Προς το περιεχόμενο

Οι ΗΠΑ φέρεται να σταμάτησαν τις αποστολές μηχανημάτων κατασκευής τσιπ της ASML στην Κίνα εβδομάδες πριν από την απαγόρευση


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Brainkill4r είπε

Εάν ένα δικτατορικό καθεστώς όπως η Κίνα η ακόμα χειρότερα η Βόρεια Κορέα αποκτήσει προβάδισμα στην στρατιωτική τεχνολογία , τότε θα πάρουμε μια καλή επαναληπτική γεύση αλά Ράϊχ του 40' απλά με διαφορετικό "προσωπείο" αυτή την φορά.... Ξεχνάτε ότι στην ΕΕ έχουμε δικαιώματα και ελευθερίες που στα απολυταρχικά καθεστώτα της Ανατολής είναι ανύπαρκτες ακόμα και ως έννοιες καθώς και το γεγονός ότι υποστηρίζεται πλέον ο ολοκληρωτικός έλεγχος του πληθυσμού τους χάρη στην ισχύ που τους παρέχεται μέσω της πρόσφατης εξέλιξης της τεχνολογίας!

Όσο υπάρχει δύναμη στην Δύση , θα υπάρχει ισορροπία και η απαραίτητη δύναμη να συγκρατηθούν τα εκάστοτε ολοκληρωτικά καθεστώτα, σε αντίθετη περίπτωση θα βρεθούμε και εμείς στην "καταπληκτική" θέση των κινέζων πολιτών , όπου όποιος απλά ¨σκέφτεται" κάτι ενάντια  στο καθεστώς "αποκαλύπτεται" μέσω του καθημερινού face-control από τα μέσα επιτήρησης και "βαθμολόγησης" του υπερεξελιγμένου big-brother  και εξοστρακίζεται από την κοινωνία με στέρηση των δικαιωμάτων του και των διάφορων ελευθεριών του.

Η ακόμα καλύτερα, όποιος δεν κλαίει δυνατά , ή δεν γελάει χαρούμενα μπροστά στην κάμερα ανάλογα με τα κέφια του Κίμ στην καλύτερη τον φυλακίζουν και στην χειρότερη τον "εξαφανίζουν".

Αναρωτιέμαι τι σκέφτεστε όταν υποστηρίζετε την τεχνολογική ενίσχυση και υπεροχή σε κράτη που κυβερνώνται από δικτατορικά καθεστώτα, είναι ο απόλυτος μαζοχισμός η εν τέλει η επικίνδυνη άγνοια που σας κατευθύνει; 🤔

 

Εσύ έχεις πάρει χαμπάρι τί γίνεται στην «ελεύθερη» ΕΕ και πού βρίσκονται τα ποσοστά της ακροδεξιάς τα τελευταία χρόνια ή ζείς σε άλλον πλανήτη ;;

Και όσα είδαμε πριν από λίγο καιρό στο «λίκνο» της ελευθερίας, την ΟΥΣΑ, με τα ούγκανα που φορώντας σώβρακα με την σημαία τους και κέρατα βίκινγκς στην κεφάλα τους αλλά έφεραν και πλήρη στρατιωτικό οπλισμό και κατέλαβαν την βουλή είναι δείγμα ελευθερίας ;;

Αυτοί είναι οι εγγυητές της πλανητικής ισοροπίας ;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fast8 είπε

Εσύ φαίνεται να ψάχνεις νέο αφέντη και να μην βρίσκεις την Κινα του γούστου σου, εγώ μιλάω για γεωπολιτική και πως επιρεάζει άλλα κράτη.

