Προς το περιεχόμενο

Περί πρόσληψης διδασκόντων σε πανεπιστήμιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά, φίλ@. 

Θα ήθελα για ακόμη μια φορά τα φώτα σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Σε αίτηση μου για θέση εντεταλμένης διδασκουσας σε πανεπιστήμιο σε δύο γνωστικά αντικείμενα που άπτονται αμιγώς των διδακτορικών σπουδών μου και του ερευνητικού μου πεδίου διαπίστωσα ότι προσελήφθη διδάσκων με εντελώς διαφορετικό αντικείμενο. Συγκεκριμένα η θέση αφορούσε τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και η άλλη την παιδαγωγική και προσελήφθει άτομο με σπουδές στην ιστορία! Τι σχέση έχουν τα παιδαγωγικά με την ιστορια-αρχαιολογια;;

Θα δεχτώ ότι είχε δύο εξάμηνα ακαδημαϊκής εμπειρίας περισσότερα από εμένα και 10 δημοσιεύσεις (άσχετες με τη θέση να τονίσω) περισσότερες από εμένα. 

Εσείς πώς το βλέπετε αυτό; είναι σωστό; 

Και πού μπορώ να φτάσω για να προσβάλλω παρόμοια απόφαση στο επόμενο εξάμηνο, γιατί δεν μπορώ να δεχτώ την κοροϊδία. Αν θέλεις να προσλάβεις δικό σου μην βγάζεις προκηρύξεις και μου τρως το χρόνο! 

Δεν γίνεται να μην τους ελέγχει κανείς. Κάπου θα μπορώ να απευθυνθώ. Προφανώς όχι στους ίδιους γιατί εμμέσως το έκανα και με αγνόησαν. Σε κάποια επιτροπή δεοντολογίας; στο υπουργείο; 

Επεξ/σία από Kikidr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Kikidr said:

Καλή χρονιά, φίλ@. 

Θα ήθελα για ακόμη μια φορά τα φώτα σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Σε αίτηση μου για θέση εντεταλμένης διδασκουσας σε πανεπιστήμιο σε δύο γνωστικά αντικείμενα που άπτονται αμιγώς των διδακτορικών σπουδών μου και του ερευνητικού μου πεδίου διαπίστωσα ότι προσελήφθη διδάσκων με εντελώς διαφορετικό αντικείμενο. Συγκεκριμένα η θέση αφορούσε τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και η άλλη την παιδαγωγική και προσελήφθει άτομο με σπουδές στην ιστορία! Τι σχέση έχουν τα παιδαγωγικά με την ιστορια-αρχαιολογια;;

Θα δεχτώ ότι είχε δύο εξάμηνα ακαδημαϊκής εμπειρίας περισσότερα από εμένα και 10 δημοσιεύσεις (άσχετες με τη θέση να τονίσω) περισσότερες από εμένα. 

Εσείς πώς το βλέπετε αυτό; είναι σωστό; 

Και πού μπορώ να φτάσω για να προσβάλλω παρόμοια απόφαση στο επόμενο εξάμηνο, γιατί δεν μπορώ να δεχτώ την κοροϊδία. Αν θέλεις να προσλάβεις δικό σου μην βγάζεις προκηρύξεις και μου τρως το χρόνο! 

Δεν γίνεται να μην τους ελέγχει κανείς. Κάπου θα μπορώ να απευθυνθώ. Προφανώς όχι στους ίδιους γιατί εμμέσως το έκανα και με αγνόησαν. Σε κάποια επιτροπή δεοντολογίας; στο υπουργείο; 

Spoiler

Περίμενε τώρα που θα ανοίξουν τα Ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα βόλευτειτε όλοι.

Επίσης λες: 

"Θα δεχτώ ότι είχε δύο εξάμηνα ακαδημαϊκής εμπειρίας περισσότερα από εμένα και 10 δημοσιεύσεις (άσχετες με τη θέση να τονίσω) περισσότερες από εμένα. "

Δεν νομίζω ότι έχεις περάσει πολύ χρόνο μέσα στα πανεπιστήμια. Δεν έχεις ιδέα πως "παίζεται" το παιχνίδι. Όσες περισσότερες δημοσιεύσεις έχει κάποιος, τόσο πιο πιθανό είναι να τσιμπήσει επιχορήγηση το πανεπιστήμιο. Οπότε και δικός τους να μην ήταν, προφανώς και θα τον προτιμήσουν απ' ότι εσένα.!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Περίμενε τώρα που θα ανοίξουν τα Ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα βόλευτειτε όλοι.

