Προς το περιεχόμενο

Αρκετά Χαμηλότερη ταχύτητα internet με hotspot


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αποφάσισα να κάνω upload κάποια έξτρα αρχεία στο backblaze (~5tb).

Και μιας και η vdsl μου είναι 100/10 είπα να χρησιμοποιήσω την σύνδεση του κινητού (5g και έχω ενεργοποιήσει το δώρο της cosmote unlimited data για 15μερες).

Έχω τοποθετήσει το κινητό σε σταθερό σημείο(ίδια κλίση/ίδιο προσανατολισμό) έξω από ένα παράθυρο και με speedtest πιάνω πάνω από 500+down /130 up mb/s οποιαδήποτε ώρα και εάν κάνω το test.

Όταν κάνω hotspot συνδέετε το laptop(ακριβώς απο πίσω) με πλήρη σύνδεση στο κινητό(76mb/s -ξερω ότι εδώ βρίσκετε bottleneck αλλά προς το παρών ας το αφήσουμε στην άκρη-).

Τρέχω speedtest στο λάπτοπ και βλέπω κάτω από 20 download/ 30upload(εάν τρέξω το ίδιο test στο κινητό βλέπω "500+down /130 up mb/s")

Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό?

Δεν θα πρεπε να έχω cap γύρω στα ~65-70 που είναι το max του link κινητού- laptop?

Spoiler

Υ.γ Το κινητό είναι ένα realme 8 5g και κάνει hotspot στην 2.4 band με max 72/72.

Δοκίμασα και με Poco x3 pro με 4g+ ,που και πάλι το download του είναι +150mb/s και η ταχύτητα του hotspot  link (μπάντα 5ghz) με το laptop είναι 866mb/s και πάλι παίρνω την ίδια ταχυτητα up/down στο λάπτοπ -οχι πάνω από 30mbps-.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Αρκετά Χαμηλότερη ταχύτητα internet με hotspot
35 minutes ago, @topos said:

Καλησπέρα, αποφάσισα να κάνω upload κάποια έξτρα αρχεία στο backblaze (~5tb).

Και μιας και η vdsl μου είναι 100/10 είπα να χρησιμοποιήσω την σύνδεση του κινητού (5g και έχω ενεργοποιήσει το δώρο της cosmote unlimited data για 15μερες).

Έχω τοποθετήσει το κινητό σε σταθερό σημείο(ίδια κλίση/ίδιο προσανατολισμό) έξω από ένα παράθυρο και με speedtest πιάνω πάνω από 500+down /130 up mb/s οποιαδήποτε ώρα και εάν κάνω το test.

Όταν κάνω hotspot συνδέετε το laptop(ακριβώς απο πίσω) με πλήρη σύνδεση στο κινητό(76mb/s -ξερω ότι εδώ βρίσκετε bottleneck αλλά προς το παρών ας το αφήσουμε στην άκρη-).

Τρέχω speedtest στο λάπτοπ και βλέπω κάτω από 20 download/ 30upload(εάν τρέξω το ίδιο test στο κινητό βλέπω "500+down /130 up mb/s")

Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό?

Δεν θα πρεπε να έχω cap γύρω στα ~65-70 που είναι το max του link κινητού- laptop?

  Hide contents

Υ.γ Το κινητό είναι ένα realme 8 5g και κάνει hotspot στην 2.4 band με max 72/72.

Δοκίμασα και με Poco x3 pro με 4g+ ,που και πάλι το download του είναι +150mb/s και η ταχύτητα του hotspot  link (μπάντα 5ghz) με το laptop είναι 866mb/s και πάλι παίρνω την ίδια ταχυτητα up/down στο λάπτοπ -οχι πάνω από 30mbps-.

 

76/2 -> αυτο που ανεβαζεις και κατεβαζεις. Problem solved. Απο αυτο που βλεπεις κρατας το μισο

All WiFi is half duplex. It's like push-to-talk radio. Each device can transmit or receive, but they can't do both at the same time. A rough rule of thumb is that when many devices are using WiFi at the same time, the data throughput is about half of the maximum data rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, poulinos said:

76/2 -> αυτο που ανεβαζεις και κατεβαζεις. Problem solved. Απο αυτο που βλεπεις κρατας το μισο

All WiFi is half duplex. It's like push-to-talk radio. Each device can transmit or receive, but they can't do both at the same time. A rough rule of thumb is that when many devices are using WiFi at the same time, the data throughput is about half of the maximum data rate.