Η Κίνα δεν έχει περισσότερα ή λιγότερα προβλήματα με τους γείτονες της και της μειονότητες της απο ότι τόσα άλλα κράτη. Η Ταιβάν και η Μογγολία δεν είναι περιοχές που έχει έλεγχο η Κινα, οπότε τι συμβαίνει εκεί; Το Θιβετ είναι μια ιστορική περιοχή της Κινας που έχει σχετική αυτονομία και το οποίο "απελευθέρωσε" (κατα τα λεγόμενα της) η Κινα απο τις ιμπεριαλιστικές επιρροές και υποστηρικτές που θέλανε να περικυκλώσουν την Κινα και απο εκεί στα νότια που είναι ευάλωτη. Πράμα που φυσικά ενόχλεισε την δύση που ήθελε ερίσματα σε ακόμα ένα θεοκρατικό καθεστός ως μαριονέτα, για αυτό και ακούμε για δεκαετίες free Tibet, αλλά όχι πχ free Kurdistan, είναι καταπίεση μόνο όταν το κάνουν οι αντίπαλοι μας.

Αυτό που μάλλον ήθελες να πεις είναι για τους ουιγούρους Τούρκους, που εκεί όντως υπάρχει πρόβλημα εσωτερικής τρομοκρατίας, αλλά και αυτό είναι πολύπλοκο. Είναι ακόμα μια περίπτωση όπου συμφέροντα έξω απο ένα κράτος υποστηρίζουν οικονομικά και στρατιωτικά τον θρησκευτικό φονταμελισμό για να ακρωτηριάσουν ένα κράτος. Το κάνανε ξανα και ξανά οι Αμερικανοί και οι φίλοι τους με την υποστήριξη ακραίων στρατιωτικών ομάδων, αν και εδώ άλλοι είναι οι μεγάλοι χορηγοί των ουιγούρων.

Εγώ προσωπικά απο την στιγμή που είμαστε στην δύση, αναγκαστικά είμαι με την δύση, αλλά το κουτόχορτο ότι εμείς, οι λευκοί δυτικοι  είμαστε οι καλοί (τι ειρωνία, δεν δουλεύει σε άλλες περιπτώσεις) και οι άλλοι δεν έχουν δικαίωμα στην αυτοάμυνα, με βρίσκει αντίθετο ως αφήγημα και θέλω περισσότερη διαφάνεια στην εξωτερική πολιτική και τα κίνητρα των πολιτικών μας.

Θα ξεκινήσω ανάποδα μιας και ο υπαινιγμός σου ήταν άκομψος…

θεωρώ τον εαυτό μου φιλάνθρωπο και δημοκράτη, αυτό ως αποτέλεσμα με κάνει να έχω δυσανεξία σε οποιαδήποτε μορφή απολυταρχισμού…

τώρα και για τα υπόλοιπα, από την μεριά μου ποτέ δεν έθεσα το Δύση και Ανατολή και μου κάνει εντύπωση που θεωρείς ότι η Δύση είναι οι λευκοί ενώ οι Ανατολή η έγχρωμοι, μια χαρά λευκός είναι ο Πούτιν, ο Τραμπ, η Μελόνη, ή ο Λουκασένκο αλλά Δύση δεν τους λες…

οπότε αφέντη, για να φύγω από τη τελευταία παράγραφο σου και να πάω στην πρώτη, δεν ψάχνω εγώ αλλά οποίος μαγεύεται από τέτοιες προσωπικότητας και καθεστώντα και ξεχνάει ότι μερικά αυτονόητα πράγματα μπορεί από μια επιπόλαιη επιλογή να χαθούν…

καλή και κακή δημοκρατία υπάρχει, καλός απολυταρχισμός όχι…

 

9 ώρες πριν, ethereum είπε

πάντως iPhone μπορείς να αγοράσεις στην Κίνα ενω στην Αμερική Huawei οχι

Και στην Αμερική μπορείς να αγοράσεις κινητά Huawei, το ότι οι carriers δεν τα πουλάνε, όπως και δεκάδες άλλες μάρκες, δεν είναι λόγω ban αλλά λόγω ζήτησης…

Το ban έχει να κάνει με τον εξοπλισμό δικτύων όπου μόνο αυτός απαγορεύεται να πουληθεί από Huawei και ZTE…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, ethereum said:

