Προς το περιεχόμενο

Service σε αντιπροσωπεία


Sonis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

ειμαι κάτοχος Hyundai i20 2023 μοντέλο και σε λίγο πρέπει να κάνω την πρώτη αλλαγή λαδιών. Η αντιπροσωπεία για αλλαγή λαδιού και φίλτρου (μόνο αυτά τα δυο!) ζητάει 160€! Το θεωρώ τεράστιο ποσο μόνο για αυτά. Η απορία μου είναι αν κάνω την αλλαγή εκτός αντιπροσωπείας χάνεται η εγγύηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, Sonis4 είπε

Καλησπέρα 

ειμαι κάτοχος Hyundai i20 2023 μοντέλο και σε λίγο πρέπει να κάνω την πρώτη αλλαγή λαδιών. Η αντιπροσωπεία για αλλαγή λαδιού και φίλτρου (μόνο αυτά τα δυο!) ζητάει 160€! Το θεωρώ τεράστιο ποσο μόνο για αυτά. Η απορία μου είναι αν κάνω την αλλαγή εκτός αντιπροσωπείας χάνεται η εγγύηση; 

Μπες στο  i30 κλαμπ στο facebook που ολο αυτα συζητανε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι στα παγια εξοδα του αυτοκινητου, οπως η ασφαλεια και τα τελη και τα λαστιχα

μπορεις να πας και εκτος αντιπροσωπειας, αρκει να διαθεσεις χρονο να βρεις τα ακριβως ιδια ανταλλακτικα της εταιρειας και να εκτελεστουν οι ιδιες ακριβως εργασιες. Και ακομη κι ετσι σε καποιο μελλοντικο προβλημα, πιστευω οτι η αντιπροσωπεια θα σου κανει την ζωη δυσκολη με την εγγυηση, γιατι ακριβως δεν πηγες σε αυτους

συμπερασματικα η ρισκαρεις εκτος ή πληρωνεις την αντιπροσωπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουσιαστικά σου χρεώνουν 50 ευρω λάδια και κάνα 15 φίλτρο τα υπόλοιπα εργατικά..... που να δεις τα επόμενα service (δεν σου λέω μόνο στην Hyundai παντού το ίδιο παιζει)

 

κατά τα άλλα μπορείς να πας σε άλλο (πάντα πρέπει να ειναι όχι της γειτονιάς δλδ να έχει άδεια λειτουργίας κλπ κλπ και προφανος να εχει και τα καταλληλα διαγνωστικά εργαλεια  και πάντα πρέπει να γίνει με γνήσια ανταλλακτικά με τιμολόγιο αγορας)

και παλι σε καποιο μελλοντικό πρόβλημα θα σου κανουν την ζωή δύσκολη

αν αυτο σου φαινεται πολυ
για μια μηχανη 650cc 2,4 λίτρα λαδια και ένα φίλτρο (λαδια περιπου 45 ευρω και φιλτρο 10 εργασία χρεώνουν στην αντιρποσοπεια αλλά 60 ευρω (115 ευρω δλδ), και μηλαμε για απλη μηχανη σε ποιο σοβαρές μηχανές νεφρό δίνεις για ιδια δουλειά (ανεβάζουν την εργασία στο θεό)

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πας έξω εννοείται. Απλώς παίζει η αντιπροσωπεία να σε βγάλει από την εγγύηση και να γλυτώσεις 50 ολόκληρα ευρώ και να πληρώσεις έξω 110 ευρώ. Ξέρεις πόσο είναι 50? Είναι 4.1 ευρώ το μήνα. Παίρνεις ίσα με ένα πακέτο τσιγάρα το μήνα!

 

'Οταν έχεις ένα αμάξι του 2023 με 50 συστήματα ασφαλείας απλώς δεν ρισκάρεις να πας έξω ούτε για βίδα, δεδομένου οτι γίνεται ένας χαμός με castrol λάδια μαϊμού εγώ με το Troc μου πάω μόνο αντιπροσωπεία. Επίσης και το μικρό μου Vw up! μοντέλο του 2012 έχει  221.000 όλα τα σερβις μαμά αντιπροσωπεία και καίει 0 λάδι. Φαντάσου οτι πήγα να ρωτήσω σε έναν στην Τούμπα για σέρβις και μου λέει εγώ θα σου βάλω τα 5-30 της Motul . Με λίγο ψάξιμο είδα πως φοράει τα 10-40. Ούτε καν να ασχοληθούν έξω με τα αυτοκίνητα μας, για αυτό και το 80-90% που κυκλοφορούν έξω έχουν γίνει σαπάκια γιατί αρκετά συνεργεία τα κατέστρεψαν. Σκέψου τι θα πας να κάνεις. Επίσης ένα αμάξι δεν είναι μόνο λάδια ή φίλτρα. Έχει και αρκετά μηχανικά μέρη που προληπτικά αλλάζονται για την μακροβιότητα του κινητήρα και του αυτοκινήτου εν συνόλω. Στην αντιπροσωπεία με βάση τα χιλιόμετρα σου, σου αλλάζουν προληπτικά ότι χρειάζεται. Στα συνεργεία πάνε με το αυτί. Οτι χαλάσει. Μόνο που ότι χαλάσει στο αμάξι και το αλλάξεις εκ των υστέρων θα χαλάσει και άλλα 2-3 συστήματα. Αποτέλεσμα αυτού ένα κακοσυντηρημένο αμάξι που στα 200.000 χιλιόμετρα θα συμπεριφέρεται σα να είναι 400.000 και μέσα στην δεκαετία θα έχεις γλυτώσει 2000 που δεν πήγες αντιπροωπεία και πήγες έξω το χρέπι σου πλέον. Παθών με το 207 μου

