Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα (οικονομικου) ηχοσυστηματος για τη C3


kizonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα, καλη χρονια να εχουμε :)

Εχω βγαλει τα ματια μου τις τελευταιες μερες να βρω με τι να συνδυασω τη C3 χωρις να χαλασω ενα καρο λεφτα. Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις στο θεμα ηχος, αλλα αυτη τη στιγμη εχω πανω μια Creative Stage 2.1 και ενω δεν κλαιω απο στενοχωρια, σιγουρα αδικω το ακουστικο κομματι σε σχεση με το οπτικο. Εχω και ενα ζευγαρι Edifier R1700BT στο σαλονι αλλα δεν εχουν τροπο αμεσης συνδεσης με την TV και δεν θελω bluetooth ηχο (συν οτι υποψιαζομαι οτι δεν θα ειναι και πολυ καλυτερο το αποτελεσμα απο τη Stage).

Το budget μου εχει μια υποσημειωση: διαθετω γενικα μεχρι 250-300 ευρω, αλλα αν η αγορα γινει απο amazon.de μπορω να ανεβω στα 500-550 με τα μεταφορικα (εχω μια δωροεπιταγη 250 ευρω). Το προβλημα ειναι οτι ο,τι εχω βρει εχει κοντα στα 100 ευρω μεταφορικα, οποτε σκεφτομαι μηπως καταφερω να κανω δυο ξεχωριστες αγορες με καποιο τροπο;

Βλεπω εδω να προτεινεται συχνα το z906 αλλα βλεπω πολυ κακες κριτικες στο reddit--βεβαια οι αντιπροτασεις εκει ειναι συνηθως πολυ ακριβοτερα συστηματα, ή προιοντα που δεν ειναι διαθεσιμα ευρωπη/ελλαδα. Ακομα παρατηρω μεγαλο μισος για τις ηχομπαρες στο reddit, και αντιπροτεινονται συχνα ακομα και 2.0 συστηματα με ενισχυτες.

Αλλες επιλογες που εχω σκεφτει ειναι:

  • LG S80QY - 500 ευρω στο amazon λογω πανακριβων μεταφορικων (με πιθανοτητα μελλοντικης επεκτασης με τους δορυφορους)
  • Denon DHT-S517 - 400 ευρω στο amazon (δεν ξερω αν επεκτεινεται)
  • LG S75Q - 300 ευρω σκρουτζ (υπαρχει εκδοση με δορυφορους αλλα δεν τη βρισκω πουθενα και δεν ξερω αν μπορω να τους βρω ξεχωριστα)
  • Samsung HW-Q600B - 300 ευρω σκρουτζ (δεν ξερω αν επεκτεινεται)

Γενικα θα προτιμουσα κατι να συνδεεται με eARC και να εχει sub και δορυφορους (ή τουλαχιστον τροπο να προστεθουν δορυφοροι στην πορεια). Σιγουρα θα ηταν καλο να υποστηριζει ολα τα τσιτσιμπρικια (Atmos, DTS, κτλ κτλ) αλλα σε αυτο το μπατζετ δεν ξερω αν θα καταφερω να βρω κατι να τα κανει ολα. Για κατι που αξιζει πραγματικα θα ανεβαινα μαξ ενα 50ρικο πανω. Δεν εχω ιδεα απο combos ηχειων/ενισχυτων οποτε ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

Καποιος να μου δωσει τα φωτα του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα και καλή χρονιά. 

Αυτά που θα σου πω μη με παρεξηγήσεις, μπορεί να σου φανώ απόλυτος, ισοπεδωτικός ή οτιδήποτε άλλο αλλά προτιμώ να λέω τα πράγματα με τ όνομά τους παρά να χρυσώνω το χάπι και να οδηγώ τον καθένα σε λάθος επιλογές, αυτές που έκανα κι εγώ στην πορεία μου μέχρι να στήσω το σύστημά μου αλλά δεν υπήρχαν τότε τα φόρουμ για καθοδήγηση. 

