Προς το περιεχόμενο

XFX AMD RADEON RX 6800 SWIFT 319 16GB GDDR6 @ e-shop - 429,9€


z3et

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καρτα του τιτλου ηταν αρκετες μερες (βδομάδες) σε αυτη τη τιμη, αλλα απο εχθες ειναι πλεον οντως διαθεσιμη στο καταστημα (αναμενω παραλαβη μαλλον σήμερα). Τα skroutzoμαγαζα που ειχαν κανει price match (γυρω στα 410-420€) πλεον ειναι στα 500+ (και ποτε δεν ειχαν διαθεσιμοτητα).

e-shop link
Skroutz @ 505€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Vassilis_24 said:

Σε αυτή την τιμή νομίζω καλύτερη επιλογή είναι η 7700xt.

~500

σχεδον ιδιες αποδοσεις και 4γβ παραπανω vram.

μαλλον λαθος νομιζεις

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Σε αυτή την τιμή νομίζω καλύτερη επιλογή είναι η 7700xt.

Και εγω γι'αυτη κοιταζα εξ'αρχης, αλλα πας 100€ πανω για αμεσα διαθεσιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

οσον αφορα την 4060TI π σχολιασα αστειευομενος δε θα τη προτιμούσα γτ απλα ειναι χειροτερη καρτα απο την 6800 συμφωνα με reviews κ benchmarks λογω χαμηλου memory bus. Οι λογοι για να τινεις προς τη 4060ti ειναι οτι χρειαζεται λιγοτερο ρευμα, οτι θα αποδιδει καλυτερα σε ray tracing (αν σε ενδιαφερει το RT) και οτι μπορει να εχεις την αποψη πολλων οτι οι nvidia ειναι πολυ καλυτερες. εγω δε συμφωνω αλλα καθενας με την αποψη του. η 7800xt ειναι μια πολη καλη επιλογη. +το γεγονος οτι βρισκεις την εκδοση της saphire π θεωρειται η καλυτερη εταιρια κατασκευης ΑΜD καρτων. Το προβλημα ειναι οτι το καταστημα jmc δεν εχει αποθεμα. θα σου φερει οταν βρει αν βρει. κ προπληρωνεις αν δε κανω λαθος. ενταξει δεν ειναι κλεφτες οι ανθρωποι απλα μπορει να περιμενεις πολυ μεχρι να τη παρεις ή να περιμενεις πολυ κ τελικα να σου πουν δεν υπαρχει κ να πρεπει να σσου στειλουν τα λεφτα σου πισω. 

Επεξ/σία από Qudorr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Qudorr said:

Το προβλημα ειναι οτι το καταστημα jmc δεν εχει αποθεμα. θα σου φερει οταν βρει αν βρει. κ προπληρωνεις αν δε κανω λαθος. ενταξει δεν ειναι κλεφτες οι ανθρωποι απλα μπορει να περιμενεις πολυ μεχρι να τη παρεις ή να περιμενεις πολυ κ τελικα να σου πουν δεν υπαρχει κ να πρεπει να σσου στειλουν τα λεφτα σου πισω. 

Συμφωνώ αλλά (προσωπικά), αυτό τον καιρό ή θα έπαιρνα μια απλή 4060 (non ti) να κάνω τη δουλειά μου ή θα περίμενα 15-20μέρες για να πάρω βουνίσια 7800XT.

7800xt vs 4060ti είναι τεράστια διαφορά αν αφαιρέσεις το FG απ'την μέση και έχω πίστη στην AMD ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει δουλίτσα καλή.

Δεν μου κάθεται να πάρω 3ετίας κάρτα με την καμία... δεν είναι και αμάναγορασέτην τιμή τα 430.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Teddy77 είπε

Συμφωνώ αλλά (προσωπικά), αυτό τον καιρό ή θα έπαιρνα μια απλή 4060 (non ti) να κάνω τη δουλειά μου ή θα περίμενα 15-20μέρες για να πάρω βουνίσια 7800XT.

7800xt vs 4060ti είναι τεράστια διαφορά αν αφαιρέσεις το FG απ'την μέση και έχω πίστη στην AMD ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει δουλίτσα καλή.

Δεν μου κάθεται να πάρω 3ετίας κάρτα με την καμία... δεν είναι και αμάναγορασέτην τιμή τα 430.

