Προς το περιεχόμενο

Αξία συλλογής video games στο μέλλον


Alchemist`

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω μια σχετικά μεγάλη συλλογή από video games. Το μεγαλύτερο μέρος αφορά παιχνίδια (με κονσόλα) για SNES, NES και mega drive καθώς και παιχνίδια για pc (physical release) εποχής 1995-2005. Αναφερόμενος στην αξία τους δεν εννοώ τα χρήματα που θα λάβω στην περίπτωση πώλησης, αλλά στην εκτίμησή τους - συναισθηματική τους αξία ως συλλεκτικά αντικείμενα από την ιστορία των video games. Για μένα έχουν τεράστια αξία γιατί μεγάλωσα με αυτά και φυσικά συνοδεύονται από νοσταλγία για τις αντίστοιχες εποχές και πάντα είχα στο μυαλό μου να τα μοιραστώ με τα παιδιά μου. Πάντα πίστευα ότι διαχρονικοί, πραγματικά καταξιωμένοι, τίτλοι θα αναγνωριστούν ως κάτι ωραίο και διασκεδαστικό, ακόμη κ από ένα παιδί που τα βλέπει πρώτη φορά και θα μοιραστώ κάποια στιγμή μαζί τους αυτές τις εμπειρίες. Μιλώντας όμως με μερικά ανίψια μου, που είναι τώρα ~12χρονων, τέτοιου είδους παιχνίδια τους είναι παντελώς άγνωστα (βέβαια με γονείς που δεν είναι gamers). Οπότε αναρωτήθηκα αν τελικά τα παιδιά μου θα εκτιμήσουν τέτοιου είδους παιχνίδια ανάλογα, δεδομένης της έλλειψης της νοσταλγίας, ή αν θα τα αντιμετωπίσουν ως σκουπίδια που πιάνουν χώρο στην αποθήκη τους. Με βάση όλα αυτά ήθελα τη γνώμη σας για 2 πράγματα: 1) αν πιστεύετε ότι η τωρινή αξία των αντικειμένων αυτών έχει να κάνει αποκλειστικά με την νοσταλγία που νιώθουν οι γενιές μας για αυτά, με αποτέλεσμα, όταν αυτές οι γενιές φύγουν, να μην έχουν μελλοντικά ουσιώδες ενδιαφέρον πέραν εξεζητημένων συλλεκτών. 2) Όσοι gamers έχουν λίγο μεγαλύτερα παιδία από τα δικά μου (~2 χρόνων), μοιράστηκατε μαζί τους τέτοια retro games? Ποια ήταν η αντίδρασή τους? Αντιμετωπίστηκαν αρνητικά τα συγκεκριμένα παιχνίδια από αυτά γιατί άλλοι φίλοι/συμμαθητές ασχολούνται με άλλους πιο σύγχρονους τίτλους?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Alchemist`
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ξεκάθαρα η αξία των retro games έχει να κάνει με την νοσταλγία και δε σημαίνουν τίποτα για τα σημερινά παιδιά. Επίσης έχει υπάρξει τόση πρόοδος που λίγα παίζονται/στέκονται και σήμερα και σε κάθε περίπτωση το emulation είναι τελικά η μόνη λύση για το game preservation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Αξία συλλογής video games στο μέλλον

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...