Πάμε λοιπόν και πρώτα απ όλα, αν θεωρείς ότι με την ηχόμπαρα αδικείς όπως λες το ηχητικό απ το οπτικό κομμάτι δεν πας για άλλη ηχόμπαρα, δεν το σκέφτεσαι καν. 

Να λέμε τα πράγματα με τ όνομά τους, ένας av ενισχυτής με μία πεντάδα ηχείων κι ένα καλό υπογούφερ είναι μονόδρομος αν θες πραγματικά καλό ήχο μακράν καλύτερο από ηχόμπαρα. Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, το μπάτζετ σου ίσα που φτάνει για ένα υπογούφερ σχετικά καλό αλλά μεταχειρισμένο. Για να γίνω συγκεκριμένος απ τις αγγελίες που παρακολουθώ υπάρχουν ευκαιριούλες τέτοιες που μπορείς να χτίσεις ένα 5.1 συστηματάκι ή και 5.1.2 αν θες και atmos αλλά να ξέρεις το μπάτζετ θα φτάσει άνετα τα 1500. Βέβαια κανείς δεν λέει να τα δώσεις μπαμ και κάτω, ιδανικά στη θέση σου εγώ θα ψαχνα πρώτα έναν μεταχειρισμένο av, με 300-400 ευρώ βρίσκεις έναν denon με όλα τα φορμά ήχου, σοβαρή ισοστάθμιση, σοβαρό ήχο και με άπειρες δυνατότητες. Μετά θα πήγαινα για τα ηχεία σιγά σιγά, ζευγάρι ηχείων βάσης, μετά κεντρικό, μετά περιφερειακά, μετά υπογούφερ ή ό,τι κάτσει πρώτο από αγγελίες. Αν δεν βιαστείς κι έχεις υπομονή θα στήσεις συστηματάρα πίστεψέ με, αν πας για πακέτο ηχείων ενισχυτή με μπάτζετ 400 -500 ευρώ άποψή μου μην πας καθόλου, δεν θα δεις διαφορά σοβαρή απ την ηχόμπαρα και θα κλαις τα χρήματά σου. 

Επίσης πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση θα πρέπει να ξέρεις αν ο χώρος σου επιτρέπει τέτοια αναβάθμιση. Τα περιφερειακά ηχεία και τα οροφής θέλους κανάλια για τις διελεύσεις των καλωδίων, επίσης αν είσαι σε πολυκατοικία και δεν μπορείς να δώσεις εντάσεις δεν ξέρω αν πραγματικά αξίζει τον κόπο να αναβαθμιστείς αν δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τον εξοπλισμό σου. Αν δηλαδή ακόμα και με την ηχόμπαρα έχεις περιορισμούς στην ένταση που θα τη βάλεις τότε μη μπεις καν στον κόπο για σύστημα 5.1 μόνο για να το κοιτάς. 

Αυτά είχα να σου πω, σόρρυ αν σε στενοχώρησα κάπου αλλά καλό είναι να ξέρεις που βαδίζεις πριν οδηγηθείς σε λάθος αποφάσεις. Για οτιδήποτε άλλο μπορώ να βοηθήσω, στη διάθεσή σου. 

Φιλικά

Κώστας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα Κωστα,

Δεν με στενοχωρησες καπου, ισα ισα ευχαριστω για την απαντηση. Αλλα το μπατζετ μου ειναι αυστηρα αυτο που αναφερω, και θελω να κανω ο,τι καλυτερο μπορω με αυτα τα λεφτα. Ειναι προφανες πως αν σε βαθος χρονου δωσω τα τριπλασια λεφτα θα εχω ενα πολυ καλυτερο ηχοσυστημα, αλλα δυστυχως, δεν μπορω να τα δωσω. Σκεψου το εξης: αν ζητουσα απο εναν μεγαλοεπιχειρηματια να μου προτεινει ενα συστημα στα 1500 ευρω θα μπορουσε να μου πει αντιστοιχα να μην πεταξω τα λεφτα μου και να παω σε βαθος χρονου σε ενα συστημα του 10χιλιαρου. Και αν ρωτουσα τον Bezos για 10k συστημα θα μου ελεγε να δωσω 100k. Ειδικα στον ηχο, το ταβανι μπορει να μπει οπου θελει ο καθενας.