Δεν εχεις αδικο. κ ποιος ξερει κ π θα παει η αγορα τωρα π ακουγεται οτι θα βγουν νεες nvidia αρχες του ετους. μπορει κ να αξιζει να περιμενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Qudorr είπε

Δεν εχεις αδικο. κ ποιος ξερει κ π θα παει η αγορα τωρα π ακουγεται οτι θα βγουν νεες nvidia αρχες του ετους. μπορει κ να αξιζει να περιμενεις

Πάντα θα βγαίνουν νέες κάρτες,πάντα θα βγαίνουν νέοι επεξεργαστές αλλά εμείς δεν θα είμαστε εδώ για πάντα. 

Δεν περιμένεις, αγοράζεις ο,τι καλυτερο σου προσφερει η αγορά αυτή την στιγμή. 

Αν φυσικά χρειάζεσαι να αγοράσεις κάτι και δεν σε έχει πιασει απλά καταναλωτική κρίση. 

Επεξ/σία από bonorov
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, bonorov είπε

Πάντα θα βγαίνουν νέες κάρτες,πάντα θα βγαίνουν νέοι επεξεργαστές αλλά εμείς δεν θα είμαστε εδώ για πάντα. 

Δεν περιμένεις, αγοράζεις ο,τι καλυτερο σου προσφερει η αγορά αυτή την στιγμή. 

Αν φυσικά χρειάζεσαι να αγοράσεις κάτι και δεν σε έχει πιασει απλά καταναλωτική κρίση. 

Δε θα συμφωνησω απόλυτα σε αυτο να σου πω την αληθεια. Ας πουμε εγω εχω ενα xbox series x για το gaming μου.  Εχω κανει προσφατα ενα pc με ryzen 5 5600, 32gb ram 3600 cl16, 650 gold psu κ κραταω μια παμπαλαια r9 380 για να παιζω κανα wow και καμια dota.  θα παρω gpu οταν θα βρω μια καλη προσφορα. στοχος μου ειναι μια 6700xt. Οτι κ να βγει στο μελλον ο στοχος μου δε θα μεγαλωσει γτ εχω τον ryzen 5 5600 κ θα εχω θεματα bottleneck και εχω επενδυσει ηδη σε 650αρι psu π δε μου επιτρεπει.

Αρα οτι βγαινει για μενα δεν αλλαζει το στοχο μου. αλλαζει μονο τις τιμες. το θεμα ειναι ποσο θελω να περιμενω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία να πω οτι οντως παρέλαβα σήμερα, σφαγισμένη, κομπλέ. 

Επίσης για την ιστορία, έκανα την συγκεκριμένη επιλογή και μου φάνηκε όντως αξιόλογη προσφορά βάσει των πιο πρόσφατων benches που βρήκα (τριμήνου), και για 1440p ανάλυση που θέλω, οτιδήποτε σε 3070 Ti, 4060 Ti (σε πολλές περιπτώσεις και στην 16gb έκδοση), 6750, 7700 τις πατάει όλες, άλλες λιγότερο αλλες περισσότερο, σε καποιες πολύ λιγες περιπτώσεις φτάνει 4070/3080.

Προφανώς θα θέλα τα last gen gimmickoκαλουδα, αλλα το raw performance δεν αλλάζει. Οπότε μια οι τιμές στις αγγελίες είναι οριακα για γελια, μια οι τιμές στα μαγαζιά είναι ακουνητες κατι μήνες τώρα, that was a good enough choice for me.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, Qudorr said:

Δε θα συμφωνησω απόλυτα σε αυτο να σου πω την αληθεια. Ας πουμε εγω εχω ενα xbox series x για το gaming μου.  Εχω κανει προσφατα ενα pc με ryzen 5 5600, 32gb ram 3600 cl16, 650 gold psu κ κραταω μια παμπαλαια r9 380 για να παιζω κανα wow και καμια dota.  θα παρω gpu οταν θα βρω μια καλη προσφορα. στοχος μου ειναι μια 6700xt. Οτι κ να βγει στο μελλον ο στοχος μου δε θα μεγαλωσει γτ εχω τον ryzen 5 5600 κ θα εχω θεματα bottleneck και εχω επενδυσει ηδη σε 650αρι psu π δε μου επιτρεπει.

Αρα οτι βγαινει για μενα δεν αλλαζει το στοχο μου. αλλαζει μονο τις τιμες. το θεμα ειναι ποσο θελω να περιμενω. 

Πιστευω ότι δεν θα πιάσεις ποτέ τον στόχο σου(6700xt).

Θεωρώ ότι τις έχουν ξεπουλήσει καιρό τωρα και δεν θα ξαναπαιχτεί price drop.

Πάντως με 650αρη τροφοδοτικό και 5600 cpu(δεν τραβάει πολύ ρεύμα) βάζεις -σχεδόν- ότι GPU θέλεις πανω

Επεξ/σία από @topos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...