Προς το περιεχόμενο

Εκτοξεύθηκαν οι πρώτοι δορυφόροι Starlink για τη σύνδεση χρηστών κινητής τηλεφωνίας απ' οπουδήποτε στον πλανήτη


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Δηλαδή οι κάτοικοι Ρωσίας και Κίνας δεν θα τρώνε μόνο την Ρωσική και Κινεζική προπαγάνδα...;

Προτιμώ να έχω την δική μου εθνική προπαγάνδα παρά αυτή των ΗΠΑ. Εσύ προτιμάς να ελέγχουν την προπαγάνδα σε όλο τον κόσμο οι ΗΠΑ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anax111 είπε

Προτιμώ να έχω την δική μου εθνική προπαγάνδα παρά αυτή των ΗΠΑ. Εσύ προτιμάς να ελέγχουν την προπαγάνδα σε όλο τον κόσμο οι ΗΠΑ; 

Άρα δηλαδή υπάρχει "καλή" εγχώρια προπαγάνδα και "κακή" ξένη προπαγάνδα...;

Μάλιστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Άρα δηλαδή υπάρχει "καλή" εγχώρια προπαγάνδα και "κακή" ξένη προπαγάνδα...;

Μάλιστα....

Από την στιγμή που ονομάζετε κάτι προπαγάνδα σημαίνει ότι ένα μέρος του είναι ψευδές. Από εκεί και πέρα όμως το ερώτημα είναι ποιον εξυπηρετεί. Εάν εξυπηρετεί το δικό σου έθνος τότε ναι μεν θα σου πει μερικά φούμαρα αλλά στην τελική θα εξυπηρετήσει εθνικούς σκοπούς άσχετα με το αν εσύ συμφωνείς ή όχι με αυτούς. Αντίθετα η ξένη προπαγάνδα εξυπηρετεί αποκλειστικά ξένους σκοπούς. Στην περίπτωση της Ρωσίας π.χ. η Ρωσική προπαγάνδα για τον πόλεμο στην Ουκρανία λέει ένα σωρό ψέματα στους Ρώσους πολίτες (αποδεδειγμένα) αλλά εξυπηρετεί σε μεγάλο βαθμό τα συμφέροντα της Ρωσίας. Αντίθετα η προπαγάνδα των ΗΠΑ για τον ίδιο πόλεμο λέει και αυτή του κόσμου τα ψέματα (και πάλι αποδεδειγμένα) αλλά εξυπηρετεί αποκλειστικά τα συμφέροντα των ΗΠΑ. Οπότε ναι για τους πολίτες του κάθε κράτους υπάρχει καλά και κακή προπαγάνδα. Δεν παύει να είναι προπαγάνδα και το καλύτερο θα ήταν να μην υπήρχε καθόλου αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι δυνατόν. Όπως λέει και στο καταπληκτικό εκείνο τραγούδι ο Σαββόπουλος "Αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει, καλύτερα να μην μας πει κανένα" . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ναυτικος που δεν έχω σήμα εν πλω αλλά μόνο όταν πιάσει το καράβι λιμάνι και το δορυφορικό τηλέφωνο και Ίντερνετ είναι ακριβά και χαμηλής ταχύτητας, είναι μια λύση που ανοίγει πολλούς δρόμους επικοινωνίας. 
Σε ένα ιδανικό σενάριο στο μέλλον θα ήθελα και worldwide roaming αλλά λόγω συμφερόντων δεν ξέρω κατά πόσον κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό.

Και πάλι όμως είναι μια πολύ ευπρόσδεκτη κίνηση αυτή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, JakeKaufman είπε

έτσι είναι, βέβαια εμένα μου έκαναν πίστωση μετά (πήρα και ρώτησα αν θεωρούν την Χίο μέρος της τουρκικής επικράτειας)

Καλά έκανες τους απατεώνες, δεν σκέφτηκα να το κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lefteris1993s είπε

Ως ναυτικος που δεν έχω σήμα εν πλω αλλά μόνο όταν πιάσει το καράβι λιμάνι και το δορυφορικό τηλέφωνο και Ίντερνετ είναι ακριβά και χαμηλής ταχύτητας, είναι μια λύση που ανοίγει πολλούς δρόμους επικοινωνίας. 
Σε ένα ιδανικό σενάριο στο μέλλον θα ήθελα και worldwide roaming αλλά λόγω συμφερόντων δεν ξέρω κατά πόσον κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό.

Και πάλι όμως είναι μια πολύ ευπρόσδεκτη κίνηση αυτή!

Για τους ναυτικούς σίγουρα θα είναι εξαιρετικό εργαλείο. Φαντάζομαι πως θα υπάρξει ειδικό πακέτο για τα πλοία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω να δώσουν προτεραιότητα (λόγω περιορισμενης χωρητικοτητας) αλλά και δωρεάν χρήση για κλήσεις και sms ανάγκης τύπου 112, 911 κλπ. 

Μια φορά θα τύχει να το χρειαστεί ο κυρ Βαγγέλης που πήγε με τη βάρκα για ψάρεμα και τον παρέσυραν τα ρεύματα, ο Νικόλας που ανεβαίνει το βουνό ή κατεβαίνει το φαράγγι και έπεσε και έσπασε το πόδι του, ο Peter που αναποδογυρισε η βάρκα του στον παγωμένο ποταμό και του μένει μισή ώρα ζωής από την υποθερμια, και δεν έχει δορυφορικό τηλέφωνο αλλά έχει στην τσέπη το κινητό του, που πλεον όλα έχουν κάποιου τύπου αδιαβροχη προστασία πχ IP68, και λειτουργεί ακόμα, αλλά δεν πιάνει επίγειο δίκτυο, αλλά θα μπορεί μέσω δορυφόρου να καλέσει σε βοήθεια.

Και αυτή η μία φορά, θα κάνει όλη τη διαφορά.

 

Πόσες τραγικές περιπτώσεις που έχουν συμβεί, πόσες ταινίες καταστροφής με αληθινά ή φανταστικά γεγονότα, θα είναι πλέον ιστορίες του παρελθόντος, που τα παιδιά μας δεν θα τις καταλαβαίνουν. Θα λένε, μα γιατί δεν ζήτησε βοήθεια με το κινητό του?!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...