Προς το περιεχόμενο

Service σε αντιπροσωπεία


Sonis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 minutes ago, tutuyo said:

Τα πραγματα ειναι απλα. Αγορασες ενα αμαξι. Εχει καποιες προδιαγραφες να τηρησεις για την ομαλη του λειτουργια.

ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ αν θα πας στην αντιπροσωπεια η θα το ρισκαρεις εξω.

Η αντιπροσωπεια σου λεει εγω τοσο κοστολογω την ωρα, 70 ευρω. Τοσο πουλαω. Ελευθερη αγορα εχουμε. Γιατι ειναι κλοπη? Αμα δεν σ'αρεσουν τα 70 πηγαινε στον μαστρο μητσο να σου χρεωσει την εργατοωρα 50 ευρω. Δικαιωμα σου ειναι.

Αναλαμβανεις ομως και το ρισκο του οτι και αν παθει εντος εγγυησης, η αντιπροσωπεια να αρνηθει να το καλυψει επειδη επελεξες τα 50 ευρω του μαστρο μητσου

Επειδη λεμε το προφανες, εργαζομαστε σε αντιπροσωπεια? 

Αφου το 40αρι-50αρι εχει τετοια επιπτωση στην ζωη σου εγω θα σου προτεινα να μην πας καν σε μαστορα, αστο οπως ειναι. Η καντο μονος σου. Ακομη πιο φτηνα

 

 

Το ρίσκο του να πας έξω σε ένα γνωστό και αξιόπιστο συνεργείο που δεν χρεώνει ότι θέλει είναι ανάλογο του να πας σε μια αντιπροσωπεία επειδή έτυχε αυτοί να πουλάνε το αμάξι. Επειδή πουλάνε αμάξια, δεν σημαίνει ότι είναι και τρομεροί μάστορες. Προφανώς υπάρχουν και πολλοί καλύτεροι "Μήτσοι" εκεί έξω από ότι οι αντιπροσωπιες. Με διαφορά κιόλας. Ομοίως υπάρχουν πολλές αντιπροσωπείες που είναι γνωστοί μαιμμουδιαρηδες. Μη λέμε ότι θέλουμε επειδή είμαστε ευθυνοφοβοι και γενικότερα ευκολοπιστοι με το παραμυθάκι που πουλάνε όσοι θέλουν να πουλήσουν και την υπεραξία τους. Αν έρθω και σου κλέψω 50€ σήμερα και 200-300€ μεθαύριο που θα τύχει κάποια πιο μεγάλη αλλαγή (πχ ιμάντας χρονισμού) θα είσαι εντάξει επειδή τα υπολόγισες στο έτος; Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τις αντιπροσωπείες, κάποιο δεν γουστάρουμε να μας κλέβουν 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, korakios said:

Απο όσο ξέρω απο άλλα άτομα , η μόνη υποχρέωση είναι να κουμπώνει σε διαγνωστικό ανα έτος , δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα σέρβις . Ας μας πει κάποιος που έχει

Ισχύει. Το Yaris HSD (2019) που έχω στην εργασία μου, κάθε χρόνο περνάει υποχρεωτικά διαγνωστικό έλεγχο μπαταρίας (φορτίο, χωρητικότητα, φθορά, κτλ.) ώστε να ισχύει η 10ετής εγγύηση που δίνει η Toyota...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Απο όσο ξέρω απο άλλα άτομα , η μόνη υποχρέωση είναι να κουμπώνει σε διαγνωστικό ανα έτος , δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα σέρβις . Ας μας πει κάποιος που έχει

Η ολη ιστορία είναι στο βιβλιο σερβις να δουν οτι 10 χρονια εχει τις σφραγίδες τους αλλιώς αρχίζουν τις ιστοριες σε οεριπτωση προβλήματος, βεβαια όπως ηδη αναφέρθηκε αναλυτικά οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων στην Ελλάδα (δεν ξερω άλλου) παρανομούν γιατι δεν εισαι υποχρεωμένος να κανεις τα σερβις σε αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Ισχύει. Το Yaris HSD (2019) που έχω στην εργασία μου, κάθε χρόνο περνάει υποχρεωτικά διαγνωστικό έλεγχο μπαταρίας (φορτίο, χωρητικότητα, φθορά, κτλ.) ώστε να ισχύει η 10ετής εγγύηση που δίνει η Toyota...