Επίσης λες: 

"Θα δεχτώ ότι είχε δύο εξάμηνα ακαδημαϊκής εμπειρίας περισσότερα από εμένα και 10 δημοσιεύσεις (άσχετες με τη θέση να τονίσω) περισσότερες από εμένα. "

Δεν νομίζω ότι έχεις περάσει πολύ χρόνο μέσα στα πανεπιστήμια. Δεν έχεις ιδέα πως "παίζεται" το παιχνίδι. Όσες περισσότερες δημοσιεύσεις έχει κάποιος, τόσο πιο πιθανό είναι να τσιμπήσει επιχορήγηση το πανεπιστήμιο. Οπότε και δικός τους να μην ήταν, προφανώς και θα τον προτιμήσουν απ' ότι εσένα.!!

Ακόμα κι έτσι να είναι δε νομίζω να είναι παράλογη η αγανάκτηση μου. Επίσης, επειδή δεν μου αρέσει το ειρωνικό ύφος- φαντάζομαι ούτε σε εσένα θα άρεσε κάτι αντίστοιχο, δεν ψάχνω να βολευτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Kikidr said:
23 hours ago, filip123go said:
  Reveal hidden contents

Περίμενε τώρα που θα ανοίξουν τα Ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα βόλευτειτε όλοι.

Επίσης λες: 

"Θα δεχτώ ότι είχε δύο εξάμηνα ακαδημαϊκής εμπειρίας περισσότερα από εμένα και 10 δημοσιεύσεις (άσχετες με τη θέση να τονίσω) περισσότερες από εμένα. "

Δεν νομίζω ότι έχεις περάσει πολύ χρόνο μέσα στα πανεπιστήμια. Δεν έχεις ιδέα πως "παίζεται" το παιχνίδι. Όσες περισσότερες δημοσιεύσεις έχει κάποιος, τόσο πιο πιθανό είναι να τσιμπήσει επιχορήγηση το πανεπιστήμιο. Οπότε και δικός τους να μην ήταν, προφανώς και θα τον προτιμήσουν απ' ότι εσένα.!!

Ακόμα κι έτσι να είναι δε νομίζω να είναι παράλογη η αγανάκτηση μου. Επίσης, επειδή δεν μου αρέσει το ειρωνικό ύφος- φαντάζομαι ούτε σε εσένα θα άρεσε κάτι αντίστοιχο, δεν ψάχνω να βολευτω. 

Είναι παράλογη η αγανάκτηση σου. Ο άλλος υποψήφιος είχε και περισσότερη προϋπηρεσία και περισσότερες δημοσιεύσεις. Ήταν πολύ καλύτερη επιλογή απ' ότι εσύ. Θα έφερνε πιο πολλά λεφτά στο μαγαζί, πώς αλλιώς να στο πω. 

Αν θέλεις κάποιος να συμφωνήσει μαζί σου 100%, επειδή δεν ξέρεις πως δουλεύει ο πραγματικός κόσμος, είσαι σε λάθος μέρος. 

Επίσης έχεις σπουδές σε έναν πολύ κορεσμένο κλάδο, στον οποίο ανοίγουν ελάχιστες θέσεις κάθε χρόνο. Τι πιστεύεις ότι σε κάνει καλύτερη υποψήφιο απ' όλους τους υπόλοιπους. Γιατί να πάρουν εσένα κ όχι κάποιον άλλον;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, filip123go είπε

Είναι παράλογη η αγανάκτηση σου. Ο άλλος υποψήφιος είχε και περισσότερη προϋπηρεσία και περισσότερες δημοσιεύσεις. Ήταν πολύ καλύτερη επιλογή απ' ότι εσύ. Θα έφερνε πιο πολλά λεφτά στο μαγαζί, πώς αλλιώς να στο πω. 

Αν θέλεις κάποιος να συμφωνήσει μαζί σου 100%, επειδή δεν ξέρεις πως δουλεύει ο πραγματικός κόσμος, είσαι σε λάθος μέρος. 

