Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Fritzbox


Stallion1986
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σε όλους, καλή χρονιά. 

Έχω αγοράσει το fritzbox 7530 ax. Θελω να το συνδέσω και είδα ότι έχει υποδοχή για το "φαρδύ" καλώδιο όταν τα  κλασικά των εταιρειών τηλεφωνίας έρχονται με είσοδο το κλασικό τηλεφωνικό "μικρό" καλώδιο. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση;

Επεξ/σία από Stallion1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Το RJ11 βύσμα (μικρό) κουμπώνει μια χαρά σε RJ45 υποδοχή (μεγάλο). Το ανάποδο δεν γίνεται.

Διαφορετικά φτιάξε (ή σε ηλεκτρολογικό κατάστημα) ένα καλώδιο με RJ45 βύσμα στην μία πλευρά, όπου ο τερματισμός του ζεύγους, που φέρνει το DSL σήμα, να γίνει στις 2 μεσαίες επαφές (4-5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, jkoukos said:

Το RJ11 βύσμα (μικρό) κουμπώνει μια χαρά σε RJ45 υποδοχή (μεγάλο). Το ανάποδο δεν γίνεται.

Διαφορετικά φτιάξε (ή σε ηλεκτρολογικό κατάστημα) ένα καλώδιο με RJ45 βύσμα στην μία πλευρά, όπου ο τερματισμός του ζεύγους, που φέρνει το DSL σήμα, να γίνει στις 2 μεσαίες επαφές (4-5).

Δοκίμασε όταν το κουμπώσεις σε rj45 να το βγάλεις να δεις πόσο ωραία θα πάρεις στο χέρι τα πινάκια του ρούτερ.

1 hour ago, Stallion1986 said:

Γειά σε όλους, καλή χρονιά. 

Έχω αγοράσει το fritzbox 7530 ax. Θελω να το συνδέσω και είδα ότι έχει υποδοχή για το "φαρδύ" καλώδιο όταν τα  κλασικά των εταιρειών τηλεφωνίας έρχονται με είσοδο το κλασικό τηλεφωνικό "μικρό" καλώδιο. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση;

Ή φτοιάχνεις μόνος σου καλώδιο ή αγοράζεις έτοιμο από το εμπόριο όπως αυτό εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δοκίμασε όταν το κουμπώσεις σε rj45 να το βγάλεις να δεις πόσο ωραία θα πάρεις στο χέρι τα πινάκια του ρούτερ.

Το έχω κάνει σε δεκάδες περιπτώσεις χωρίς πρόβλημα. Οι προδιαγραφές είναι ίδιες και απλά αλλάζει το πλάτος του βύσματος Αλλού είναι το θέμα και πρέπει να βάλουμε το σωστό βύσμα.

Παρεμπιπτόντως αυτό που αναφέρεις συμβαίνει και σε κανονική RJ11 υποδοχή να το κουμπώσεις. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έκανα έτσι όπως είπες με τα καλώδια  και δούλεψε έχω power/DSL και Wlan φωτάκια μόνιμα αναμμένα. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το βρίσκω κανονικά με το κινητό δεν έχει σύνδεση στο ίντερνετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, jkoukos said:

Το έχω κάνει σε δεκάδες περιπτώσεις χωρίς πρόβλημα. Οι προδιαγραφές είναι ίδιες και απλά αλλάζει το πλάτος του βύσματος Αλλού είναι το θέμα και πρέπει να βάλουμε το σωστό βύσμα.

Παρεμπιπτόντως αυτό που αναφέρεις συμβαίνει και σε κανονική RJ11 υποδοχή να το κουμπώσεις. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές.

Εγώ πάλι , στο δικό μου 7530 που είχα δοκιμάσει σκάλωσε το έλασμα και δεν έβγαινε το rj11 και με έλουσε κρύος ιδρώτας μέχρι να καταφέρω να το βγάλω.Έκανα και δοκιμή με άλλο rj11 σε άλλο παροπλισμένο router σε υποδοχή rj45 και είχα τα ίδια αποτελέσματα.Άρα ή εγώ είμαι τόσο ατζαμής ή εσύ είσαι τόσο προσεκτικός και δεν σου έχει συμβεί.Μπορεί να θέλει σωστό κεντράρισμα δεν ξέρω.Όπως και να έχει όμως , από τη στιγμή που υπάρχει έτοιμο καλώδιο ποιος ο λόγος να το ρισκάρεις.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω συνδέσει όλα κανονικά (βρήκα και καλώδιο). Τώρα στις ρυθμίσεις εκεί που λέει internet service provider ποιο επιλέγω; Διότι έχει επιλογή για cosmote και Vodafone αλλά όχι για nova που έχω εγώ. Δε με ενδιαφέρει να έχω τηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιον από τους 2 επιλέξεις, θα δουλέψει. Απλά στη Nova πιθανόν να χρειασθεί να ορίσεις τα ατομικά σου στοιχεία σύνδεσης (username/password) αν δεν παίξει κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φαίνεται να δουλεύει. Επέλεξα "other internet service provider" Δε μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ. Για κωδικούς χρησιμοποιώ εκείνους που αναγράφονται πίσω από το μόντεμ της Nova σωστά; username και password. Αν ναι όταν κάνει το τσεκ δεν συνδέεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κωδικοί αυτοί στην συσκευή της Nova είναι για να συνδεθείς στο μενού ή/και στο ασύρματο.  Μέσα στο μενού και στις ρυθμίσεις της σύνδεσης φαίνονται τα στοιχεία.

Πάρε τηλέφωνο και ζήτα να σου τους στείλουν. Δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία στην Nova. Σε Cosmote το κάνεις μέσω της εφαρμογής στο κινητό ή στο MyCosmote στην επίσημη ιστοσελίδα. Σε Vodafone δεν χρειάζεται καν.

Με το "other internet service provider" πρέπει να ορίσεις επίσης και το VLAN ID που η τιμή είναι 835.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...