Μακάρι να ήταν αυτό.

Αλλά έκανα και δοκιμή όπως είπα και με το Poco x3 pro που έχει wifi 5 866 και τώρα δοκίμασα και στο realme 8 5g με usb (2.1) με link ~450mb και πάλι ακριβώς τα ίδια νουμερα, οπότε δεν είναι το 72/2.

Messenger_creation_6c05a0fb-758c-4bcd-875b-a8fb0b1d77af.jpeg

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, @topos said:

Μακάρι να ήταν αυτό.

Αλλά έκανα και δοκιμή όπως είπα και με το Poco x3 pro που έχει wifi 5 866 και τώρα δοκίμασα και στο realme 8 5g με usb (2.1) με link ~450mb και πάλι ακριβώς τα ίδια νουμερα, οπότε δεν είναι το 72/2.

Messenger_creation_6c05a0fb-758c-4bcd-875b-a8fb0b1d77af.jpeg

ωραια αρα εχουμε 2 κινητα που κατεβαζουν σε 4g+ 150mbps και το αλλο κοντα στα 500 περιπου αλλα οταν κανεις Hotspot το Laptop ειτε στα 2,4 ghz ειτε στα 5 ghz εχεις 20 mbit.

αν δεν εχω καταλαβει κατι λαθος τοτε κανε το παρακατω για να δουμε αν φταιει κατι στο λαπτοπ.

ή δοκιμασε με αλλο laptop ή αν δεν εχεις βαλε το ενα κινητο να κανει Hotspot και το αλλο κινητο κλειστου τα δεδομενα και βαλτο wifi σαν να ηταν το λαπτοπ. και μετα το αντιστροφο .το αλλο κινητο το κανεις hotspot και το πρωτο το κανεις σαν λαπτοπ.προσπαθησε να ειναι τα Link sta 5ghz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hotspot σε ποια μπάντα δουλεύει; Στους 2,4Ghz ή στους 5GHz;

Στους 2,4GHz η σύνδεση γίνεται στα ονομαστικά 72Mbps, που είναι λογικότατο και κατ' επέκταση η χαμηλή πραγματική ταχύτητα σε αυτή την μπάντα.

Στους 5GHz, ποια είναι η ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης;

Λογικά το hotspot δουλεύει μόνον στους 2,4GHz και όχι στους 5Ghz, εξού και τα νούμερα που αναφέρεις.  Αν θυμάμαι καλά, νομίζω ότι εκ κατασκευής δεν επιτρέπεται (λόγω ευρωπαϊκών κανονισμών) η χρήση της μπάντας 5GHz για hotspot σε κινητά με το επίσημο Android λειτουργικό. Γίνεται μόνον σε rooted ή/και με custom ROM (και όχι σε όλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jkoukos said:

To hotspot σε ποια μπάντα δουλεύει; Στους 2,4Ghz ή στους 5GHz;

Στους 2,4GHz η σύνδεση γίνεται στα ονομαστικά 72Mbps, που είναι λογικότατο και κατ' επέκταση η χαμηλή πραγματική ταχύτητα σε αυτή την μπάντα.

Στους 5GHz, ποια είναι η ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης;

Λογικά το hotspot δουλεύει μόνον στους 2,4GHz και όχι στους 5Ghz, εξού και τα νούμερα που αναφέρεις.  Αν θυμάμαι καλά, νομίζω ότι εκ κατασκευής δεν επιτρέπεται (λόγω ευρωπαϊκών κανονισμών) η χρήση της μπάντας 5GHz για hotspot σε κινητά με το επίσημο Android λειτουργικό. Γίνεται μόνον σε rooted ή/και με custom ROM (και όχι σε όλα).

      . Το hotspot στα android αν καταλαβα αυτο που λες παιζει και και στα 2.4 και στα 5 και πλεον και στα 6ghz σε κινητα οπως το s22 ultra που υποστηριζει wifi6e.

