Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για φαβή αυτοκινήτου


filnabro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμήτες και καλή χρονιά!

Έχω ένα παλιό Opel του 2002 και σε κάποια σημεία έχει φύγει η βαφή χωρίς ενδείξεις ξεφλουδίσματος. Θέλω να το σουλουπώσω λίγο γιατί είναι γενικώς σε καλή κατάσταση, αλλά δεν έχω ιδέα σχετικά με τα χρώματα που πρέπει να χρησιμοποιήσω και από που να τα προμηθευτώ. Επίσης, δεν ξέρω αν χρειάζεται πρώτα τρίψημο με λεπτό γυαλόχαρτο και μετά αστάρι. Θα ήταν χρήσιμες οι συμβουλές σας, καθώτι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και με τα αυτοκίνητα εν γένει... 

Ευχαριστώ! 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filnabro είπε

Καλημέρα συμφορουμήτες και καλή χρονιά!

Έχω ένα παλιό Opel του 2002 και σε κάποια σημεία έχει φύγει η βαφή χωρίς ενδείξεις ξεφλουδίσματος. Θέλω να το σουλουπώσω λίγο γιατί είναι γενικώς σε καλή κατάσταση, αλλά δεν έχω ιδέα σχετικά με τα χρώματα που πρέπει να χρησιμοποιήσω και από που να τα προμηθευτώ. Επίσης, δεν ξέρω αν χρειάζεται πρώτα τρίψημο με λεπτό γυαλόχαρτο και μετά αστάρι. Θα ήταν χρήσιμες οι συμβουλές σας, καθώτι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και με τα αυτοκίνητα εν γένει... 

Ευχαριστώ! 🤩

Mην το κάνεις μόνος σου αφού δεν ξέρεις,θα βγει αηδία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή είναι λευκό το αυτοκίνητο και φαντάζομαι ότι τα χρώματα θα είναι σπρευ νομίζω ότι με σχετική προσοχή θα βγει ικανοποιητικό. Δεν κατέχω το θέμα των αυτοκινήτων αλλά μαστορεύω γενικώς... δηλ δεν θεωρώ ότι θα βγει "δράμα" το πράγμα. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από την τωρινή κατάσταση. Επίσης, δεν θέλω να φτάσω στα έξοδα ενός φανοποιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, filnabro said:

 Επίσης, δεν θέλω να φτάσω στα έξοδα ενός φανοποιού...

Προσπαθώντας να γλιτώσουμε, πολλές φορές δίνουμε περισσότερα!! Οπότε καλύτερα δοκίμασέ το σε κανένα παλιό μηχανάκι ή τπτ άλλο αν είναι εφικτό και μετά στο αυτοκίνητό σου.!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα φεύγει το βερνίκι και μετά το χρώμα, αν είναι μικρά σημάδια από πετραδάκια τότε πουλάνε στα χρώματα αυτοκίνητου μικρό δοχείο με πινελάκι και μία χαρτοταινία θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με το σπρέι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, filnabro είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή είναι λευκό το αυτοκίνητο και φαντάζομαι ότι τα χρώματα θα είναι σπρευ νομίζω ότι με σχετική προσοχή θα βγει ικανοποιητικό. Δεν κατέχω το θέμα των αυτοκινήτων αλλά μαστορεύω γενικώς... δηλ δεν θεωρώ ότι θα βγει "δράμα" το πράγμα. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από την τωρινή κατάσταση. Επίσης, δεν θέλω να φτάσω στα έξοδα ενός φανοποιού...

Ασε το όπως ειναι ,θα το κάνεις χάλια.Με σπρέι που λες ούτε το χρώμα δεν θα ταιριάξει.Τωρα αν δεν σε νοιάζει το αποτέλεσμα που θα είναι σαν μπαλώματα ........ οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κανόνας που μου έχει πει φανοποιός είναι ότι αν το νύχι "πιάνει" στη γρατζουνιά θέλει επαγγελματικο βάψιμο έστω σε ένα κοματι του αυτοκινήτου . Ακόμα και ο ίδιος με πινελάκι ζωγραφικής που μου έχει φτιάξει μικρές γρατζουνιές φαινόταν η διαφορά. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, filnabro said:

Καλημέρα συμφορουμήτες και καλή χρονιά!

