναφέρεσαι σε εφαρμογές, όταν μιλάμε για λειτουργικό σύστημα. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με τη χρήση μιας εφαρμογής, δεν θα ασχοληθεί με το λειτουργικό σύστημα. Αν τώρα, θέλεις να καθοδηγήσεις σε ρυθμίσεις π.χ. δικτύου, ήχου ή απεικόνισης, δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να ζητήσεις να ανοίξει τα settings και να ψάξει για network, sound ή display, αντίστοιχα. Ως προς το kodi, κανένα απολύτως πρόβλημα σε επίπεδο εφαρμογής, η οποία εφαρμογή είναι ακριβώς η ίδια τόσο σε windows όσο και σε linux, άρα το όποιο troubleshooting δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το λειτουργικό σύστημα. Τέλος, ως προς το photoshop, δεν νομίζω ότι ζητά κανείς χρήστης του βοήθεια απο κάποιο συγγενή του. Για να χρησιμοποιήσει κάποιος photoshop, έχει ψαχτεί μόνος του και το έχει μάθει, άρα μη τα παραλές, δεν κάνει. Πέραν του ότι ξεκαθάρισα ότι μιλάμε για απλές εφαρμογές ( άρα, όχι photoshop... ), πέραν του ότι έχω ξεκαθαρίσει ότι αν κάποιος χρησιμοποιεί συστηματικά εφαρμογές που δεν παρέχονται στο linux θα πρέπει να παραμείνει στα windows, για ερασιτεχνική χρήση υπάρχει και το gimp. Αν κάποιος γνωρίζει απο photoshop, μπορεί να βρει την άκρη και στο gimp. 

Αν εσύ, προκειμένου να κάνεις troubleshooting στο kodi για παράδειγμα, πειράζεις λειτουργικό σύστημα, τότε ασ'το καλύτερα, μη το πειράζεις καν, είτε παρεμβαίνεις στα windows, είτε σε οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη αναφερθηκε σε προηγουμενη σελιδα, οτι εχουμε "καλομαθει" με τα Windows και δεν ειμαστε προθυμοι να επενδυσουμε χρονο/χρημα στο να ξαναμαθουμε ενα νεο η διαφορετικο λειτουργικο, οπως διανομες Linux.

Ενω πραγματι υπαρχει δοση αληθειας, δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.

14-15 χρονια πριν, ανηψια μου ειχε παρει netbook οπου ειχε Windows XP και Ubuntu, απο το σχολικο προγραμμα της εποχης τοτε.

Ηταν επισης παρα πολυ τυχερη, γιατι στο γυμνασιο και στο λυκειο της ειχε καθηγητες οπου ηξεραν και απο Ubuntu, και ασχοληθηκαν απο μικροι στις ταξεις της.
Οπου και ειναι απο τις φιλικες διανομες, συγκριτικα παντα με διαφορες αλλες εκει εξω.

Πλεον δεν θελει να το βλεπει. Ουτε και οι πρωην συμμαθητες της.

Γιατι;

Γιατι χρησιμοποιει τον υπολογιστη της για περισσοτερες λειτουργειες απο facebook / instagram / youtube και τα προγραμματα που χρειαζεται, απο MS office μεχρι προγραμματα για σαρρωση και εκτυπωση δεν υφιστανται σε καμια Linux διανομη.

Ναι οντως για προγραμματιστες/τεχνικους δικτυων οι διαφορες αντιστοιχες διανομες ειναι μαλλον μονοδρομος, αλλα υπαρχουν και παρα πολλες αλλες κατηγοριες ανθρωπων σε αυτο το πλανητη.

Αυτο που δεν καταλαβαινετε επισης οι του Linux, ειναι πως πολλα, αν οχι τα περισσοτερα προγραμματα που τα συγκρινετε με των Windows, δεν ειναι ουτε εφαμιλα ουτε φυσικα ισαξια. Κλασικα παραδειγματα τα Libre Office και WPS Office.
Ουτε κατα διανοια δεν θα πρεπει να συγκριθουν με το MS Office. Οχι δηλαδη με τις προσφατες εκδοσεις.