υπάρχει υποχρέωση για τα υπόλοιπα σέρβις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

υπάρχει υποχρέωση για τα υπόλοιπα σέρβις ?

Πιθανότατα όχι για τα υπόλοιπα, μιας και όσοι συνάδελφοι είναι σε πόλεις με παρουσία της Avis, πάνε εκεί για τα σέρβις. Η μπαταρία όμως σίγουρα πρέπει να ελέγχεται σε επίσημο για να πάρει την βεβαίωση και να γίνει καταγραφή στο σύστημα της Toyota. Εγώ λόγω εργασίας στην επαρχία, είμαι από τους "τυχερούς" και πάω σε επίσημο στο οποίο και λόγω γνωριμίας ετών, είμαι εκεί όταν γίνονται οι εργασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, giannis808 said:

Το ρίσκο του να πας έξω σε ένα γνωστό και αξιόπιστο συνεργείο που δεν χρεώνει ότι θέλει είναι ανάλογο του να πας σε μια αντιπροσωπεία επειδή έτυχε αυτοί να πουλάνε το αμάξι. Επειδή πουλάνε αμάξια, δεν σημαίνει ότι είναι και τρομεροί μάστορες. Προφανώς υπάρχουν και πολλοί καλύτεροι "Μήτσοι" εκεί έξω από ότι οι αντιπροσωπιες. Με διαφορά κιόλας. Ομοίως υπάρχουν πολλές αντιπροσωπείες που είναι γνωστοί μαιμμουδιαρηδες. Μη λέμε ότι θέλουμε επειδή είμαστε ευθυνοφοβοι και γενικότερα ευκολοπιστοι με το παραμυθάκι που πουλάνε όσοι θέλουν να πουλήσουν και την υπεραξία τους. Αν έρθω και σου κλέψω 50€ σήμερα και 200-300€ μεθαύριο που θα τύχει κάποια πιο μεγάλη αλλαγή (πχ ιμάντας χρονισμού) θα είσαι εντάξει επειδή τα υπολόγισες στο έτος; Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τις αντιπροσωπείες, κάποιο δεν γουστάρουμε να μας κλέβουν

Το ρίσκο δεν αναφέρεται στο αν είναι καλός ο μάστορας στην αντιπροσωπεία, ή αν θα γίνει σωστα η εργασία 

Το ρίσκο αναφέρεται στο να μην σε δεχτεί η αντιπροσωπεία να σου καλύψει κάτι στην εγγύηση

Εδω υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν τους κάλυψαν  η τους δυσκόλεψαν να τους καλύψουν ακόμη και όταν η συντήρηση γινόταν εντός επίσημου δικτύου (πχ δοχείο adblue του PSA), θα σε καλύψει αν πηγαίνεις εκτός;

Για να μην το κουράζουμε,αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι που είναι κοστοβορο και μπορεί να καλυφθεί από την εγγύηση, και πας στην αντιπροσωπεία, ενώ δεν έχεις κάνει την συντήρηση ποτέ σε αυτούς, δεν θα δεχτούν να το καλύψουν 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tutuyo said:

Το ρίσκο δεν αναφέρεται στο αν είναι καλός ο μάστορας στην αντιπροσωπεία, ή αν θα γίνει σωστα η εργασία 

Το ρίσκο αναφέρεται στο να μην σε δεχτεί η αντιπροσωπεία να σου καλύψει κάτι στην εγγύηση

Εδω υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν τους κάλυψαν  η τους δυσκόλεψαν να τους καλύψουν ακόμη και όταν η συντήρηση γινόταν εντός επίσημου δικτύου (πχ δοχείο adblue του PSA), θα σε καλύψει αν πηγαίνεις εκτός;

Για να μην το κουράζουμε,αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι που είναι κοστοβορο και μπορεί να καλυφθεί από την εγγύηση, και πας στην αντιπροσωπεία, ενώ δεν έχεις κάνει την συντήρηση ποτέ σε αυτούς, δεν θα δεχτούν να το καλύψουν 

 