Επίσης έχεις σπουδές σε έναν πολύ κορεσμένο κλάδο, στον οποίο ανοίγουν ελάχιστες θέσεις κάθε χρόνο. Τι πιστεύεις ότι σε κάνει καλύτερη υποψήφιο απ' όλους τους υπόλοιπους. Γιατί να πάρουν εσένα κ όχι κάποιον άλλον;

Δηλαδή με τη λογική σου θα πρέπει Φυσική να διδάσκει κάποιος Μαθηματικός/Πληροφορικάριος/Whatever, Λογιστική κάποιος φιλόλογος κλπ. Αρκεί να αυξηθούν οι πιθανότητες για επιχορήγηση που είπες. 😄

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό που λες, αλλά όχι τόσο έντονα. Και σίγουρα το "πολύ καλύτερη επιλογή" είναι αυθαίρετο συμπέρασμα που δεν στέκει.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, atypicalcoder said:

Δηλαδή με τη λογική σου θα πρέπει Φυσική να διδάσκει κάποιος Μαθηματικός/Πληροφορικάριος/Whatever, Λογιστική κάποιος φιλόλογος κλπ. Αρκεί να αυξηθούν οι πιθανότητες για επιχορήγηση που είπες. 😄

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό που λες, αλλά όχι τόσο έντονα. Και σίγουρα το "πολύ καλύτερη επιλογή" είναι αυθαίρετο συμπέρασμα που δεν στέκει.

Δεν είναι το ίδιο. Μην μπερδεύεις τις θετικές επιστήμες με τις θεωρητικές. Πόσο μάλλον τα παιδαγωγικά. 

Ένας ιστορικός μπορεί να διδάξει πολύ εύκολα και φιλοσοφία και λογοτεχνία και το 99% των θεωρητικών επιστημών. 

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να καταλάβει ότι αυτός που θα φέρει τα περισσότερα λεφτά, αυτόν θα προσλάβουν, δεν έχει παραπάνω νόημα η συζήτηση.

Στο φινάλε, εάν ενοχλεί τόσο πολύ τον ts, γιατί δεν ζητάει feedback, τον λόγο που δεν τον επέλεξαν; 

Spoiler

Ξέρεις, αυτό που κάνουν οι σοβαροί επαγγελματίες, ώστε να δουν σε τι υστερούν και να γίνουν καλύτεροι, αντί να κλαίγονται σαν butthurt κακομαθημένα 12χρονα στα forums και να ψάχνουν για καταγγελίες.

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν είναι το ίδιο. Μην μπερδεύεις τις θετικές επιστήμες με τις θεωρητικές. Πόσο μάλλον τα παιδαγωγικά. 

Ένας ιστορικός μπορεί να διδάξει πολύ εύκολα και φιλοσοφία και λογοτεχνία και το 99% των θεωρητικών επιστημών. 

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να καταλάβει ότι αυτός που θα φέρει τα περισσότερα λεφτά, αυτόν θα προσλάβουν, δεν έχει παραπάνω νόημα η συζήτηση.

Στο φινάλε, εάν ενοχλεί τόσο πολύ τον ts, γιατί δεν ζητάει feedback, τον λόγο που δεν τον επέλεξαν; 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ξέρεις, αυτό που κάνουν οι σοβαροί επαγγελματίες, ώστε να δουν σε τι υστερούν και να γίνουν καλύτεροι, αντί να κλαίγονται σαν butthurt κακομαθημένα 12χρονα στα forums και να ψάχνουν για καταγγελίες.

 

Ποιος το λέει αυτό ότι θα φέρει τα περισσότερα λεφτά? Γιατί μιλάμε για "αν". Επίσης ποιο πανεπιστήμιο θα έριχνε την ποιότητα των σπουδών του (επιλέγοντας μη ειδικούς) για να πάρει μια επιχορήγηση.

Όσο για το τελευταίο, όλοι πριν "σκληρύνουμε" περάσαμε φάση που ήμασταν "αθώοι" και μας πείραζε ότι μας αδικούσε. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι κλαίγεται.

Συνοψίζοντας, συμφωνώ με αυτά που λες απλά διαφωνώ με το "πολύ καλύτερος".

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, atypicalcoder said:

Ποιος το λέει αυτό ότι θα φέρει τα περισσότερα λεφτά? Γιατί μιλάμε για "αν". Επίσης ποιο πανεπιστήμιο θα έριχνε την ποιότητα των σπουδών του (επιλέγοντας μη ειδικούς) για να πάρει μια επιχορήγηση.