Δεν αναφερω καν πιο εξειδικευμενα προγραμματα, οπως το Illustrator, γιατι γελαγαμε σε προηγουμενη σελιδα.

Γιαυτο λοιπον, η ατακα "ναι αλλα ετσι μαθαμε" δεν ισχυει. Και παιδια σημερα "αναγκαζονται" να το μαθουν και του γυριζουν την πλατη.
Οχι απο μοδα η αποψη. Αλλα απο την δυσχρηστια του και τις ασυμβατοτητες του.

Συνεχιστε να πιστευετε και να διαλαλειτε το αντιθετο, δικαιωμα σας ειναι. 30+ χρονια το ιδιο πραγμα κανετε. Γιαυτο και δεν αλλαξε κατι.
Ουτε και προκειται.

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, uniquegr said:

Αναφέρεσαι σε εφαρμογές, όταν μιλάμε για λειτουργικό σύστημα. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με τη χρήση μιας εφαρμογής, δεν θα ασχοληθεί με το λειτουργικό σύστημα. Αν τώρα, θέλεις να καθοδηγήσεις σε ρυθμίσεις π.χ. δικτύου, ήχου ή απεικόνισης, δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να ζητήσεις να ανοίξει τα settings και να ψάξει για network, sound ή display, αντίστοιχα. Ως προς το kodi, κανένα απολύτως πρόβλημα σε επίπεδο εφαρμογής, η οποία εφαρμογή είναι ακριβώς η ίδια τόσο σε windows όσο και σε linux, άρα το όποιο troubleshooting δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το λειτουργικό σύστημα. Τέλος, ως προς το photoshop, δεν νομίζω ότι ζητά κανείς χρήστης του βοήθεια απο κάποιο συγγενή του. Για να χρησιμοποιήσει κάποιος photoshop, έχει ψαχτεί μόνος του και το έχει μάθει, άρα μη τα παραλές, δεν κάνει. Πέραν του ότι ξεκαθάρισα ότι μιλάμε για απλές εφαρμογές ( άρα, όχι photoshop... ), πέραν του ότι έχω ξεκαθαρίσει ότι αν κάποιος χρησιμοποιεί συστηματικά εφαρμογές που δεν παρέχονται στο linux θα πρέπει να παραμείνει στα windows, για ερασιτεχνική χρήση υπάρχει και το gimp. Αν κάποιος γνωρίζει απο photoshop, μπορεί να βρει την άκρη και στο gimp. 

Αν εσύ, προκειμένου να κάνεις troubleshooting στο kodi για παράδειγμα, πειράζεις λειτουργικό σύστημα, τότε ασ'το καλύτερα, μη το πειράζεις καν, είτε παρεμβαίνεις στα windows, είτε σε οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό.


εισαι τοσο μα τοσο αφελης καλοθελητης.. προσπαθεις να απαντησεις καθε φορα by the book γραμμη προς γραμμη σα να διαβαζεις και να εκτελεις κωδικα ομως καθε φορα χανεις την ουσια και τη μεγαλη εικονα..

εδω λεμε ο θειος μου δεν ξερει να γραψει ουτε το ονομα του στα αγγλικα, ακομα και στο tablet συγγενων μου αν δεν μπω μεσω teamviewer δεν μπορω να βγαλω ακρη συνομιλοντας ουτε για τα πιο απλα πχ αυξηση φωτεινοτητας, κλειδωμα του screen rotation κλπ. τι καθομαστε και συζηταμε.. 😁

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε


εισαι τοσο μα τοσο αφελης καλοθελητης.. προσπαθεις να απαντησεις καθε φορα by the book γραμμη προς γραμμη σα να διαβαζεις και να εκτελεις κωδικα ομως χανεις την ουσια κα ιτη μεγαλη εικονα..

