Προς το περιεχόμενο

Internet μέσω 4g και voip τηλεφωνία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το internet εδώ που μένω είναι χάλια. Έχω nova 50mbps και δεν έχω άλλες επιλογές (οπτική ίνα) και να πάω σε 100 μόνο περισσότερα προβλήματα θα έχω.

Σκέφτηκα να κάνω μία σύνδεση cosmote neo με απεριόριστα δεδομένα με 4g router και τηλέφωνο μέσω voip. Θα λειτουργήσει? Τι χρειάζεται για voip(To router υποστηρίζει voip).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α.δεν θα πας σε 4g αλλα σε 5g αν εχεις καλυψη για 5g. To voip τηλεφωνο της Nova δεν μπορεις να το σεταρεις σε αλλο router και ας εχει fxs ports. δεν θα σου δωσουν στοιχεια και αλλα 1002 προβληματα.

1 hour ago, gdy190 said:

Επειδή το internet εδώ που μένω είναι χάλια. Έχω nova 50mbps και δεν έχω άλλες επιλογές (οπτική ίνα) και να πάω σε 100 μόνο περισσότερα προβλήματα θα έχω.

Σκέφτηκα να κάνω μία σύνδεση cosmote neo με απεριόριστα δεδομένα με 4g router και τηλέφωνο μέσω voip. Θα λειτουργήσει? Τι χρειάζεται για voip(To router υποστηρίζει voip).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω κάλυψη σε 5g άσε που τα router με 5g έχουν τουλάχιστον την διπλάσια τιμή.Αφού το cosmote neo θα έχει και απεριόριστη ομιλία συνδέοντας τηλέφωνική συσκευή πάνω στο router θα μπορώ να μιλάω χρησιμοποιώντας την ομιλία του προγράμματός? 

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πας κοσμοτε και το τηλέφωνο 

Τα ίδια χάλια είναι.

Επεξ/σία από gdy190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gdy190 είπε

Δεν έχω κάλυψη σε 5g άσε που τα router με 5g έχουν τουλάχιστον την διπλάσια τιμή.Αφού το cosmote neo θα έχει και απεριόριστη ομιλία συνδέοντας τηλέφωνική συσκευή πάνω στο router θα μπορώ να μιλάω χρησιμοποιώντας την ομιλία του προγράμματός? 

Τα ίδια χάλια είναι.

Αν είναι το δίκτυο του ΟΤΕ είναι καλύτερα…εμένα σε Adsl μου έχουν δώσει vdsl 2 προφίλ 27/2,7 ώστε να έχεις 24/2 εγγυημένα. Μετά από 11 χρόνια γύρισα τα 2 σταθερά της οικογένειας στη κοσμοτε, έχοντας ήδη ενα στο χωριό το οποίο δεν το αλλάζω με τίποτα διότι απλά δουλεύει 24/7 χωρίς σοβαρά θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, gdy190 said:

Δεν έχω κάλυψη σε 5g άσε που τα router με 5g έχουν τουλάχιστον την διπλάσια τιμή.Αφού το cosmote neo θα έχει και απεριόριστη ομιλία συνδέοντας τηλέφωνική συσκευή πάνω στο router θα μπορώ να μιλάω χρησιμοποιώντας την ομιλία του προγράμματός? 

Τα ίδια χάλια είναι.

ναι ειναι πιο ακριβα αλλα αλλες ταχυτητες. οτι ενα νουμερο εχει απεριοριστη ομιλια δεν σημαινει οτι θα παιξει πανω απο το router σε μια Fxs. το router περιμενει να βρει νουμερο σε fxs το οποιο θα εχει σεταριστει ως voip.αυτο που θα παρεις εσυ δεν ειναι voip.ειναι της ιδιας της sim. αρα πως θα κανεις κληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, geoavlonitis said:

