Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά gaming pc


letom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά! Θέλω να πάρω ένα pc για τον γιο μου (9 ετών) αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με gaming σε υπολογιστή και δεν γνωρίζω τι απαιτήσεις έχουν τα διάφορα games.

Προσωρινά του έχω δώσει και χρησιμοποιεί ένα pc αγορασμένο το 2011 με τα εξής χαρακτηριστικά:
CASE Coolermaster Silencio RC-550
PSU Coolermaster 650W GX650W
CPU Intel Core i5 2500 (1155/3.3GHz/6Mb)
M/B Gigabyte P67A D3-B3 (1155/P67/DDR3)
RAM DDR3 Corsair 2x 8GBKit Vengeance 1600C9
VGA PCI-X Twintech GTX 550 Ti 1GB DDR5
SSD OCZ 120GB Sata III Agility 3
HDD Seagate SATA III 1TB 32MB 7200.12

Ο μικρός κυρίως παίζει Minecraft και Stumble Guys τα οποία τρέχουν χωρίς πρόβλημα και λογικά αυτά θα θεωρούνται “ελαφρύ gaming”. Χτες κατέβασε μέσω steam το Apex Legends και ενώ στο intro video τα γραφικά ήταν τέλεια, στο παιχνίδι ήταν μέτρια και ξενέρωσε. Θεωρείται το Apex παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων ή είναι στον μέσο όρο και υπάρχουν και πιο “βαριά” games? Fortnite και GTA είναι κι αυτά στην ίδια κατηγορία με Apex? Ρωτάω γιατί αυτά θα είναι τα επόμενα.

Θα ήθελα λοιπόν μια βοήθεια στα specs που πρέπει να κοιτάξω για να πάρω του μικρού ένα gaming pc που να ανταποκρίνεται καλά τουλάχιστον στα παραπάνω παιχνίδια. Φαντάζομαι ότι 16GB RAM είναι αρκετή. Σε κάρτα γραφικών τι να κοιτάξω? Επεξεργαστή? 
Ψάχνω για μεταχειρισμένο μέσω των αγγελιών όπου βρίσκω αρκετές συνθέσεις κοντά στα 300€ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το apex δεν είναι κάποιο τρομερά απαιτητικό παιχνίδι γενικά, συγκριτικά όμως με τα άλλα που παίζει τρομερά πιο απαιτητικό. Κάτι που παίζει apex μπορεί να παίξει forntite και gta5

Τα μεταχειρισμένα και γενικά τα έτοιμα μηχανήματα είναι  να μην τα κοιτάς καθόλου. Τις περισσότερες φορές ψάχνουν για κορόϊδα...

Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις;

Υπάρχει εμπειρία και δυνατότητα συναρμολόγησης;

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, letom είπε

Θεωρείται το Apex παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων ή είναι στον μέσο όρο και υπάρχουν και πιο “βαριά” games? Fortnite και GTA είναι κι αυτά στην ίδια κατηγορία με Apex?

To Apex και το Fortnite είναι για εφήβους (δεκατριών και άνω), όχι παιδιά. To δε GTA V για ενηλίκους (18+). Από τη στιμή που τα γνωρίζεις αυτά και δίνεις τη συγκατάθεσή σου, πάμε παρακάτω.

2 ώρες πριν, letom είπε

Χτες κατέβασε μέσω steam το Apex Legends και ενώ στο intro video τα γραφικά ήταν τέλεια, στο παιχνίδι ήταν μέτρια και ξενέρωσε. Θεωρείται το Apex παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων ή είναι στον μέσο όρο και υπάρχουν και πιο “βαριά” games? Fortnite και GTA είναι κι αυτά στην ίδια κατηγορία με Apex? Ρωτάω γιατί αυτά θα είναι τα επόμενα.

To GTA V, τόσα χρόνια μετά, παραμένει βαρύ παιχνίδι. Το Apex Legends είναι το πολύ μεσαίας δυσκολίας για τους επεξεργαστές και το Fortnite λίγο ελαφρύτερο, αλλά όχι ελαφρύ. Για τους επεξεργαστές αυτά, καθώς το καλό που έχουν και τα τρία αυτά παιχνίδια είναι ότι με τα γραφικά τους στα low ή very low, μπορούν να τρέξουν πολύ καλά και σε αδύναμες κάρτες γραφικών, όχι όμως και σε gtx 550 ti. Σε λίγο δυνατότερες.