εδω λεμε ακομα και στο tablet συγγενων μου αν δεν μπω μεσω teamviewer δε μπορω να βγαλω ακρη συνομιλοντας ουτε για τα πιο απλα πχ αυξηση φωτεινοτητας, κλειδωμα του screen  rotation κλπ. τι καθεσαι και συζηταμε.. 😁

Εσύ προσπαθείς να πείσεις χρησιμοποιώντας άκυρα παραδείγματα. Για κακή σου τύχη, χρησιμοποιώ όλες τις εφαρμογές στις οποίες αναφέρθηκες, ενώ προέρχομαι απο windows, άρα γνωρίζω πολύ καλά τόσο τον χειρισμό, όσο και το troubleshooting τους, που καμία απολύτως σχέση δεν έχουν με το λειτουργικό, απολύτως καμία. Ευθύς εξ'αρχής έκανα τον διαχωρισμό ανάμεσα σε απλούς χρήστες και σε αυτούς που χρησιμοποιούν συγκεκριμένες εφαρμογές που παρέχονται μόνο σε windows ( ή και macOS, όπως είναι η σουίτα της Adobe ), ενώ έκανα και περαιτέρω διαχωρισμό ανάμεσα σε αυτούς που χρησιμοποιούν τις συγκεκριμένες εφαρμογές για επαγγελματικούς σκοπούς ( άρα κάθονται στα windows ) ή ερασιτεχνικά, καθώς υπάρχουν εναλλακτικές στο linux. 

Τώρα, μιλάς και για teamviewer, λες και θα το εγκαταστήσει ο απλός χρήστης. Teamviewer λοιπόν, μπορείς να εγκαταστήσεις και στο linux, δεν σου μιλώ καν για εναλλακτικές τύπου remmina. Και όταν με το καλό συνδεθείς, αν δεν μπορείς να βρεις άκρη μέσα απο το απλούστατο και ξεκάθαρο μενού του linux, τότε μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα και όχι ο χρήστης του linux.

Περιμένω να δω πότε θα κουραστείς να βρίσκεις ανουσιες δικαιολογίες, μέχρι να καταλάβεις το αυταπόδεικτο, ότι δηλαδή σε επίπεδο εφαρμογών και ιδιαίτερα "απλής" χρήσης, ουδεμία διαφορά υπάρχει μεταξύ linux και windows, αφού δεν εμπλέκεται σε τίποτα το λειτουργικό σύστημα στην εμπειρία του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, uniquegr said:

Εσύ προσπαθείς να πείσεις χρησιμοποιώντας άκυρα παραδείγματα. Για κακή σου τύχη, χρησιμοποιώ όλες τις εφαρμογές στις οποίες αναφέρθηκες, ενώ προέρχομαι απο windows, άρα γνωρίζω πολύ καλά τόσο τον χειρισμό, όσο και το troubleshooting τους, που καμία απολύτως σχέση δεν έχουν με το λειτουργικό, απολύτως καμία. Ευθύς εξ'αρχής έκανα τον διαχωρισμό ανάμεσα σε απλούς χρήστες και σε αυτούς που χρησιμοποιούν συγκεκριμένες εφαρμογές που παρέχονται μόνο σε windows ( ή και macOS, όπως είναι η σουίτα της Adobe ), ενώ έκανα και περαιτέρω διαχωρισμό ανάμεσα σε αυτούς που χρησιμοποιούν τις συγκεκριμένες εφαρμογές για επαγγελματικούς σκοπούς ( άρα κάθονται στα windows ) ή ερασιτεχνικά, καθώς υπάρχουν εναλλακτικές στο linux. 

Τώρα, μιλάς και για teamviewer, λες και θα το εγκαταστήσει ο απλός χρήστης. Teamviewer λοιπόν, μπορείς να εγκαταστήσεις και στο linux, δεν σου μιλώ καν για εναλλακτικές τύπου remmina. Και όταν με το καλό συνδεθείς, αν δεν μπορείς να βρεις άκρη μέσα απο το απλούστατο και ξεκάθαρο μενού του linux, τότε μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα και όχι ο χρήστης του linux.