Όσο για το τελευταίο, όλοι πριν "σκληρύνουμε" περάσαμε φάση που ήμασταν "αθώοι" και μας πείραζε ότι μας αδικούσε. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι κλαίγεται.

Συνοψίζοντας, συμφωνώ με αυτά που λες απλά διαφωνώ με το "πολύ καλύτερος".

Έχεις ιδέα το σημαίνει 10 δημοσιεύσεις παραπάνω...; μιλάμε για ατελείωτες ώρες δουλειάς και διαβάσματος. 

12 minutes ago, atypicalcoder said:

Επίσης ποιο πανεπιστήμιο θα έριχνε την ποιότητα των σπουδών του (επιλέγοντας μη ειδικούς) για να πάρει μια επιχορήγηση.

Ε.... Όλα;;;;; Δεν ήταν άσχετος ο υποψήφιος που προσέλαβαν... Δεν έχουμε ιδέα πάνω σε τι ήταν οι δημοσιεύσεις του και είχε και προϋπηρεσία.

Επίσης είμαι τόσο επιθετικός απέναντι στν ts γιατί διακρίνω μια υπεροψία στο post της, του στυλ "δεν με πήρανε, θα τους δείξω εγώ" . Όχι κοπελιά, δεν λειτουργεί έτσι. Το ότι πήρες 2 χαρτιά δεν σημαίνει ότι θα σου ανοίξουν όλοι τις πόρτες και θα σου πουν "περάστε".

Η γίνε καλύτερη από όλους τους άλλους, η φτιάξε τ PR σου. Αλλιώς δουλειά δύσκολα θα βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2024 στις 2:51 ΜΜ, Kikidr είπε

Συγκεκριμένα η θέση αφορούσε τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και η άλλη την παιδαγωγική και προσελήφθει άτομο με σπουδές στην ιστορία! Τι σχέση έχουν τα παιδαγωγικά με την ιστορια-αρχαιολογια;;

Θα δεχτώ ότι είχε δύο εξάμηνα ακαδημαϊκής εμπειρίας περισσότερα από εμένα και 10 δημοσιεύσεις (άσχετες με τη θέση να τονίσω) περισσότερες από εμένα. 

Εδω που τα λεμε διαπολιτισμικη εκπαιδευση για εναν ιστορικο με γνωση της ιστοριας αλλων λαων δεν ειναι και πολυ μακρυα.

Τελος παντων επειδη ξερω πως λειτουργει το συστημα, ανεξαρτητα απο το τη συναφεια το (πιθανο)  βυσμα τους ειχε και εκπαιδευτικη εμπειρια πανω απο εσενα και δημοσιευσεις. Οποτε δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα οταν ο αλλος εχει πιο πολλα τυπικα προσοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά σχόλια και από εμένα:

1. Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο για χρηματοδοτήσεις κτλ. Μιλάμε για εντεταλμένο διδάσκοντα, όχι για μόνιμο ΔΕΠ. Οπότε σιγά που θα κάνει και προτάσεις για χρηματοδότηση στο εξάμηνο για το οποίο προσελήφθη. Οπότε, στη συγκεκριμένη περίπτωση τουλάχιστον, ο στόχος -θεωρητικά- είναι να βρεθεί το κατάλληλο άτομο να κάνει μαθήματα και όχι πολλά παραπάνω.

2. Είναι γνωστό ότι στα ελληνικά πανεπιστήμια προσλαμβάνονται συνήθως αυτοί που έχουν τις κατάλληλες σχέσεις με υπάρχοντα μέλη ΔΕΠ ή/και πολιτικούς ή/και την Εκκλησία κτλ. Από τη στιγμή που τα κριτήρια είναι υποκειμενικά, δεν είναι δύσκολο να εμφανίσεις τον τάδε υποψήφιο καλύτερο ή πιο κατάλληλο από εσένα. Πχ λες ότι έχει περισσότερες δημοσιεύσεις και ακαδημαϊκή εμπειρία από σένα. Όπως είδες και από τις απαντήσεις εδώ, μπορεί άνετα να επιχειρηματολογήσει κάποιος ότι αυτά είναι πιο χρήσιμα από τις εξειδικευμένες σπουδές. Αντιστοίχως, αν ήθελαν να πάρουν εσένα, κάποιος θα χρησιμοποιούσε τα δικά σου επιχειρήματα, ότι δηλαδή έχεις την εξειδίκευση και οι δημοσιεύσεις είναι άσχετες με το αντικείμενο. Οπότε είναι και δύσκολο να σου πει κάποιος αν αγανακτείς με το δίκιο σου ή όχι. Αν πχ μιλάμε για διδασκαλία σε προπτυχιακό επίπεδο, σιγά την εξειδίκευση που χρειάζεται ο διδάσκων. Από την άλλη, μπορείς να έχεις διδακτορικό στο αντικείμενο, αλλά να μην έχεις διδάξει ποτέ. Πώς ξέρουμε ότι θα κάνεις καλό μάθημα;