πάντως iPhone μπορείς να αγοράσεις στην Κίνα ενω στην Αμερική Huawei οχι

Έχει κατηγορηθεί η Apple για παράνομες επιδοτήσεις ώστε να πουλάει τεχνολογικό εξοπλισμό πολύ χαμηλότερα από τον ανταγωνισμό; Ή για χρήση του εξοπλισμού της στην μαζική παρακολούθηση των μειονοτήτων των ΗΠΑ; Ή για χρήση του εξοπλισμού της Apple για να στέλνουν δεδομένα σε σερβερ στην Αμερική;

Επίσης τα προϊόντα της Huawei δεν πωλούνται για λόγους ασφαλείας και σε άλλες χώρες, Ινδία, Ιαπωνία και Βιετνάμ πχ, αλλά αυτοί δεν ξέρουν, ξέρουν οι χρήστες του Insomnia...

1 hour ago, dpolal said:

Εσύ έχεις πάρει χαμπάρι τί γίνεται στην «ελεύθερη» ΕΕ και πού βρίσκονται τα ποσοστά της ακροδεξιάς τα τελευταία χρόνια ή ζείς σε άλλον πλανήτη ;;

Και όσα είδαμε πριν από λίγο καιρό στο «λίκνο» της ελευθερίας, την ΟΥΣΑ, με τα ούγκανα που φορώντας σώβρακα με την σημαία τους και κέρατα βίκινγκς στην κεφάλα τους αλλά έφεραν και πλήρη στρατιωτικό οπλισμό και κατέλαβαν την βουλή είναι δείγμα ελευθερίας ;;

Αυτοί είναι οι εγγυητές της πλανητικής ισοροπίας ;;

Όσο δεν μπορείς να πεις "Σι γαμ*****" σε μια κεντρική πλατεία του Πεκίνου, τότε ναι, η ΕΕ & οι ΗΠΑ θα συνεχίσουν να αποτελούν παράδεισο...

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AtiX said:

Θα ξεκινήσω ανάποδα μιας και ο υπαινιγμός σου ήταν άκομψος…

θεωρώ τον εαυτό μου φιλάνθρωπο και δημοκράτη, αυτό ως αποτέλεσμα με κάνει να έχω δυσανεξία σε οποιαδήποτε μορφή απολυταρχισμού…

τώρα και για τα υπόλοιπα, από την μεριά μου ποτέ δεν έθεσα το Δύση και Ανατολή και μου κάνει εντύπωση που θεωρείς ότι η Δύση είναι οι λευκοί ενώ οι Ανατολή η έγχρωμοι, μια χαρά λευκός είναι ο Πούτιν, ο Τραμπ, η Μελόνη, ή ο Λουκασένκο αλλά Δύση δεν τους λες…

οπότε αφέντη, για να φύγω από τη τελευταία παράγραφο σου και να πάω στην πρώτη, δεν ψάχνω εγώ αλλά οποίος μαγεύεται από τέτοιες προσωπικότητας και καθεστώντα και ξεχνάει ότι μερικά αυτονόητα πράγματα μπορεί από μια επιπόλαιη επιλογή να χαθούν…

καλή και κακή δημοκρατία υπάρχει, καλός απολυταρχισμός όχι…

 

Και στην Αμερική μπορείς να αγοράσεις κινητά Huawei, το ότι οι carriers δεν τα πουλάνε, όπως και δεκάδες άλλες μάρκες, δεν είναι λόγω ban αλλά λόγω ζήτησης…

Το ban έχει να κάνει με τον εξοπλισμό δικτύων όπου μόνο αυτός απαγορεύεται να πουληθεί από Huawei και ZTE…

εγω πιστευω οτι αν ησουν εσυ "ο κυρίαρχος" σε απολυταρχικο καθεστώς μπορει και να περνούσαν καλύτερα και απο δημοκρατίες οι πολίτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, farcry33 είπε

Εντωμεταξύ εδώ μέσα οι κάποιοι από εσάς είστε Κινέζοι η κάνετε τους κινέζους γιατί εμείς σαν Ελλάδα ανήκουμε στο δυτικό μπλοκ reminder 🔔  

Και οι Ουκρανοί το ίδιο νόμιζαν....