Περιμένω να δω πότε θα κουραστείς να βρίσκεις ανουσιες δικαιολογίες, μέχρι να καταλάβεις το αυταπόδεικτο, ότι δηλαδή σε επίπεδο εφαρμογών και ιδιαίτερα "απλής" χρήσης, ουδεμία διαφορά υπάρχει μεταξύ linux και windows, αφού δεν εμπλέκεται σε τίποτα το λειτουργικό σύστημα στην εμπειρία του χρήστη.



και τι εγινε επειδη εχει teamviewer και στο linux? πως θα κανει καποιος troubleshooting απομακρυσμενα ή μεσω τηλεφωνου σε ενα λειτουργικο που δεν εχει ποτε ξαναδει; και δεν ξερει καν τι εχει στησει ο αλλος επανω;
αν ηταν να βγαλω το ψωμακι μου απο αυτο χαιρω πολυ θα το εκανα, αλλα για οποιονδηποτε αλλο λογο ευχαριστω δε θα παρω

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Γιατι χρησιμοποιει τον υπολογιστη της για περισσοτερες λειτουργειες απο facebook / instagram / youtube και τα προγραμματα που χρειαζεται, απο MS office μεχρι προγραμματα για σαρρωση και εκτυπωση δεν υφιστανται σε καμια Linux διανομη.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει χρειαστεί το σκανάρισμα, αλλά με μια αναζήτηση στο google βρήκα αρκετές λύσεις. Ήθελα να κάνω παράθεση ενός συνδέσμου, αλλά το insomnia μου λέει για κάποιο λάθος στο σύνδεσμο, anyway, αν θέλεις κοίτα το πρώτο αποτέλεσμα που δίνει, "4 scanning tools for the linux desktop".

Εκτύπωση έχω κάνει ακόμα και σε αρχαίο εκτυπωτή όπως έχω ξαναπεί ( HP Laserjet 1018 ) και μάλιστα, στα windows αντιμετώπισα πρόβλημα μ'αυτόν και έπρεπε να ψάξω να βρω τον κατάλληλο driver. Αντίθετα, το linux τον αναγνώρισε αμέσως και ξεκίνησα εκτυπώσεις απροβλημάτιστα. Επομένως, εδώ βγαίνω και ωφελημένος απο τη χρήση του linux. Όσο για τη σύγκριση μεταξύ MSOffice και τα υποκατάστατά του, κανείς δεν λέει ότι είναι πανομοιότυπες εφαρμογές, ούτε εγώ έχω πει κάτι τέτοιο. Οι βασικές λειτουργίες όμως, είναι πανομοιότυπες. 

5 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Δεν αναφερω καν πιο εξειδικευμενα προγραμματα, οπως το Illustrator, γιατι γελαγαμε σε προηγουμενη σελιδα.

Να το πω και σ'εσένα λοιπόν, μιλάω για απλό χρήστη, όχι για γραφίστα, όχι για κάποιον που χρησιμοποιεί επαγγελματικά DTP εφαρμογές. Ο ερασιτέχνης όμως, αυτός που δεν θέλει να κάνει επαγγελματική έξοδο της δουλειάς του, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά ακόμα και με το inkscape αν το θέλει και στο λέω ως μέτριος χρήστης του Illustrator. Φυσικά και δεν έχει την ενσωμάτωση των bitmap λειτουργιών που διαθέτει το Illustrator, αν και ως επαγγελματίας, σπάνια έως ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτές τις λειτουργίες, μιας που προτιμώ να χρησιμοποιώ το photoshop και να κάνω import την εικόνα στο illustrator. 

 

5 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Οχι απο μοδα η αποψη. Αλλα απο την δυσχρηστια του και τις ασυμβατοτητες του.