Έχω ένα παλιό Opel του 2002 και σε κάποια σημεία έχει φύγει η βαφή χωρίς ενδείξεις ξεφλουδίσματος. Θέλω να το σουλουπώσω λίγο γιατί είναι γενικώς σε καλή κατάσταση, αλλά δεν έχω ιδέα σχετικά με τα χρώματα που πρέπει να χρησιμοποιήσω και από που να τα προμηθευτώ. Επίσης, δεν ξέρω αν χρειάζεται πρώτα τρίψημο με λεπτό γυαλόχαρτο και μετά αστάρι. Θα ήταν χρήσιμες οι συμβουλές σας, καθώτι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και με τα αυτοκίνητα εν γένει... 

Ευχαριστώ! 🤩

Καλή χρονιά και σε σένα.

Υπάρχουν κάποια καταστήματα που λέγονται χρωματοπωλεία, και κάποια από αυτά είναι εξειδικευμένα σε χρώματα αυτοκινήτων, εκεί θα βρεις όλα τα υλικά που απαιτούνται και οδηγίες/συμβουλές, μέχρι ενός σημείου βέβαια. Για να μάθεις τα βασικά μπορείς να ξεκινήσεις με μια αναζήτηση στο google, θα βρεις άπειρα αποτελέσματα.

1 hour ago, filnabro said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή είναι λευκό το αυτοκίνητο και φαντάζομαι ότι τα χρώματα θα είναι σπρευ νομίζω ότι με σχετική προσοχή θα βγει ικανοποιητικό. Δεν κατέχω το θέμα των αυτοκινήτων αλλά μαστορεύω γενικώς... δηλ δεν θεωρώ ότι θα βγει "δράμα" το πράγμα. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από την τωρινή κατάσταση. Επίσης, δεν θέλω να φτάσω στα έξοδα ενός φανοποιού...

Αν αγοράσεις όλα τα υλικά σε σπρέι (χρώμα, αστάρια, βερνίκι και δξ τι άλλο), τα έξοδα σου μάλλον δεν θα έχουν όση διαφορά νομίζεις με τα έξοδα ενός φανοποιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, filnabro είπε

Καλημέρα συμφορουμήτες και καλή χρονιά!

Έχω ένα παλιό Opel του 2002 και σε κάποια σημεία έχει φύγει η βαφή χωρίς ενδείξεις ξεφλουδίσματος. Θέλω να το σουλουπώσω λίγο γιατί είναι γενικώς σε καλή κατάσταση, αλλά δεν έχω ιδέα σχετικά με τα χρώματα που πρέπει να χρησιμοποιήσω και από που να τα προμηθευτώ. Επίσης, δεν ξέρω αν χρειάζεται πρώτα τρίψημο με λεπτό γυαλόχαρτο και μετά αστάρι. Θα ήταν χρήσιμες οι συμβουλές σας, καθώτι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και με τα αυτοκίνητα εν γένει... 

Ευχαριστώ! 🤩

Αν εισαι απο Αθηνα υπαρχει ενας φανοποιος που παιρνει πολυ οικονομικα για ολικο!

Αν το εξατομικευσεις θα σου βγει και αξιοπιστο το αποτελεσμα! δηλαδη να του πεις να το τριψεις εσυ γιατι αυτος δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 11:09 ΠΜ, filnabro είπε

Καλημέρα συμφορουμήτες και καλή χρονιά!

Έχω ένα παλιό Opel του 2002 και σε κάποια σημεία έχει φύγει η βαφή χωρίς ενδείξεις ξεφλουδίσματος. Θέλω να το σουλουπώσω λίγο γιατί είναι γενικώς σε καλή κατάσταση, αλλά δεν έχω ιδέα σχετικά με τα χρώματα που πρέπει να χρησιμοποιήσω και από που να τα προμηθευτώ. Επίσης, δεν ξέρω αν χρειάζεται πρώτα τρίψημο με λεπτό γυαλόχαρτο και μετά αστάρι. Θα ήταν χρήσιμες οι συμβουλές σας, καθώτι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και με τα αυτοκίνητα εν γένει... 