21 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Όταν κόβεις την δόση ενός -τεχνολογικά- εξαρτημένου, αυτός έχει τρεις επιλογές:

α) είτε να αγοράσει από αλλού, β) είτε να κλέψει, γ) ή να στρώσει κώλο και να δει πώς μπορεί το γρηγορότερο να απεξαρτηθεί (φτιάχνοντας κάτι δικό του)

Η Κίνα έχει σίγουρα δοκιμάσει και τα τρία.. Και κάπου αναμιγνύοντας τις επιλογές της βρέθηκε κι η συνταγή του κοκτέιλ της απεξάρτησής της.. Πράγμα που δε με στενοχωρεί καθόλου.. Κι ας "ανήκομεν εις την Δύσιν"..

Όπου κι αν ανήκουμε, η καλύτερη πολιτική είναι να τα έχουμε καλά με όλους. Και μπορεί παλαιότερα να δώσαμε τα "φώτα" του πολιτισμού στη Δύση, εκείνη όμως πολλές φορές μας "άλλαξε τα φώτα" τα τελευταία 150 χρόνια.

Κανείς δεν αρνείται ότι οι Δυτικοί μας βοήθησαν (με το αζημίωτο), σε κρίσιμες στιγμές όμως στέρησαν από την Ελλάδα την Βόρεια Ήπειρο, την Κύπρο, την Αν. Θράκη και τις Ίμβρο, Τένεδο..

Τι να σου πω τέτοια βοήθεια.... εμφύλιος, δικτατορία, μνημόνια....

Δεκάδες δισσ για την Ουκρανία, που δεν είναι ΟΥΤΕ ΕΕ ΟΥΤΕ ΝΑΤΟ, αλλά την Ελλάδα για λίγα δισσ την άφησαν στα μνημόνια, τη διέλυσαν!

Να τους βράσω τέτοιους "φίλους"

Και όπως έλεγε και ο Κισσιγκερ, το να είναι κανείς σύμμαχος των ΗΠΑ, είναι επικίνδυνο, το να είσαι φίλος τους, είναι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ!

Οι Ουκρανοί το ζουν ήδη για τα καλά!

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkmatinee είπε

; Ή για χρήση του εξοπλισμού της Apple για να στέλνουν δεδομένα σε σερβερ στην Αμερική;

τα δεδομένα της  Apple σε servers δεν πηγαίνουν ? που πηγαίνουν στη φιλόπτωχο αδελφότητα κυριών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι δυτικές δημοκρατίες και ειδικά οι σύγχρονες δημοκρατίες της ΕΕ, που μας αρέσει να την λοιδορούμε οι περισσότεροι, με το κοινωνικό κράτος έχουν μακράν τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και ασφάλειας στην ιστορία του ανθρώπου! Ψάξτε λίγο να μάθετε σε τι συνθήκες ζούσαν οι προπαππούδες και οι προγιαγιές μας και ακόμη πιο πίσω. Πόση ασφάλεια ένιωθαν, πόσα δικαιώματα είχαν, τι πολέμους, πολιτικές αναταραχές και πείνα έζησαν; Επειδή δεν τα ζήσαμε αυτά και δεν τα σκεφτόμαστε καν κατηγορούμε για το οτιδήποτε την "κακιά" Δύση και θαυμάζουμε τα καθεστώτα της Κίνας, της Ρωσίας του Πούτιν κλπ.

 

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Και οι Ουκρανοί το ίδιο νόμιζαν....

Το να σου πω τέτοια βοήθεια.... εμφύλιος, δικτατορία, μνημόνια....

