Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη εκδοση των Windows 10 για πιο γρηγορο φορητο υπολογιστη


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα εχω αυτο τον φορητο υπολογιστη εδω της γυναικας μου με αυτα τα χαρακτηριστικα:
4GB RAM
Intel Celeron N3350 1.10Ghz
256GB SSD.
Του εβαλα τα windows 10 pro ομως παρολα αυτα και τον νεο σκληρο δισκο ssd 256gb ειναι υπερβολικα αργος του θανατα σχεδον.
Υπαρχει καποια ελαφρυα εκδοση των windows 10 να του περασω για να μην ειναι τοσο slow ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Intel Celeron N3350 1.10Ghz

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό το καβουρντιστήρι. Μέχρι 7άρια τραβάει και πάλι με το ζόρι ή καμία ελαφριά διανομή linux.

Αν θέλεις να μείνεις με τα 10άρια θα πρέπει να το συνηθίσεις. Βασικά, αν η εγκατάσταση είναι φρέσκια ίσως να στρώσει κάπως μετά που θα τελειώσει με τις ενημερώσεις, αλλά μην περιμένεις και θαύματα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό το καβουρντιστήρι. Μέχρι 7άρια τραβάει και πάλι με το ζόρι ή καμία ελαφριά διανομή linux.

Αν θέλεις να μείνεις με τα 10άρια θα πρέπει να το συνηθίσεις. Βασικά, αν η εγκατάσταση είναι φρέσκια ίσως να στρώσει κάπως μετά που θα τελειώσει με τις ενημερώσεις, αλλά μην περιμένεις και θαύματα.

Δεν μπορουμε να του βαλουμε καμια ελαφρυα εκδοση των windows 10 ;
Επειδη εχει αυτοκολλητο πισω για τα windows 10. δεν βρισκω οδηγους για windows 7. Αν του βαλω Linux που θα βρω οδηγους μετα drivers ;
ειναι το Lenovo V110

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξέρω αυτά τα λάπτοπ και πραγματικά είναι ντροπή για τις εταιρείες που τα κυκλοφορούν. Ότι έκδοση 10 και να βάλεις πάλι θα σέρνεται. Άστο έτσι μέχρι να τελειώσει τις ενημερώσεις και δούλεψε το λίγο μήπως το συνηθίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thelos257 είπε

Του εβαλα τα windows 10 pro ομως παρολα αυτα και τον νεο σκληρο δισκο ssd 256gb ειναι υπερβολικα αργος του θανατα σχεδον.

δοκίμασε Chrome OS Flex

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/12/2023 στις 5:33 ΜΜ, hp8 είπε

δοκίμασε Chrome OS Flex

Θα δουλευει ομως ; αυτο σκεφτομαι και εγω αλλα επειδη δεν το βλεπω στην λιστα του chrome os θα το δοκιμασω ομως.

Στις 28/12/2023 στις 9:59 ΠΜ, micos000 είπε

Τα ξέρω αυτά τα λάπτοπ και πραγματικά είναι ντροπή για τις εταιρείες που τα κυκλοφορούν. Ότι έκδοση 10 και να βάλεις πάλι θα σέρνεται. Άστο έτσι μέχρι να τελειώσει τις ενημερώσεις και δούλεψε το λίγο μήπως το συνηθίσεις.

Καλημερα σιγουρα ειναι ντροπη για τις εταιριες να τα βγαζουν και να τα κυκλοφορουν.

Δεν υπαρχει καποια ελαφρυα εκδοση των windows 10 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thelos257 είπε

Θα δουλευει ομως ; αυτο σκεφτομαι και εγω αλλα επειδη δεν το βλεπω στην λιστα του chrome os θα το δοκιμασω ομως.

στη λίστα είναι ότι μηχανήματα αφορούν το  chrome os το  flex  είναι για όλα Το έχω σε σταθερό  με c2d E4500 -775  & 4 gb ram  https://www.pcsteps.gr/199142-εγκατάσταση-chrome-os-flex-στο-pc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δοκιμαζεις x-lite windows 10. Πειραγμενη εκδοση δηλαδη.

Αλλιως μια διανομη linux πχ. lubuntu

Αλλιως, τιποτα. Ο επεξεργαστης του ειναι για τα σκουπιδια, οτιδηποτε και να βαλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πληροφοριακά μπορείς να δεις εδώ όπως έιπαν και οι άλλοι φίλοι τα Windows X-Lite (εδώ). 

Έρχονται σε διάφορες εκδόσεις όπως μπορείς να δεις στην εικόνα που ακολουθεί.

image.png.e70bfefdc37866ea1b7788658e2866c2.png

Είχα δοκιμάσει τη έκδοση Ultralight σε ένα παλιό μηχάνημα. Δυστυχώς τα έπαιξε το μηχάνημα (πήρε φωτιά που λέμε 😅) οπότε αποσύρθηκε για να έδειχνα καμια εικόνα, αλλά από ότι θυμάμαι πήγαινε πολύ πιο γρήγορα από πριν. Πρακτικά καμία σχέση με πριν, λογικό αφού μόνο τα απολύτως απαραίτητα είχαν εγκατασταθεί με την εν λόγω έκδοση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...