Προς το περιεχόμενο

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ DJ(BACKUP PLAN)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, korakios είπε

Μπαταρίες να έχεις για ασύρματα μικρόφωνα (και το πολύμετρο!) , κατα τα άλλα έχεις φορτώσει τα πάντα επι 2 οπότε δε νομίζω να έχεις θέμα

(και lighting φορτιστή, καλώδιο ουσιαστικά, για iphone να κάνεις γνωριμίες 😛)

Και να φανταστείτε είμαι Part time...Απλά το μικρόβιο της μουσικής και της οργάνωσης το είχα από πάντα.

Όπως λέει ο φίλος παραπάνω, κάποιοι θεωρούσαν(και ακόμα θεωρούν κάποιοι) ότι με έναν υπολογιστή ,ένα μίκτη ,2 ηχεία και εν πάση περιπτώσει ένα σετ μόνο ,ότι μπορούν να βγάλουν οποιαδήποτε εκδήλωση μόνο και μόνο επειδή είναι πάρα πολύ ακριβά τα μηχανήματα τους.

Πιστέψτε με έχω αλλάξει και έχω δουλέψει πάρα πολλές μάρκες ,ακόμα και τα ακριβά χαλάνε! Εκτός από τον νόμο του μέρφυ που μαθητικώς αποδεδειγμένα θα γίνει κάποτε σε όλους μια στραβή σε εξοπλισμό.Και όχι μόνο βλάβη ή να χαλάσει κάτι, αλλά ακόμα και να ξεχάσεις κάτι πάνω στην διαδικασία φορτώματος.Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συμβεί σε όλους.

Ίσως είναι υπερβολικά όλα αυτά που έχω μαζί μου σε κάθε δουλειά, προτιμώ να κουβαλήσω κάτι παραπάνω ,παρά να με λούσει κρύος ιδρώτας ή να καταστρέψω μία εκδήλωση ανθρώπου!

Αν παίζω σε κάποιο μπαρ ή σε κάποιο club είναι λίγο το κακό.Αν παίζεις σε μία βάπτιση ή έναν γάμο όμως ή κάτι αντίστοιχο που γίνεται ΜΟΝΟ μία φορά στη ζωή ενός ανθρώπου ,είναι τουλάχιστον ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ να μην μπορώ να βγάλω εις πέρας την εκδήλωση.

Όλα όσα αποφάσισα να έχω μαζί μου(Ξαναλέω, μην τα ακούτε πάρα πολλά ,είναι τόσο σωστά τοποθετημένα που είναι ζήτημα να είναι 3 με 4 βαλίτσες που χωράνε σε καπό αυτοκινήτου), είναι εμπειρίες αρκετών χρόνων :χρειάστηκε να πάθω για να μάθω !

Εκτός από κάποια βλάβη μηχανήματος, μου έχει τύχει παράδειγμα σε χώρο να μην φτάνει να στείλω το σήμα του Controller μου, στον ενισχυτή που είχε η αίθουσα λόγω χάλια διαρρύθμισης που με είχαν τοποθετήσει.

Αλλού να πέφτει η ασφάλεια,αλλού να υπάρχει βόμβος από τα ψυγεία τους,αλλού να κάνουν παρεμβολές τα ασύρματα...

Γενικώς κάθε εκδήλωση(εκτός αν παίζεις σε συγκεκριμένο χώρο με στημένο ήχο),είναι διαφορετική, άλλες απαιτήσεις ,άλλες ανάγκες!

Επίσης προσπαθώ να είμαι στο χώρο όσο πιο διακριτικά γίνεται :ούτε καλώδια, ούτε να εμποδίζω ,στο μέτρο του εφικτού πάντα.

Δεν ανήκει στον εξοπλισμό αυτό το τελευταίο που θα αναφέρω και το έχω ξεχάσει: Τουλάχιστον 1 ώρα ΠΡΙΝ από την έναρξη της εκδήλωσης( προσέξτε: της εκδήλωσης ,όχι της άφιξης του κόσμου στο χώρο) κοιτάζω να είμαι στημένος έτοιμος και όλα δοκιμασμένα παίζοντας κάποια ελαφριά μουσική.

Προτιμώ να πίνω καφέ έτοιμος και ήρεμος ,παρά να τρέχω, γιατί έχω δει και συναδέλφους την ώρα που ο κόσμος αρχίζει και μπαίνει στο μαγαζί ,να περνάνε γρήγορα με κάτι ηχεία στην πλάτη και να τρέξουν να στήσουν .Αυτά εγώ δεν τα έκανα ποτέ ,δεν θα τα κάνω ποτέ, και όπου μπορώ μοιράζομαι τις εμπειρίες μου ώστε να βοηθήσω συναδέλφους. Παιδιά το πάν στη δουλειά μας δεν είναι μόνο να πατάς κουμπάκια να πίνεις ποτάκια να παίζεις μουσική ,είναι να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε κατάσταση....

