Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο build


Kostakis28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ρωτήσω κάτι; 

Έφτιαξα ένα καινούργιο pc, και μόλις έβαλα το τροφοδοτικό στο ρεύμα άναψαν τα rgb της μητρικής και των ram χωρίς να έχω ανοίξει καν το pc, και ήταν  μόνιμα αναμενα. 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπαίνει στα συνήθη bios που ξέρουμε και μου πετάει κάτι ότι και καλά η cpu είναι καινούργια και κάτι τέτοιο και μου δίνει επιλογή να πατήσω το Y ή Ν.

Πρέπει να κάνω το λεγόμενο qflash?

Η μητρική μου είναι η gigabyte b550 aorus elite v2 

Και ο επεξεργαστής ο ryzen 5 5600g 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζεις μηνύματα άρα παίρνεις σήμα (εικόνα), σωστά;

Αυτό σημαίνει οτι ο επεξεργαστης έχει αναγνωριστεί, σε διαφορετική περίπτωση δε θα έβλεπες τίποτα.

Το μήνυμα οτι ο επεξεργαστής είναι καινούργιος υποδηλώνει οτι στη μητρική έχει μπει άλλος επεξεργαστής στο παρελθόν, αυτό καταλαβαίνω.

Λογικά πατάς yes να προχωρήσει, αν θες για σιγουριά ανέβασε φωτό (τράβηξε με το κινητό)

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Kostakis28 είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ρωτήσω κάτι; 

Έφτιαξα ένα καινούργιο pc, και μόλις έβαλα το τροφοδοτικό στο ρεύμα άναψαν τα rgb της μητρικής και των ram χωρίς να έχω ανοίξει καν το pc, και ήταν  μόνιμα αναμενα. 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπαίνει στα συνήθη bios που ξέρουμε και μου πετάει κάτι ότι και καλά η cpu είναι καινούργια και κάτι τέτοιο και μου δίνει επιλογή να πατήσω το Y ή Ν.

Πρέπει να κάνω το λεγόμενο qflash?

Η μητρική μου είναι η gigabyte b550 aorus elite v2 

Και ο επεξεργαστής ο ryzen 5 5600g 

Yes θα πατήσεις θα κάνει restart θα περιμένεις και θα μπεις στο bios.

Το bios που φοράει η μητρική έχει by default ενεργοποιημένο το TPM και σε κάθε αλλαγή επεξεργαστή γίνεται reset και σου βγάζει το μήνυμα αυτό , είναι φυσιολογικό και γίνεται μόνο κατά την πρώτη τοποθέτηση επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...