Αυτο που θελω να πω ειναι πως τα budgets εχουν λογο που υπαρχουν, και δεν μπορω να πιστεψω πως η Creative Stage των 90 ευρω συναγωνιζεται μια μπαρα των 250-500 ευρω. Αυτο που ψαχνω να βρω ειναι πού βρισκεται το value στα λεφτα που μπορω να διαθεσω, και δεν εχω προβλημα αν το συστημα μου ειναι πολυ χειροτερο απο καποιο με διπλασια ή τριπλασια τιμη.

Σχετικα με το χωρο που ανεφερες: μενω στο ισογειο διπλοκατοικιας, και γενικα δεν εχω μεγαλο προβλημα με γειτονες κτλ. Σιγουρα δεν ειμαι στη μεση του πουθενα, αλλα δεν θα εχω προβλημα να ανεβασω την ενταση για να ευχαριστηθω μια ταινια. Δεν με ενδιαφερει να τρανταζονται τα πατωματα, αλλα η Stage σιγουρα δεν με καλυπτει.

Επεξ/σία από kizonis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά παιδιά.  Το σύστημα που περιγράφει ο Κώστας είναι αυστηρά για μονοκατοικία. Αν πας για value for money ηχομπάρα με dolby atmos η καλύτερη υλοποίηση για μένα είναι η sonos beam gen2. Υποστηρίζει σύνδεση e-arc που θέλεις και είναι και full επεκτάσιμη. Επεκτάσιμη όχι μόνο σήμερα αλλά και μετά από 10 χρόνια αν αποφασίσεις να την επεκτήνεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην Ελλάδα έχει 400 euro και στο amazon.de την βγάζει για αποστολή στην Ελλάδα στα 538. Δεν έχει bluetooth αλλά συνδέεται για παρόμοια χρήση στο τοπικό ασύρματό σου δίκτυο και υποστηρίζει το νεα lossles audio των Apple music και Spotify. Είναι από τις πιο γνωστές ηχομπάρες στον κόσμο και θα την έχεις χρόνια. Δες κανα video review στο youtube να πάρεις μια ιδέα για τις δυνατότητες της πιο αναλυτικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kriosgr εχω δει/διαβασει για Sonos, απλα για ενα υποτυπωδες x.1 setup (με το Sub Mini) το κοστος παει στα 700+ ευρω. Θα ηθελα τουλαχιστον το sub να ειναι μεσα στο budget μου, και η αναβαθμιση που (ισως) να κανω στο μελλον να αφορα τους δορυφορους. Και απ ο,τι εχω καταλαβει ενα μεγαλο μερος της αξιας της Sonos ειναι τα smart στοιχεια, το design, και το οικοσυστημα, που ειναι ωραια features αλλα δεν ειναι ψηλα στις προτεραιοτητες μου.

Επεξ/σία από kizonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, kizonis είπε

Καλησπερα Κωστα,

Δεν με στενοχωρησες καπου, ισα ισα ευχαριστω για την απαντηση. Αλλα το μπατζετ μου ειναι αυστηρα αυτο που αναφερω, και θελω να κανω ο,τι καλυτερο μπορω με αυτα τα λεφτα. Ειναι προφανες πως αν σε βαθος χρονου δωσω τα τριπλασια λεφτα θα εχω ενα πολυ καλυτερο ηχοσυστημα, αλλα δυστυχως, δεν μπορω να τα δωσω. Σκεψου το εξης: αν ζητουσα απο εναν μεγαλοεπιχειρηματια να μου προτεινει ενα συστημα στα 1500 ευρω θα μπορουσε να μου πει αντιστοιχα να μην πεταξω τα λεφτα μου και να παω σε βαθος χρονου σε ενα συστημα του 10χιλιαρου. Και αν ρωτουσα τον Bezos για 10k συστημα θα μου ελεγε να δωσω 100k. Ειδικα στον ηχο, το ταβανι μπορει να μπει οπου θελει ο καθενας.