3. Λαμβάνοντας υπόψη το νο.2, αν θεωρείς ότι όντως υπάρχει αδικία, έχεις δυο επιλογές. Η μία είναι να διεκδικήσεις το δίκιο σου. Η δική μου εμπειρία είναι για θέση ΔΕΠ, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει για τη θέση που σε ενδιαφέρει, αλλά ξέρω περιπτώσεις που άλλοι υποψήφιοι έκαναν ένσταση και ακυρώθηκε η εκλογή γιατί ο "εκλεκτός", που συμπτωματικά ήταν ανηψιός στελέχους του πανεπιστημίου, δεν είχε διδακτορικό σε σχετικό αντικείμενο. Και η εκλογή επαναλήφθηκε. Οπότε ίσως υπάρχει αυτή η επιλογή. Απλώς, παίρνεις απόφαση ότι δημιουργείς "πρόβλημα" στο καθεστώς του πανεπιστημίου και είναι μάλλον απίθανο να σε επιλέξουν στο μέλλον. Ή ακόμα κι αν προσληφθείς, θα αντιμετωπίσεις εχθρικό περιβάλλον. Η άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις να δημιουργήσεις κι εσύ αυτή τη σχέση που θα σου επιτρέψει να διεκδικήσεις θέση στο μέλλον. Δε θα σου προτείνω να βάλεις μέσο πολιτικό, οικογενειακό ή άλλο, γιατί δε θεωρώ ότι πρέπει να υποστηρίζουμε το άρρωστο αυτό σύστημα. Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις με τα μέλη ΔΕΠ, να προσφερθείς να συνεργαστείς, ενδεχομένως να κάνεις και κανένα μάθημα εθελοντικά, ώστε να σε γνωρίσουν και να σε υποστηρίξουν σε επόμενη διαδικασία. Δυστυχώς παντού υπάρχουν περισσότεροι υποψήφιοι από τις διαθέσιμες θέσεις, οπότε πρέπει να είσαι πολύ καλύτερος από όλους τους άλλους για να προτιμηθείς, αν είσαι παντελώς άγνωστος.

Καλή τύχη!

 

Επεξ/σία από FilipposMD
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τι περιοδικά, τι impact factor έχουν, τι grants έχει τραβήξει κτλ κτλ. Αλλά τα grants τώρα... μην το πηγαίνετε όλοι οι υπόλοιποι πολύ μακριά.

Πάντως, επειδή ένα φεγγάρι το έψαχνα για Ελλάδα μέσω ΑΠΕΛΛΑ, είναι εξώφθαλμο το ότι οι περισσότερες θέσεις που ανοίγουν, ανοίγουν γιατί ξέρουν ήδη ποιον θέλουν και ποιον θα πάρουν. Ευτυχώς όχι όλες, αλλά συνήθως έτσι πάει.

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου, αλλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βελτίωθείς εσύ και να συνεχίσεις την προσπάθεια. Επίσης υπάρχουν και τα πρακτικά της επιλογής. Τα διάβασες; Τι συζήτησαν στην κρίση; Αν όχι, οπλίσου με πολλή υπομονή πριν τα διαβάσεις γιατί μπορεί να λένε αστήρικτα τέρατα μέσα.

Εν κατακλείδι, συνέχισε να το κυνηγάς χωρίς να ανοίξεις μέτωπο. Ο ακαδημαικός κύκλος είναι πολύ μικρός.

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εδω που τα λεμε διαπολιτισμικη εκπαιδευση για εναν ιστορικο με γνωση της ιστοριας αλλων λαων δεν ειναι και πολυ μακρυα.