Δεκάδες δισσ για την Ουκρανία, που δεν είναι ΟΥΤΕ ΕΕ ΟΥΤΕ ΝΑΤΟ, αλλά την Ελλάδα για λίγα δισσ την άφησαν στα μνημόνια, τη διέλυσαν!

Να τους βράσω τέτοιους "φίλους"

Και όπως έλεγε και ο Κισσιγκερ, το να είναι σύμμαχος των ΗΠΑ, είναι επικίνδυνο, το να είσαι φίλος τους, είναι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ!

Οι Ουκρανοί το ζουν ήδη για τα καλά!

Τον πακτωλό χρημάτων που έχει ρίξει η ΕΕ με τα διάφορα πακέτα και προγράμματα στην Ελλάδα τα ξεχνάμε ε; Όταν χρεοκοπήσαμε (γιατί πρώτα χρεοκοπήσαμε μόνοι μας και μετά ήρθαν τα μνημόνια, δεν ήρθαν τα μνημόνια και μας χρεοκόπησαν) και μας δανείζαν οι αγορές με 10% ποιος μας στήριξε με φτηνό δανεισμό, ο Πούτιν ή η ΛΔΚ; Νομίζεις αυτοί θα ήταν καλύτεροι "φίλοι";  Αν είσαι άχρηστος και δεν μπορείς ΜΟΝΟΣ σου να υποστηρίξεις τα συμφέροντα σου και να παίξεις έξυπνα στην διεθνή σκακιέρα (πάντα ρεαλιστικά και με βάση το γεωπολιτικό σου βάρος) μην περιμένεις "φίλους" αυτόματα να σε σώζουν. Και το να ανήκουμε στην Δύση είναι το πιο σωστό για εμάς.  

Επεξ/σία από billxl
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, thanosAIAS said:

Δεκάδες δισσ για την Ουκρανία, που δεν είναι ΟΥΤΕ ΕΕ ΟΥΤΕ ΝΑΤΟ, αλλά την Ελλάδα για λίγα δισσ την άφησαν στα μνημόνια, τη διέλυσαν!

Quote

Greece received three successive packages, totalling €289bn (£259bn; $330bn)

https://www.bbc.com/news/world-europe-45245969

Την ίδια στιγμή η στρατιωτική βοήθεια προς την Ουκρανία πηγαίνει σε Ευρωπαϊκές και Αμερικάνικες εταιρείες για να παράξουν τα αναγκαία για την άμυνα της Ουκρανίας όπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, darkmatinee είπε

https://www.bbc.com/news/world-europe-45245969

Την ίδια στιγμή η στρατιωτική βοήθεια προς την Ουκρανία πηγαίνει σε Ευρωπαϊκές και Αμερικάνικες εταιρείες για να παράξουν τα αναγκαία για την άμυνα της Ουκρανίας όπλα...

Δεν το συζητώ!!! ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΜΕ στην καθημερινότητά μας!!! Τι εφορία Θεέ μου!!! Τι πλούτος, τι χλιδή!!!!

3 φορές ΠΑΝΩ το βρεφικό γάλα στην Ελλάδα απ'ότι στο Βέλγιο!!!

Με τις υγείες μας!!!

 

Όσο για τα νούμερα δε θα τα σχολιάσω ΚΑΝ...BBC...ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aztec είπε

εγω πιστευω οτι αν ησουν εσυ "ο κυρίαρχος" σε απολυταρχικο καθεστώς μπορει και να περνούσαν καλύτερα και απο δημοκρατίες οι πολίτες

Δεν θα μπορούσα να είμαι “ο κυρίαρχος” γιατί εκτός του ότι πιστεύω στο συλλογικό αποτέλεσμα, σίγουρα κάνω λάθη… 

ευχαριστώ πάντως για την υποστήριξη… 🙂

32 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Δεν το συζητώ!!! ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΜΕ στην καθημερινότητά μας!!! Τι εφορία Θεέ μου!!! Τι πλούτος, τι χλιδή!!!!