2 ώρες πριν, letom είπε

Προσωρινά του έχω δώσει και χρησιμοποιεί ένα pc αγορασμένο το 2011 με τα εξής χαρακτηριστικά:
CASE Coolermaster Silencio RC-550
PSU Coolermaster 650W GX650W
CPU Intel Core i5 2500 (1155/3.3GHz/6Mb)
M/B Gigabyte P67A D3-B3 (1155/P67/DDR3)
RAM DDR3 Corsair 2x 8GBKit Vengeance 1600C9
VGA PCI-X Twintech GTX 550 Ti 1GB DDR5
SSD OCZ 120GB Sata III Agility 3
HDD Seagate SATA III 1TB 32MB 7200.12

Μια χαρά υπολογιστής για παιδί της ηλικίας του.

Από τη στιγμή όμως που έχεις αποφασίσει να του κάνεις το χατίρι για απαιτητικότερα παιχνίδια τώρα και όχι αργότερα, δεν αξίζει ούτε να τον αναβαθμίσεις, ούτε μπορείς να κρατήσεις οποιοδήποτε εξάρτημά του, πέρα από τον 1ΤΒ HDD. To κουτί και το τροφοδοτικό είναι για υπολογιστή γραφείου, δεν κάνουν για gaming. Αν τα κρατήσεις, θα το μετανιώσεις. Επομένως το κρατάς ως έχει, για δικιά σου ή άλλη χρήση. Σαν υπολογιστής για απλή χρήση γραφείου και internet, έχει χρόνια ακόμα. Αν θες να το ξεφορτωθείς, πουλιέται σα μεταχειρισμένος, αλλά για λίγα χρήματα. Ίσως για 100 ευρώ, ίσως για 80. Εγώ προσωπικά θα έδινα ακόμα λιγότερα.

2 ώρες πριν, letom είπε

Θα ήθελα λοιπόν μια βοήθεια στα specs που πρέπει να κοιτάξω για να πάρω του μικρού ένα gaming pc που να ανταποκρίνεται καλά τουλάχιστον στα παραπάνω παιχνίδια. Φαντάζομαι ότι 16GB RAM είναι αρκετή. Σε κάρτα γραφικών τι να κοιτάξω? Επεξεργαστή? 
Ψάχνω για μεταχειρισμένο μέσω των αγγελιών όπου βρίσκω αρκετές συνθέσεις κοντά στα 300€ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν. 

35 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τα μεταχειρισμένα και γενικά τα έτοιμα μηχανήματα είναι  να μην τα κοιτάς καθόλου. Τις περισσότερες φορές ψάχνουν για κορόϊδα...

Στις αγγελίες εδώ μέσα δε θα βρεις ούτε στα πέντε κατοστάρικα κομπιούτερ με σοβαρό κουτί και αξιόπιστο, ποιοτικό τροφοδοτικό στα οποία να αξίζει να επενδύσεις και τα υπόλοιπα εξαρτήματα να μην είναι παλιά και κακή ξήγα. Συν ότι θα θέλει να ασχοληθείς να τα καθάρήσεις και συντηρήσεις.

39 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις;

Υπάρχει εμπειρία και δυνατότητα συναρμολόγησης;

Απάντησε αυτές τις ερωτήσεις αν θες, να σου κάνουμε ένα φτηνό ΑΜ4 με σοβαρό κουτί και τροφοδοτικό να σηκώνουν αναβαθμίσεις και να τα πάρει μαζί του στο πανεπιστήμιο.

Αφού θες μεταχειρισμένα, δε θα σου χαλάσω χατήρι. Μπορώ να βοηθήσω να διαλέξεις μια μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών για να μη σου πέσουν όλα τα έξοδα μαζεμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Απέκτησα μια γενική εικόνα και μάλλον αποτρεπτική για αυτό που φανταζόμουν. Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σας, εμπειρία συναρμολόγησης δεν υπάρχει και ως μπάτζετ άντε να έφτανα τα 500 στο τσακίρ κέφι. Νόμιζα ότι με κάνα 300άρι απο αγγελία θα ξεμπέρδευα αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω μιλάμε για διπλάσια και βάλε και δεν σκοπεύω να φτάσω εκεί τουλάχιστον για τώρα που ο μικρός είναι πολύ μικρός. Καλύτερα να του αφήσω αυτό το pc ως έχει και στην τελική ας μην παίζει το apex (το οποίο παρεμπιπτόντως το έχει και στην κονσόλα όπως και το fortnite).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, letom είπε