Αυτο που θελω να πω ειναι πως τα budgets εχουν λογο που υπαρχουν, και δεν μπορω να πιστεψω πως η Creative Stage των 90 ευρω συναγωνιζεται μια μπαρα των 250-500 ευρω. Αυτο που ψαχνω να βρω ειναι πού βρισκεται το value στα λεφτα που μπορω να διαθεσω, και δεν εχω προβλημα αν το συστημα μου ειναι πολυ χειροτερο απο καποιο με διπλασια ή τριπλασια τιμη.

Σχετικα με το χωρο που ανεφερες: μενω στο ισογειο διπλοκατοικιας, και γενικα δεν εχω μεγαλο προβλημα με γειτονες κτλ. Σιγουρα δεν ειμαι στη μεση του πουθενα, αλλα δεν θα εχω προβλημα να ανεβασω την ενταση για να ευχαριστηθω μια ταινια. Δεν με ενδιαφερει να τρανταζονται τα πατωματα, αλλα η Stage σιγουρα δεν με καλυπτει.

Φίλε μου απόλυτα σεβαστό το θέμα με το μπάτζετ δεν θα επιμείνω, ξανά λέω απλά ότι εγώ όφειλα να σε ενημερώσω πως έχουν τα πράγματα. Εγώ σίγουρα δεν είμαι απ αυτούς που αν έβαζες στο συγκεκριμένο σου θέμα μπάτζετ 1000 -1500 να σου πω βάλε παραπάνω, πάλι θα σου έλεγα "ωραία, υπάρχουν ευκαιρίες στις αγγελίες να στήσεις μ αυτό το μπάτζετ ένα αξιοπρεπές ποιοτικό ηχοσύστημα"  γιατί καλές ως ένα βαθμό οι ηχόμπαρες αλλά τις δυνατότητες και τον περιφερειακό ήχο που θα σου δώσει ένα σύστημα σαν αυτό που πρότεινα δεν μπορεί να στο δώσει, κακά τα ψέμματα. 

17 ώρες πριν, kriosgr είπε

Χρόνια πολλά παιδιά.  Το σύστημα που περιγράφει ο Κώστας είναι αυστηρά για μονοκατοικία. Αν πας για value for money ηχομπάρα με dolby atmos η καλύτερη υλοποίηση για μένα είναι η sonos beam gen2. Υποστηρίζει σύνδεση e-arc που θέλεις και είναι και full επεκτάσιμη. Επεκτάσιμη όχι μόνο σήμερα αλλά και μετά από 10 χρόνια αν αποφασίσεις να την επεκτήνεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην Ελλάδα έχει 400 euro και στο amazon.de την βγάζει για αποστολή στην Ελλάδα στα 538. Δεν έχει bluetooth αλλά συνδέεται για παρόμοια χρήση στο τοπικό ασύρματό σου δίκτυο και υποστηρίζει το νεα lossles audio των Apple music και Spotify. Είναι από τις πιο γνωστές ηχομπάρες στον κόσμο και θα την έχεις χρόνια. Δες κανα video review στο youtube να πάρεις μια ιδέα για τις δυνατότητες της πιο αναλυτικά. 

Φίλε kriosgr να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω όσον αφορά το "αυστηρά για μονοκατοικία". Εχω αλλάξει τρεις πολυκατοικίες γιατί δυστυχώς δικό μου δεν έχω και σ όλες είχα το σύστημα σχεδόν μ αυτό που έχω και τώρα. Ενα σύστημα σαν αυτό που περιγράφω δεν είναι ανάγκη όπως γράφει ο kizonis να ρίχνει σοβάδες, μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες κοινής ησυχίας, αυτό δεν απαγορεύει τις υπόλοιπες όχι βέβαια να ρίξεις τα τσιμέντα αλλά άνετα να ανέβεις σε μεσαίες ή και ελαφρώς λίγο πιο πάνω εντάσεις. Ενα σύστημα σαν αυτό ακόμα και στις χαμηλές εντάσεις ξεπερνάει σε ποιότητα ήχου για πλάκα οποιαδήποτε ηχόμπαρα πόσο μάλλον σε μεσαίες και μη ξεχνάτε τις δυνατότητες διασύνδεσης, την ισοστάθμιση, τον περιφερειακό ήχο και πόσα άλλα που δε με φτάνουν εδώ να τα γράψω. Ποτέ κανείς στα σπίτια που έμεινα δεν μου παραπονέθηκε για ενόχληση κι έφτασα μέχρι και το 70% της διαθέσιμης έντασης. Τώρα βέβαια ευτυχώς έχω βρει μονοκατοικία και για όσο θα την έχω διαθέσιμη του δίνω και καταλαβαίνει και μάλιστα ό,τι ώρα θέλω γιατί δεν ξέρω μέχρι πότε θα μπορώ αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. 

