Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά gaming pc


letom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, @topos είπε

Γιατί το θέλει για άλλη χρήση(δλδη χρειαζετε 2 PC συνολικά).

Κανένα από αυτά τα μεταχειρισμένα δεν αξίζει.Ολα τα παραπάνω έχουν κλείσει την ωφέλιμη διάρκεια χρήσης τους(για gaming μικρού παιδιού)

Θα τα πάρεις, θα παίξει ο μικρός 1-2 χρόνια και μετά θα βρεθείς στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Με 450 ευρώ(προφανώς με υποχωρήσεις σε κουτί/τροφοδοτικό/μητρική) στήνεις καινούργιο με AMD 6600.

Ένας σύγχρονος επεξεργαστής (έστω και εισαγωγικος) θα είναι ~3-4 φορές ταχύτερος και περίπου αντίστοιχα και η κάρτα γραφικών.Δηλαδη για 50% πάνω στην τιμή παίρνεις 300%+ απόδοση και μάλιστα σε καινούργια κομμάτια με εγγύηση.

Εαν έχεις 500 ευρώ διαθέσιμα δες για καινούργιο με 6600 κάρτα γραφικών.

6600 ~190 με plan b μια rx580 8gb με 70ευρω από μεταχειρισμένα 

Α520 ~55

Cpu 3600 ~90(εδώ θα μπορούσες να δεις για μεταχειρισμένο 3600/3700/5500/5600)

Ram 2x16 65ευρω * η 16gb στα 35

Psu 500 ~50

Case 35

1tb Ssd 45

=~500 η 530ευρω (με 32gb ram που σε βάθος χρόνου θα χρειαστεί σίγουρα και η μητρική έχει 2 slot μονο).

Εάν έχεις μέχρι ~350 δες για 5600g(όλα μένουν ίδια απλα αφαιρεις 6600, αλλάζεις 3600 για 5600g)

Σε 2ο χρόνο αργότερα βάζεις και μια κάρτα γραφικών.

Τέλος εάν δεν το βιάζεσαι ίσως θα μπορούσες να παραγγείλεις από jmc και ίσως σου βγει βγει λίγο λιγότερα αλλά θα καθυστερήσει ~μηνα.

Όπως και να έχει το μεταχειρισμένο -ειδικα για παιδακι- δεν αξίζει γιατί οι ανάγκες του αλλάζουν.

Και μια αντιδιαστολή με το δικό σου PC.

Σκεψου όταν το είχες αγοράσει να είχες δώσει 350ευρω για μεταχειρισμένο c2d με 4gb ram.

Θα ήταν τελικά καλύτερη η χειρότερη επιλογή σε σχέση με τον 2500 που έχεις πάρει σε βάθος χρόνου?

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω.

Ακριβώς έτσι θα έλεγα και εγώ. Αλλά δίστασα να προτείνω ένα budget των 500ευρω μιας και πίστευα ότι δεν υπάρχει δυνατότητα/διάθεση για τέτοιο έξοδο.

Εξ ου και πρότεινα ένα έξοδο των 200 ευρώ που έχει ένα μικρό βάθος χρόνου και βελτίωσης ώστε να μην πεταχτούν 300+ ευρώ αλλά 200 (με πιο λίγα δεν παίζει τίποτε).

Αλλά σαφέστατα ένα budget των 500 οδηγεί σε ένα σύστημα πολύ πιο future proof.

 Έχω ακριβώς το ίδιο σκεπτικό όταν στήνω νέο μηχάνημα. Δυστυχώς για εμένα μου κοστίζει αρκετά στην αρχή αλλά κρατάει δυνατό με μικρές αναβαθμίσεις για πολλά χρόνια. Γεγονός που μακροπρόθεσμα το κάνει τουλάχιστον 2 φορές πιο φθηνό.

Αλλά είπαμε. Το διαθέσιμο budget ορίζει τις επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, SeNNinhA said:

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω.

Ακριβώς έτσι θα έλεγα και εγώ. Αλλά δίστασα να προτείνω ένα budget των 500ευρω μιας και πίστευα ότι δεν υπάρχει δυνατότητα/διάθεση για τέτοιο έξοδο.

Εξ ου και πρότεινα ένα έξοδο των 200 ευρώ που έχει ένα μικρό βάθος χρόνου και βελτίωσης ώστε να μην πεταχτούν 300+ ευρώ αλλά 200 (με πιο λίγα δεν παίζει τίποτε).