Τελος παντων επειδη ξερω πως λειτουργει το συστημα, ανεξαρτητα απο το τη συναφεια το (πιθανο)  βυσμα τους ειχε και εκπαιδευτικη εμπειρια πανω απο εσενα και δημοσιευσεις. Οποτε δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα οταν ο αλλος εχει πιο πολλα τυπικα προσοντα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις δίκιο, ξέρω πώς λειτουργούν στα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά το ότι η επιστήμη μου είναι "θεωρητική", όπως υποτιμητικά αναφέρθηκε και αλλού, δε σημαίνει ότι δεν έχει ένα ΠΟΛΥ συγκεκριμένο αντικείμενο, άσχετο με άλλα. Και καλό είναι όσοι δεν έχουν γνώση να μην εκφραζουν γνώμη. Επειδή δεν είμαστε όλοι πυρηνικοί φυσικοι δεν θα καταργήσουμε και τα επιστημονικά πεδία που ανήκουμε (δεν πάει φυσικά σε εσένα αυτό). 

Όχι, αυτός που έχει διδακτορικό στην ιστορία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΈΣΗ με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και φυσικά καμια ιδέα, και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να το διδαξει, όπως ο υποψήφιος που έχει διδακτορικό στο αντικείμενο. Για πανεπιστήμιο μιλαμε, πόσο πια να ρίξουμε το επίπεδο; Ακόμα και στις προπτυχιακές σπουδες. Είναι η περίπτωση που ένας άλλος γραφών πολύ εύστοχα επισημαίνει στην απάντηση του, το τμήμα είναι περιφερειακό, ο υποψήφιος κοντοχωριανος οπότε λύθηκε το μυστήριο. 

Παρόλα αυτά από τις απαντήσεις σας έχω βοηθηθεί πολύ και σας ευχαριστώ!

9 ώρες πριν, filip123go είπε

Έχεις ιδέα το σημαίνει 10 δημοσιεύσεις παραπάνω...; μιλάμε για ατελείωτες ώρες δουλειάς και διαβάσματος. 

Ε.... Όλα;;;;; Δεν ήταν άσχετος ο υποψήφιος που προσέλαβαν... Δεν έχουμε ιδέα πάνω σε τι ήταν οι δημοσιεύσεις του και είχε και προϋπηρεσία.

Επίσης είμαι τόσο επιθετικός απέναντι στν ts γιατί διακρίνω μια υπεροψία στο post της, του στυλ "δεν με πήρανε, θα τους δείξω εγώ" . Όχι κοπελιά, δεν λειτουργεί έτσι. Το ότι πήρες 2 χαρτιά δεν σημαίνει ότι θα σου ανοίξουν όλοι τις πόρτες και θα σου πουν "περάστε".

Η γίνε καλύτερη από όλους τους άλλους, η φτιάξε τ PR σου. Αλλιώς δουλειά δύσκολα θα βρεις.

Όλες του οι δημοσιεύσεις είναι σχετικές με το δικό του αντικείμενο και δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο για το οποίο προσελήφθη. Η θέση ήταν για τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και αυτός έχει άρθρα για την οικονομική και κοινωνική ιστορία της Κολοπετινίτσας (για να μην αναφέρω την πόλη), γιατί μιλάει για τους τοπικούς εμπόρους περασμένων αιώνων. Επίσης, ξέρουμε τι σημαίνουν και 10 άρθρα παραπάνω.. παίρνω το διδακτορικό και το κάνω κόσκινο... Δε σημαίνει απαραίτητα παραπάνω επιστημοσύνη.

Αν είναι έτσι, μόλις κάνω 10 δημοσιεύσεις παραπάνω θα αρχίσω τις αιτήσεις σε 3-4 διαφορετικά αντικείμενα. 

10 ώρες πριν, filip123go είπε

Δεν είναι το ίδιο. Μην μπερδεύεις τις θετικές επιστήμες με τις θεωρητικές. Πόσο μάλλον τα παιδαγωγικά. 

Ένας ιστορικός μπορεί να διδάξει πολύ εύκολα και φιλοσοφία και λογοτεχνία και το 99% των θεωρητικών επιστημών. 

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να καταλάβει ότι αυτός που θα φέρει τα περισσότερα λεφτά, αυτόν θα προσλάβουν, δεν έχει παραπάνω νόημα η συζήτηση.

