Προς το περιεχόμενο

Oneplus 12/12R


teopanta1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιμολογιακά πιστεύω ότι αυτές οι τιμές είναι χαρακίρι και εξηγούμαι. Δεν αμφιβάλλω στο ότι πρόκειται για αξιόλογες συσκευές από όλες τις απόψεις. Όμως, το να τοποθετείται η μία εκ των δύο συσκευών στα ίδια ακριβώς χρήματα με τον ανταγωνισμό, δημιουργεί προβλήματα και σύγχυση.
 

Ναι, σύμφωνοι, δεν διστάζουν να κοιτάξουν κατάματα τον ανταγωνισμό, περνάνε το μήνυμα ότι έχουν αξία όμως, το θέμα όμως είναι ότι σε αυτά τα χρήματα, κάποιος μπορεί να κινηθεί προς τις γνωστές επιλογές που προσφέρουν και ασφάλεια λόγω brandname. Από τη στιγμή που κάποιος θα έχει να διαθέσει τόσα χρήματα, δύσκολα να στηρίξει 1+. 

Επίσης, λογικό να υπάρχει και μια αξιοσέβαστη διαφορά στην τιμή μεταξύ Nord 3 και 12R, θα ήταν κανιβαλισμός αν ήταν κοντά τιμολογιακά, από την άλλη βέβαια, το Nord είναι της midrange κατηγορίας και το 12R ανήκει στην ανώτερη. Ίσως είναι η entry level ναυαρχίδα της εταιρείας. Αλλά το 12R, είμαι της άποψης ότι θα μπορούσε να είναι και λίγο πιο κάτω. Βέβαια, όταν υπάρχει και το Open που είναι κοντά στα 2000€, δεν θα έπρεπε να εκπλήσσουν αυτές οι τιμές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsimisdel....θα μείνω στο βασικότερο: όταν φτάνεις ή και ξεπερνάς το φράγμα των 1000€ τότε πρέπει να αποδείξεις ότι τα αξίζεις.

Σίγουρα ο υποψήφιος αγοραστής θα τα ζυγίζει κ θα τα συγκρίνει με την Samsung στην άλλη πλευρά.

Θεωρώ ότι θα είναι παραπάνω απο αξιόλογη συσκευή... παρόλα αυτά κερδίζει η δεύτερη,  με την 7ετή υποστήριξη.

Προσωπικά, σίγουρα δεν έχω κρατήσει 7 χρόνια την ίδια συσκευή ούτε θα αντέξω να το κάνω, όμως κάτι τέτοιο δίνει πολύ καλή υπεραξία σε θέματα μεταπώλησης στην δική μου λογική.

Για τα preorder, αξιοσημείωτο είναι ότι προσφέρθηκαν το headset της B&O (εξαντλήθηκε σχεδόν αμέσως) ή τα Puds Pro 2, ως δώρο. 

Αναμένω τα πρώτα σοβαρά reviews της global έκδοσης.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TechnoState είπε

@tsimisdel....θα μείνω στο βασικότερο: όταν φτάνεις ή και ξεπερνάς το φράγμα των 1000€ τότε πρέπει να αποδείξεις ότι τα αξίζεις.

Σίγουρα ο υποψήφιος αγοραστής θα τα ζυγίζει κ θα τα συγκρίνει με την Samsung στην άλλη πλευρά.

Θεωρώ ότι θα είναι παραπάνω απο αξιόλογη συσκευή... παρόλα αυτά κερδίζει η δεύτερη,  με την 7ετή υποστήριξη.

Προσωπικά, σίγουρα δεν έχω κρατήσει 7 χρόνια την ίδια συσκευή ούτε θα αντέξω να το κάνω, όμως κάτι τέτοιο δίνει πολύ καλή υπεραξία σε θέματα μεταπώλησης στην δική μου λογική.

Για τα preorder, αξιοσημείωτο είναι ότι προσφέρθηκαν το headset της B&O (εξαντλήθηκε σχεδόν αμέσως) ή τα Puds Pro 2, ως δώρο. 

Αναμένω τα πρώτα σοβαρά reviews της global έκδοσης.

Ακριβώς αυτό είχα κι εγώ κατά νου γράφοντας την τοποθέτηση μου. Μπορεί να είναι καλό, χρυσό, θεσπέσιο το 12αρι αλλά, όταν η τιμή φτάνει σε τετραψήφια νούμερα, δύσκολα να στηρίξει την πιο "ανώνυμη" και μη καταξιωμένη εταιρεία όπως η OnePlus, καλώς η κακώς, δεν έχει χτίσει ακόμα εξίσου ισχυρό brandname με τον ανταγωνισμό για να αξιώνει τέτοιες τιμες. Το Nord 3 για παράδειγμα, είναι πιο ανταγωνιστικό στην κατηγορία mid-range, εκείνο ναι, προσφέρει τα χαρακτηριστικά που προσφέρει σε μια σχετικά προσιτή τιμή. 