 Νόμιζα ότι με κάνα 300άρι απο αγγελία θα ξεμπέρδευα αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω μιλάμε για διπλάσια και βάλε και δεν σκοπεύω να φτάσω εκεί τουλάχιστον για τώρα που ο μικρός είναι πολύ μικρός. Καλύτερα να του αφήσω αυτό το pc ως έχει και στην τελική ας μην παίζει το apex (το οποίο παρεμπιπτόντως το έχει και στην κονσόλα όπως και το fortnite).

Άλλαξε απλά gpu. Μια 1050ti ή 1650 είναι αρκετά καλύτερες από την 550ti ,τραβάνε λίγο ρεύμα και θα δώσουν πνοή στο pc. Ψάξε στις αγγελίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, letom είπε

Καλύτερα να του αφήσω αυτό το pc ως έχει και στην τελική ας μην παίζει το apex (το οποίο παρεμπιπτόντως το έχει και στην κονσόλα όπως και το fortnite).

Ε, αφού τα έχει στην κονσόλα, δεν πρέπει να έχει παράπονο.

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Άλλαξε απλά gpu. Μια 1050ti ή 1650 είναι αρκετά καλύτερες από την 550ti ,τραβάνε λίγο ρεύμα και θα δώσουν πνοή στο pc. Ψάξε στις αγγελίες.

Υπάρχη και αυτή η προσωρινή μεν, αλλά πολύ φτηνή λύση. Είναι περίπου τρεις φορές δυνατότερες αυτές οι κάρτες και θα δει σίγουρα διαφορά.

2 ώρες πριν, letom είπε

Νόμιζα ότι με κάνα 300άρι απο αγγελία θα ξεμπέρδευα αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω μιλάμε για διπλάσια και βάλε

Το καινούριο συναρμολογημένο, χωρίς την κάρτα γραφικών που μπαίνει πολύ εύκολα, ξεκινάει από 475-500 ευρώ. Με έξι εφτά κατοστάρικα, παίρνεις ακόμα καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής.

Το πολύ στα δύο χρόνια, θα σου ζητήσει 144Hz οθόνη που είναι απαραίτητη. Με σημερινές τιμές διακόσια βάλε, αν όχι 250 ακριβώς για μια καλή.

Πριν την οθόνη μπορεί να βολεύεται και με φτηνότερη κάρτα γραφικών, μεταχειρισμένη 50-100 ευρώ. Μετά την οθόνη θα θέλει και κάρτα του τριακοσάευρου καινούρια ή τουλάχιστον δυνατή μεταχειρισμένη των 150-200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Ε, αφού τα έχει στην κονσόλα, δεν πρέπει να έχει παράπονο.

Υπάρχη και αυτή η προσωρινή μεν, αλλά πολύ φτηνή λύση. Είναι περίπου τρεις φορές δυνατότερες αυτές οι κάρτες και θα δει σίγουρα διαφορά.

Το καινούριο συναρμολογημένο, χωρίς την κάρτα γραφικών που μπαίνει πολύ εύκολα, ξεκινάει από 475-500 ευρώ. Με έξι εφτά κατοστάρικα, παίρνεις ακόμα καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής.

Το πολύ στα δύο χρόνια, θα σου ζητήσει 144Hz οθόνη που είναι απαραίτητη. Με σημερινές τιμές διακόσια βάλε, αν όχι 250 ακριβώς για μια καλή.

Πριν την οθόνη μπορεί να βολεύεται και με φτηνότερη κάρτα γραφικών, μεταχειρισμένη 50-100 ευρώ. Μετά την οθόνη θα θέλει και κάρτα του τριακοσάευρου καινούρια ή τουλάχιστον δυνατή μεταχειρισμένη των 150-200.