Αλλά σαφέστατα ένα budget των 500 οδηγεί σε ένα σύστημα πολύ πιο future proof.

 Έχω ακριβώς το ίδιο σκεπτικό όταν στήνω νέο μηχάνημα. Δυστυχώς για εμένα μου κοστίζει αρκετά στην αρχή αλλά κρατάει δυνατό με μικρές αναβαθμίσεις για πολλά χρόνια. Γεγονός που μακροπρόθεσμα το κάνει τουλάχιστον 2 φορές πιο φθηνό.

Αλλά είπαμε. Το διαθέσιμο budget ορίζει τις επιλογές

Μα υπάρχει και plan b κ c στα ~350ευρω

->5600g στα χρήματα του μεταχειρισμένου.Ναι μεν σχετικά αδύναμη κάρτα(στα ίδια με 1030)παραμένει όμως "καλή" αναβάθμιση από την 550 που έχει τώρα.

->3600 και μεταχειρισμένη 580 8gb στα ~80ευρω.

Και κάτι παραπάνω να βγει όλα τα μεταχειρισμένα που αναφέρθηκαν θέλουν ssd/nvme οπότε και αυτά πάνε +45ευρω.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, letom είπε

PC_Science_Lefkada και μόνο για το χρόνο σου να μου γράφεις αναλυτικά τόσα πράγματα δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω.

Με έχεις ευχαριστήσει ήδη. Δε χρειάζεται παραπάνω.

3 ώρες πριν, letom είπε

Αν έχεις την καλοσύνη κοίτα και αυτά τα 2:

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2172087-υπολογιστεσ-gaming-1070-8gb-intel-i5-7ης-γενιάς-specs-στις-λεπτομέρειες/

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2205718-pc-amd-ryzen-7-1700x-επιτραπέζιος-υπολογιστής/

Αξίζει κάποιο τα +30€ σε σχέση με το πρώτο pc που μου πρότεινες στο προηγούμενό σου ποστ?

Το πρώτο από τα δύο, με την gtx 1070, έχει κάκιστο τροφοδοτικό. Ακόμα και αν δουλεύει αρχικά, θα σε προδώσει σύντομα και θα θες 70 ευρώ για καινούριο συν την αλλαγή που δεν είναι δύσκολη, αλλά παίρνει ώρες. Αν δεν κλαδέψει και την κάρτα γραφικών όταν τα κακαρώσει. Απέφυγέ το λόγω καλύτερων επιλογών.

Το δεύτερο που είδες, με τον ryzen 1700x, μπήκε σήμερα η αγγελία. Είναι ανώτερο από αυτά που σου έχω προτείνει και δείχνει κελεπούρι σε αυτά τα χρήματα. Αξίζει τα +30 ευρώ και με το παραπάνω, αλλά είναι καλό να στο δείξει το μηχάνημα αναλυτικά, γιατί η κάρτα γραφικών του δε μου γεμίζει το μάτι. Λένε ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα οι Afox, αλλά θέλουν απλώς ένα patch οι συγκεκριμμένες 580. Είναι καλύτερα να μην έχεις τέτοιες σκοτούρες σε πράγματα που δεν είσαι σε θέση να ελέγξεις εύκολα.

Η μητρική του είναι φτηνή, αλλά αυτό δεν είναι deal breaker. Όποτε, αν και εφόσον η μητρική ζορίζεται τα καλοκαίρια από αυτόν τον επεξεργαστή, έχεις τη δυνατότητα είτε να τον περιορίσεις βάσει των ρυθμίσεων του ή με λίγα χρήματα να τον αναβαθμίσεις με άλλον πιο καινούριο που θα είναι και δυνατότερος και θα ζορίζει τη μητρική λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, PC_Science_Lefkada said:

Με έχεις ευχαριστήσει ήδη. Δε χρειάζεται παραπάνω.

Το πρώτο από τα δύο, με την gtx 1070, έχει κάκιστο τροφοδοτικό. Ακόμα και αν δουλεύει αρχικά, θα σε προδώσει σύντομα και θα θες 70 ευρώ για καινούριο συν την αλλαγή που δεν είναι δύσκολη, αλλά παίρνει ώρες. Αν δεν κλαδέψει και την κάρτα γραφικών όταν τα κακαρώσει. Απέφυγέ το λόγω καλύτερων επιλογών.