Εμένα προσωπικά πρόθεσή μου είναι να βοηθήσω τον κόσμο μη κάνει τα λάθη που έκανα εγώ και χάλασα τσάμπα λεφτά. Η υπομονή είναι μεγάλη αρετή σ αυτό το χόμπι, αν την έχεις σίγουρα θα κερδίσεις. Εγώ επαναλαμβάνω στη θέση του φίλου τα 500 θα τα δινα για av ενισχυτή κι ένα ζευγάρι ηχείων βάσης, υπάρχουν αγγελίες μπόλικες σ αυτό το μπάτζετ και σε βάθος χρόνου κι οταν μου το επέτρεπαν τα οικονομικά μου θα πήγαινα για άλλο ένα ζευγάρι για πίσω, αργότερα για υπογούφερ και θα άφηνα τελευταίο το κεντρικό ηχείο. Μπορεί άνετα και με 1000 ευρώ επαναλαμβάνω σε βάθος χρόνου να στήσει αξιοπρεπέστατο σύστημα.  Εχω παίξει στο ps3 παιχνίδια με σύστημα 5.1 πριν αναβαθμιστώ στο 7.4.2 που έχω τώρα και η εμπειρία είναι πραγματικά ασύλληπτη, το ίδιο και στις ταινίες. Υπομονή το τονίζω, βέβαια σέβομαι τον περιορισμό του μπάτζετ κι εδώ σταματάω γιατί δεν θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση τον φίλο, απλά εδωσα τροφή για σκέψη και μία επιλογή να την έχει στην άκρη του μυαλού του, η απόφαση είναι απόλυτη δική του άκρως σεβαστή και αποδεκτή για να μην παρεξηγούμαι. Απλά να συμπληρώσω ότι εφόσον κατά πως φαίνεται θα καταλήξει σε ηχόμπαρα θα προτιμούσα να επιλέξει μία με ασύρματα πίσω ηχεία ώστε να έχει περιφερειακό ήχο και να χει ένα σχετικά καλό υπογούφερ για τις χαμηλές γιατί αυτό είναι το 50% του ήχου του συστήματος. 

Χάζευα μόλις τώρα τις αγγελιες, υπάρχουν δύο, μία με ενισχυτή και μία με σετ ηχείων πασίγνωστης εταιρίας που είχα κι εγώ για ένα διάστημα με συνολικό κόστος 550 ευρώ, δεν υπάρχει ηχόμπαρα κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη που να μπορέσει να ανταγωνιστεί σε ήχο και δυνατότητες το συγκεκριμένο πακέτο, ψαχτείτε λιγάκι, σκεφτείτε το λίγο, δεν υπάρχει λόγος για βιασύνη, λύσεις υπάρχουν αρκεί να έχουμε τη διάθεση και το ανοιχτό μυαλό να τις δούμε. 