Αυτή είναι η διαφορά με κάποιον που αγαπάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτό που κάνει.

Καλός dj δεν είναι αυτός που μπορεί να μιξάρει και να κάνει mashup 12 τραγουδιών ταυτόχρονα(!) ,αλλά και αυτός που μπορεί να είναι ευέλικτος στον εξοπλισμό του, σωστός με τον κόσμο και τους πελάτες, και πάνω από όλα επαγγελματίας στη συμπεριφορά του και την εμφάνισή του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφος εδω, η αληθεια ειναι οτι μου φαινεται λιγο overkill το συστημα σου, αλλα οφειλω να αναγνωρισω οτι στην τελικη ειναι ο ορθος τροπος να σκεφτεται και να ενεργει ενας πραγματικος επαγγελματιας. 

Την ιδια λογικη αξιοποιω κι εγω οταν ειμαι σε εκδηλωσεις. Εχω μεν μινιμαλ setup (laptop με splitter και αναλογικος μικτης) αλλα φροντιζω να υπαρχει και δευτερο laptop το οποιο μαλιστα ειναι εξαρχης στημενο και standby ετοιμο να παιξει, καθ'ολη τη διαρκεια της εκδηλωσης για παν ενδεχομενο. Το πολυ πολυ να μη χρησιμοποιηθει καθολου, οπως και συμβαινει στην πλειοψηφια των περιπτωσεων, αλλα μου δινει ενα επιπλεον αισθημα ασφαλειας.

Για το PA δε θα αναφερθω διοτι συνηθως ειναι στημενο απο αλλον, αλλα και παλι οταν το αναλαμβανω εγω, φροντιζω να υπαρχει και ενα μικροτερο set για backup για λογους ασφαλειας.

 

Στις 31/12/2023 στις 1:44 ΜΜ, micos000 είπε

Έχω δύο φίλους dj εκδηλώσεων και όλο το καλοκαίρι δεν μπορέσαμε να πιούμε ένα ποτό Π-Π-Σ-Κ. Μόνο για κανέναν καφέ Δευτέρα, Τρίτη ή Τετάρτη και αυτό αν δεν τους κάτσει κανένα παιδικό πάρτι. Και μιλάμε για επαρχία!

Το επαγγελμα θα μπορουσε να χαρακτηριστει ελαφρως εποχιακο. Υπαρχουν περιοδοι οπως καλοκαιρι χριστουγεννα κλπ που γινεται της κακομοιρας (πρωτοχρονια νομιζω χτυπαει peak, δεν υπαρχουν αρκετα ατομα να δουλεψουν, εγω μονο χθες βραδυ λογω κλεισμενης δουλειας χρειαστηκε να απορριψω αλλες 3 προτασεις) και τον υπολοιπο χρονο υπαρχει νεκρα και μονο σποραδικες δουλειες. Μιλαω για εκδηλωσεις, οχι για μαγαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lector είπε

Συναδελφος εδω, η αληθεια ειναι οτι μου φαινεται λιγο overkill το συστημα σου, αλλα οφειλω να αναγνωρισω οτι στην τελικη ειναι ο ορθος τροπος να σκεφτεται και να ενεργει ενας πραγματικος επαγγελματιας. 

Την ιδια λογικη αξιοποιω κι εγω οταν ειμαι σε εκδηλωσεις. Εχω μεν μινιμαλ setup (laptop με splitter και αναλογικος μικτης) αλλα φροντιζω να υπαρχει και δευτερο laptop το οποιο μαλιστα ειναι εξαρχης στημενο και standby ετοιμο να παιξει, καθ'ολη τη διαρκεια της εκδηλωσης για παν ενδεχομενο. Το πολυ πολυ να μη χρησιμοποιηθει καθολου, οπως και συμβαινει στην πλειοψηφια των περιπτωσεων, αλλα μου δινει ενα επιπλεον αισθημα ασφαλειας.

Για το PA δε θα αναφερθω διοτι συνηθως ειναι στημενο απο αλλον, αλλα και παλι οταν το αναλαμβανω εγω, φροντιζω να υπαρχει και ενα μικροτερο set για backup για λογους ασφαλειας.