Φυσικά και θα δεχτούν να στο καλύψουν γτ πολύ απλά είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Πας σε εξουσιοδοτημενο, παίρνεις τις σφραγίδες σου και αν σε ζορίσουν τους ζοριζεις και εσύ και μετά θυμούνται την νομική υποχρέωση τους να σε καλύψουν. Σε αυτό αφήνω μόνο αστεράκι για την επέκταση εγγύησης αντιπροσωπείας που δινουν κάποιες που όπως λέει και το όνομα είναι μόνος της αντιπροσωπείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, giannis808 said:

Φυσικά και θα δεχτούν να στο καλύψουν γτ πολύ απλά είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Πας σε εξουσιοδοτημενο, παίρνεις τις σφραγίδες σου και αν σε ζορίσουν τους ζοριζεις και εσύ και μετά θυμούνται την νομική υποχρέωση τους να σε καλύψουν. Σε αυτό αφήνω μόνο αστεράκι για την επέκταση εγγύησης αντιπροσωπείας που δινουν κάποιες που όπως λέει και το όνομα είναι μόνος της αντιπροσωπείας

Ε άρα τι λέμε

Πρέπει να πας σε εξουσιοδοτημένο και να πληρώσεις τα ίδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό σε αντιπροσωπία είναι αν κάνει χοντράδα το μαστόρι και γίνει ζημιά είσαι καλυμμένος

Σε εξωτερικό την έκατσες άσχημα

Μόλις τώρα, tutuyo είπε

Πρέπει να πας σε εξουσιοδοτημένο και να πληρώσεις τα ίδια 

δεν υπάρχει τέτοια απαίτηση για "εξουσιοδοτημένο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, tutuyo said:

Ε άρα τι λέμε

Πρέπει να πας σε εξουσιοδοτημένο και να πληρώσεις τα ίδια 

 

6 minutes ago, korakios said:

Το μόνο καλό σε αντιπροσωπία είναι αν κάνει χοντράδα το μαστόρι και γίνει ζημιά είσαι καλυμμένος

Σε εξωτερικό την έκατσες άσχημα

δεν υπάρχει τέτοια απαίτηση για "εξουσιοδοτημένο"

Ακόμα και απαίτηση για εξουσιοδοτημενο να υπάρχει, δεν πληρώνεις τα ίδια σε καμία περίπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

κανονικά ισχύει και 5 και 8 έτη της εγγύησης . Η διετία είναι απλά η ελάχιστη ( vw 😛)

η μόνη παγίδα είναι αν δίνουν 2+2 , 2+ Χ χρόνια γενικότερα που είναι επέκταση της αντιπροσωπίας και εκεί μπορεί να υπάρχουν όροι για τα σέρβις

Δεν υπάρχει ελάχιστη ή μέγιστη εγγυηση. Όπως έγραψα, ένα καινούργιο αυτοκίνητο καλύπτεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από τη νομοθεσία για 2 έτη και λεγεται νόμιμη εγγύηση. Αυτη η κάλυψη ισχύει όπου και να κάνεις το σέρβις εφόσον είναι αδειοδοτημενο  συνεργείο και τα ανταλλακτικά ή αναλωσιμα καλύπτουν τις ελάχιστες προδιαγραφές του κατασκευαστή.

 

Από εκεί και περα όλες οι εισαγωγικές αυτοκινήτων από όσο ξέρω δίνουν έξτρα εμπορική εγγύηση. Αυτή η εγγύηση έχει ότι όρους ορίζει αυτός που την παρέχει.

 

Μπορεί να λέει όλα τα σέρβις υποχρεωτικά στην αντιπροσωπεία. Οπότε αν πας έξω και στο τρίτο έτος σκάσει το μοτέρ θα σου πουν ας προσεχες και ας έχεις βάλει τα καλύτερα αναλώσιμα πριν την ώρα και στα μισά χιλιόμετρα σε συνεργείο που έχει την καλύτερη φήμη και έχει κάνει την καλύτερη δουλειά. 

Αυτό το τελευταίο είναι παράδειγμα. Δεν ξέρω ειδικά τι ισχύει. Ο μόνος τρόπος να μάθει κάποιος σίγουρα είναι οι όροι της εγγύησης όπως αναγράφονται στην σύναψη του συμβολαίου που είναι ουσιαστικά η ημερομηνία αγοράς, όχι τι ισχύει τώρα για ένα νέο πελάτη.