Δυστυχως έχουν κονσόλες αλλά καταλήγουν να παίζουν στο PC γιατί το cross-platform game έχει περιορισμούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, letom είπε

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Απέκτησα μια γενική εικόνα και μάλλον αποτρεπτική για αυτό που φανταζόμουν. Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σας, εμπειρία συναρμολόγησης δεν υπάρχει και ως μπάτζετ άντε να έφτανα τα 500 στο τσακίρ κέφι. Νόμιζα ότι με κάνα 300άρι απο αγγελία θα ξεμπέρδευα αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω μιλάμε για διπλάσια και βάλε και δεν σκοπεύω να φτάσω εκεί τουλάχιστον για τώρα που ο μικρός είναι πολύ μικρός. Καλύτερα να του αφήσω αυτό το pc ως έχει και στην τελική ας μην παίζει το apex (το οποίο παρεμπιπτόντως το έχει και στην κονσόλα όπως και το fortnite).

   Το PC σου μια χαρα ειναι για το παιδι. Τωρα για καποιο παιχνιδι ασ το παιξει με χαμηλοτερα γραφικα. Εγω θα επερνα μια π.χ. 27αρα οθονη πολυ καλης ποιοτητας που θα την χρισημοποιησει και με καινουργιο μηχανημα μετα απο 3-4 χρονια που θα εχει αποκτισει καποιες γνωσεις και θα εχει αποψη για τα πι σι. Σκεψου οτι αυτο το παιδι θα ειναι μπροστα σε μια οθονη, επαγγελματικα η ερασυτεχνικα για τα επομενα 70-80 χρονια. Μια κακης ποιοτητας οθονη θα δημιουργισει προβληματα στα ματια, που δυστυχως εμφανιζονται μακροχρονια. Το ιδιο και το καθησμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κουβέντα ξέχασα τελείως ότι το υπάρχον pc το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και το έχω δώσει προσωρινά στον μικρό μέχρι να του πάρω άλλο. Τελικά εκεί που καταλήγω και νομίζω συμφωνείτε όλοι είναι να του πάρω ένα παρόμοιο σε χαρακτηριστικά με μια κάπως καλύτερη GPU σαν αυτές που αναφέρθηκαν πιο πάνω (1050ti ή 1650) να παίζει όσα παιχνίδια μπορεί να σηκώσει με μεσαία ή low γραφικά και σε μερικά χρόνια το ξαναβλέπω για κάτι πιο σοβαρό.

Επεξεργαστής παρόμοιος με τον i5 που έχω είναι και ο Ryzen 3 ή 5? Να κοιτάξω και τέτοιες λύσεις? 

Θέλω να σταθώ και στο θέμα της οθόνης. Έχω ένα TV Monitor LG M2432D και μια Samsung S23A350H (και μια Dell που δεν έχω διαθέσιμο αυτή τη στιγμή το ακριβές μοντέλο). Κάνουν δουλειά αυτές? Για το σκοπό που είπαμε, όχι για σοβαρό gaming. Έλεγα να του πάρω μια curved σαν αυτή https://vendora.gr/items/5e4m70/samsung-24-curved.html για να νιώθει περισσότερο gamer μιας και αυτή είναι η φάση στην παρέα του εδώ και λίγο καιρό :) 
Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο σε μια οθόνη σαν αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, letom said:

Με την κουβέντα ξέχασα τελείως ότι το υπάρχον pc το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και το έχω δώσει προσωρινά στον μικρό μέχρι να του πάρω άλλο. Τελικά εκεί που καταλήγω και νομίζω συμφωνείτε όλοι είναι να του πάρω ένα παρόμοιο σε χαρακτηριστικά με μια κάπως καλύτερη GPU σαν αυτές που αναφέρθηκαν πιο πάνω (1050ti ή 1650) να παίζει όσα παιχνίδια μπορεί να σηκώσει με μεσαία ή low γραφικά και σε μερικά χρόνια το ξαναβλέπω για κάτι πιο σοβαρό.

Επεξεργαστής παρόμοιος με τον i5 που έχω είναι και ο Ryzen 3 ή 5? Να κοιτάξω και τέτοιες λύσεις? 