Ασυμβατότητες δεν υπάρχουν. Υπάρχουν προγράμματα που οι δημιουργοί τους εσκεμμένα αποφεύγουν να τις περάσουν στο linux ( ενώ τις παρέχουν μια χαρά στο μακρινό ξαδερφάκι του, το MacOS ). Αυτά όμως αφορούν συγκεκριμένες εφαρμογές που χρησιμοποιούν κάθε άλλο παρά "απλοί" χρήστες, οι οποίοι έχω ξεκαθαρίσει απο την αρχή ότι αν κάνουν επαγγελματική χρήση, καλό είναι να παραμείνουν στα Windows ( όπως καλή ώρα κάνω εγώ, windows για DTP, linux για τα υπόλοιπα ). Δύσχρηστο δεν είναι. Το GUI του είναι εφάμιλλο των Windows. Άσε δε που αν κάποιος ασχοληθεί σοβαρά με το Linux και μάθει να χρησιμοποιεί το terminal έχοντας κατανοήσει τη δομή και τη φιλοσοφία του Linux ( προαιρετικό αυτό ), μπορεί να κάνει πολύ πιο εύκολα τη δουλειά του, αφού έχει τη δυνατότητα να δώσει σαφείς εντολές για να κάνει ακριβώς αυτό που θέλει. 

 

5 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Συνεχιστε να πιστευετε και να διαλαλειτε το αντιθετο, δικαιωμα σας ειναι. 30+ χρονια το ιδιο πραγμα κανετε. Γιαυτο και δεν αλλαξε κατι.
Ουτε και προκειται.

Μόνο που εγώ δεν λέω κάτι εδώ και τριάντα χρόνια, ξεκαθάρισα ότι χρησιμοποιώ Linux εδώ και ένα χρόνο. Αυτοί που συνεχίζουν ένα τροπάρι λοιπόν, είστε εσείς που αναμασάτε απόψεις που πράγματι ίσχυαν πριν 30 χρόνια, αλλά πλέον αποτελούν μύθο. Δεν είναι κακό να μη θέλετε να ασχοληθείτε με το εν λόγω λειτουργικό. Είναι όμως κακό, με βάση τις κακές εμπειρίες που είχατε στο απώτερο παρελθόν, να (κατα)κρίνετε το linux του σήμερα. 

 

4 ώρες πριν, Odyss3us είπε

και τι εγινε επειδη εχει teamviewer και στο linux? πως θα κανει καποιος troubleshooting απομακρυσμενα ή μεσω τηλεφωνου σε ενα λειτουργικο που δεν εχει ποτε ξαναδει; και δεν ξερει καν τι εχει στησει ο αλλος επανω;
αν ηταν να βγαλω το ψωμακι μου απο αυτο χαιρω πολυ θα το εκανα, αλλα για οποιονδηποτε αλλο λογο ευχαριστω δε θα παρω

Και ξαναρωτώ: τί σχέση έχει το λειτουργικό στο troubleshooting των εφαρμογών; Πότε χρειάστηκε ας πούμε να παρέμβεις σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος για να φτιάξεις κάτι π.χ. στο kodi? Για το kodi λοιπόν, είτε δεν θα έχεις ήχο, είτε θα έχεις κακή ανάλυση, είτε δεν θα έχεις πρόσβαση στο δίκτυο. Άρα, στα windows θα έμπαινες είτε στα sound settings, είτε στα display settings, είτε στα network settings. Την ίδια ακριβώς ονομασία, κάτω απο τη κατηγορία "settings", έχεις και στο linux: sound, display,network. Πόσα θέλεις να μας τρελάνεις; Όλες μα όλες οι διανομές, έχουν μια βασική δομή. Ίσως αλλάζουν λίγο ανάλογα το desktop environment που χρησιμοποιείται, αλλά και πάλι, οι βασικές επιλογές είναι ίδιες, ενώ είναι παρόμοιες με αυτές των windows. Και φυσικά, δεν χρειάζεται να πειράξει κανείς terminal, μπορεί να τα κάνει όλα απο το gui.Παίδες, μπήκαμε στο 2024, αν δεν το έχετε καταλάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...