Το δεύτερο που είδες, με τον ryzen 1700x, μπήκε σήμερα η αγγελία. Είναι ανώτερο από αυτά που σου έχω προτείνει και δείχνει κελεπούρι σε αυτά τα χρήματα. Αξίζει τα +30 ευρώ και με το παραπάνω, αλλά είναι καλό να στο δείξει το μηχάνημα αναλυτικά, γιατί η κάρτα γραφικών του δε μου γεμίζει το μάτι. Λένε ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα οι Afox, αλλά θέλουν απλώς ένα patch οι συγκεκριμμένες 580. Είναι καλύτερα να μην έχεις τέτοιες σκοτούρες σε πράγματα που δεν είσαι σε θέση να ελέγξεις εύκολα.

Η μητρική του είναι φτηνή, αλλά αυτό δεν είναι deal breaker. Όποτε, αν και εφόσον η μητρική ζορίζεται τα καλοκαίρια από αυτόν τον επεξεργαστή, έχεις τη δυνατότητα είτε να τον περιορίσεις βάσει των ρυθμίσεων του ή με λίγα χρήματα να τον αναβαθμίσεις με άλλον πιο καινούριο που θα είναι και δυνατότερος και θα ζορίζει τη μητρική λιγότερο.

Το 2ο είναι όντως καλύτερο αλλά και αυτό θα χρειαστεί nvme/ssd γιατί τα 240gb δεν φτάνουν ούτε για ζητώ.

Οπότε και εκεί ξεκινάς με ~400.

Σε σχέση με καινούργιο, ακόμα και με τα limitations του μετρίου τροφοδοτικού, σχετικά κακή μητρική και meh κουτί αξίζει να το πάρει για να γλιτώσει τα ~100ευρω διαφορά?

Θα χει τις ~μισες επιδόσεις σε gaming και μπορεί να του χαλάσει οτιδήποτε αύριο το πρωί.

Για ~100 ευρώ.

Επιμένω γιατί έχω παιδευτει αρκετές φορές στο παρελθόν και για δικά μου PC, αλλά και για άλλους και έχω  κατασταλάξει ότι σε ελάχιστες μόνο  εφαρμογές αξίζει να ασχοληθείς με μεταχειρισμενο hardware.

Και στην τελική εάν δεν "βγαίνει" το budget μην το πάρεις καν.

Κάνε υπομονή λίγο μέχρι να υπάρχει ευχαιρια.

Γιατί με αγορά μεταχειρισμένου δεν "ξεμπερδευεις", θα δώσεις τελικά περισσότερα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, @topos είπε

Το 2ο είναι όντως καλύτερο αλλά και αυτό θα χρειαστεί nvme/ssd γιατί τα 240gb δεν φτάνουν ούτε για ζητώ.

Οπότε και εκεί ξεκινάς με ~400.

Σωστά. Το κομπιούτερ με τον 1700x, θα χρειαστεί παραπάνω αποθηκευτικό χώρο είτε με ssd, είτε με HDD.

35 λεπτά πριν, @topos είπε

Και στην τελική εάν δεν "βγαίνει" το budget μην το πάρεις καν.

Κάνε υπομονή λίγο μέχρι να υπάρχει ευχαιρια.

Δεν υπάρχει πάντα αυτή η δυνατότητα όταν ένας πατέρας θέλει να κάνει ένα δώρο στο γιο του και το ξέρεις. Του έχουμε εξηγήσει του @letom, ότι αγορά καινούριου είναι καλύτερη επιλογή από την αρχή, αλλά έχει πάρει διαφορετική απόφαση.

3 ώρες πριν, @topos είπε

6600 ~190 με plan b μια rx580 8gb με 70ευρω από μεταχειρισμένα 

Α520 ~55

Cpu 3600 ~90(εδώ θα μπορούσες να δεις για μεταχειρισμένο 3600/3700/5500/5600)

Ram 2x16 65ευρω * η 16gb στα 35

Psu 500 ~50

Case 35

1tb Ssd 45

  Η σύνθεση που πρότεινες νωρίτερα, είναι ακατάλληλη για gaming. Έχεις βάλει τη φτηνότερη μητρική που βρήκες με 22 πυκνωτές όλους κι όλους και με τα απολύτως χειρότερα VRM όλης της αγοράς μητρικών. Και την βάζεις σε ένα κουτί ωραίο που όμως δεν έχει ανεμιστήρες. Ακόμα και 65w cpu, χρειάζεται να σου εξηγήσω τι θα συμβεί, όταν θα ξεκινήσει αυτό το σύστημα να παίζει παιχνίδια όλη μέρα; Αν χρειάζεται, να το κάνω.