Θέλω να σταθώ και στο θέμα της οθόνης. Έχω ένα TV Monitor LG M2432D και μια Samsung S23A350H (και μια Dell που δεν έχω διαθέσιμο αυτή τη στιγμή το ακριβές μοντέλο). Κάνουν δουλειά αυτές? Για το σκοπό που είπαμε, όχι για σοβαρό gaming. Έλεγα να του πάρω μια curved σαν αυτή https://vendora.gr/items/5e4m70/samsung-24-curved.html για να νιώθει περισσότερο gamer μιας και αυτή είναι η φάση στην παρέα του εδώ και λίγο καιρό :) 
Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο σε μια οθόνη σαν αυτή?

Κανένας δεν κατέληξε να του πάρεις κάτι εφαμμιλο με αυτό που εχεις.

Το προτείνανε όλοι μιας και θεωρήσανε πως σου "περίσσευε".

Είναι πολύ παλιό/αδύναμο και εφόσων θα είναι μεταχειρισμένο είναι και επίφοβο να σε αφήσει στα καλά καθούμενα.

Εφόσων δεν θέλεις να δώσεις χρήματα μια valid επιλογή υπάρχει->

δες για am4 τον 5600g με ενσωματωμένα γραφικά(αδύναμα μεν, x2~ ταχύτερα από την 550 που έχεις).

Σε 2ο μεταγενεστερο χρόνο είτε βάζεις έξτρα κάρτα γραφικών, είτε τον παίρνεις εσύ για να αντικαταστήσεις τον i5 2500.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφάμιλλο είπα όσον αφορά σε RAM, τροφοδοτικό, μητρική αλλά με καλύτερη κάρτα γραφικών όπως πρότεινε ο fotaras76 πιο πάνω για να ανταποκρίνεται κάπως καλύτερα στα παιχνίδια. Εσύ, αν κατάλαβα καλά, μου λες να έχει και καλύτερο επεξεργαστή. Αυτός που λες είναι αυτός? https://www.skroutz.gr/s/30374900/AMD-Ryzen-5-5600G-3-9GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, letom είπε

Θέλω να σταθώ και στο θέμα της οθόνης. Έχω ένα TV Monitor LG M2432D και μια Samsung S23A350H (και μια Dell που δεν έχω διαθέσιμο αυτή τη στιγμή το ακριβές μοντέλο). Κάνουν δουλειά αυτές? Για το σκοπό που είπαμε, όχι για σοβαρό gaming.

Έριξα μια ματιά στις προδιαγραφές των οθονών που έχεις. Είναι οθόνες υπολογιστή και οι δύο, όχι τηλεοράσεις. Είναι ίδιου τύπου και πέραν του ότι η LG είναι λίγο μεγαλύτερη, θα πρέπει να δείχνουν αρκετά παραπλήσια. Gaming δεν είναι οι οθόνες σου, αλλά υπάρχουν ακόμα χειρότερες, όπως ίσως να είναι αυτή η κυρτή που είδες (δε βλέπω το μοντέλο της για να είμαι σίγουρος). Δεν κάνει η κυρτότητα την gaming οθόνη. Οθόνες που είναι ουσιαστικά  καλύτερες από αυτήν που έχεις, πάνε 200+ καινούριες, 100+ μεταχειρισμένες και προτείνω να το αφήσεις για αργότερα.

19 ώρες πριν, letom είπε

Με την κουβέντα ξέχασα τελείως ότι το υπάρχον pc το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και το έχω δώσει προσωρινά στον μικρό μέχρι να του πάρω άλλο.

Διαλέγεις είτε εσύ ποια θα κρατήσεις και ποια θα του δώσεις ή τον βάζεις αφού έρθει το κομπιούτερ του, να διαλέξει εκείνος.

 

20 ώρες πριν, letom είπε

Τελικά εκεί που καταλήγω και νομίζω συμφωνείτε όλοι είναι να του πάρω ένα παρόμοιο σε χαρακτηριστικά με μια κάπως καλύτερη GPU σαν αυτές που αναφέρθηκαν πιο πάνω (1050ti ή 1650) να παίζει όσα παιχνίδια μπορεί να σηκώσει με μεσαία ή low γραφικά και σε μερικά χρόνια το ξαναβλέπω για κάτι πιο σοβαρό.

Βρίσκεσαι Αθήνα από ότι βλέπω. Νομίζω ότι πρέπει να δώσεις προτεραιότητα σε αυτή την αγγελία:

α.) https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2190341-asus-i5-pc-gtx-1060/

Πάρα πολύ καλός υπολογιστής, το μόνο που θα χρειαστεί σύντομα είναι μεγαλύτερο ssd. Ευκαιρία να μάθει πως γίνεται και το format και η εγκατάσταση windows.

