Προς το περιεχόμενο

Κινεζιές Usb


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Φίλοι μου μακριά από κάτι κινέζικα usb που διαφημίζονται σε διάφορα site  εξωτερικού, που τα περισσότερα είναι no name, έκανα το λάθος να πάρω ένα από περιέργεια μαζί με κάτι άλλα πράγματα ,των 2 TB, εκτός το ότι δεν μπορούσα να το κάνω format σε ntfs (ήταν Exfat),στην τρίτη χρήση του,στην usb θύρα βγήκε μόνο το σασί και όλη η πλακέτα του έμεινε μέσα στη θύρα -  μακριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Εσυ περιμενες οτι θα παρεις 2ΤΒ usb stick και θα ηταν οντως 2ΤΒ ? :) Αυτα τα κινεζικα usb sticks ειναι γνωστες μουφες εδω και χρονια ...

Και όμως...το αναγνώρισε κανονικά με 1.97 GB ,έγραψα κάποια αρχεία (εξαιρετικά αργά) και έπαιζαν καλά μέχρι που τα...ξεκοίλιασα μένοντας μόνο η πλακέτα μέσα την θύρα..Ωραίες στιγμές😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, VanelloS said:

το αναγνώρισε κανονικά με 1.97 GB

GB δεν ειναι TB. ;) Ακομα και να το αναγνωριζε ως 2ΤΒ δεν υπηρχε περιπτωση να εγραφε τοσο ογκο δεδομενων. Θα εγραφε μεχρι την πραγματικη του χωρητικοτητα. Ειχα φιλο που ειχε παρει παρομοιο stick , μικροτερης χωρητικοτητας απο αυτη που ελεγε το δικο σου ,  αλλα πολυ παραπανω απο την πραγματικη του. Ελεγε ξερωγω 256gb ενω στην πραγματικοτητα ηταν 16gb , κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα. Εγραψε μεχρι την πραγματικη του και μετα αρχισε να μαλακιζεται. Τους περνανε καποιο περιεργο firmware οι κινεζοι για να δειχνει fake χωρητικοτητα και να παρασυρουν τον κοσμο να τα αγοραζει. Οπως ειπα , ειναι γνωστο φαινομενο εδω και χρονια.

Kαι μονο που ελεγε 2ΤΒ ενω δεν κυκλοφορουν sticks με τετοια χωρητικοτητα , επρεπε να σε πονηρεψει. Λες οι κινεζοι να ανακαλυψαν νεα τεχνολογια ? :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα usb sticks ισχυει εδω και πολλα χρονια.και παντα τα ειχαν σε τιμες χωμα όπως και σε χωρητικοτητες που δεν υπηρχαν καν.

κατι παρομοιο εγινε και με powerbanks. εβλεπες ενα powerbank 4000mah να λεει οτι ειναι 100.000mah

1 hour ago, VanelloS said:

Φίλοι μου μακριά από κάτι κινέζικα usb που διαφημίζονται σε διάφορα site  εξωτερικού, που τα περισσότερα είναι no name, έκανα το λάθος να πάρω ένα από περιέργεια μαζί με κάτι άλλα πράγματα ,των 2 TB, εκτός το ότι δεν μπορούσα να το κάνω format σε ntfs (ήταν Exfat),στην τρίτη χρήση του,στην usb θύρα βγήκε μόνο το σασί και όλη η πλακέτα του έμεινε μέσα στη θύρα -  μακριά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, VanelloS είπε

Και όμως...το αναγνώρισε κανονικά με 1.97 GB ,έγραψα κάποια αρχεία (εξαιρετικά αργά) και έπαιζαν καλά μέχρι που τα...ξεκοίλιασα μένοντας μόνο η πλακέτα μέσα την θύρα..Ωραίες στιγμές😉

1.97 TB ήθελα να γράψω - Sorry

41 λεπτά πριν, mphxths είπε

GB δεν ειναι TB. ;) Ακομα και να το αναγνωριζε ως 2ΤΒ δεν υπηρχε περιπτωση να εγραφε τοσο ογκο δεδομενων. Θα εγραφε μεχρι την πραγματικη του χωρητικοτητα. Ειχα φιλο που ειχε παρει παρομοιο stick , μικροτερης χωρητικοτητας απο αυτη που ελεγε το δικο σου ,  αλλα πολυ παραπανω απο την πραγματικη του. Ελεγε ξερωγω 256gb ενω στην πραγματικοτητα ηταν 16gb , κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα. Εγραψε μεχρι την πραγματικη του και μετα αρχισε να μαλακιζεται. Τους περνανε καποιο περιεργο firmware οι κινεζοι για να δειχνει fake χωρητικοτητα και να παρασυρουν τον κοσμο να τα αγοραζει. Οπως ειπα , ειναι γνωστο φαινομενο εδω και χρονια.

Kαι μονο που ελεγε 2ΤΒ ενω δεν κυκλοφορουν sticks με τετοια χωρητικοτητα , επρεπε να σε πονηρεψει. Λες οι κινεζοι να ανακαλυψαν νεα τεχνολογια ? :) 

Ναι μωρέ ήξερα πως παίζει ότι να ναι με τους Κινέζους αλλά μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια πήρα και αυτό από περιέργεια και πλέον μου λύθηκαν όλες οι περιέργειες και οι απορίες για τους Τσαινις😉Πως έλεγε ο Σεφερλής σε μια επιθεώρηση? Πόσο κρατάνε τα κινέζικα?Μια βδομάδα το πολύ😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είχα πάρει παλιότερα, από Gearbest 4-5€, το γνώριζε νομίζω 8 αντί για 64GB αλλά κάποια στιγμή βγήκε το μισό από τη θύρα, χρησιμοποιώ ακόμη  το καπάκι γιατί έχει ωραίο ασημένιο μεταλλικό χρώμα. Όμως με προσαρμογείς πχ από microusb σε C ή καλώδια δεν είχα ποτέ πρόβλημα, μόνο με μνήμες, κάρτες μνήμης και δίσκους. Τώρα π.χ. έχω παραγγείλει Touch screen για Ipad Air 1 με 9€ (17€ με τα μεταφορικά έχει στο Skroutz και είμαι σίγουρος ότι είναι ίδια, δηλαδή έτσι κι έτσι). Επίσης στο Aliexpress βρίσκεις μικροανταλλακτικά και καλώδια που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα αν θέλεις να επισκευάσεις μόνος σου συσκευές και πιάνει το χέρι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...