3 φορές ΠΑΝΩ το βρεφικό γάλα στην Ελλάδα απ'ότι στο Βέλγιο!!!

Με τις υγείες μας!!!

 

Όσο για τα νούμερα δε θα τα σχολιάσω ΚΑΝ...BBC...ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!

Τι σχέση έχει το βρεφικό Γαλλία που είναι φαινόμενο αισχροκέρδειας της εδώ αντιπροσωπίας με το θέμα που συζητάμε???

Επισης αν δεν εμπιστεύεσαι το BBC, βρες τα πραγματικά νούμερα που πιστεύεις ότι ισχύουν… μην πετάμε στον αέρα ένα “δεν πιστεύω” γιατί αυτό δεν είναι ούτε επιχείρημα, ούτε προσφέρει τίποτα στην κουβέντα…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 2:40 ΜΜ, farcry33 είπε

Εντωμεταξύ εδώ μέσα οι κάποιοι από εσάς είστε Κινέζοι η κάνετε τους κινέζους γιατί εμείς σαν Ελλάδα ανήκουμε στο δυτικό μπλοκ reminder 🔔  

ανηκουμεν στην δυση και αμα σου κανει κανα ντου η τουρκια τοτε ζητα βοηθεια απο τους συμμαχους σου να δουμε τι γελια θα πεσουν 

υ.γ. οι αμερικανοι,βρετανοι δωσανε το οκ για εισβολη στην κυπρο και οι σοβιετικοι ενω το ηξεραν(οπως και η χουντα) δεν εκαναν τιποτα

τα συμφεροντα  κανουν κουμαντο το χρημα και το κερδος που μπορει να εχουν μερικοι και να ξερεις εαν γινοτανε πολεμος ελλαδας-τουρκιας θα ειχανε βαλει ολοι χερακι απο αμερικη,βρετανια,γερμανια,ρωσια και κινα ο καθενας για τα δικα του συμφεροντα οπως οταν θα γινοτανε ο πολεμος να κυρηξει πολεμο και η κινα π.χ. στην ταιβαν ή η ρωσια να μπει και αλλου 

και το μονο αφηγημα που εχει απομεινει ειναι η δυση και ο σεβασμος της στο διεθνες δικαιο που μονο για ανεκδοτο  κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Brainkill4r είπε

Εάν ένα δικτατορικό καθεστώς όπως η Κίνα η ακόμα χειρότερα η Βόρεια Κορέα αποκτήσει προβάδισμα στην στρατιωτική τεχνολογία , τότε θα πάρουμε μια καλή επαναληπτική γεύση αλά Ράϊχ του 40' απλά με διαφορετικό "προσωπείο" αυτή την φορά.... Ξεχνάτε ότι στην ΕΕ έχουμε δικαιώματα και ελευθερίες που στα απολυταρχικά καθεστώτα της Ανατολής είναι ανύπαρκτες ακόμα και ως έννοιες καθώς και το γεγονός ότι υποστηρίζεται πλέον ο ολοκληρωτικός έλεγχος του πληθυσμού τους χάρη στην ισχύ που τους παρέχεται μέσω της πρόσφατης εξέλιξης της τεχνολογίας!

Όσο υπάρχει δύναμη στην Δύση , θα υπάρχει ισορροπία και η απαραίτητη δύναμη να συγκρατηθούν τα εκάστοτε ολοκληρωτικά καθεστώτα, σε αντίθετη περίπτωση θα βρεθούμε και εμείς στην "καταπληκτική" θέση των κινέζων πολιτών , όπου όποιος απλά ¨σκέφτεται" κάτι ενάντια  στο καθεστώς "αποκαλύπτεται" μέσω του καθημερινού face-control από τα μέσα επιτήρησης και "βαθμολόγησης" του υπερεξελιγμένου big-brother  και εξοστρακίζεται από την κοινωνία με στέρηση των δικαιωμάτων του και των διάφορων ελευθεριών του.