Ναι, σύμφωνοι, έχει αντάξια χαρακτηριστικά με Samsung και Apple αλλά, θα ήταν πραγματικά ανταγωνιστική πρόταση αν είχε διαφορά στην τιμή, αν ήταν πιο κάτω τιμολογιακά, εκεί ναι, θα ήταν μια ανταγωνιστική πρόταση, δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται ανταγωνιστική όταν απλά προσφέρει παρόμοια χαρακτηριστικά με παρόμοια τιμή. Ίσως έγινε έτσι για να έχει απόσταση τιμολογιακά και από το 12R. 

Από την άλλη βέβαια, είναι εύστοχη μάλλον η τιμολόγηση της OnePlus, αν για παράδειγμα το 12R ήταν κοντά τιμολογιακά με το Nord 3, με ελάχιστη διαφορά τιμής, το πιο πιθανό είναι πολλοί να στρεφόταν στο 12R, κανιβαλίζοντας το πρώτο. Ενώ όμως η διαφορά των 200€ από τη μεγάλη έκδοση του Nord 3 (κοστίζει 549€), είναι μια αξιοσημείωτη διαφορά με ξεκάθαρη απόσταση. Ίδια είναι και η διαφορά και με το κανονικό 12αρι επομένως, μπορεί η τιμή στο ίδιο προϊόν να σηκώνει συζήτηση, αν τη δούμε όμως συγκριτικά και με την υπόλοιπη γκάμα της εταιρείας, είναι πολύ ξεκάθαρη και σωστή η τιμολογιακή τοποθέτηση της τελικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν διαφωνώ ότι είναι ακριβό το oneplus 12, αλλά η συσκευή συγκρίνεται και με βάση τα reviews από μερικά σοβαρά κανάλια όπως του flossy carter με το Galaxy s24 ultra όπου αυτήν την στιγμή βρίσκεται στα 1499 αν δεν κάνω λάθος. Οπότε η διαφορά είναι στα 400 ευρώ περίπου δεν είναι αμελητέα. Μιλάμε πάντα για της μεγάλες εκδόσεις και των δύο Brand, βέβαια τα 12 με 16 gb ram δεν παίζουν σημαντικό ρόλο από εκεί και πέρα αποφασίζει κάποιος με βάση την χωρητικότητα που θέλει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

παιζει να ερθει στον κωτσο; με τι μολογιο ισως αξιζει η αγορα του

Θα έρθει, ο Κωτσόβολος είναι ο μοναδικός εισαγωγέας της μάρκας στη χώρα μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/01/2024 at 21:09, Lotof said:

Σε θέμα ρολογιού το Galaxy 6 δουλεύει πλήρως με τα oneplus ?

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα, ολα τα WearOS δουλευουν κανονικα με Android, νομιζω λειπουν 2 εφαρμογες που ειναι Samsung Exclusive και υπαρχουν οδηγοι στο XDA για το πως τις κανεις sideload


To trading shenzhen ειναι αξιοπιστο? Βλεπω το 12ρι στα 657 και σκεφτομαι να το χτυπησω με klarna

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφυγε παραγγελία από oneplus για το 12αρι το μεγάλο + θήκη + ακουστικά στα 918.

Έκπτωση 50€ λόγω κουπονιού + επιπλέον 10% λόγω student discount 🤟

Αναμονή μέχρι τις 23 τώρα.

Στις 26/1/2024 στις 9:09 ΜΜ, Lotof είπε

Σε θέμα ρολογιού το Galaxy 6 δουλεύει πλήρως με τα oneplus ?

Δουλεύει κανονικά με το 9 pro που έχω τώρα, εκτός από 1-2 features τα οποία αναφέρει ότι δουλεύουν μόνο με συσκευές Samsung.

(μόλις τα βρήκα // blood pressure και μέτρηση ECG ΔΕΝ παίζουν)

Επεξ/σία από AntonisKo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Για θήκες τι λέτε; έβαζα πάντα spigen αλλά αυτήν την φορά ψάχνω κάποια ποιοτική διάφανη 

Εγώ πάντα σε όλα τα oneplus που είχα, έπαιρνα μόνο τις δικές του.

Δεν έχω βρει κάτι άλλο να μου κάνει.

Επεξ/σία από AntonisKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ισχύει η φήμη που κυκλοφορεί οτι η Oneplus θα ενεργοποιήσει πάλι το region lock επειδή χάνει ήδη αρκετά χρήματα απο τις 3rd party πωλήσεις (tradingshenzhen κλπ) που αφορούν χώρες εκτός ΕΕ κυρίως...σε πολύ χαμηλότερες τιμές? (άρα δεν ανεβαίνει η τιμή μόνο λόγω μεταφορικών και φορολογίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, TechnoState είπε

....ισχύει η φήμη που κυκλοφορεί οτι η Oneplus θα ενεργοποιήσει πάλι το region lock επειδή χάνει ήδη αρκετά χρήματα απο τις 3rd party πωλήσεις (tradingshenzhen κλπ) που αφορούν χώρες εκτός ΕΕ κυρίως...σε πολύ χαμηλότερες τιμές? (άρα δεν ανεβαίνει η τιμή μόνο λόγω μεταφορικών και φορολογίας)

Ήδη είναι ενεργοποιημένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...