Ελπίζω να βοήθησα, για οτιδήποτε στη διάθεσή σας να το συζητήσουμε, καλό βράδυ προς το παρόν σε όλους, πάω για τη συνέχεια στο Νέτφλιξ γιατί με περιμένει η σύζυγος και με κοιτάει περίεργα που την άφησα για να γράφω σεντόνια. 🤣

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, CostasRompotis είπε

Χάζευα μόλις τώρα τις αγγελιες, υπάρχουν δύο, μία με ενισχυτή και μία με σετ ηχείων πασίγνωστης εταιρίας που είχα κι εγώ για ένα διάστημα με συνολικό κόστος 550 ευρώ

Ευχαριστω για το χρονο σου Κωστα! Θα μπορουσες να μου στειλεις τις αγγελιες στις οποιες αναφερεσαι να ριξω μια ματια; Λογω του οτι βρισκομαι Κρητη δυσκολα θα προχωρησω σε αγορα μεταχειρισμενου, αλλα θα ηθελα τουλαχιστον να εχω μια ιδεα για το ξεκινημα στησιματος ηχοσυστηματος.

13 ώρες πριν, CostasRompotis είπε

Απλά να συμπληρώσω ότι εφόσον κατά πως φαίνεται θα καταλήξει σε ηχόμπαρα θα προτιμούσα να επιλέξει μία με ασύρματα πίσω ηχεία ώστε να έχει περιφερειακό ήχο και να χει ένα σχετικά καλό υπογούφερ για τις χαμηλές γιατί αυτό είναι το 50% του ήχου του συστήματος. 

Αυτο θα ηθελα και εγω, αλλα δυστυχως ο,τι βρισκω με πισω ηχεια ειτε ειναι πανω απο το budget μου ειτε εχει γενικα περιεργες κριτικες (οπως η Sony HT-S40R) . Γι'αυτο κοιταω για συστηματα με δυνατοτητα επεκτασης, και θα μπορουσα να αγορασω με τα 300 ευρω το x.1 απο Ελλαδα και με τα 250 τα πισω απο amazon.de ή αναποδα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kizonis said:

Αυτο θα ηθελα και εγω, αλλα δυστυχως ο,τι βρισκω με πισω ηχεια ειτε ειναι πανω απο το budget μου ειτε εχει γενικα περιεργες κριτικες (οπως η Sony HT-S40R) . Γι'αυτο κοιταω για συστηματα με δυνατοτητα επεκτασης, και θα μπορουσα να αγορασω με τα 300 ευρω το x.1 απο Ελλαδα και με τα 250 τα πισω απο amazon.de ή αναποδα.

Για την δική σου περίπτωση μόνο απ τη στιγμή που έχεις την δωροεπιταγή Samsung Q-Series HW-Q600B από Ελλάδα και Samsung SWA-9200S από amazon de. Αν πούμε ότι το σετ θα σου κοστίσει max 300€ τότε είναι μία λύση .  Σίγουρα καλύτερο από Stage 2.1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα,και δεν ξερω αν κανω καλα που γραφω,γιατι στο τελος ολοι εχουν διαφορετικη γνωμη απο ολους.

Κατ'αρχας να πω ειμαι 57 και τα τελευταια 30 χρονια η ζωη μου ηταν ηχος...ηχος μουσικης στην αρχη,και μετα ηχος home theater..

Ξοδεψα αρκετα..μαζευονταν ολοι οι φιλοι να ακουσουν εκρηξεις και τρακαρισματα και να τρεμει το στομαχι τους απο τις χαμηλες..

Μετα ομως ηρθαν τα παιδια μου..δεν μπορει σε ενα χωρο οταν θες να ακουσεις ετσι οπως πρεπει,να υπαρχουν παιδια..εδω σκυλι ειχα και οποτε εβαζα κατι λιιγο δυνατα  ,ετρεμε και εφευγε απο τις χαμηλες γιατι φοβοταν :) .

Oπως επισης οπως αναφερθηκε να μην ενοχλεις γυρω διαμερισματα

Μετα εκανα μετακομιση και χρειαζομουν ''ειδικους'' να τα κουβαλανε γιατι δεν εμπιστευομουν κανεναν..

Να μη τα πολυλογω τα πουλησα κομματι κομματι (λογω συνθηκων) γιατι ολα μαζι απλα δεν γινοταν , και να σου πω κατι???Λυτρωθηκα..ενοιωσα οτι εφυγε ενα βαρος απο πανω μου

Θελω να πω μπορει ενα δικιο να το εχει ο φιλος που προτεινε κατι ακριβοτερο,αλλα σε αυτα τα πραγματα  δυστυχως ΔΕΝ υπαρχει πατος!!!