Η ακόμα καλύτερα, όποιος δεν κλαίει δυνατά , ή δεν γελάει χαρούμενα μπροστά στην κάμερα ανάλογα με τα κέφια του Κίμ στην καλύτερη τον φυλακίζουν και στην χειρότερη τον "εξαφανίζουν".

Αναρωτιέμαι τι σκέφτεστε όταν υποστηρίζετε την τεχνολογική ενίσχυση και υπεροχή σε κράτη που κυβερνώνται από δικτατορικά καθεστώτα, είναι ο απόλυτος μαζοχισμός η εν τέλει η επικίνδυνη άγνοια που σας κατευθύνει; 🤔

Θα ηθελα πολυ να μην μιλαμε για απολυταρχικα καθεστωτα στην ΕΕ του 2022 οταν απαγορευσαμε μουσικη παρασταση με μπαλετο επειδη η μουσικη ηταν του Τσαικοφσκι, ο οποιος ηταν Ρωσος και οι Ρωσοι καναν εισβολη στην Ουκρανια. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΜΕ ΤΑ ΜΠΑΛΕΤΑ
Και δεν ειναι μονο αυτο αλλα ακομη και 1,5 χρονο μετα δεν μπορουμε να το δουμε και να πουμε φωναχτα οτι αυτο ηταν ενα τεραστιο λαθος μια ηλιθιας θειτσας που απο σποντα βρεθηκε στην καταλληλη θεση. Δικαιολογιες για καθε σαχλαμαρα.
Και δεν μπορουμε να σηκωσουμε οτι σημαια θελουμε στην γιορτη της πρωτοχρονιας παρα μονο οσες ειναι ελεγμενες και εγκεκριμενες απο το καθεστως.
Εδω εγω που τα γραφω αυτα θα κατηγορηθω οτι ειμαι υπερ της εισβολης στην Ουκρανια και υπερ των βιασμων των γυναικων στο Ισραηλ στην επιθεση. Τετοια τυφλωση εχουμε παθει στην ΕΕ του πολιτισμου, της αναγεννησης, του διαφωτισμου

Ας δουμε την πραγματικοτητα ετσι οπως ειναι, και η δυση ειναι ενα συστημα με εντονο ελεγχο στους πολιτες, απλα δεν στο κανει με το ζορι, σε κανει να πιστευεις οτι ειναι δικια σου επιλογη πχ να δουλευεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να παρεις το αυτοκινητο και την βιλα και ας μην ξερεις καν τα παιδια σου, οτι συμφωνεις με τις "δημοκρατικες εισβολες" που εχουν γινει για την ελευθερια και την δημοκρατια φυσικα, οτι πρεπει να σηκωσεις μονο σημαια ισραηλ/ουκρανιας αλλα ποτε σημαια παλαιστινης, τους αξιζει μονο ο θανατος αυτους.

ΥΓ1 https://www.newsbreak.gr/politismos/303567/skotadismos-i-mendoni-chtypa-tin-techni-akyrose-tin-emvlimatiki-parastasi-i-limni-ton-kyknon/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Θα ξεκινήσω ανάποδα μιας και ο υπαινιγμός σου ήταν άκομψος…

θεωρώ τον εαυτό μου φιλάνθρωπο και δημοκράτη, αυτό ως αποτέλεσμα με κάνει να έχω δυσανεξία σε οποιαδήποτε μορφή απολυταρχισμού…

τώρα και για τα υπόλοιπα, από την μεριά μου ποτέ δεν έθεσα το Δύση και Ανατολή και μου κάνει εντύπωση που θεωρείς ότι η Δύση είναι οι λευκοί ενώ οι Ανατολή η έγχρωμοι, μια χαρά λευκός είναι ο Πούτιν, ο Τραμπ, η Μελόνη, ή ο Λουκασένκο αλλά Δύση δεν τους λες…