Το κόστος να επιλεγούν, να αγοραστούν και να εγκασταθούν σωστά οι επιπλέον ανεμιστήρες δεν το λογάριασες. Όπως δε λογάριασες παρόλο που έχει συζητηθεί εξ αρχής και τη συναρμολόγιση συνολικά, ρίχνοντας τιμές από διαφορετικά μαγαζιά. Ή κάποιος θα τα κάνει δωρεάν ή κάποιος θα πληρωθεί, ανεβάζοντας κι άλλο το κόστος, με αποτέλεσμα οι συγκρίσεις που κάνεις, για "100 ευρώ" να μην ισχύουν.

1 ώρα πριν, @topos είπε

Θα χει τις ~μισες επιδόσεις σε gaming και μπορεί να του χαλάσει οτιδήποτε αύριο το πρωί.

Και μετεωρίτης μπορεί να πέσει αύριο το πρωί. Αν μιλάμε στατιστικά πάντως, το κακομελετημένο καινούριο που πρότεινες χωρίς να σε νοιάζει εάν εκτίθεσαι, θα του χαλάσει συντομότερα από καλό μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, PC_Science_Lefkada said:

Σωστά. Το κομπιούτερ με τον 1700x, θα χρειαστεί παραπάνω αποθηκευτικό χώρο είτε με ssd, είτε με HDD.

Δεν υπάρχει πάντα αυτή η δυνατότητα όταν ένας πατέρας θέλει να κάνει ένα δώρο στο γιο του και το ξέρεις. Του έχουμε εξηγήσει του @letom, ότι αγορά καινούριου είναι καλύτερη επιλογή από την αρχή, αλλά έχει πάρει διαφορετική απόφαση.

  Η σύνθεση που πρότεινες νωρίτερα, είναι ακατάλληλη για gaming. Έχεις βάλει τη φτηνότερη μητρική που βρήκες με 22 πυκνωτές όλους κι όλους και με τα απολύτως χειρότερα VRM όλης της αγοράς μητρικών. Και την βάζεις σε ένα κουτί ωραίο που όμως δεν έχει ανεμιστήρες. Ακόμα και 65w cpu, χρειάζεται να σου εξηγήσω τι θα συμβεί, όταν θα ξεκινήσει αυτό το σύστημα να παίζει παιχνίδια όλη μέρα; Αν χρειάζεται, να το κάνω.

Το κόστος να επιλεγούν, να αγοραστούν και να εγκασταθούν σωστά οι επιπλέον ανεμιστήρες δεν το λογάριασες. Όπως δε λογάριασες παρόλο που έχει συζητηθεί εξ αρχής και τη συναρμολόγιση συνολικά, ρίχνοντας τιμές από διαφορετικά μαγαζιά. Ή κάποιος θα τα κάνει δωρεάν ή κάποιος θα πληρωθεί, ανεβάζοντας κι άλλο το κόστος, με αποτέλεσμα οι συγκρίσεις που κάνεις, για "100 ευρώ" να μην ισχύουν.

Και μετεωρίτης μπορεί να πέσει αύριο το πρωί. Αν μιλάμε στατιστικά πάντως, το κακομελετημένο καινούριο που πρότεινες χωρίς να σε νοιάζει εάν εκτίθεσαι, θα του χαλάσει συντομότερα από καλό μεταχειρισμένο.

Το ανέφερα για την μητρική ότι ήταν σχετικά κακή, το ίδιο για το μέτριο τροφοδοτικό και το meh κουτί σε κάθε post.

Tωρα η συγκεκριμένη μητρική θα σηκώσει 5950x άνετα δροσερά και ωραια?Σίγουρα όχι.

Υπαρχει περίπτωση να είναι σχετικά θερμή εάν τρέχει cinebech από το πρωί ως το βράδυ?Σίγουρα ναι.

