Προς το περιεχόμενο

Μπορει ενα tplink Deco να αντικαταστησει το Speedport Plus 2


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμενω αυριο να ερθουν απο cosmote να μου συνδεσουν την 100αρα οπτικη. Μου εχουν στειλει ηδη ενα μικρο NOKIA για να κουμπωσει η οπτικη και μαζι ενα Speedport Plus 2.

Αυτη τη στιγμη εχω το VDSL router της Wind και παιζω για wifi με 3 Mesh της tp-link Deco M4. Και τα 3 τα εχω σε AP mode. Η ερωτηση ειναι αν θα μπορω οταν βαλουν την οπτικη απο cosmote, αντι να συνδεσω NOKIA--Speedport--Deco (AP mode) (3 συσκευες), να βαλω NOKIA--Deco (Router mode) (2 συσκευες + Deco VPN server). Τα αλλα 2 Deco θα παραμεινουν σε AP mode. Ειναι καπως δεμενα τα Nokia με τα SpeedPort της cosmote η βαζεις οτι θες?

Εχει δουλεψει κανεις deco σε router mode? Μηπως ειναι αδυναμα σε CPU για routing?

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα για την σταθερή τηλεφωνία, θα χρειαστείς το Speedport. Από εκεί και πέρα, κανονικά είσαι εντάξει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει κι' όλας γιατί δεν έχω FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα θα πρεπει να παιξει απλα θα χασεις την voip τηλεφωνια.δεν βρισκω δηλαδη λογω να μην παιξει .το nokia ειναι κλειδωμενο με το ftth και οχι το speedport.

21 hours ago, spocky said:

Περιμενω αυριο να ερθουν απο cosmote να μου συνδεσουν την 100αρα οπτικη. Μου εχουν στειλει ηδη ενα μικρο NOKIA για να κουμπωσει η οπτικη και μαζι ενα Speedport Plus 2.

Αυτη τη στιγμη εχω το VDSL router της Wind και παιζω για wifi με 3 Mesh της tp-link Deco M4. Και τα 3 τα εχω σε AP mode. Η ερωτηση ειναι αν θα μπορω οταν βαλουν την οπτικη απο cosmote, αντι να συνδεσω NOKIA--Speedport--Deco (AP mode) (3 συσκευες), να βαλω NOKIA--Deco (Router mode) (2 συσκευες + Deco VPN server). Τα αλλα 2 Deco θα παραμεινουν σε AP mode. Ειναι καπως δεμενα τα Nokia με τα SpeedPort της cosmote η βαζεις οτι θες?

Εχει δουλεψει κανεις deco σε router mode? Μηπως ειναι αδυναμα σε CPU για routing?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ισχυει για το τηλεφωνο, το ξεχασα αυτο. Απλα δεν ξερω αν θα κλαταρει το deco σε ρολο router, δεν ξερω αν εχει πιο δυνατη η πιο αδυναμη cpu απο τα Speedport.

Επειδη θα τερματισει η οπτικη στο σαλονι δεν θελω να εχω 100 συσκευες (nokia+speedport+deco+τηλεφωνο). To σεναριο μετα το nokia να μπει ενα switch και μετα στο switch να συνδεθουν πανω τα Speedport και Deco γινεται? Δλδ σαν το παρακατω σχεδιο. Έτσι θα έχω μονο nokia+switch+deco τα οποια δεν ειναι και μεγαλα σε μεγεθος.

Η LAN1 και LAN2 συνδεονται με εσωτερικη καλωδιωση Gigabit

 

network.png

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, spocky said:

Ναι ισχυει για το τηλεφωνο, το ξεχασα αυτο. Απλα δεν ξερω αν θα κλαταρει το deco σε ρολο router, δεν ξερω αν εχει πιο δυνατη η πιο αδυναμη cpu απο τα Speedport.

Επειδη θα τερματισει η οπτικη στο σαλονι δεν θελω να εχω 100 συσκευες (nokia+speedport+deco+τηλεφωνο). To σεναριο μετα το nokia να μπει ενα switch και μετα στο switch να συνδεθουν πανω τα Speedport και Deco γινεται? Δλδ σαν το παρακατω σχεδιο. Έτσι θα έχω μονο nokia+switch+deco τα οποια δεν ειναι και μεγαλα σε μεγεθος.