Άλλες επιλογές υπoδεέστερες:

β.) https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2155800-σύστημα-intel-i5-4670k/

 

Σε σύγκριση με το προηγούμενο μηχάνημα είναι λίγο παλιότερο, αλλά πολύ προσεγμένο στα εξαρτήματα που το αποτελούν. Έχει καλύτερο, αλλά λιγότερο εφετζίδικο κουτί, σχεδόν το ίδιο δυνατό επεξεργαστή με πολύ καλή ψύκτρα που το κάνει πολύ πιο αθόρυβο, καλύτερο τροφοδοτικό. Κάρτα γραφικών λίγο μόνο πιο αδύναμη, αλλά συνολικά το σύστημα αυτό θα γράφει λίγο περισσότερες κιλοβατώρες στη ΔΕΗ. Μειονέκτημα το ότι είναι από χρήστη χωρίς αξιολογήσεις και μειονέκτημα που έχει συντηρήσει την κάρτα γραφικών. Αυτό διότι δείχνει να ξέρει, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω από μία φωτογραφία και μία περιγραφή αν τα έχει κάνει όλα σωστά. Αν η συντήρηση της κάρτας έχει γίνει σωστά, είναι πλεονέκτημα.

γ.) https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2200179-πωλειται-συστημα-ως-ολοκληρο-η-και-κομματια-το-pc-το-πουλαω-λογω-μετακομισης-στο-εξωτερικο/

Πολύ καλό και προσεγμένο μηχάνημα, μειονεκτήματα ότι δεν έχει αξιογήσεις, βρίσκεται ρέθυμνο και έχει πιο αδύναμο επεξεργαστή που θα θέλει μια αναβάθμιση αργότερα.

Η κάρτες γραφικών του β.) και γ.) είναι περίπου ισάξιες. Το α.) έχει λίγο δυνατότερη.

 

Ο πλήρης έλεγχος ενός μεταχειρισμένου υπολογιστή απαιτεί γνώση και τόσο χρόνο που δε θα σου προσφέρει κανένας πωλητής. Παρολα αυτά δεν είναι καθόλου κακό να σου δείξουν ότι τα μηχανήματα δουλεύουν μάλλον σωστα, βάζοντας ένα παιχνίδι ή ένα heaven benchmark.

Κινήσου γρήγορα και χωρίς παζάρια, γιατί διαβάζουν και άλλοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC_Science_Lefkada και μόνο για το χρόνο σου να μου γράφεις αναλυτικά τόσα πράγματα δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω. 

Αν έχεις την καλοσύνη κοίτα και αυτά τα 2:

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2172087-υπολογιστεσ-gaming-1070-8gb-intel-i5-7ης-γενιάς-specs-στις-λεπτομέρειες/

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2205718-pc-amd-ryzen-7-1700x-επιτραπέζιος-υπολογιστής/

Αξίζει κάποιο τα +30€ σε σχέση με το πρώτο pc που μου πρότεινες στο προηγούμενό σου ποστ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, letom είπε

PC_Science_Lefkada και μόνο για το χρόνο σου να μου γράφεις αναλυτικά τόσα πράγματα δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω. 

Αν έχεις την καλοσύνη κοίτα και αυτά τα 2:

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2172087-υπολογιστεσ-gaming-1070-8gb-intel-i5-7ης-γενιάς-specs-στις-λεπτομέρειες/

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2205718-pc-amd-ryzen-7-1700x-επιτραπέζιος-υπολογιστής/

Αξίζει κάποιο τα +30€ σε σχέση με το πρώτο pc που μου πρότεινες στο προηγούμενό σου ποστ?

Εγω θα έλεγα ότι δεν αξίζουν με τίποτε τα παραπάνω αλλά ουτε και θα έδινα τα χρήματα για κάτι τέτοιο.

Μόνο την αρχική πρώτη επιλογή θα κοιτούσα λόγω της σαφέστατα καλύτερης κάρτας γραφικών.

Θα προτιμούσα ίσως και κάτι τέτοιο

 

Με χειρότερη κάρτα γραφικών αλλά λιγότερο από τα 2/3 της τιμής και με πολλες δυνατότητες αναβάθμισης του επεξεργαστή μέχρι Ryzen 3900.

