Προς το περιεχόμενο

XFX AMD RADEON RX 6800 SWIFT 319 16GB GDDR6 @ e-shop - 429,9€


z3et

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, @topos said:

Δεν θεωρώ ότι δεν θα πιάσεις ποτέ τον στόχο σου(6700xt).

Θεωρώ ότι τις έχουν ξεπουλήσει καιρό τωρα και δεν θα ξαναπαιχτεί price drop.

Πάντως με 650αρη τροφοδοτικό και 5600 cpu(δεν τραβάει πολύ ρεύμα) βάζεις -σχεδόν- ότι GPU θέλεις πανω

Εγώ με 5800x3d και 7800xt μια χαρά είμαι με το A-tier 650w τροφοδοτικό μου ακόμα και με +15% pl όπου η gpu τραβάει 313w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2023 στις 12:18 ΠΜ, z3et είπε

Για την ιστορία να πω οτι οντως παρέλαβα σήμερα, σφαγισμένη, κομπλέ. 

Επίσης για την ιστορία, έκανα την συγκεκριμένη επιλογή και μου φάνηκε όντως αξιόλογη προσφορά βάσει των πιο πρόσφατων benches που βρήκα (τριμήνου), και για 1440p ανάλυση που θέλω, οτιδήποτε σε 3070 Ti, 4060 Ti (σε πολλές περιπτώσεις και στην 16gb έκδοση), 6750, 7700 τις πατάει όλες, άλλες λιγότερο αλλες περισσότερο, σε καποιες πολύ λιγες περιπτώσεις φτάνει 4070/3080.

Προφανώς θα θέλα τα last gen gimmickoκαλουδα, αλλα το raw performance δεν αλλάζει. Οπότε μια οι τιμές στις αγγελίες είναι οριακα για γελια, μια οι τιμές στα μαγαζιά είναι ακουνητες κατι μήνες τώρα, that was a good enough choice for me.

Συμφωνώ ότι οι τιμές στις αγγελίες είναι για τα γέλια οπως επίσης και οι τιμες για "καινούργιες".

Η συγκεκριμένη με τι έρχεται μέσα στο κουτί?

Με την παλιότερη XFX RX580 GTS XXX δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ποιοτική κατασκευή και ακόμη και σήμερα still going. Ελπίζω και η νέες να είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την άλλη διαβάζω για αυτή την υλοποιηση αρκετά παράπονα για υπερβολικό θορυθο από τους ανεμιστήρες ακομη και σε idle καθώς επίσης και προβλήματα με drivers, games καθώς και θέματα ποιότητας και αστοχιων και προβλήματα με την σωστή κάλυψη της εγγύησης σε αυτα.

Με προβληματιζει τελικά η XFX

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, SeNNinhA said:

...Με προβληματιζει τελικά η FXF.

(2η φορα FXF, το σωστο ειναι XFX και ειναι πολλα χρονια γνωστη μαρκα, συγκαταλεγεται στις "καλες" γενικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nek4d είπε

(2η φορα FXF, το σωστο ειναι XFX και ειναι πολλα χρονια γνωστη μαρκα, συγκαταλεγεται στις "καλες" γενικα)

Σωστα. Thanks.

Όπως είπα είμαι ευχαριστημένος κάτοχος μίας XFX RX580 GTS XXX.

Αλλά δεν μπορείς να αγνοήσεις και αναφορές χρηστών με προβλήματα για άλλες υλοποιήσεις.

Κάθε μοντέλο και κάθε σειρά είναι διαφορετική και οι αποφάσεις των production managers ρυθμίζουν και τις περικοπές και την ποιότητα κάθε φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη είναι εδώ και κάνα δίμηνο στα 400€ περίπου στη Γερμανία, και γι'αυτό κει το Καρπενήσι την έδινε πολύ καιρό στα ,~380. Για κάποιο λόγο τώρα την έχει βγάλει, αλλά λογικά θα την ξαναβάλει όσο έχει stock η Γερμανία.

Οπότε τα 430 , δηλαδή 50€ πάνω, τα θεωρω κάπως τσιμπημενα έστω και αν μιλάμε για άλλο επίπεδο μαγαζιού και άμεση παράδοση.

Βέβαια έτσι όπως είναι οι τιμές της αγοράς αυτή τη στιγμή, παραμένει η συμφεροτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου έστω και στα 430...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Η συγκεκριμένη είναι εδώ και κάνα δίμηνο στα 400€ περίπου στη Γερμανία, και γι'αυτό κει το Καρπενήσι την έδινε πολύ καιρό στα ,~380. Για κάποιο λόγο τώρα την έχει βγάλει, αλλά λογικά θα την ξαναβάλει όσο έχει stock η Γερμανία.

Οπότε τα 430 , δηλαδή 50€ πάνω, τα θεωρω κάπως τσιμπημενα έστω και αν μιλάμε για άλλο επίπεδο μαγαζιού και άμεση παράδοση.