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sonis4 είπε

Η απορία μου είναι αν κάνω την αλλαγή εκτός αντιπροσωπείας χάνεται η εγγύηση; 

όχι , απλά ίσως σου κάνουν τη ζωή δύσκολη , 2 περιπτώσεις που ξέρω , μια με εξώδικο η άλλη μέσω ΣτΚ συμμορφώθηκαν αλλά χάνεις χρόνο

6 ώρες πριν, Sonis4 είπε

Καλησπέρα 

ειμαι κάτοχος Hyundai i20 2023 μοντέλο και σε λίγο πρέπει να κάνω την πρώτη αλλαγή λαδιών. Η αντιπροσωπεία για αλλαγή λαδιού και φίλτρου (μόνο αυτά τα δυο!) ζητάει 160€!

μπορείς κάλλιστα να πάρεις ο ίδιος τα λάδια και το φίλτρο και να ρωτήσεις μόνο για περαστικά

αν πάλι είναι ακριβά ,το πας έξω αλλά προϋπόθεση είναι να σου κόψει απόδειξη παροχής για τα περαστικά και ιδανικά να γράφει και τους κωδικούς των ανταλλακτικών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

μπορείς κάλλιστα να πάρεις ο ίδιος τα λάδια και το φίλτρο και να ρωτήσεις μόνο για περαστικά

αν πάλι είναι ακριβά ,το πας έξω αλλά προϋπόθεση είναι να σου κόψει απόδειξη παροχής για τα περαστικά και ιδανικά να γράφει και τους κωδικούς των ανταλλακτικών

Στο προηγούμενο μου αμαξι αυτό έκανα γενικά.  2005 μοντέλο. Αγόραζα όλα τα ανταλλακτικά (επώνυμα όλα με κωδικούς κτλπ) και πηγαινα σε συνεργείο στο οποίο έδινα μόνο τα εργατικά. Με αυτόν τον τρόπο είχα γλυτώσει παρα πολλά χρήματα. 

Τωρα το ξέρω ότι έχω αμαξι 2023 μοντέλο αλλά θεωρώ ότι με κοροϊδεύουν με τα 160€ για να αλλάξουν μόνο λάδι και φίλτρο ενώ αυτά κοστίζουν 60€ σύνολο ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ψιλα λαδια που βαζουν στα καινουργια αμαξια ειναι ακριβα. Το 0w20 που παιζει να παιρνει το δικο σου εχει και 20-25 ευρω το λιτρο στην αντιπροσωπεια. συν 15-20 το φιλτρο και τα υπολοιπα εργατικα πας ανετα στα 160 ευρω που αναφερεις. 

σε fiesta ST 2023 φιλου χρεωσαν 100ευρω μονο για λαδια χωρις φιλτρο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, futureshock είπε

τα ψιλα λαδια που βαζουν στα καινουργια αμαξια ειναι ακριβα. Το 0w20 που παιζει να παιρνει το δικο σου εχει και 20-25 ευρω το λιτρο στην αντιπροσωπεια. συν 15-20 το φιλτρο και τα υπολοιπα εργατικα πας ανετα στα 160 ευρω που αναφερεις. 

σε fiesta ST 2023 φιλου χρεωσαν 100ευρω μονο για λαδια χωρις φιλτρο 

Από όσο εχω ψάξει και στο δικό μου 0w20 βάζουν. 
 


σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με βοηθήσατε αρκετά στο τι να κάνω τελικά. 

Επεξ/σία από Sonis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 λεπτά πριν, futureshock είπε

τα ψιλα λαδια που βαζουν στα καινουργια αμαξια ειναι ακριβα. Το 0w20 που παιζει να παιρνει το δικο σου εχει και 20-25 ευρω το λιτρο στην αντιπροσωπεια. συν 15-20 το φιλτρο και τα υπολοιπα εργατικα πας ανετα στα 160 ευρω που αναφερεις. 

σε fiesta ST 2023 φιλου χρεωσαν 100ευρω μονο για λαδια χωρις φιλτρο 

Υπάρχουν αμάξια που κυκλοφορούν στην Ελλάδα το καλοκαίρι με  SAE20 λάδι;  Καλύπτει για θερμοκρασίες έως  +10 βαθμούς κελσίου και μου φαίνεται αδιανόητο.

Στο δικό μου πάντα έβαζαν 10w40 στην αντιπροσωπεία. Συνηθίζω να τους το επισημαίνω και εγώ, όμως την τελευταία φορά μου έβαλαν 5w30 αλλά είδα την απόδειξη μετά που γύρισα σπίτι... Την τελευταία  φορά αγόρασα εγώ τα λάδια και το φίλτρο και μου τα πέρασαν σε συνεργείο με ένα 20αρικο εργατικά.

img_5726.webp

Επεξ/σία από go2jimmys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσο είναι δυστυχώς.

Σε ποια αντιπροσωπεία ρώτησες και σου είχαν πει τόσο; εμένα τον αύγουστο που το πήρα (i20 distinctive 1.0T 6ΜΤ) μου είχε πει 140-160€ παίζει το πρώτο σέρβις. Βέβαια με 2-3 τηλέφωνα που έκανα, άλλες αντιπροσωπείες μου είπαν άλλες τιμές. Άλλοι φτηνότερα αλλοι περισσότερα.

0w20 λάδι παίρνει ο κινητήρας κ αν ειναι και το ιδιο μοτερ με μενα στο βιβλίο γράφει χωρητικότα 3.6 λίτρα οτι θέλει.

 

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...