Στα 200 ευρώ το βλέπω πολύ Value for money και θα κάνει και δουλειά με το Apex legents και άλλα που θέλει να παίζει ο μικρός.

Ερωτηση:

Το σύστημα σου δεν είναι κακό. Γιατί απλά δεν παίρνεις να του βάλεις μια καλυτερη κάρτα? Με 90-100 ευρώ θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SeNNinhA said:

Εγω θα έλεγα ότι δεν αξίζουν με τίποτε τα παραπάνω αλλά ουτε και θα έδινα τα χρήματα για κάτι τέτοιο.

Μόνο την αρχική πρώτη επιλογή θα κοιτούσα λόγω της σαφέστατα καλύτερης κάρτας γραφικών.

Θα προτιμούσα ίσως και κάτι τέτοιο

 

 

Ερωτηση:

Το σύστημα σου δεν είναι κακό. Γιατί απλά δεν παίρνεις να του βάλεις μια καλυτερη κάρτα? Με 90-100 ευρώ θα είσαι μια χαρά.

Γιατί το θέλει για άλλη χρήση(δλδη χρειαζετε 2 PC συνολικά).

Κανένα από αυτά τα μεταχειρισμένα δεν αξίζει.Ολα τα παραπάνω έχουν κλείσει την ωφέλιμη διάρκεια χρήσης τους(για gaming μικρού παιδιού)

Θα τα πάρεις, θα παίξει ο μικρός 1-2 χρόνια και μετά θα βρεθείς στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Με 500 ευρώ(προφανώς με υποχωρήσεις σε κουτί/τροφοδοτικό/μητρική) στήνεις καινούργιο με AMD 6600.

Ένας σύγχρονος επεξεργαστής (έστω και εισαγωγικος) θα είναι ~3 φορές ταχύτερος και περίπου αντίστοιχα και η κάρτα γραφικών.Δηλαδη για 50-60% πάνω στην τιμή παίρνεις 300%+ απόδοση και μάλιστα σε καινούργια κομμάτια με εγγύηση και με κάποια σχετική αναβαθμισημοτητα.

Εαν έχεις 500 ευρώ διαθέσιμα δες για καινούργιο με 6600 κάρτα γραφικών.

6600 ~190 με plan b μια rx580 8gb με 70ευρω από μεταχειρισμένα 

Α520 ~55

Cpu 3600 ~90(εδώ θα μπορούσες να δεις για μεταχειρισμένο 3600/3700/5500/5600)

Ram 2x16 65ευρω * η 16gb στα 35

Psu 500 ~50

Case 35

1tb Ssd 45

=~500 η 530ευρω (με 32gb ram που σε βάθος χρόνου θα χρειαστεί σίγουρα και η μητρική έχει 2 slot μονο).

Εάν έχεις μέχρι ~350 δες για 5600g(όλα μένουν ίδια απλα αφαιρεις 6600, αλλάζεις 3600 για 5600g)

Σε 2ο χρόνο αργότερα βάζεις και μια κάρτα γραφικών.

Τέλος εάν δεν το βιάζεσαι ίσως θα μπορούσες να παραγγείλεις από jmc και ίσως σου βγει βγει λίγο λιγότερα αλλά θα καθυστερήσει ~μηνα.

Όπως και να έχει το μεταχειρισμένο -ειδικα για παιδακι- δεν αξίζει γιατί οι ανάγκες του αλλάζουν.

Και μια αντιδιαστολή με το δικό σου PC.

Σκεψου όταν το είχες αγοράσει να είχες δώσει 350ευρω για μεταχειρισμένο c2d με 4gb ram.

Θα ήταν τελικά καλύτερη η χειρότερη επιλογή σε σχέση με τον 2500 που έχεις πάρει σε βάθος χρόνου?

Τέλος για τις συνθέσεις που συζητάμε και εφόσων χρειαζετε 2ος υπολογιστής και ήδη έχεις οθόνες μην κοιτάς για καινούργιες.Βαλε κάποια από αυτές που έχεις.

Γενικά καλύτερα να επιλύεις -σχετικά- σωστά το κάθε πρόβλημα που έχεις μεμονωμένα και μετά να προχωράς στο επόμενο βήμα.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...