Βέβαια έτσι όπως είναι οι τιμές της αγοράς αυτή τη στιγμή, παραμένει η συμφεροτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου έστω και στα 430...

Στα 4 καρτοσταρικα το Digital Master.Γενικως δεν ειναι και καμια προσφορα ουαου,χωρια που εγω προσωπικα ειχα 5770 και 6870 σε XFX και αυτο που τραβηξα και με τις 2 δεν περιγραφεται.Ευτυχως εκεινο το διαστημα επαιρνα μονο απο pc1 και με εξυπηρετησαν οι ανθρωποι μια χαρα.XFX καρτα δεν ακουμπαω ξανα με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, LouCi4er said:

Στα 4 καρτοσταρικα το Digital Master.Γενικως δεν ειναι και καμια προσφορα ουαου,χωρια που εγω προσωπικα ειχα 5770 και 6870 σε XFX και αυτο που τραβηξα και με τις 2 δεν περιγραφεται.Ευτυχως εκεινο το διαστημα επαιρνα μονο απο pc1 και με εξυπηρετησαν οι ανθρωποι μια χαρα.XFX καρτα δεν ακουμπαω ξανα με τιποτα.

Στο παρελθον εχει βγαλει και κατι σαπακια, αλλα γενικα φτιαχνει καλες καρτες. Κατα τη γνωμη μου σε αυτες τις τελευταιες γεννιες εχει τα πιο ομορφα cooler, ειδικα στη MERC που εχει και φωτιζομενο logo του πυρηνα (πχ RX 6800 XT). Και αποτι βλεπω στα reviews κανουν και καλη δουλεια απο ψυξη... 

Παλιοτερα καποιες ειχαν καλη εμφανηση αλλα κακη ψυξη επειδη "κλεινανε" την καρτα υπερβηολικα και δεν υπηρχαν αρκετα σημεια να φυγει ο ζεστος αερας , τωρα καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει αυτο το θεμα...

Οσον αφορα την τιμη, αντικειμενικα για καποιον που ψαχνει σχετικα δυνατη καρτα (δε μιλαω για επιπεδα 4080/4090), η RX 6800 σκετη ειναι πολυ καλη επιλογη με γνωμονα το VFM, γιατι εχει τα 16gb vram, και ταυτοχρονα 3840 shader units και 256bit memory bus, δηλαδη τα ιδια με την 7800 XT, η οποια παταει σε ψηλοτερα clocks για να φτασει σε αποδοση την 6800 XT που εχει περισσοτερα shaders.

Οποτε με την 6800 αγοραζεις πολυ horsepower για τα λεφτα που δινεις, εχει σημαντικο gap απο την 6700XT (+50% shaders, +33% memory bus, +33% VRAM) που η 6700 θεωρειται γενικα το πιο VFM αυτη τη στιγμη και παιζει στα 300-350ε.

Ουσιαστικα εχει ιδια αποδοση με την 7700 XT , αλλα και παλι θα την προτιμουσα αφου εχει καλυτερα raw specs.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε αυτα που λες,η 6800 γενικα στα ~400€ ειναι η καλυτερη επιλογη οσον αφορα το vfm.Απλα με την συγκεκριμενη εταιρια,λογω προσωπικης εμπειριας θα προσπερνουσα.Τωρα για το θεμα εμφανισης,υποκειμενικο ειναι το θεμα.Εγω πιστευω οτι οι Red Devil ειναι οτι πιο ομορφο σε υλοποιηση Radeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ανά καιρούς έχει βγάλει καλές υλοποιήσεις η xfx

Για όσους θυμούνται την rx 480 είχε τα καλύτερα VRM και αρκετές χτυπούσαν άνετα 1500 mhz στον πυρήνα.

Και από εμφάνιση δεν πάει πίσω. Ακόμα η r9 280 είναι από τις πιο όμορφες κάρτες μέχρι σήμερα. Αντίστοιχα και αυτή του θέματος, για όποιον το κοιτάει αυτό όταν διαλέγει υλοποίηση.

Το θέμα είναι ότι η τιμή του θέματος θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαντλήθηκε απο το eshop, μπορεί να κλείσει.

Όσον αφορά τη κάρτα τελικά, καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου πλέον. Παίζει  οτι της εχω βαλει από πολλά εως παρα πολλα fps οπότε εχω κλείσει για τα επόμενα χρόνια. Ειναι φουλ ήσυχη. Το μόνο διαφορετικό που παρατήρησα σε σχέση με άλλες εκδοσεις (και της xfx και άλλων), στο power σου δίνει έως 10% αύξηση έναντι 15% και ενώ εχει 2 αισθητήρες θερμοκρασίας για τα VRMs, δεν έχει ένδειξη για τις μνήμες (ίσως με άλλο bios?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...