 

Το επαγγελμα θα μπορουσε να χαρακτηριστει ελαφρως εποχιακο. Υπαρχουν περιοδοι οπως καλοκαιρι χριστουγεννα κλπ που γινεται της κακομοιρας (πρωτοχρονια νομιζω χτυπαει peak, δεν υπαρχουν αρκετα ατομα να δουλεψουν, εγω μονο χθες βραδυ λογω κλεισμενης δουλειας χρειαστηκε να απορριψω αλλες 3 προτασεις) και τον υπολοιπο χρονο υπαρχει νεκρα και μονο σποραδικες δουλειες. Μιλαω για εκδηλωσεις, οχι για μαγαζια.

Το στημένο δεύτερο λαπτοπ που λες..το έκανα και εγώ πρώτα...ΑΛΛΑ....

Σε έναν ξάδερφο μου που παίζει και αυτός, θα σου πω χοντρικά πως έπεσε μεθυσμένος κουμπάρος πάνω στο τραπέζι που είχε ο καημένος στημένα όλα τα πράγματα(+δεύτερο λάπτοπ),και τα έκανε @$%&^!&-καλλιγραφία🤓, σπάζοντας κιόλας τα δύο λάπτοπ από την φόρα που έπεσε πάνω τους(διπλώθηκε ο καημένος σε σκαλιά,ήταν και.....εύσωμος,χτύπησε κιόλας απ'ότι θυμάμαι),με αποτέλεσμα:

Εκεί που είχε λάπτοπ ασφαλείας...στο τέλος δεν είχε ούτε ασφαλείας ούτε τον βασικό...

Γιαύτο....Φροντίζω στο booth να έχω κάτι πιο μικρό σε αναμονή(tablet/τηλέφωνο-ο ένας μίκτης μου είναι και με BLUETOOTH οπότε έχω το τηλ μου απευθείας συνδεδεμένο πάνω με Spotify ή κατεβασμένες/φτιαγμένες ενότητες 10 λεπτών κ παραπάνω) ώστε σε περίπτωση που παραστεί ανάγκη να έχω το χρόνο να κάνω την αλλαγή στο νέο λάπτοπ.

Και στην τελική:

Καλύτερα που λέει ο λόγος να μην έχω 2-3 λεπτά μουσική παρά να μην έχω καθόλου και να σχολάσει η εκδήλωση...

Σκέψου το...

Επεξ/σία από VanelloS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2024 στις 6:39 ΜΜ, VanelloS είπε

Το στημένο δεύτερο λαπτοπ που λες..το έκανα και εγώ πρώτα...ΑΛΛΑ....

Σε έναν ξάδερφο μου που παίζει και αυτός, θα σου πω χοντρικά πως έπεσε μεθυσμένος κουμπάρος πάνω στο τραπέζι που είχε ο καημένος στημένα όλα τα πράγματα(+δεύτερο λάπτοπ),και τα έκανε @$%&^!&-καλλιγραφία🤓, σπάζοντας κιόλας τα δύο λάπτοπ από την φόρα που έπεσε πάνω τους(διπλώθηκε ο καημένος σε σκαλιά,ήταν και.....εύσωμος,χτύπησε κιόλας απ'ότι θυμάμαι),με αποτέλεσμα:

Εκεί που είχε λάπτοπ ασφαλείας...στο τέλος δεν είχε ούτε ασφαλείας ούτε τον βασικό...

Γιαύτο....Φροντίζω στο booth να έχω κάτι πιο μικρό σε αναμονή(tablet/τηλέφωνο-ο ένας μίκτης μου είναι και με BLUETOOTH οπότε έχω το τηλ μου απευθείας συνδεδεμένο πάνω με Spotify ή κατεβασμένες/φτιαγμένες ενότητες 10 λεπτών κ παραπάνω) ώστε σε περίπτωση που παραστεί ανάγκη να έχω το χρόνο να κάνω την αλλαγή στο νέο λάπτοπ.

Και στην τελική:

Καλύτερα που λέει ο λόγος να μην έχω 2-3 λεπτά μουσική παρά να μην έχω καθόλου και να σχολάσει η εκδήλωση...

Σκέψου το...

Δε μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο, αλλα θα μου πεις, μια φορα ειναι να σου τυχει... Ποσα backup plan να εχει καποιος πια;

Νομιζω οτι σε τετοια περιπτωση πιο πολυ θα με ενδιεφερε να δουμε πως θα αποζημιωθω για τον κατεστραμμενο εξοπλισμο, παρα για το αν θα συνεχισουν να χορευουν οι θειες.

ΟΚ ειπαμε να πανε ολα καλα στο γαμο του αλλου, αλλα δε θα σπασουμε και τα πραγματα μας για παρτη του. Ολα εχουν ενα οριο. Αν του χαλασει η εκδηλωση, ας παει να ζητησει το λογο απο το σουρωμενο, οχι απο εμενα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...