Κλεινοντας θελω να πω οτι ετσι κι αλλοιως το buget σου ειναι οριακα (δεν ξερω πλεον τιμες) ΑΝ μπορεις να παρεις οριακα κατι που να υποστηριζει Atmos που δεν το πιστευω

Επισης να σου πω εχουμε την ιδια tv και χορτασμενος πια,δεν εχω κανενα παραπονο απο τον ηχο της

Οποτε παρε αυτο που ισως να ακουσεις απο καποιο φιλο και σου αρεσε, η ακομα καλυτερα να ακουσεις σε καποιο ειδικο χωρο που εχει τετοιου ειδους ηχοσυστηματα...Ετσι κι αλλοιως φαινεσαι ενημερωμενος και φανταζομαι απλα εγραψες ετσι για να παρεις απλα καποια γνωμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος ότι δεν χρειάζεται να ρίχνεις σοβάδες, ένα καλό σχετικά συστηματάκι σε μικρές και μεσαίες εντάσεις θα παίξει καλύτερα. Ένα σύστημα 5.1 αν υπάρχει η δυνατότητα στο χώρο για πίσω περιφερειακά ηχεία θα δώσει πολυδιάστατο περιφερειακό ήχο που δεν μπορεί να τον δώσει μία ηχόμπαρα 2.1. 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να κάνει σώνει και καλά μία συγκεκριμένη αγορά, σκοπός ενός φόρουμ είναι η πολυφωνία, να πέσουν στο τραπέζι όλες οι προτάσεις και εναλλακτικές ώστε να έχει τη δυνατότητα να αποφασίσει ο ενδιαφερόμενος έχοντας μία όσον το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη εικόνα, η απόφαση είναι ξεκάθαρα δική του, ό,τι και να λέμε εμείς κουμάντο στην τσέπη και στα προσωπικά γούστα δε μπορούμε να κάνουμε. 

Απ τη στιγμή μάλιστα που ο φίλος είναι Κρήτη αν δεν βρει κάτι από κει μιας και τον προέτρεψα να κοιτάξει για μεταχειρισμένα τότε εννοείται ότι είναι μονόδρομος η αγορά καινούριου συστήματος είτε αυτό είναι ηχόμπαρα είτε ανεξάρτητες μονάδες. 

Η δική μου συνεισφορά είναι ξεκάθαρη, μία ενημέρωση ως προς τη δική μου εμπειρία ότι ένα σύστημα ενισχυτή, - ηχείων - υπογούφερ θα παίξει πολύ καλύτερα από μία ηχόμπαρα 2.1, προσωπική άποψη, δεν πιέζω να την ενστερνιστεί, το ξεκαθαρίζω να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. 

Πιστεύω ακόμα κι αυτό το σετ ηχείων της Yamaha και με τον παρακάτω ενισχυτή που είναι συνολικά ελαφρώς πιο πάνω απ το  μπάτζετ του, θα ακούει πολύ καλύτερα από μία ηχόμπαρα, έτσι μία πρόταση να υπάρχει στο τραπέζι. Πάνω στον ενισχυτή αργότερα μπορεί να χτίσει και καλύτερα ηχεία και ένα καλύτερο υπογούφερ αν γλυκαθεί και θέλει ν ανέβει επίπεδο και χωρίς να χρειάζεται να ρίχνει σοβάδες. 

 

https://www.audioshow.gr/speakers/icheia-home-cinema-subwoofers/set-icheion-gia-home-cinema/yamaha-ns-p41-black

https://www.audioshow.gr/hifi/amplifiers/enisxites-home-cinema/denon-avc-s660h-black

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@optostyle ευχαριστω για τις συμβουλες. Σιγουρα θα βρω μπαρες που να υποστηριζουν Atmos σε αυτα τα λεφτα--απλα θα ειναι ψευτοAtmos ακομα και αν εχω πισω ηχεια. Στα mid-range μοντελα της τελευταιας διετιας εχει γινει σχεδον απαραιτητο να υποστηριζεται Atmos αλλα οι υλοποιησεις απ ο,τι εχω καταλαβει ειναι οριακα πιο immersive απο ενα απλο surround. Ειναι και ψιλοταβανο το σαλονι... Αλλα οπως και να εχει, αν παρω μπαρα θα υποστηριζει Atmos κατα πασα πιθανοτητα.

