Προς το περιεχόμενο

Soundbar η av receiver?


timeg6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Σύντομα θα μετακομίσω και είμαι σε αναζήτηση home cinema για το σαλόνι μου. Ο χώρος είναι μικρός οπότε ψάχνω μία συμμαζεμένη λύση με ένα σχετικά αξιόλογο αποτέλεσμα. Η χρήση που θα κάνω είναι gaming και ταινίες, η μουσική δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Οι λύσεις που κοιτάω είναι οι εξής.

Αυτός ο ενισχυτής https://www.skroutz.gr/s/24582316/Yamaha-RX-V6A-Radioenischytis-Home-Cinema-4K-8K-7-2-Kanalion-100W-8O-160W-6O-me-HDR-kai-Dolby-Atmos-Mayros.html

 σε συνδυασμό μάλλον με κάποιο από τα παρακάτω ηχεία

https://www.skroutz.gr/s/12661708/Focal-Set-Icheion-Home-Cinema-5-1-2-Sib-Evo-200W-Dolby-Atmos-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/34299063/Wharfedale-Set-Icheion-Home-Cinema-5-1-DX-2-HCP-Black.html

Η δεύτερη επιλογή είναι μία καλή ηχόμπαρα και κλείνω σε αυτήν μιας και έχει πάρα πολύ καλά reviews

https://www.skroutz.gr/s/42533310/Samsung-HW-Q990C-Soundbar-656W-11-1-4-me-Tilecheiristirio-Mayro.html

Σίγουρα το συνολικό αποτέλεσμα ενισχυτή + ηχεία σε σχέση με την samsung q990c θα είναι καλύτερο λογικά  ,αλλά το θέμα είναι θα έχει πραγματικά τόσο μεγάλη διαφορά στην συνολική εμπειρία ώστε να πάω στην πρώτη λύση που σημαίνει καλώδια παντού δυσκολότερη εγκατάσταση-ρύθμιση και σίγουρα μεγαλύτερο κόστος.

Ποια είναι η γνώμη σας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Επεξ/σία από timeg6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Soundbar η av receiver?
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας σε Soundbar προτίμησε την που ειναι 5.1.4 με ασύρματα πίσω ηχεία.

https://www.skroutz.gr/s/40840930/JBL-Bar-1300-Soundbar-1170W-11-1-4-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html#reviews

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η πιο πάνω πρόταση της ηχόμπαρας με τα ασύρματα ηχεία είναι ό,τι καλύτερο για τη δική σου περίπτωση. 

Πάντως σίγουρα μία πεντάδα ηχείων μ ένα ξεχωριστό καλύτερο υπογούφερ θα σου έδινε μακράν πολύ καλύτερη αίσθηση και ποιότητα ήχου. Τα καλώδια δεν είναι πρόβλημα αν πιάνουν τα χέρια σου, πας Καυκά και με περίπου 10 ευρουλάκια παίρνεις αυτοκόλλητο καναλάκι 10χ10 λευκό ή χρώμα ξύλου ή ό,τι άλλο σε βολεύει για το χώρο σου και κάνεις μία πιο σοβαρή εγκατάσταση. Στις αγγελίες υπάρχουν ηχεία και υπογούφερ που θα σε καλύψουν. Καλά τα σετάκια που χεις βάλει κι όπως λένε στις αξιολογήσεις ακούνε καλά αλλά το πιθανότερο να μην έχουν ακούσει κάπου αλλού κάποιο πιο σοβαρό σύστημα ώστε να αναθεωρήσουν και σ αυτά τα σετάκια τα υπογούφερ είναι πως να το πω, ψεύτικα.

Βέβαια αν μιλάμε για χώρο μάξιμουμ 9 τ.μ. κι αν είσαι σε πολυκατοικία όπου θα ενοχλείς μια χαρά θα είναι, τα μεγαλύτερα και καλύτερης ποιότητας θα ενοχλήσουν και τους γείτονες, αν είσαι όμως σε μονοκατοικία μη το λυπηθείς και θα με θυμηθείς, πάρε ένα καλό κινηματογραφικό υπογούφερ και η gaming εμπειρία σου θα είναι πρωτόγνωρη.