οπότε αφέντη, για να φύγω από τη τελευταία παράγραφο σου και να πάω στην πρώτη, δεν ψάχνω εγώ αλλά οποίος μαγεύεται από τέτοιες προσωπικότητας και καθεστώντα και ξεχνάει ότι μερικά αυτονόητα πράγματα μπορεί από μια επιπόλαιη επιλογή να χαθούν…

καλή και κακή δημοκρατία υπάρχει, καλός απολυταρχισμός όχι…

Καλά κρασιά. Τι κάνεις Γιάννη, κουκιά σπέρνω. 

Στο έχουν πει και άλλοι θα στο πω και εγώ. Ειναι αδύνατο να μιλήσει κάποιος μαζί σου. Αλλα λέμε, άλλα καταλαβαίνεις, άλλα γράφεις, καμία επαφή. Πρέπει να είσαι απο αυτούς που στην έκθεση δεν διαβάζανε καν τι τους ζητούσανε και αρχίσανε να γράφουν αυτά που θέλανε οι ίδιοι να πουν. Πετάς και ένα τσιτάτο του στυλ "καλή και κακή δημοκρατία υπάρχει, καλός απολυταρχισμός όχι…" και τα ξεπλένεις όλα.

Δεν μιλάμε για πολιτικά συστήματα, αλλά για τεχνολογική πρόοδο και γεωπολιτική. Σαφέστατα είμαι θαυμαστής των Κινέζων ως κουλτούρας και ως ανθρώπων, όχι της κυβέρνησης. Τι είναι να μην θαυμάζεις; Οτι εντυπωσιακό έχει χτιστεί απο άποψη μηχανολογική ή υποδομών τα τελευταία χρόνια έχει γίνει εκεί στην ανατολική Ασία. Είμαι αρκετά εξοικιωμένος γιατί αντί να καταναλώνω τις τελευταίες αηδίες του Hollywood, τα τελευταία χρόνια παρακολουθώ Ασιατικό κινηματογράφο , νέα, ειδήσεις. Οι εικόνες που έχουν ακόμα οι περισσότεροι απο την Κινα είναι απο τις ταινίες του Bruce Lee με τους φτωχούς αγράμματους χωρικούς που επιβιώνουν με ένα μπολ ρύζι. Καμία σχέση. Οι άνθρωποι ξαφνιάζονται βλέποντας την τεχνολογική πρόοδο που συμβαίνει στην κίνα γιατί πιστεύανε ότι οι κινέζοι είναι απλοί ανόητοι εργάτες γραμμής παραγωγής. Δεν καταλαβαίνουν πως περισσότερο απο μισό δις Κινέζοι ζουν καλύτερα απο ότι οι Ευρωπαίοι, είναι περισσότερο μορφωμένοι και σιγά σιγά ακολουθουν και οι υπόλοιποι. Δύσκολα θα κρατήσουμε την πρωτοπορεία ως δύση.

Αυτά τα λέω γιατί ως κοινωνία πρέπει να βρούμε τι κάνουν σωστά και να τα αντιγράψουμε. Αν το πολιτικό σύστημα δεν μας κάνει, που δεν μας κάνει, να το αφήσουμε στην άκρη και να πάρουμε όλα τα άλλα τα θετικά. Οι κορώνες του στυλ αυτοί είναι φασίστες, αυτοί είναι απολυταρχικοί, οπότε ότι κάνουν είναι λάθος είναι στην καλύτερη φτωχός τρόπος να βλέπεις τα πράματα.

Γεωπολιτικά απο την άλλη, ένας λαός τις τελευταίες δεκαετίες έχει ξοδέψει κυριολεκτικά δεκάδες τρις, υποδουλώνοντας, σκοτώνοντας, αλλάζοντας καθεστώτα, όλα απο δημοκρατία και φιλανθρωπία. Δεν είναι η Κινα, είναι η Αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...