@CostasRompotis αρχικα να πουμε οτι κοιταω μονο ηχομπαρες με τουλαχιστον 3 ηχεια μπροστα + sub. Οποτε η βαση ειναι ενα συστημα 3.1 (οχι 2.1) το οποιο εχει σιγουρα διαφορα στους διαλογους κτλ. Δεν το συγκρινω με 5.1, απλα το αναφερω γιατι εχω αποκλεισει ολες τις 2.1 μπαρες απο την ερευνα μου.

Αν εβρισκα εναν ενισχυτη με τα απαραιτητα χαρακτηριστικα γυρω στα 200-250 ευρω θα σκεφτομουν σοβαρα να τον συνδυασω με τα ηχεια που αναφερεις, γιατι μπορω να τα παρω απο αμαζον στα 90 ευρω + τη δωροεπιταγη μου (ή αναποδα να τα παρω απο Ελλαδα και να μου μεινει η επιταγη για ενισχυτη απο amazon). Απλα στους ενισχυτες δεν ξερω καν τι ψαχνω, ενω στις ηχομπαρες τα πραγματα ειναι πιο απλα. 

Επεξ/σία από kizonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μονη πολυ καλη ευκαιρια ειναι αυτη αλλα θεσσαλονικη, εδω μιλαμε πας σε αλλο επιπεδο.

https://vendora.gr/items/dknk74/polite-enischitis-denon-avr-x1500h-72ch.html

 

Και κοιτα τωρα μια αλλη, δεν ξερω γιατι τοσο χαμηλη τιμη, ή δε γνωριζει και βιαζεται να τα ξεφορτωθει ή κατι αλλο.

https://www.xe.gr/hlektronika/ixeia-hi-fi|ad-833072202.html

Συνολο εντος μπατζετ και καθαρισες μια και καλη.

 

Τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη: αντε να το συγκρινεις τωρα αυτο με ηχομπαρα, κλαμα...

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1406426-REG/denon_avr_x1500h_avr_x1400h_7_2_channel_network_a_v.html

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kriosgr εχω αρχισει να σκεφτομαι σοβαρα να φτιαξω ενα συστημα 5.0 απο Sonos (Beam Gen2, 2 x One SL) και να προσθεσω στο μελλον ενα Sub Mini. Με την επιστροφη που εχει βγαλει το public, τη δωροεπιταγη του amazon κτλ θα μου βγει εμμεσα γυρω στα 400 ευρω. Το μονο που με κραταει ειναι προφανως οτι δεν θα εχω sub, και οτι ισως η ελλειψη sub να πονεσει στο σαλονι μου (ειναι στενομακρος ενιαιος χωρος σαλονοκουζινα).

Εκανα και ενα μπακαλικο σχεδιαγραμμα του χωρου για reference. Η αληθεια ειναι οτι ο χωρος ειναι περιεργος και δεν εχω ιδεα που θα χωρεσω μεγαλα μπροστινα ηχεια αν τελικα παω με 5.1 και ενισχυτη. Η TV ειναι κατω αριστερα, με καφε ειναι οι πολυθρονες και με κοκκινο ενα παραδειγμα setup μπαρα+sub+πισω ηχεια. 

outline.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα κατεληξα στην LG SC9S μαζι με τα δυο πισω ηχεια της, με κατι αλχημειες μου βγηκε εμμεσα ~360 ευρω και κολλησα και ενα HDMI 2.1 καλωδιο και ενα chromecast 4k να μου βρισκονται. Αν δεν ειχα τη C3 μαλλον θα πηγαινα προς Sonos αλλα πιστευω κερδιζει η μπαρα καποιους ποντους απο τη συνεργασια με την τηλεοραση.

Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις συμβουλες και τη βοηθεια γενικα. Καλη χρονια να εχουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...