Στο φινάλε, εάν ενοχλεί τόσο πολύ τον ts, γιατί δεν ζητάει feedback, τον λόγο που δεν τον επέλεξαν; 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ξέρεις, αυτό που κάνουν οι σοβαροί επαγγελματίες, ώστε να δουν σε τι υστερούν και να γίνουν καλύτεροι, αντί να κλαίγονται σαν butthurt κακομαθημένα 12χρονα στα forums και να ψάχνουν για καταγγελίες.

"Ένας ιστορικός μπορεί να διδάξει πολύ εύκολα και φιλοσοφία και λογοτεχνία και το 99% των θεωρητικών επιστημών." 

Τώρα μιλάς σοβαρά;; Και λες ότι εγώ δεν έχω ιδέα από πανεπιστήμια;; Όταν αποβάλλεις την προκατάληψη σου και την υπεροπτική σου αντίληψη για τα αντικείμενα που δεν κατέχεις, τότε θα μπορέσεις να εκφέρεις άποψη πιο καθαρά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχεις καταλάβει κάτι - κι όχι μόνον εσύ δηλαδή, αλλά κι οι περισσότεροι νέοι ομοιόβαθμοί σου.

Όταν πάρεις διδακτορικό, στην αρχή είσαι γενικά σε χειρότερη θέση απ' ότι πριν, όσο παράδοξο κι αν ακούγεται !
Διότι, αφενός δεν θα θέλεις να πας σε θέση κατώτερη της γραμματικής βαθμίδας σου,
αφετέρου τις αξιόλογες θέσεις τις διεκδικούν επιτυχώς άλλοι που έχουν περισσότερα ή πολύ περισσότερα γραμματικά προσόντα από εσένα (περισσότερες δημοσιεύσεις, διδακτικό ή συγγραφικό έργο, θητεία στο εξωτερικό...).
Αυτοί θα σου αφήνουν τη σκόνη τους συνεχώς.
Welcome to the club λοιπόν....
Μέχρι να τους φτάσεις θα περάσει πολύς καιρός, και υπό την προϋπόθεση ότι συνεχίζεις την ακαδημαϊκή σου δραστηριότητα (π.χ. με συγγραφή ή ότι άλλο).
Ενδιαμέσως όλο και κάτι θα βρίσκεις αλλά γενικά θα είναι μικροπράγματα.
Το διδακτορικό ανοίγει σίγουρα κάποιες πόρτες αλλά είναι μικρές. 
Οι μεγάλες εξακολουθούν να είναι κλειστές ερμητικά.
Η κατάσταση αναμένεται να χειροτερεύει συνέχεια καθώς τώρα πλέον κάνει phD η σάρα κι η μάρα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που κάνει PhD η σάρα και η μάρα όμως;

Το defining στοιχείο κατά τη διάρκεια ενός διδακτορικού είναι οι δημοσιεύσεις. Το αν κάποιος θα έχει την ευκαιρία να γίνει ακαδημαικός, το κρίνουν 3 βασικά πράγματα κατά τη διάρκεια του διδακτορικού.

α. Αν πήρε εμπειρία διδασκαλίας, καθώς και ότι υποστηρικτικό αυτό περικλείει (student support, marking)

β. Αν έβγαλε δημοσιεύσεις, που τις έβγαλε, τι τύπου δημοσιεύσεις (ερευνητικές, άρθρα, συνεδρίων)

γ. Τι citizenship είχε στο πανεπιστήμιο, όπως και τι skills ανέπτυξε κατά τη διάρκεια του διδακτορικού

Και να τα έχεις όλα αυτά, βάλε και 2-3 postdoc αν μετά θες να πιάσεις θέση λέκτορα και πάνω. 

Το θέμα είναι πως αυτά... έξω. Στην Ελλάδα... γνωριμίες έχεις; όχι; δεν έχεις προτεραιότητα, και να τα έχεις όλα τα α-β-γ θα στα ακυρώσουν στην κουβέντα τους με το έτσι θέλω. Ask me how I know.

Άρα έχεις και άλλο ένα:

δ: Φτιάξε το δίκτυο σου.

 Κατά τα άλλα ναι, μπορείς να αλλάξεις εντελώς αντικείμενο μέσω των δημοσιεύσεων σου. Απαξ και πάρεις το διδακτορικό σου, με το τι αντικείμενο μπορείς να απασχοληθείς το βγάζει το η δημοσίευση σου, το postdoc σου, το grant σου, μερικές φορές και με αυτή τη σειρά.