Ευχαριστώ! 🤩

Αστάρωμα δε θες αν δε φτάσει μέταλλο. Επίσης είναι αλήθεια οτι το λευκό συγχωρεί, αλλά για να μη καταλήξει βαμμένο σαν στρατιωτικό όχημα πρέπει
- να έχεις χώρο (δε βαφεις στο δρόμο ή σε ασκέπαστο) και να είναι άνοιξιάτικος ο καιρός χωρίς αέρα,
- να το φτάσεις με ψιλά γυαλόχαρτα νερού σε μια ενιαία ματ επιφάνεια χωρίς σημάδια (που σημαινει οτι κάποια σημεια ίσως θελουν και στοκο),
- μετα πολλαπλάσιο χρόνο να το περάσεις 2-3 χέρια (αποτι βλέπω οι περισσότεροι diy-ers κάνουν 2 χερια χρωμα και 2 χέρια clear coat) με ότι σημαίνει αυτό σε ποσότητα σπρει
- γυαλοχάρτισμα με ψιλό νερού αφου στεγνώσει το χρώμα για να πάρεις τις ατέλειες και τα κολλημένα μυγάκια, και ξανά αφού στεγνώσει το clear coat για να φυγει ο φλοιός πορτοκαλιού που αφήνει σχεδον παντα
- και τελευταίο βημα το γυαλισμα με αλοιφή με εναν φτηνο αλοιφαδορο

Γενικά ότι είπαν και οι παραπάνω ισχύει ως προς τη δυσκολία και το άθλιο αποτέλεσμα. Κι εγω που καταπιάνομαι με ολα τα diy το συγκεκριμένο δε παίζει να το κάνω σε σοβαρό όχημα, γιατί ξέρω οτι το αποτέλεσμα θα είναι άθλιο χωρίς επαγγελματικά εργαλεία και χρώματα, ενώ τα λεφτά που απαιτεί ξεπερνάνε ευκολα τα 3 με 4 κατοστάρικα. 

Στο δικό μου (του 2008) που δέρνεται καθημερινά απο τους οδηγάρες της Αττικής και έχει γίνει εμπριμέ, το περνάω που και που με πηλό (αφαιρεί πολύ βρωμιά και σχεδον γυαλίζει μετα) και παραπρόπερσι με τα λοκνταουν του κανα ενα πέρασμα με αλοιφαδόρο (φτηνό) και την κόκκινη meguiars. Παρά τα χτυπήματα, τις γρατσουνιές και τα σκασιματάκια, μια χαρά το ανανέωσε. Αν κυκλοφορούσα επαρχία θα άξιζε βαφή, εδώ πέρα όχι. Ξεκίνα κι εσύ με αυτα τα 2 και μπορεί να ικανοποιηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτοκίνητα μεγέθους B, ή C, κάθε χέρι θέλει 2+ λίτρα χρώμα. Δηλαδή με 2-3 χέρια χρώμα, συν 2 χέρια clear coat, φτάνεις 8-10 λίτρα υλικό. 'Ενα σπρέι των 400 ml φτηνάτζα έχει 5€. Δηλαδή μιλάμε για 100€ σε χείριστης ποιότητας σπρέι, ούτε καν μέτρια. Στο καπάκι βάλε και ότι τα σπρέι πάσχουν στην αντοχή, οπότε του χρόνου τέτοια εποχή θ' ανοίξεις το ίδιο θέμα...

Αν τα φτηνοσπρέι γίνουν καλά σπρέι, τα 100 ευρώ αμέσως γίνονται 200-300. Και πάλι (γι' αρκετούς λόγους) θα έχεις θέμα αντοχής, οπότε του χρόνου ίδια εποχή θα γράψεις πάλι το ίδιο θέμα...

Είναι από τις δουλειές που ΔΕΝ γίνονται χωρίς γνώσεις, χωρίς εξοπλισμό (τουλάχιστον κομπρεσέρ και πιστόλι) και χώρο. Αν μιλάμε για κάνα αγροτικό του '85 που θες να μπαλώσεις 2 τρύπες, ναι, κάντο. Κανονικό αυτοκίνητο όμως (που δε θέλεις ούτε να βγει χάλια, ούτε να "μαδάει" σε 4 μήνες) ολόκληρο, δε βάφεται έτσι. Απλά δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...