Προς το περιεχόμενο

ΠΕ σε ΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Ινσομνια ήθελα να ρωτήσω εγώ κατέχω πτυχίο ΠΕ  βίο ιατρικών επιστημόνων πρώην ΤΕΙ τεχνολόγων ιατρικών , παρατηρώ ότι αρχικά δεν υπάρχει  αντιστοίχιση πτυχίων  ΤΕ σε ΠΕ , εμένα όμως η ερώτηση που είναι η εξής μπορεί κάποιος με πτυχίο ΠΕ να δηλώσει σε θέση ΑΣΕΠ ΤΕ καθώς όλες οι προκηρύξεις είναι για ΤΕ τεχνολόγων ιατρικών εργαστηρίων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, chrismilo91 είπε

Καλησπέρα Ινσομνια ήθελα να ρωτήσω εγώ κατέχω πτυχίο ΠΕ  βίο ιατρικών επιστημόνων πρώην ΤΕΙ τεχνολόγων ιατρικών , παρατηρώ ότι αρχικά δεν υπάρχει  αντιστοίχιση πτυχίων  ΤΕ σε ΠΕ , εμένα όμως η ερώτηση που είναι η εξής μπορεί κάποιος με πτυχίο ΠΕ να δηλώσει σε θέση ΑΣΕΠ ΤΕ καθώς όλες οι προκηρύξεις είναι για ΤΕ τεχνολόγων ιατρικών εργαστηρίων 

Οι απόφοιτοι Βιοϊατρικών Επιστημών του ΔΙ.ΠΑ.Ε εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ-Ιατρικών Εργαστηρίων (επαγγελματικά δικαιώματα ΄Αρθρο 32 του Ν.4999/2022 (ΦΕΚ 225τ.Α/7-12-2022) https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/843236/nomos-4999-2022

Οι απόφοιτοι Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων ή Μηχανικών Βιοϊατρικής Τεχνολογίας των πρώην Τ.Ε.Ι. εντάσσονται στον κλάδο ΤΕ-Βιοϊατρικής Τεχνολογίας (επαγγελματικά δικαιώματα Π.Δ. 345/1989 (ΦΕΚ 158τ.Α/14-6-1989) https://www.e-nomothesia.gr/epaggelmata-tekhnes/pd-345-1989.html (και όχι στον κλάδο ΤΕ-Βιοϊατρικών Επιστημών που εντάσσονται οι απόφοιτοι Ιατρικών Εργαστηρίων των πρώην Τ.Ε.Ι.)

΄Αλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Οι πρώτοι διεκδικούν θέσεις ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης) και οι δεύτεροι διεκδικούν θέσεις ΤΕ (Τεχνολογικής Εκπαίδευσης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Οι απόφοιτοι Βιοϊατρικών Επιστημών του ΔΙ.ΠΑ.Ε εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ-Ιατρικών Εργαστηρίων (επαγγελματικά δικαιώματα ΄Αρθρο 32 του Ν.4999/2022 (ΦΕΚ 225τ.Α/7-12-2022) https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/843236/nomos-4999-2022

Οι απόφοιτοι Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων ή Μηχανικών Βιοϊατρικής Τεχνολογίας των πρώην Τ.Ε.Ι. εντάσσονται στον κλάδο ΤΕ-Βιοϊατρικής Τεχνολογίας (επαγγελματικά δικαιώματα Π.Δ. 345/1989 (ΦΕΚ 158τ.Α/14-6-1989) https://www.e-nomothesia.gr/epaggelmata-tekhnes/pd-345-1989.html (και όχι στον κλάδο ΤΕ-Βιοϊατρικών Επιστημών που εντάσσονται οι απόφοιτοι Ιατρικών Εργαστηρίων των πρώην Τ.Ε.Ι.)

΄Αλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Οι πρώτοι διεκδικούν θέσεις ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης) και οι δεύτεροι διεκδικούν θέσεις ΤΕ (Τεχνολογικής Εκπαίδευσης).

Sibyl καλησπέρα και σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να γράψεις το εκτιμάω πολύ και καλή χρόνια σου εύχομαι , στο θέμα μας , εγώ παρατηρώ ότι δεν βγαίνουν Προκηρύξεις με ΠΕ βίο ιατρικών επιστημόνων γίνεται στην αίτηση μου να δηλώσω ότι κατέχω ΤΕ ασχέτως που κατέχω ΠΕ ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, chrismilo91 said:

Sibyl καλησπέρα και σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να γράψεις το εκτιμάω πολύ και καλή χρόνια σου εύχομαι , στο θέμα μας , εγώ παρατηρώ ότι δεν βγαίνουν Προκηρύξεις με ΠΕ βίο ιατρικών επιστημόνων γίνεται στην αίτηση μου να δηλώσω ότι κατέχω ΤΕ ασχέτως που κατέχω ΠΕ ;; 

Αυτό είναι γενικά ένα θέμα του κλάδου. Προς το παρόν επικρατεί ένα μπάχαλο που κανείς δεν ξέρει τίποτα (ούτε η ΠΕΤΙΕ ούτε κανείς). Σε θέση που ζητούν ΤΕ δεν μπορείς να πας με ΠΕ, λογικά θα προβλεθούν θέσεις για τους ΠΕ (που θα είναι όλοι από εδώ και πέρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrismilo91 είπε

Sibyl καλησπέρα και σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να γράψεις το εκτιμάω πολύ και καλή χρόνια σου εύχομαι , στο θέμα μας , εγώ παρατηρώ ότι δεν βγαίνουν Προκηρύξεις με ΠΕ βίο ιατρικών επιστημόνων γίνεται στην αίτηση μου να δηλώσω ότι κατέχω ΤΕ ασχέτως που κατέχω ΠΕ ;; 

Παρακαλώ.

Καλή χρονιά και σε σένα.

΄Οχι, δεν γίνεται.

Εφόσον έχεις πτυχίο Πανεπιστημιακής Σχολής, έχεις δικαίωμα να διεκδικήσεις μόνο θέσεις ΠΕ.

Καλή επιτυχία.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Στο νέο ΠΔ υπάρχει η ειδικότητα σου στην κατηγορία ΠΕ.

Διονύση καλησπέρα και καλη χρόνια σου εύχομαι , έχεις κάποιο λινκ ;;

3 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Παρακαλώ.

Καλή χρονιά και σε σένα.

΄Οχι, δεν γίνεται.

Εφόσον έχεις πτυχίο Πανεπιστημιακής Σχολής, έχεις δικαίωμα να διεκδικήσεις μόνο θέσεις ΠΕ.

Καλή επιτυχία.

Σ ευχαριστώ πολύ sibyl 

3 ώρες πριν, chrismilo91 είπε

Sibyl καλησπέρα και σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να γράψεις το εκτιμάω πολύ και καλή χρόνια σου εύχομαι , στο θέμα μας , εγώ παρατηρώ ότι δεν βγαίνουν Προκηρύξεις με ΠΕ βίο ιατρικών επιστημόνων γίνεται στην αίτηση μου να δηλώσω ότι κατέχω ΤΕ ασχέτως που κατέχω ΠΕ ;; 

Ελπίζω να λυθεί άμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrismilo91 είπε

... έχεις κάποιο λινκ ;;

Εδώ είναι το link:

https://www.kodiko.gr/nomologia/download_fek?f=fek/2022/a/fek_a_232_2022.pdf&t=768e9de1530d73a2fc0e6a8cfbf3f355

Σελίδα 7549

 

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...