Η LAN1 και LAN2 συνδεονται με εσωτερικη καλωδιωση Gigabit

 

network.png

δεν νομιζω οτι το deco θα εχει αδυναμη cpu.το δοκιμαζεις βεβαια και βλεπεις . επισης αν θυμαμαι σωστα γιατι παει καιρος το deco m4 θα παρει απο το nokia και το Switch απο το deco m4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, poulinos said:

δεν νομιζω οτι το deco θα εχει αδυναμη cpu.το δοκιμαζεις βεβαια και βλεπεις . επισης αν θυμαμαι σωστα γιατι παει καιρος το deco m4 θα παρει απο το nokia και το Switch απο το deco m4.

Εννοεις οτι πρεπει να παει μπροστα το Deco απο το switch. Δλδ να ειναι νοκια--deco--switch και οχι νοκια-switch-deco....

Παντως δεν εχω θεμα σε οποιο σεναριο και αν κανω, να παρεμβαλω συσκευη (ειτε switch, ειτε deco) αναμεσα στα speedport και νοκια ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως θα δεις στις οδηγιες οταν το εχεις ωςaccess point τοτε τα συνδεεις ολα παραλληλα.οταν ομως παιζει ως router τοτε πρεπει να ειναι αυτο πρωτο και μετα απο την πορτα που εχει να παει στα υπολοιπα deco/switch.

2 minutes ago, spocky said:

Εννοεις οτι πρεπει να παει μπροστα το Deco απο το switch. Δλδ να ειναι νοκια--deco--switch και οχι νοκια-switch-deco....

Παντως δεν εχω θεμα σε οποιο σεναριο και αν κανω, να παρεμβαλω συσκευη (ειτε switch, ειτε deco) αναμεσα στα speedport και νοκια ετσι δεν ειναι?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν υπάρχει θέμα με το να βάλεις ως κύριο Router όποια συσκευή θέλεις στο ΟΝΤ της οπτικής (το μικρό κουτό που γράφεις). Το θέμα είναι να έχεο την δυνατότητα να ορισθεί το VLAN ID που υποχρεωτικά απαιτείται για την σύνδεση, κάτι που δεν το έχουν όλες οι συσκευές. Οπότε ξεκινάς από αυτό για να δεις αν ένα Deco μπορεί να παίξει ως Router.

Όπως ήδη ειπώθηκε, ο Router πάντα μπαίνει πριν το switch, στο οποίο συνδέονται όλες οι άλλες συσκευές για να έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Τέλος μπορείς να συνδέσεις το Speedport μόνο για την τηλεφωνία μετά τον κύριο Router (π.χ. στο switch).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω εδω μαλλον γινεται

https://www.tp-link.com/us/support/faq/2465/

Οποτε αν βαλω deco σαν router εχω το θετικο του VPN server και αρνητικο την διαχειριση απο το APP και οχι απο Web Interface.

Ισως καταληξω παλι στο speedport θα δειξει οταν κανουν την τελικη συνδεση απο Cosmote. Αν θελω να βαλω deco σαν router και speedport μονο για τηλεφωνια, πρεπει να κανω το Speedport bridge mode? Επισης επειδη δεν ξερω τι παιζει με την FTTH το deco router θα πρεπει να οριστει να κανει καποιου ειδους PPPoE η δεν χρειαζεται?

Sorry αν λεω μπαρουφες απλα ειναι το πρωτο setup απου θα γινει με οπτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. PPPoE κλήση κάνει πάντα ο Router που δημιουργεί την σύνδεση με τον πάροχο, άρα ή το Deco ή το Speedport (όποιο από τα 2 βάλεις ως κύριο Router μετά το ΟΝΤ). Συχνά και ανάλογα την εγκατάσταση του χρήστη αλλά και το δίκτυο του παρόχου (αν το επιτρέπει), μπορεί να γίνουν 2 κλήσεις ΡΡΡοΕ (μία από κάθε Router), που δημιουργούν 2 διακριτές συνδέσεις δεν υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία) και καλό είναι να αποφεύγονται για διάφορους λόγους.