Απ τα ηχεία που έβαλες θα προτιμούσα τα focal, παλιά κι έμπειρη εταιρία με μεγάλο όνομα δεν παίζει με τα προιόντα της, εγγύηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Αν πας σε Soundbar προτίμησε την που ειναι 5.1.4 με ασύρματα πίσω ηχεία.

https://www.skroutz.gr/s/40840930/JBL-Bar-1300-Soundbar-1170W-11-1-4-me-Asyrmato-Subwoofer-kai-Tilecheiristirio-Mayro.html#reviews

Θηρίο και η jbl 1300 ναι

5 ώρες πριν, CostasRompotis είπε

Νομίζω η πιο πάνω πρόταση της ηχόμπαρας με τα ασύρματα ηχεία είναι ό,τι καλύτερο για τη δική σου περίπτωση. 

Πάντως σίγουρα μία πεντάδα ηχείων μ ένα ξεχωριστό καλύτερο υπογούφερ θα σου έδινε μακράν πολύ καλύτερη αίσθηση και ποιότητα ήχου. Τα καλώδια δεν είναι πρόβλημα αν πιάνουν τα χέρια σου, πας Καυκά και με περίπου 10 ευρουλάκια παίρνεις αυτοκόλλητο καναλάκι 10χ10 λευκό ή χρώμα ξύλου ή ό,τι άλλο σε βολεύει για το χώρο σου και κάνεις μία πιο σοβαρή εγκατάσταση. Στις αγγελίες υπάρχουν ηχεία και υπογούφερ που θα σε καλύψουν. Καλά τα σετάκια που χεις βάλει κι όπως λένε στις αξιολογήσεις ακούνε καλά αλλά το πιθανότερο να μην έχουν ακούσει κάπου αλλού κάποιο πιο σοβαρό σύστημα ώστε να αναθεωρήσουν και σ αυτά τα σετάκια τα υπογούφερ είναι πως να το πω, ψεύτικα.

Βέβαια αν μιλάμε για χώρο μάξιμουμ 9 τ.μ. κι αν είσαι σε πολυκατοικία όπου θα ενοχλείς μια χαρά θα είναι, τα μεγαλύτερα και καλύτερης ποιότητας θα ενοχλήσουν και τους γείτονες, αν είσαι όμως σε μονοκατοικία μη το λυπηθείς και θα με θυμηθείς, πάρε ένα καλό κινηματογραφικό υπογούφερ και η gaming εμπειρία σου θα είναι πρωτόγνωρη.

Απ τα ηχεία που έβαλες θα προτιμούσα τα focal, παλιά κι έμπειρη εταιρία με μεγάλο όνομα δεν παίζει με τα προιόντα της, εγγύηση. 

Ναι προς τα focal κλείνω αν πάω σε αυτή τη λύση λόγω μεγέθους και ποιότητας εταιρείας. Το έχω γενικά με στησίματα και cable managment απλά δεν ξέρω αν τέτοιας κατηγορίας ηχεία είναι καλύτερα απο μια καλή ηχόμπαρα σαν αυτές. Θα ήθελα να πάω σε καλύτερες λύσεις όπως klipsch dali αλλά λογικά δεν θα με παίρνει λόγω χώρου. Σε πολυκατοικία είναι δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, timeg6 είπε

Θηρίο και η jbl 1300 ναι

Ναι προς τα focal κλείνω αν πάω σε αυτή τη λύση λόγω μεγέθους και ποιότητας εταιρείας. Το έχω γενικά με στησίματα και cable managment απλά δεν ξέρω αν τέτοιας κατηγορίας ηχεία είναι καλύτερα απο μια καλή ηχόμπαρα σαν αυτές. Θα ήθελα να πάω σε καλύτερες λύσεις όπως klipsch dali αλλά λογικά δεν θα με παίρνει λόγω χώρου. Σε πολυκατοικία είναι δυστυχώς..

Παρε τα focal τοτε, οπως το πες δυστυχως. Ακομα και το ηχειο τηλεορασης σε δυνατη ενταση σε μια πολυκατοικια μπορει να ενοχλησει ποσο μαλλον πεντε ηχεια κι ενα υπογουφερ οπου οι χαμηλες συχνοτητες περνανε σε ολο το κτιριο. Το μονο θετικο οτι σε νορμαλ ενταση η και πιο δυνατα σε λογικες και καταλληλες ωρες η ποιοτητα ηχου θα ειναι μακραν καλυτερη απ της τηλεορασης που δε μπορει ουτε χαμηλες να αναπαραγει ουτε κυκλωτικο (surround) ηχο μπορει να δωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...