Προς το περιεχόμενο

Deco X50 για τριόροφη μονοκατοικία


kostas_peraia4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή μου σε 500αρα fiber και ψάχνω τρόπους για να βελτιώσω την ισχύ του ίντερενετ/σήμα του wifi στον κάτω όροφο όπου εκεί βρίσκονται οι gaming κονσόλες και το nvidia shield, ενώ το ρούτερ στο μεσαίο όροφο-σαλόνι. Αυτή τη στιγμή στο υπόγειο πιάνω 130-180mbps αλλά λόγο της 500άρας θέλω να ενισχύσω το σήμα ώστε να μην πάει χαμένη.

 

Προς το παρόν μετά από αρκετό ψάξιμο μου στο internet σχετικά με extenders, powerlines και mesh νομίζω πως αυτό που με καλύπτει (όσο και την τσέπη μου) είναι το deco X50. Θα έχω ωστόσο διαφορά στην υφιστάμενη ταχύτητα ή θα παραμείνω στο average 150; 

 

Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος εκτός deco ώστε να έχω καλύτερη ταχύτητα στον κάτω όροφο θα ήθελα να την ακούσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς είναι μεγάλη η απόσταση και δεν

μπορώ να φέρω καλώδιο Ethernet από τον πάνω όροφο στον κάτω. 
 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το deco που θα βρίσκεται στον βρίσκεται κάτω θα μπορεί να λειτουργεί σαν Powerline

Επεξ/σία από kostas_peraia4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση είναι η απόσταση; Το Ethernet παίζει μια χαρά έως τα 100 μέτρα, χωρίς καμία απώλεια και δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση μαζί του με οποιαδήποτε άλλη τεχνολογική λύση που δεν είναι ενσύρματη.

Κάποια Deco έχουν δυνατότητα Powerline αλλά χρησιμοποιείται ως εφεδρική σύνδεση μεταξύ τους (σε περίπτωση που για κάποιον λόγο απολεσθεί η ενσύρματη ή η ασύρματη) και δεν δουλεύουν όπως τα άλλα PLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόσταση μαζί με τις σκάλες είναι γύρω στα 25 μέτρα οπότε η λύση του καλωδίου είναι σχεδόν ανέφικτη. Επίσης δεν έχω πρίζες ethernet στον κάτω όροφο ώστε να πάω απλά σε ένα access point.

 

Όσο για τα powerlines, ίσως να μην το έθεσα καλά. Στην ουσία θέλω να μάθω αν το satellite deco του κάτω ορόφου θα μπορεί να συνδεθεί μέσω ethernet με κάποια τρίτη συσκευή (πχ ps5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_peraia4 είπε

Όσο για τα powerlines, ίσως να μην το έθεσα καλά. Στην ουσία θέλω να μάθω αν το satellite deco του κάτω ορόφου θα μπορεί να συνδεθεί μέσω ethernet με κάποια τρίτη συσκευή (πχ ps5)

Ναι! Απο την στιγμη που εχει ethernet πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρησα εν τέλει στην αγορά του διπλού Deco X50. Το σετάκι κάνει τελικά αυτό ακριβώς για το οποίο τα χρειαζόμουν. Αρχικα έβαλα το master σε λειτουργία router και το slave μπήκε κάτω κοντά στις κονσόλες και το nvidia shield pro. Ασύρματα στον κάτω όροφο έπιασα μέχρι 260mbps από εκεί που έπιανα 150, αλλά με τη χρήση ethernet η ταχύτητα χτύπησε ταβάνι στα 500mbps. Το προτείνω με κλειστά μάτια σε όποιον δεν έχει την απαραίτητη καλωδίωση στο σπίτι του και θέλει τη μαξ ταχύτητα του παρόχου του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, έκανα δοκιμή και τόσο στα ps5 και series X, όσο και στο nvidia shield το satellite με ethernet και πιάνει κανονικά 500

Επεξ/σία από kostas_peraia4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

επειδή πρόσφατα αγόρασα τα deco x10, εμένα δε δουλεύει ενσύρματα το satellite deco και μάλιστα διάβασα οτι για να δουλεύει με ethernet απαιτείται καλώδιο ethernet απο το main deco στο satellite. Τι ισχύει τελικά ? μήπως έπρεπε να πάρω το x50 ? ή κάνω κάτι λάθος σε ρυθμίσεις ?

ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas_peraia4 είπε

Προχώρησα εν τέλει στην αγορά του διπλού Deco X50. Το σετάκι κάνει τελικά αυτό ακριβώς για το οποίο τα χρειαζόμουν. Αρχικα έβαλα το master σε λειτουργία router και το slave μπήκε κάτω κοντά στις κονσόλες και το nvidia shield pro. Ασύρματα στον κάτω όροφο έπιασα μέχρι 260mbps από εκεί που έπιανα 150, αλλά με τη χρήση ethernet η ταχύτητα χτύπησε ταβάνι στα 500mbps. Το προτείνω με κλειστά μάτια σε όποιον δεν έχει την απαραίτητη καλωδίωση στο σπίτι του και θέλει τη μαξ ταχύτητα του παρόχου του

Γιατί το έβαλες ως router και όχι ap?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί το speedport plus 2 της cosmote ειναι για τα σκυλιά :P

 

Πέρα από την πλάκα, ακολούθησα απλά τις οδηγίες σύνδεσης που είχε το κουτί, οι οποίες νομίζω πως είναι για την ενεργοποίηση του main ως router

Επεξ/σία από kostas_peraia4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_peraia4 είπε

Γιατί το speedport plus 2 της cosmote ειναι για τα σκυλιά :P

 

Πέρα από την πλάκα, ακολούθησα απλά τις οδηγίες σύνδεσης που είχε το κουτί, οι οποίες νομίζω πως είναι για την ενεργοποίηση του main ως router

Μπορεί να έχεις θέμα με double nat. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα,

επειδή πρόσφατα αγόρασα τα deco x10, εμένα δε δουλεύει ενσύρματα το satellite deco και μάλιστα διάβασα οτι για να δουλεύει με ethernet απαιτείται καλώδιο ethernet απο το main deco στο satellite. Τι ισχύει τελικά ? μήπως έπρεπε να πάρω το x50 ? ή κάνω κάτι λάθος σε ρυθμίσεις ?

ευχαριστώ.

Σε deco M4 και αργότερα X20 στο satellite deco έχω συνδεδεμένο πάνω με καλώδιο ethernet τον σταθερό υπολογιστή μου και δουλεύει απροβλημάτιστα. 

Δεν ξέρω για τα Χ10 που αναφέρεις αλλά μου φαίνεται περίεργο. 

Δοκίμασες άλλο καλώδιο;

Δοκίμασες να κάνεις τράμπα τα deco;

7 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Μπορεί να έχεις θέμα με double nat. 

Χωρίς να είμαι και ειδικός πολύ καιρό τα δούλευα σε λειτουργία rourer,  δεν παρατήρησα κάτι στην καθημερινότητα μου.

Σε λειτουργία rourer έχεις και περισσότερες επιλογές μέσα από το μενού της εφαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nik187 said:

Σε deco M4 και αργότερα X20 στο satellite deco έχω συνδεδεμένο πάνω με καλώδιο ethernet τον σταθερό υπολογιστή μου και δουλεύει απροβλημάτιστα. 

Δεν ξέρω για τα Χ10 που αναφέρεις αλλά μου φαίνεται περίεργο. 

Δοκίμασες άλλο καλώδιο;

Δοκίμασες να κάνεις τράμπα τα deco;

 

έκανες κάποια ρύθμιση ? ή αυτόματα παίζει με καλώδιο ? στο satellite deco σύνδεσα με ένα utp το σταθερό pc χωρίς να βάλω κάποιο driver. όχι τράμπα δε τα έκανα. το τριπλό πακέτο έχω.

βέβαια wifi παίζει και του router, δε ξέρω αν πρέπει να απενεργοποιηθεί..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...