20231227_202905.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, jkoukos said:

To hotspot σε ποια μπάντα δουλεύει; Στους 2,4Ghz ή στους 5GHz;

Στους 2,4GHz η σύνδεση γίνεται στα ονομαστικά 72Mbps, που είναι λογικότατο και κατ' επέκταση η χαμηλή πραγματική ταχύτητα σε αυτή την μπάντα.

Στους 5GHz, ποια είναι η ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης;

Λογικά το hotspot δουλεύει μόνον στους 2,4GHz και όχι στους 5Ghz, εξού και τα νούμερα που αναφέρεις.  Αν θυμάμαι καλά, νομίζω ότι εκ κατασκευής δεν επιτρέπεται (λόγω ευρωπαϊκών κανονισμών) η χρήση της μπάντας 5GHz για hotspot σε κινητά με το επίσημο Android λειτουργικό. Γίνεται μόνον σε rooted ή/και με custom ROM (και όχι σε όλα).

To realme 8 5g σου δινει δυνατοτητα μονο για 2.4ghz 72/72.

Στο poco x3 pro (ειναι ομως 4g) εχω την δυνατοτητα για hotspot 5Ghz με ζευξη 866/866

Και στα 2 με hotspot πιανω λιγοτερα απο 30mbit σε upload στο laptop.

Με αφορμη την συσταση του poulinos τωρα δοκιμασα και με τον σταθερο που εχει wifi 6e(RZ608).

Με hotspot απο το realme πιανει σχεδον τις διπλες ταχυτητες (~55mbit) οπου καπου εκει πρεπει να φτανει το ρεαλιστικο max του 72/72.

Μαλλον τελικα ειναι "τζουφια" η καρτα του λαπτοπ (realtek RTL8822BE), τουλαχιστων στο 2,4ghz(σε 5ghz εχω δει μεταφορες 800+mb/s  διπλα στο router)

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και τον παράγοντα εξτρά NAT από το 4/5g στο hotspot = το κινητό παίρνει φωτιά.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχει usb hotspot σε USB 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, csontheline said:

Βάλε και τον παράγοντα εξτρά NAT από το 4/5g στο hotspot = το κινητό παίρνει φωτιά.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχει usb hotspot σε USB 3.

Εννοείς τον επεξεργαστή του η την κάρτα δικτύου του?

Τεσπά, ότι δίνει δίνει και είμαι κοντά 2,5φορες πάνω από την vdsl για upload.

Το ψάχνω ίσως η αλήθεια είναι κάπως περισσότερο από ότι χρειάζετε γιατί το 100/10 της vdsl (πρακτικά το upload) σε διάφορες φάσεις με περιορίζει(δεν υπάρχει fiber η δυνατότητα για κάτι ταχύτερο) και σκέφτομαι διάφορες λύσεις.

Ένα 5g modem θα έκανε καλύτερη δουλειά?

Αυτό που σκέφτομαι είναι τις παραπάνω  ταχυτητες της πιάνω μόνο εάν έχω το κινητό έξω από το σπίτι(πρακτικά πάνω στο περβάζι του παραθύρου) γιατί μέσα είναι κάτατι χαμηλοτερες και δεν θα ήταν βιώσιμο να έχω εκεί το 5g modem μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, @topos said:

Εννοείς τον επεξεργαστή του η την κάρτα δικτύου του?

Τεσπά, ότι δίνει δίνει και είμαι κοντά 2,5φορες πάνω από την vdsl για upload.

Το ψάχνω ίσως η αλήθεια είναι κάπως περισσότερο από ότι χρειάζετε γιατί το 100/10 της vdsl (πρακτικά το upload) σε διάφορες φάσεις με περιορίζει(δεν υπάρχει fiber η δυνατότητα για κάτι ταχύτερο) και σκέφτομαι διάφορες λύσεις.

Ένα 5g modem θα έκανε καλύτερη δουλειά?

Αυτό που σκέφτομαι είναι τις παραπάνω  ταχυτητες της πιάνω μόνο εάν έχω το κινητό έξω από το σπίτι(πρακτικά πάνω στο περβάζι του παραθύρου) γιατί μέσα είναι κάτατι χαμηλοτερες και δεν θα ήταν βιώσιμο να έχω εκεί το 5g modem μόνιμα.

