Προς το περιεχόμενο

ναυτικο φυλλαδιο - νεα εργασια.


paulos84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και απο εμενα , ονομαζομαι παυλος οικογενειαρχης πατερας 2 παιδιων , 40 ετων.  ανοιγω αυτο το θεμα για να μου πουν οι γνωστες του θεματος την γνωμη τους. εκδοσα το ναυτικο φυλλαδιο γιατι μαλλον ειμαι με το ενα ποδι να ξεκινησω να πιασω δουλεια στα καραβια. η ζωη εξω ειναι πολυ δυσκολη και τα χρηματα που παιρνουμε απο τις δουλειες μας δεν φτανουν ουτε για τα απαραιτητα που λεει ο λογος..και πιστευω η μονη λυση ειναι αυτη.

αλλα φοβαμαι οτι ισως μην τα καταφερω, και αν δεν τα κατεφερω μετα ειναι δυσκολο να ψαχνω για νεα εργασια.

υπαρχει καποιος εδω μεσα , που να εχει τραβηξει προς τα εκει?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχάς τι έχεις σπουδάσει; Κοίταξε τα καινούργια πλοία πλέον ειναι καλύτερα σε σχέση με πριν 50 χρόνια που ήταν σαπιοκάραβα αλλά ναι έχει δυσκολίες σίγουρα θα αντιμετωπίσεις  τις συνθήκες της θαλασσας (κρύο, υγρασία,κύμα,κούνημα θάλασσας) και σίγουρα τους ναυτικούς απο τρίτες χώρες(Τανζανοί,Ινδοί,Φιλιππινέζοι,Κινέζοι,Ρώσοι,Ουκρανοί και Μιανμαρέζοι κατα πλειοψηφία) καθώς οι Ελληνες και Ευρωπαίοι ναυτικοί πλέον είναι υπο εξαφάνιση.Αν δεν κάνω λάθος φιλος ναυτικός πράκτορας μου είπε οτι οι συμβάσεις στα υπο ελληνική σημαία πλοία γίναν μαξιμουμ 6μηνες οπότε καλό είναι να ψάξεις σε ξένη σημαία πλοία εαν θες να μπαρκάρεις 9-12 μήνες.Εαν δεν μπαρκάρεις σαν κατώτερο πλήρωμα θαλάσσης οι μισθοί που παίζουν είναι γυρω στα 1500$ καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου , έχω τελειώσει διοίκηση επιχειρήσεων , σκέφτομαι να είμαι εντός Ελλάδας και να πάω στα ταχύπλοα , seajet Minoan lines jet anek .. για σεζόν 6μηνη , οι μισθοί είναι πολύ καλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που θα σου δώσω δεν είναι δυστυχώς άμεση γιατί  θέλει να δώσεις εξετάσεις που γίνονται μια φορά το χρόνο κάθε Δεκέμβριο αλλά μόλις επιτύχεις είσαι κομπλέ.Εαν θέλεις δώσε για οικονομικός αξιωματικός εμπορικού ναυτικού που υπάρχει στην ακτοπλοϊα ουσιαστικά είναι οι λογιστές των πλοίων και ο πρώτος μισθός είναι 2380 καθαρά πρώτος μισθός σαν δοκιμος και όταν φτάσεις προϊστάμενος λογιστηρίου του πλοίου φτάνεις περίπου στα 3500 καθαρά.Αυτό που σου λέω ποικίλει μισθολογικά γιατί μέσα είναι ολα σ/κ,αργίες κτλ αλλά περίπου στο μέγιστο θα παίξεις σε αυτά τα ποσά μέ όλα τα επιδόματα μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω να βρω φόρουμ , ναυσιπλοΐας αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα … που να είναι αποκλειστικά για τα θέματα - εργασία σε καράβια.Γνωρίζεις κάποιο εσυ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε σε τέτοιες θέσεις θέλεις "γνωστό" για να σε προωθήσει ακόμα και ως ανειδίκευτο , διαθέτεις τέτοια γνωριμία ή απλά θεωρείς πως θα στείλεις βιογραφικό και θα σε πάρουν?

https://www.shipfriends.gr/forum/forum/8-πληρώματα/

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικά στην ακτοπλοϊα θέλεις ενα σπρώξιμο για να εργαστείς αλλιώς δεν θα σου απαντήσουν εύκολα.Στην seajet ισως να πήγαινες πιο εύκολα χωρίς βύσμα αν ήσουν απο ΑΕΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/12/2023 at 15:54, paulos84 said:

Γεια σου φίλε μου , έχω τελειώσει διοίκηση επιχειρήσεων , σκέφτομαι να είμαι εντός Ελλάδας και να πάω στα ταχύπλοα , seajet Minoan lines jet anek .. για σεζόν 6μηνη , οι μισθοί είναι πολύ καλοί.