Όμως θα λαμπαδιασει με έναν 3600/5500/5600g σε gaming? Σίγουρα όχι.

Της έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη από μια μητρική μεταχειρισμένη κάποιον ετών? Προσωπικά ναι.

Θα την πρότεινα σε λιγότερο σφιχτο budget?Σίγουρα όχι.

Αλλά όταν η κουβέντα περιστρέφετε γύρω από δεινόσαυρους i5 7500/6100 τι συζητάμε...(όντως ο 1700x και το συγκεκριμένο build δεν είναι τόσο απαρχαιωμένο αλλά η τιμή του θα έπρεπε να είναι απο 220 ευρω και κάτω για να βγάζει νόημα οικονομικα.)

Όσο για τον ts ας κάνει ότι θέλει προφανώς ο άνθρωπος.

Στην θέση του θα πήγαινα σε 5600g, θα προσπαθούσα για λίγο καλύτερη μητρική, λίγο καλύτερο τροφοδοτικό και θα του έβαζα μια κάρτα γραφικών μεταγενέστερα.

Μέχρι τότε ο πιτσιρικάς θα χαιροτανε γιατί θα ήταν σημαντικά καλύτερο από αυτό που έχει και με παρεμβάσεις θα κρατούσαμε το μηχάνημα για αρκετό καιρό 5+ χρόνια.

Όσο για την συναρμολόγηση, με λίγο ψάξιμο στο internet + βοήθεια από εδω θα καταφερνανε να το στήσουν μόνοι τους.

Θεωρω πως θα ήτανε και ωραία εμπειρία για τον μικρό.

(Και για support εάν θέλουνε εγώ δίνω μια ωρίτσα από τον χρόνο μου όταν είναι να το στήσουν μέσω "τηλεφώνου")

Στο μόνο που θα σου δώσω δίκιο είναι ότι όντως δεν είχα προσέξει ότι το κουτί δεν έχει ανεμιστήρες.

Αλλα δεν έγινε με δόλο, όπως και εσύ συμφωνήσεις πως όντως χρειαζετε ένας σκληρός επιπλέον στο μεταχειρισμενο.

Θεωρω ότι απλά δεν το πρόσεξες, ανθρώπινο είναι.

Από εκεί και πέρα μετεωρίτες και λοιποι πλανήτες δεν πιστεύω ότι έχουν θέση εδώ.

Εάν θεωρείς ότι ένα μηχάνημα καλοδουλεμένο έχει τις ίδιες πιθανότητες σε βάθος χρόνου ~5ετιας να βγάλει ζημιά με ένα καινούργιο μάλλον είσαι ιδιαίτερα τυχερός με το hardware που έχει περάσει από τα χέρια σου.

Καπου εδώ σας αφήνω, ειλικρινα εύχομαι ο ts να βρει αυτό που ψάχνει είτε καινούργιο είτε μεταχειρισμένο.

Spoiler

Εαν μπορώ να του φανώ χρήσιμος σε ενδεχόμενο στησιμο

PC ας μου στείλει ένα pm οποτε θέλει.

 

 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγήσω την κατάσταση. Πριν 12 χρόνια που πήρα το τωρινό pc το πλήρωσα περίπου 1000+ ευρώ και φυσικά άξιζε αφού 10+ χρόνια μετά και ακόμα πάει σφαίρα. Μέχρι που εγκαταστάθηκε το Apex Legends και για πρώτη φορά είδα το pc να ζορίζεται. Mπορώ να διαθέσω και 500 και 1000 για αγορά νέου pc. Το θέμα είναι ότι ο μικρός είναι μόλις 9, έχει ένα μήνα που ασχολείται με το pc, δείχνει ενθουσιασμένος αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτό και θα ήθελα να μην κρατήσει γιατί έχει κονσόλα, έχει τάμπλετ και του χρόνου όπως πάει θα έχει και κινητό αφού ήδη στην τάξη του κάποια παιδιά έχουν δικά τους κινητά. Προσωπικά, με εξαίρεση το χώρο της δουλειάς, στο σπίτι πλέον ο desktop υπολογιστής δεν είναι απαραίτητος. Έχω τα πάντα στο cloud και οτιδήποτε χρειαστεί μπορώ να το κάνω απο το κινητό ή κι απο το λαπτοπ. Θα προτιμούσα να μην είχα καν υπολογιστή στο σπίτι γιατί ενώ πιάνει πολύ χώρο, γίνεται πολύ σπάνια χρήση από εμένα και τη σύζυγο. Πιστεύω λοιπόν ότι δεν αξίζει να δώσω περισσότερα χρήματα από τα "περίπου 300" επειδή δεν την κάνω την αγορά με το σκεπτικό να έχει βάθος χρόνου (ως προς το gaming). Τώρα αν σε μερικά χρόνια ο μικρός έχει άλλη γνώμη, θα το συζητήσω τότε για κάτι καλό.