Κανονικά, και το 4g θα έπρεπε να σε καλύπτει. Αλλά Ελλάδα είσαι. Πάτησαν το αυτοκόλλητο "5G" στο HSPA δίκτυο και όλα μια χαρά. 

Έχεις δοκιμάσει και άλλα μέρη του σπιτιού; Σε αντίστοιχη περίπτωση, τις καλύτερες ταχύτητες τις είχα δει σε ένα από τα πίσω δωμάτια. 

Chatgpt :

The part of a smartphone that controls and manages network traffic is the baseband processor. The baseband processor is responsible for handling communication with cellular networks, managing data connections, and controlling the radio frequency aspects of the device. It works in conjunction with other components, such as the Wi-Fi and Bluetooth modules, to ensure seamless connectivity.

 

Additionally, the operating system on the smartphone, such as Android or iOS, plays a role in managing overall network traffic. The OS oversees the coordination of different network connections, prioritizes data usage, and facilitates communication between various applications and the underlying hardware components.

 

In summary, while the baseband processor is crucial for cellular connectivity, the overall network traffic control is a collaborative effort involving both hardware (like the baseband processor) and software components (the operating syst em).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/12/2023 at 22:39, @topos said:

To realme 8 5g σου δινει δυνατοτητα μονο για 2.4ghz 72/72.

Στο poco x3 pro (ειναι ομως 4g) εχω την δυνατοτητα για hotspot 5Ghz με ζευξη 866/866

Και στα 2 με hotspot πιανω λιγοτερα απο 30mbit σε upload στο laptop.

Με αφορμη την συσταση του poulinos τωρα δοκιμασα και με τον σταθερο που εχει wifi 6e(RZ608).

Με hotspot απο το realme πιανει σχεδον τις διπλες ταχυτητες (~55mbit) οπου καπου εκει πρεπει να φτανει το ρεαλιστικο max του 72/72.

Μαλλον τελικα ειναι "τζουφια" η καρτα του λαπτοπ (realtek RTL8822BE), τουλαχιστων στο 2,4ghz(σε 5ghz εχω δει μεταφορες 800+mb/s  διπλα στο router)

 

μπορεις να δεις σε καθε περιπτωση στα ποσα εχει συνδεθει η καρτα οπως και σε ποιο band.μπορει να ειναι τζουφια αλλα μπορει και καμια βλακεια στο καναλι

On 29/12/2023 at 13:55, csontheline said:

Βάλε και τον παράγοντα εξτρά NAT από το 4/5g στο hotspot = το κινητό παίρνει φωτιά.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχει usb hotspot σε USB 3.

na parei ενα 5g modem/router :P

On 30/12/2023 at 03:13, @topos said:

Εννοείς τον επεξεργαστή του η την κάρτα δικτύου του?

Τεσπά, ότι δίνει δίνει και είμαι κοντά 2,5φορες πάνω από την vdsl για upload.

Το ψάχνω ίσως η αλήθεια είναι κάπως περισσότερο από ότι χρειάζετε γιατί το 100/10 της vdsl (πρακτικά το upload) σε διάφορες φάσεις με περιορίζει(δεν υπάρχει fiber η δυνατότητα για κάτι ταχύτερο) και σκέφτομαι διάφορες λύσεις.

Ένα 5g modem θα έκανε καλύτερη δουλειά?

Αυτό που σκέφτομαι είναι τις παραπάνω  ταχυτητες της πιάνω μόνο εάν έχω το κινητό έξω από το σπίτι(πρακτικά πάνω στο περβάζι του παραθύρου) γιατί μέσα είναι κάτατι χαμηλοτερες και δεν θα ήταν βιώσιμο να έχω εκεί το 5g modem μόνιμα.

καλυτερα θα παιξεις με 5g .τωρα για να το βγαλεις εξω παιζει η περιπτωση στεγανο κουτι με καποιο fan για θερμοκρασιες ή καποιο router που αλλαζουν οι κεραιες .πχ fritz 6850

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...