επειδη μαλλον δεν εχεις καλη πληροφορηση:

στην Ελλαδα και ακτοπλοιοια (επιβατικα) ειναι απο τις χειροτερες επιλογες: σε αρκετες εταιριες για τα οικονομικα παιζει βυσμα ενω αλλες αλλαζουν τους υπαλληλους σα χαρτομαντιλα. Εκτος αυτου προσφατα μιλαγα με μια κοπελα οικονομικα στη γραμμη πατρα αγκονα και μου ελεγε οτι εχει να παει σπιτι πατρα εβδομαδες. Μου ελεγε χαρακτηριστικα πιο συχνα θα ηταν σπιτι αν εμπαινε σε φορτηγο και εξωτερικο. Καλυτερη λυση ειναι κατα τη γνωμη μου να στραφεις στα κρουαζεριοπλοια που ειναι λιγο πιο μονιμα, εχουν αρκετα στελεχη και ισως ακομη και χωρις ΑΕΝ να εχεις τυχη. Αυτα εχουν δουλεια ολο το χρονο απλως χειμωνα μπαρκαρεις μακρυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα επιβατικα μου εχουν πει , οτι εχει πολυ στρωσιμο καμπινας  σεντονια και αλλα πολλα...εγω τωρα 40 ετων θα ειμαι ο τελευταιος εκει μεσα,και θα φαω πολυ χωσιμο. οι μισθοι νομιζψ εκει παιζουν στα 1700, με 1800 δεν ειμαι σιγουρος. στα ταχυπλοα που λετε δεν ειναι ετσι τα πραγματα , δεν εχει λατζα και φτιαξιμο καμπινων. οι μισθοι ειναι καλυτεροι εκει , ειναι σεζον 6-7 μηνες. στα ταχυπλοα θελει βισμα για  να πααει καποιος? αυτο μου λετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στην ναυτιλία θέλει ενα σπρώξιμο για να μπείς ή να πας να τα σκάσεις σε ενα τουριστικό πράκτορα μπας και σε βάλει (βέβαια αν τον εμπιστεύεσαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ενα γνωστο που εχει ακρες και μπορω να μπω στα ταχυπλοα, το θεμα ειναι αν μπορω να ανταπεξελθω. εχεις αποψη για τα ταχυπλοα?

Επεξ/σία από paulos84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αν μπορείς να ανταπεξέλθεις κάνεις δεν το γνωρίζει, πάντως χωρίς παρεξήγηση αλλά από αυτά που γράφεις για χωσιματα και πως θα είσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης δεν θεωρώ πως σου ταιριάζει.

Δεν γίνεται δηλαδή να θέλεις καλά λεφτά σε μια δουλειά που δεν έχεις προϋπηρεσία και να μην σου βγει το λάδι ειδικά όταν μιλάμε για συγκεκριμένες ειδικότητες.

Θα φας καψωνι όλοι θα ξέρουν ότι μπήκες με βύσμα (άσχετα αν έχουν μπει και εκείνοι)και θα σε έχουν στο μάτι ως νέο πρόσωπο μέσα στα πόδια τους.

Γνώμη μου να μην το ρισκάρεις έτσι χύμα , αν μπορείς να πάρεις μια άδεια από την εργασία σου άνευ αποδοχών τότε πήγαινε να δοκιμάσεις και αν σου αρέσει τότε ξεκίνα.

Περιμένεις τώρα από ένα φόρουμ να αποφασίσει για το εργασιακό σου μέλλον ?

Αφού έχεις γνωστό γιατί δεν τον ρωτάς εκείνον μερικά πράγματα? Γιατί δεν του λες να σε φέρει σε επαφή με άτομα του χώρου για να μάθεις από πρώτο χέρι τις απαιτήσεις που έχει το συγκεκριμένο επάγγελμα?

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνω απολυτα με τον απο πανω: εκτος αυτου και εγω μπερδευτηκα. Απο τη μια λες για οικονομικα και μετα αναφερεις για σεντονια και καμπινες. Αρα εικαζω οτι θες οποιοδηποτε ποστο σε πλοιο....Αρα ανιδικευτος.

Εκτος αυτο αναφερεις ταχυπλοα λες και ειμαστε Αμερικη με τις απειρες εταιριες. Στη χωρα μας ειναι 2-3 αυτες και ολοι γνωριζονται. Για αυτη την εταιρια που αναφερεις επειδη γνωριζω προσωπικα τον ιδιοκτητη (Μαριο) δε νομιζω να εχεις τυχη. Ψαχνει παντα για τους καλυτερους και οποιος δεν αντεχει ωραριο εχει φυγει σε dt.

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...