Τον ssd120gb γιατί τον θεωρείτε τόσο δεδομένα ανεπαρκή? Μόνο windows συν κάποια λίγα προγράμματα εκεί και όλα τα υπόλοιπα στον hdd. Και είδα και στο steam ότι έχει επιλογή τα παιχνίδια να τα αποθηκεύω στον hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, letom είπε

Να εξηγήσω την κατάσταση. Πριν 12 χρόνια που πήρα το τωρινό pc το πλήρωσα περίπου 1000+ ευρώ και φυσικά άξιζε αφού 10+ χρόνια μετά και ακόμα πάει σφαίρα. Μέχρι που εγκαταστάθηκε το Apex Legends και για πρώτη φορά είδα το pc να ζορίζεται. Mπορώ να διαθέσω και 500 και 1000 για αγορά νέου pc. Το θέμα είναι ότι ο μικρός είναι μόλις 9, έχει ένα μήνα που ασχολείται με το pc, δείχνει ενθουσιασμένος αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτό και θα ήθελα να μην κρατήσει γιατί έχει κονσόλα, έχει τάμπλετ και του χρόνου όπως πάει θα έχει και κινητό αφού ήδη στην τάξη του κάποια παιδιά έχουν δικά τους κινητά. Προσωπικά, με εξαίρεση το χώρο της δουλειάς, στο σπίτι πλέον ο desktop υπολογιστής δεν είναι απαραίτητος. Έχω τα πάντα στο cloud και οτιδήποτε χρειαστεί μπορώ να το κάνω απο το κινητό ή κι απο το λαπτοπ. Θα προτιμούσα να μην είχα καν υπολογιστή στο σπίτι γιατί ενώ πιάνει πολύ χώρο, γίνεται πολύ σπάνια χρήση από εμένα και τη σύζυγο. Πιστεύω λοιπόν ότι δεν αξίζει να δώσω περισσότερα χρήματα από τα "περίπου 300" επειδή δεν την κάνω την αγορά με το σκεπτικό να έχει βάθος χρόνου (ως προς το gaming). Τώρα αν σε μερικά χρόνια ο μικρός έχει άλλη γνώμη, θα το συζητήσω τότε για κάτι καλό.

Τον ssd120gb γιατί τον θεωρείτε τόσο δεδομένα ανεπαρκή? Μόνο windows συν κάποια λίγα προγράμματα εκεί και όλα τα υπόλοιπα στον hdd. Και είδα και στο steam ότι έχει επιλογή τα παιχνίδια να τα αποθηκεύω στον hdd.

Βρες μια φθηνή κάρτα (<100€) και βάλε πάνω στο μηχάνημα μέχρι να δεις τι θα γίνει. (1060/580/1650)

Τα περισσότερα games είναι playable με τον 2500, το χειρότερο κομμάτι του hardware στο μηχάνημά σου ως προς το gaming αυτή τη στιγμή είναι η κάρτα.

Το αν αξίζει να δώσεις για μηχάνημα ή όχι το ξέρεις εσύ. Το θέμα είναι να μην "πετάξεις" 300€ και πάρεις κάτι σάπιο που θα θέλει πάλι αναβάθμιση σε περίπτωση που αρέσει στον μικρό.

Hdd είναι πλέον ξεπερασμένο μέσο, χρησιμοποιείται μόνο για αποθήκευση κι όχι για εκτέλεση λόγω αργής απόκρισης.

Ακόμη και τα games κατ'ελάχιστο μπαίνουν πλέον σε ssd για να μην έχουν καθυστερήσεις στα loadings, τα γραφικά κοκ.