Είμαι lecturer(=επίκουρος καθηγητής εδώ) σε σχολή μηχανολόγων μηχ. και αεροναυπηγών μηχανικών σε Russell Group πανεπιστήμιο (το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα), με πρώτο πτυχίο ΤΕΙ Μηχ. Περιβάλλοντος, μεταπτυχιακό Μηχ. Μηχανικών, διδακτορικό με θέμα την κλιματική αλλαγή ως αποτέλεσμα του βιομηχανικού relocation μεταξύ χωρών της νοτιοανατολικής Ασίας. Το πρώτο μου postdoc ήταν σε τοπικές ενεργειακές κοινότητες (UK), το δεύτερο ήταν σε αειφορικό σκυρόδεμα (EU), ενώ η πρώτη lectureship θέση μου ήταν σε Business School.

Απορρίψεις; Άπειρες, σε θέσεις, σε δημοσιεύσεις, σε ότι θες! Πολλές φορές χωρίς λόγο και αιτία, με συναδέλφους που είχαν λιγότερα στο σύνολο. Αλλά έτσι λειτουργεί το academia. Μερικές φορές γυρίζει ο τροχός, μερικές όχι. Και it's ok!

Συνέχισε να προσπαθείς, και μην κολλάς ποτέ σε ένα θέμα.

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, RedEnergy είπε

Που κάνει PhD η σάρα και η μάρα όμως;

Το defining στοιχείο κατά τη διάρκεια ενός διδακτορικού είναι οι δημοσιεύσεις. Το αν κάποιος θα έχει την ευκαιρία να γίνει ακαδημαικός, το κρίνουν 3 βασικά πράγματα κατά τη διάρκεια του διδακτορικού.

α. Αν πήρε εμπειρία διδασκαλίας, καθώς και ότι υποστηρικτικό αυτό περικλείει (student support, marking)

β. Αν έβγαλε δημοσιεύσεις, που τις έβγαλε, τι τύπου δημοσιεύσεις (ερευνητικές, άρθρα, συνεδρίων)

γ. Τι citizenship είχε στο πανεπιστήμιο, όπως και τι skills ανέπτυξε κατά τη διάρκεια του διδακτορικού

Και να τα έχεις όλα αυτά, βάλε και 2-3 postdoc αν μετά θες να πιάσεις θέση λέκτορα και πάνω. 

Το θέμα είναι πως αυτά... έξω. Στην Ελλάδα... γνωριμίες έχεις; όχι; δεν έχεις προτεραιότητα, και να τα έχεις όλα τα α-β-γ θα στα ακυρώσουν στην κουβέντα τους με το έτσι θέλω. Ask me how I know.

Άρα έχεις και άλλο ένα:

δ: Φτιάξε το δίκτυο σου.

 Κατά τα άλλα ναι, μπορείς να αλλάξεις εντελώς αντικείμενο μέσω των δημοσιεύσεων σου. Απαξ και πάρεις το διδακτορικό σου, με το τι αντικείμενο μπορείς να απασχοληθείς το βγάζει το η δημοσίευση σου, το postdoc σου, το grant σου, μερικές φορές και με αυτή τη σειρά.

Είμαι lecturer(=επίκουρος καθηγητής εδώ) σε σχολή μηχανολόγων μηχ. και αεροναυπηγών μηχανικών σε Russell Group πανεπιστήμιο (το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα), με πρώτο πτυχίο ΤΕΙ Μηχ. Περιβάλλοντος, μεταπτυχιακό Μηχ. Μηχανικών, διδακτορικό με θέμα την κλιματική αλλαγή ως αποτέλεσμα του βιομηχανικού relocation μεταξύ χωρών της νοτιοανατολικής Ασίας. Το πρώτο μου postdoc ήταν σε τοπικές ενεργειακές κοινότητες (UK), το δεύτερο ήταν σε αειφορικό σκυρόδεμα (EU), ενώ η πρώτη lectureship θέση μου ήταν σε Business School.

Απορρίψεις; Άπειρες, σε θέσεις, σε δημοσιεύσεις, σε ότι θες! Πολλές φορές χωρίς λόγο και αιτία, με συναδέλφους που είχαν λιγότερα στο σύνολο. Αλλά έτσι λειτουργεί το academia. Μερικές φορές γυρίζει ο τροχός, μερικές όχι. Και it's ok!

Συνέχισε να προσπαθείς, και μην κολλάς ποτέ σε ένα θέμα

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Και respect 🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...