2. Bridge Mode είναι η κατάσταση κατά την οποία η συσκευή δουλεύει μόνον ως Modem και όχι ως Router. Το Speedport θα ρυθμισθεί ως απλό WiFi Router, συνδεδεμένο στο Deco (από το οποίο θα παίρνει σύνδεση) μόνο για να δουλέψει η τηλεφωνία.

3. Είτε σύνδεση FTTH είτε FTTC ή απλό DSL, οι λειτουργίες είναι παρόμοιες (ειδικά οι συνδέσεις και οι ρυθμίσεις αυτών). Δεν έχουν καμία διαφορά.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, jkoukos said:

1. PPPoE κλήση κάνει πάντα ο Router που δημιουργεί την σύνδεση με τον πάροχο, άρα ή το Deco ή το Speedport (όποιο από τα 2 βάλεις ως κύριο Router μετά το ΟΝΤ). Συχνά και ανάλογα την εγκατάσταση του χρήστη αλλά και το δίκτυο του παρόχου (αν το επιτρέπει), μπορεί να γίνουν 2 κλήσεις ΡΡΡοΕ (μία από κάθε Router), που δημιουργούν 2 διακριτές συνδέσεις δεν υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία) και καλό είναι να αποφεύγονται για διάφορους λόγους.

2. Bridge Mode είναι η κατάσταση κατά την οποία η συσκευή δουλεύει μόνον ως Modem και όχι ως Router. Το Speedport θα ρυθμισθεί ως απλό WiFi Router, συνδεδεμένο στο Deco (από το οποίο θα παίρνει σύνδεση) μόνο για να δουλέψει η τηλεφωνία.

3. Είτε σύνδεση FTTH είτε FTTC ή απλό DSL, οι λειτουργίες είναι παρόμοιες (ειδικά οι συνδέσεις και οι ρυθμίσεις αυτών). Δεν έχουν καμία διαφορά.

2. Bridge Mode είναι η κατάσταση κατά την οποία η συσκευή δουλεύει μόνον ως Modem και όχι ως Router. Το Speedport θα ρυθμισθεί ως απλό WiFi Router, συνδεδεμένο στο Deco (από το οποίο θα παίρνει σύνδεση) μόνο για να δουλέψει η τηλεφωνία.

Το speedport δλδ σε τι mode θα το βαλω? Bridge ή όπως είναι για να δουλεψει η τηλεφωνια? Θα εχει δλδ και αυτο το ρόλο του router? Θα χρειαστω διπλα NAT κτλ? Αν ειναι έτσι παραμπλεκει το setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Speedport θα μπει ως Router και αυτό, αλλά αντί να κάνει κλήση ΡΡΡοΕ θα την παίρνει από το Deco.

Είναι παντελώς αδιάφορο το ότι θα είναι σε 2πλό ΝΑΤ, αφού θα χρησιμοποιηθεί μόνον για την τηλεφωνία. Όλες οι συσκευές (ενσύρματες και ασύρματες) θα παίρνουν σύνδεση αποκλειστικά από τo Deco και όχι από το Speedport.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/01/2024 at 14:37, spocky said:

 

Οποτε αν βαλω deco σαν router εχω το θετικο του VPN server και αρνητικο την διαχειριση απο το APP και οχι απο Web Interface.

 

αν εχει Web interface ως ap τοτε θα εχει κανονικα και ως router. εγω το ειχα σεταρει αν θυμαμαι απο την εφαρμογη/δεν θυμαμαι αν ειχα μπει σε web interface. τα ειχα ολα σε ap mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δυστυχως δεν εχει γινει ακομα deploy το τελευταιο fw που προσθετει VPN server στο M4, οποτε πηγα με το setup του Speedport για basic router και αφησα τα deco σαν AP οπως τα ειχα.

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, spocky said:

Τελικα δυστυχως δεν εχει γινει ακομα deploy το τελευταιο fw που προσθετει VPN server στο M4, οποτε πηγα με το setup του Speedport για basic router και αφησα τα deco σαν AP οπως τα ειχα.

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις

απλα ενα μηχανημα παραπανω.μικρο το κακο . αλλωστε σηκωνεις και την τηλεφωνια στο speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...