120gb για ssd είναι "αστεία" χωρητικότητα αναλογιζόμενος τα μεγέθη των σημερινών παιχνιδιών

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, letom είπε

Προσωπικά, με εξαίρεση το χώρο της δουλειάς, στο σπίτι πλέον ο desktop υπολογιστής δεν είναι απαραίτητος. Έχω τα πάντα στο cloud και οτιδήποτε χρειαστεί μπορώ να το κάνω απο το κινητό ή κι απο το λαπτοπ. Θα προτιμούσα να μην είχα καν υπολογιστή στο σπίτι γιατί ενώ πιάνει πολύ χώρο, γίνεται πολύ σπάνια χρήση από εμένα και τη σύζυγο.

Άρα τελικά δε θες να το κρατήσεις για σένα το σταθερό υπολογιστή σου. Του βάζεις μια κάρτα γραφικών (1650 super, 1650, 1060) και του τον δίνεις:

Στις 2/1/2024 στις 11:41 ΜΜ, fotaras76 είπε

Άλλαξε απλά gpu. Μια 1050ti ή 1650 είναι αρκετά καλύτερες από την 550ti ,τραβάνε λίγο ρεύμα και θα δώσουν πνοή στο pc. Ψάξε στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά τι λειτουργικό τρέχει αυτό του 2011 ?

γιατί έτσι όπως πάει να τα κάνει (και όχι μόνο) η microsoft, τα λειτουργικά θα λήγουν πιο γρήγορα και απ' τα γιαούρτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, nickol-us said:

Βρες μια φθηνή κάρτα (<100€) και βάλε πάνω στο μηχάνημα μέχρι να δεις τι θα γίνει. (1060/580/1650)

Αυτές οι κάρτες κουμπώνουν σίγουρα πάνω στη μητρική μου? Ή πρέπει να τις ψάξω σε κάποια συγκεκριμένη έκδοσή τους?

18 hours ago, PC_Science_Lefkada said:

Άρα τελικά δε θες να το κρατήσεις για σένα το σταθερό υπολογιστή σου. Του βάζεις μια κάρτα γραφικών (1650 super, 1650, 1060) και του τον δίνεις:

Τον θέλω για τη δουλειά μου στο γραφείο (εκτός σπιτιού, όπου τώρα είμαι με έναν Dell Optiplex 3020MT που τον είχα για δεύτερο και σέρνεται). Εκτός αν του αφήσω το pc, του βάλω και μια κάρτα γραφικών με 100€ και αγοράσω άλλον για το γραφείο. 

16 hours ago, mitsos_z said:

βασικά τι λειτουργικό τρέχει αυτό του 2011 ?

Win10 του έβαλα πρόσφατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, letom είπε

Αυτές οι κάρτες κουμπώνουν σίγουρα πάνω στη μητρική μου? Ή πρέπει να τις ψάξω σε κάποια συγκεκριμένη έκδοσή τους?

Κουμπώνουν όλες , θα κοιτούσα καλύτερα για nvidia1650 (απλή η super) λόγω καλύτερης κατανάλωσης.
Τιμή 100 ευρώ max . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, catmaster said:

Κουμπώνουν όλες , θα κοιτούσα καλύτερα για nvidia1650 (απλή η super) λόγω καλύτερης κατανάλωσης.
Τιμή 100 ευρώ max . 

100 max μεταχειρισμένη εννοείς? Επειδή καινούριες βλέπω ξεκινάνε από 160 περίπου: https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/111205_1180085/Nvidia-GeForce-GTX-1650.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, letom είπε

100 max μεταχειρισμένη εννοείς? Επειδή καινούριες βλέπω ξεκινάνε από 160 περίπου: https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/111205_1180085/Nvidia-GeForce-GTX-1650.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Καταλαβαίνω πως έχει ρίσκο μια μετ κάρτα γραφικών γιατί ο πωλητής ορκίζεται στα παιδιά του πως η κάρτα δεν έχει "ζοριστεί" - αλλά τελικά ήταν νάνος στη Μόρια ... αλλά από την άλλη προσωπικά δεν θα έδινα τόσα χρήματα για καινούργια κάρτα σε τόσο παλιό μηχάνημα , πόσο μάλλον για υλοποιήσεις 16χχ που τις θεωρώ "τελειωμένες".
Ψάξε καλά  με υπομονή, βρες μια μετ καρτούλα στο κατοστάρικο (και πιο κάτω μη σου πω) , βάλτη στο μηχάνημα και θα παίξει αρκετά παιχνίδια σε low-med με decent fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...