Υπαρχουν routers που υποστηριζουν VoLTE παντως να ξερετε

εννοεις router που να μπορει να παιξει και το τηλεφωνικο νουμερο που εχει η καρτα και να το βγαζει σε Fxs?αν ξερεις καποιο ή το εχεις δοκιμασει καλο ειναι να το γραψεις.σε tp link,fritz,teltonika,zte που εχω χρησιμοποιησει δεν ειχα δει τετοια επιλογη που θα ηταν χρησιμη πραγματι

καποιο tenda ειδα να λεει για volte. η αληθεια ειναι οτι δεν εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω τετοιο router οποτε δεν το εψαξα ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

zte mc 888pro, zte mc 888. Αυτά νομίζω έχουν τέτοια λειτουργία από ότι καταλαβαίνω, σύμφωνα με το manual που ειδα στο intenet. Αλλα δεν έχω δοκιμάσει κάποιο από αυτά προσωπικά. 

Επεξ/σία από gdy190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα δει ότι και κάποιο Fritz (νομίζω 6850 ή 6890;) είχε επίσης VoLTE. Και ναι εννοώ αυτό ακριβώς που φαντάζεσαι. Βγάζει το τηλ. νούμερο στην FXS.

https://en.avm.de/news/the-latest-news-from-fritz/2023/new-make-calls-with-fritzbox-6850-5g/lte-via-the-sim-card/

Επεξ/σία από geoavlonitis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, geoavlonitis said:

Είχα δει ότι και κάποιο Fritz (νομίζω 6850 ή 6890;) είχε επίσης VoLTE. Και ναι εννοώ αυτό ακριβώς που φαντάζεσαι. Βγάζει το τηλ. νούμερο στην FXS.

https://en.avm.de/news/the-latest-news-from-fritz/2023/new-make-calls-with-fritzbox-6850-5g/lte-via-the-sim-card/

το προσθεσαν τωρα τελευταια αυτο το Feature. φαντασου οτι το εχω το 6850 5g αλλα δεν το ειχα προσεξει.δεν χρειαστηκε.

ισως να το εχουν προσθεσε και στα αλλα μοντελα. πχ 6890 ,6850 lte.το 6820 δεν εχει ουτε fxs ουτε Dect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 08/01/2024 at 13:38, gdy190 said:

zte mc 888pro, zte mc 888. Αυτά νομίζω έχουν τέτοια λειτουργία από ότι καταλαβαίνω, σύμφωνα με το manual που ειδα στο intenet. Αλλα δεν έχω δοκιμάσει κάποιο από αυτά προσωπικά. 

thanxs for the info.

zte εχω χρησιμοποησει το mc801a και ενα 4g.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2024 στις 4:48 ΜΜ, gdy190 είπε

Δεν έχω κάλυψη σε 5g άσε που τα router με 5g έχουν τουλάχιστον την διπλάσια τιμή.Αφού το cosmote neo θα έχει και απεριόριστη ομιλία συνδέοντας τηλέφωνική συσκευή πάνω στο router θα μπορώ να μιλάω χρησιμοποιώντας την ομιλία του προγράμματός? 

Τα ίδια χάλια είναι.

Για ποιο λογο να μιλας απο το ρουτερ αν μπορεις να εχει κινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μιλάω στο κινητό. Αλλά η σύζυγος δεν θέλει να μιλάει μόνο στο κινητό. Στο σπίτι χρησιμοποιεί όταν μπορεί το σταθερό που δεν είναι ασύρματο (για να αποφεύγει όσο μπορεί την ακτινοβολία των κινητών) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/01/2024 at 10:59, gdy190 said:

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μιλάω στο κινητό. Αλλά η σύζυγος δεν θέλει να μιλάει μόνο στο κινητό. Στο σπίτι χρησιμοποιεί όταν μπορεί το σταθερό που δεν είναι ασύρματο (για να αποφεύγει όσο μπορεί την ακτινοβολία των κινητών) 

λογικα και ας με διορθωσει καποιο αν κανω λαθος αλλα το νουμερο του lte λογικα θα βγει σε καποια fxs οπου εκει μπορεις να βαλεις και σταθερο τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...