 

Όλα τα άλλα είναι συζητηση καφενείου

https://www.gov.gr/sdg/goods/defective-products/general/warranties

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gakost είπε

Από εκεί και περα όλες οι εισαγωγικές αυτοκινήτων από όσο ξέρω δίνουν έξτρα εμπορική εγγύηση. Αυτή η εγγύηση έχει ότι όρους ορίζει αυτός που την παρέχει.

αυτό είναι που κατάλαβες λάθος , πλέον εδώ και χρόνια δίνουν εργοστασιακή εγγύηση αρκετά μεγαλύτερη 2ετίας , χωρίς όρους , χωρίς να έχει σχέση η αντιπροσωπία

Δεν είναι επέκταση , μη τα συγχέεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, korakios said:

αυτό είναι που κατάλαβες λάθος , πλέον εδώ και χρόνια δίνουν εργοστασιακή εγγύηση αρκετά μεγαλύτερη 2ετίας , χωρίς όρους , χωρίς να έχει σχέση η αντιπροσωπία

Δεν είναι επέκταση , μη τα συγχέεις

Μια χαρά τα καταλαβαίνω. Άντε να προσπαθήσω να στο ξανα εξηγήσω και δεν θα δώσω συνέχεια. Δεν υπάρχει "εργοστασιακή εγγύηση" όπως το εννοείς, εμπορική εγγύηση υπάρχει και φυσικά δεν υπάρχει εγγύηση (συμβόλαιο) "χωρίς όρους". Διάβασε το link που έβαλα τα εξηγεί αναλυτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gakost είπε

Μια χαρά τα καταλαβαίνω. Άντε να προσπαθήσω να στο ξανα εξηγήσω και δεν θα δώσω συνέχεια. Δεν υπάρχει "εργοστασιακή εγγύηση" όπως το εννοείς, εμπορική εγγύηση υπάρχει και φυσικά δεν υπάρχει εγγύηση (συμβόλαιο) "χωρίς όρους". Διάβασε το link που έβαλα τα εξηγεί αναλυτικά.

το λινκ το γνωρίζω (και αρκετά καλά)

απλά μπερδεύεις το ελάχιστη διάρκεια με το αν βάλει εγγύηση 2 έτη συν ένα μήνα ένας κατασκευαστής θα του ρίξουν και πρόστιμο 🤪

όταν έχεις Χ χρόνια όπου Χ η εγγύηση που δίνει ο κατασκευαστής ισχύουν τα νόμιμα, όπου Χ >=2

όταν έχεις Χ+Ψ όπου το Ψ το δίνει η αντιπροσωπία (το έκανε παλιά η seat ή η skoda 2+2 , τώρα είναι 4 κανονικά) , τότε ακολουθείς τους όρους για την Ψ διάρκεια

Άσε τη νόμιμη και εμπορική εγγύηση για άλλα πράγματα, μιας και μπλέκεις τις ορολογίες αντί να απλοποιείς στο "κατασκευαστής" , "επέκταση αντιπροσωπίας" που ισχύει στην αγορά αυτοκινήτων

Στο θέμα μας , αν δίνει 7 χρόνια ο κατασκευαστής κάνεις τα σέρβις όπου θες με συμβατά ανταλλακτικά και πατάς αντιπροσωπία μόνο για βλάβη/διάγνωση/επισκευή . Αν έχει όρους που δε συμβαδίζουν με την νομοθεσία , δεν είναι 7ετής και αλλά Χ+Ψ και πάει αλλού το σενάριο (που δε χρειάζεται ανάπτυξη μιας και πλέον δε γνωρίζω εταιρία στην Ελλάδα να έχει όρους για τα σέρβις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επόμενο τοπικ του ινσομνια

Πρέπει να βάζω και βενζίνη; 

 

1.μπορείς να πας στα διυλιστήρια να την αγορασεις μόνος σου, μετά να την πας στο συνεργείο να στην βάλουν 

2. Φτιαξτην μόνος σου φιλε, εγώ μόνος μου την φτιάχνω και δεν είδα κανένα προβλημα ποτέ

3. Ιξώδες λαδιών και μοτέρ σε 40 βαθμους 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...