Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να κάνω ένα τέτοιο get (codeigniter)


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!!.

Μια βοήθεια γιατί έχω κολλήσει στο πως θα κάνω το παρακάτω. Αν γίνεται κιόλας.

Έχω έναν πίνακα στην βάση δεδομένων που σε κάθε εγγραφή έχω αρκετά columns με dates. Μέχρι στιγμής τα απολέσματα μου έρχονται κάπως έτσι. 

πχ 

10.png.f196b6bcc8f0c2dd97fcc1729139dd4b.png

τώρα θέλω να φτιάξω και μια σελίδα που θα είναι κάτι σαν task manager του τρέχον μήνα. Οπότε με μπόλικα or_where που ζητάω αποτελέσματα που η ημερομηνία συμπεφτει με τον μήνα στην βάση (2024-01), κατάφερα και φέρνω αποτελέσματα. Δηλαδή θα μου φέρει το Γιώργο και τον Νίκο και όχι τον Κώστα (αφού δεν έχει να κάνει κάτι μέσα στον Ιανουάριο).

Μετά στην λούπα της php μου, κατάφερα με μια empty array ονομα $dateactions και διάφορα if σε κάθε λούπα αυτών των αποτελεσμάτων να εμφανίσω τον πίνακα κάπως έτσι

20.png.ffdee53a4e25285e0ad87bd27c9d624b.png

Όπως βλέπουμε όμως δεν υπάρχει καμία ταξινόμηση στις ημερομηνίες για το τι πρέπει να γίνει κάθε μέρα. Και οι εγγραφές είναι πολλές και μπορεί να γίνει μπέρδεμα. Όπως έχω φτιάξει την βάση μου, μπορώ να κάνω κάπως το select μου και μετά την php μου ώστε να βγάλω κάτι τέτοιο?

30.png.c2618047fa2250334983b88b5b8ae43a.png

 

Υ.Γ. Δεν θέλω να αλλάξω την δομή της βάσης όμως γιατί οι εγγραφές είναι πάααααρα πολλες και τα πεδία χρησιμοποιούνται σε 200 σημεία μέσα στο site

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, killer76 είπε

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!!.

Μια βοήθεια γιατί έχω κολλήσει στο πως θα κάνω το παρακάτω. Αν γίνεται κιόλας.

Έχω έναν πίνακα στην βάση δεδομένων που σε κάθε εγγραφή έχω αρκετά columns με dates. Μέχρι στιγμής τα απολέσματα μου έρχονται κάπως έτσι. 

πχ 

10.png.f196b6bcc8f0c2dd97fcc1729139dd4b.png

τώρα θέλω να φτιάξω και μια σελίδα που θα είναι κάτι σαν task manager του τρέχον μήνα. Οπότε με μπόλικα or_where που ζητάω αποτελέσματα που η ημερομηνία συμπεφτει με τον μήνα στην βάση (2024-01), κατάφερα και φέρνω αποτελέσματα. Δηλαδή θα μου φέρει το Γιώργο και τον Νίκο και όχι τον Κώστα (αφού δεν έχει να κάνει κάτι μέσα στον Ιανουάριο).

Μετά στην λούπα της php μου, κατάφερα με μια empty array ονομα $dateactions και διάφορα if σε κάθε λούπα αυτών των αποτελεσμάτων να εμφανίσω τον πίνακα κάπως έτσι

20.png.ffdee53a4e25285e0ad87bd27c9d624b.png

Όπως βλέπουμε όμως δεν υπάρχει καμία ταξινόμηση στις ημερομηνίες για το τι πρέπει να γίνει κάθε μέρα. Και οι εγγραφές είναι πολλές και μπορεί να γίνει μπέρδεμα. Όπως έχω φτιάξει την βάση μου, μπορώ να κάνω κάπως το select μου και μετά την php μου ώστε να βγάλω κάτι τέτοιο?

30.png.c2618047fa2250334983b88b5b8ae43a.png

 

Υ.Γ. Δεν θέλω να αλλάξω την δομή της βάσης όμως γιατί οι εγγραφές είναι πάααααρα πολλες και τα πεδία χρησιμοποιούνται σε 200 σημεία μέσα στο site

 

 Το έκανα τώρα με request για κάθε πεδίο ημερομηνίας και array_push σε μια κενή array που έχει και ένα πεδίο date που αποθηκεύται το εκάστοτε date και ένα πεδίο energeia που αποθηκέυω ανάλογα με το request, το "Παθολόγος, ορθοπεδικός,εξετάσεις κλπ". 

Οπότε στο τέλος έχω ένα array με πεδία "date","energeia","onoma". 

Τα sortara και ανα ημερομηνία και είμαι κομπλέ. 

 

Απλά μήπως υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος για να κάνω 1 request  από την βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει μάλλον να αλλάξεις τη βάση 😀

Εάν δεν έχεις πολλές εγγραφές μπορείς να κάνεις μόνο έναν πίνακα όπως τον ζητάς. Δηλαδή θα αποθηκεύεις όνομα ενέργεια ημερομηνία και όχι όπως τον έχεις τώρα.

Εάν είναι μεγάλη η βάση Ένας πίνακας με ονόματα ένας με ενέργειες και ένας με όνομα, ενέργεια , ημερομηνία.

Μετά είναι όλα πιο εύκολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω παίρνεις τα δεδομένα σε ένα array, θα πρέπει να κάνεις transform όλα τα δεδομένα και μετα να χρησιμοποιείς τα transformed data για να φτιάξεις τον πίνακα σου.
Αυτό σε γλυτώνει από να αλλάξεις την βάση αλλά νομίζω μακροπρόθεσμα η αλλαγή στην βάση ίσως είναι κάτι που θα πρέπει να γίνει.
Βέβαια αν "βολεύει" όπως είναι η βάση για τα άλλα μέρη που τραβάνε τα data τότε απλά με το transform θα είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά συνεχίζω με αυτή την βάση γιατί είναι πολλές οι εγγραφές και θα μείνω όπως το έκανα με το array. Εξάλλου αυτό ήταν ένα feature καθαρά προαιρετικό και όχι κάτω από κάποιο request. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...