Προς το περιεχόμενο

Μηχανη Espresso Delonghi Dedica, αξεσουαρ, tips , προτασεις, χαρμανια, γενικη συζητηση για καφε εσπρεσσο κ.α.


Miatakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα , ανοιξα αυτο το συγκεκριμένο τοπικ για την Dedica για να μην κανω spam στα αλλα  πιο γενικα θεματα για μηχανες εσπρεσσο. ..

Προερχομενος απο μηχανες Nespresso , ESE POD 44mm , μπρικι εσπρεσσο και μη εχωντας εμπειρια ποτε με μηχανη εσπρεσσο αλεσμενου καφε , σκοπευω να αγορασω μια entry level μηχανη και πιο συγκεκριμενα την πιο δημολιφη στην Ελλαδα μηχανη : Delonghi Dedica EC685 και οπως ειναι φυσικο εχω αρκετες αποριες αρχικα για τα εξαρτηματα/αξεσουαρ που θα χρειαστω αλλα και για τον τροπο παρασκευης του καφε, βαθμους αλεσης στον μυλο, χαρμανια, γενικες συμβουλες κτλ.

Απο την ερευνα που εχω κανει μεχρι στιγμη στο διαδυκτιο/utube απαιτητο εξαρτημα ειναι ενα non-pressureized portafilter για καλυτερο αποτελεσμα , μαζι με αυτο θα παρω ενα tamper και εδω ειναι η πρωτη ερωτηση.

Στο alixpress που ειναι και σε φαση χειμερινων εκπτωσεων απο οπου και σκοπευω να αγορασω ολα τα εξαρτηματα (εχω περιορισμενο bugdet , δεν με παιρνει για πιο ακριβα/ποιοτικα αξεσουαρ) υπαρχουν καποια tamper distributor , ειναι καλυτερο να παρω 3 Angle η με flat επιφανια? (πρωτη φωτο)

Μετα για tamper εχω δει υπαρχουν τα απλα που ειναι πιο φτηνα , υπαρχουν ομως και αυτα με το ελατηριο που οταν τα πατας πιεζονται προς τα κατω και μαλιστα σε καποια υπαρχει και αριθμιση επανω προφανως για να μετρας/υπολογιζεις την πιεση που ασκεις ωστε να ξερεις το ιδανικο πατημα .. Η ερωτηση ειναι αξιζει να δωσω κατι παραπανω να παρω αυτα τα πιο ακριβα με το ελατηριο σε σχεση με τα απλα? Η δευτερη απορια εχει να κανει ως προς την επιφανεια , υπαρχουν με flat επιφανεια (φωτο 2) και με Ripple/Striped (φωτο 3), απ οτι καταλαβα εχει να κανει με το πως κατανεμεται και περναει το νερο μεσα απ τον καφε, το δευτερο με τις κυκλικες ριγες δημιουργει καναλια η κατι τετοιο.. Παιζει καποιο ρολο? Ποιο απο τα 2 να παρω?

Mετα αυτα τα puck screen (φωτο 4) ειναι πραγματι χρησιμα? Απο οτι λεει η περιγραφη βοηθουν και στην καλυτερη γευση του καφε , στην δημιουργια περισσοτερης κρεμας αλλα και στον λιγοτερο καθαρισμο της μηχανης, ισχυει κατι τετοιο? Τοσο φτηνα που ειναι θα παρω ενα σε καθε περιπτωση αλλα αν εχετε εμπειρια απο αυτα , ποια ειναι η γνωμη σας?

Τελος λεω να παρω και ενα σετακι καθαρισμου με βουρτσακια/πινελο (φωτο 5) για μηχανη και μυλο (K6 Kingrinder χειροκινητο). Πως σας φαινεται θα με καλυψει?

Το puck screen και το σετ με τα 4 βουρτσακια + καποια αλλα εξεσουαρ οπως coffe stirrer , θερμομετρο , και δακτυλιδι portafilter που το δινει δωρο στο app (φωτο 6) αυτα τα 5 βγανουν 8,38ε

Portafilter 51mm με καλαθακια για 1,2,4 cups στα 28ε (φωτο 7) εχει και spout non-pressurized για να μοιραζεις σε 2 φλιτζανια 2 μονους η 2 διπλους αν καταλαβα καλα (φωτο 8 ) και τα προαναθερθεντα tamper/distributor γυρω στα 22-23ε και τα 2 μαζι.. Θα χαιρομουν να ακουσω την αποψη σας..

 

 

 

δσσδσδσδ.webp

ScreenShot_20240108135630.png

ScreenShot_20240108135649.png

ScreenShot_20240108142430.png

ScreenShot_20240108143011.png

ScreenShot_20240108143721.png

ScreenShot_20240108145302.png

ScreenShot_20240108145620.png

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε από τα απλά. 

Unpressurized basket + naked portafilter είναι το πρώτο που χρειάζεται. Προτείνω 18γρ σε μέγεθος. Αν πάρεις wdt ( αυτό με τις βελόνες) δεν χρειάζεται το leveler. Tamper με ελατήριο δεν θα κάνει καλύτερο καφέ αλλά βγάζει  το human error από την μέση. Θερμόμετρο δεν χρειάζεται. Puck screen δεν χρειάζεται. Βούρτσες ΝΑΙ ειδικά αν έχεις μύλο. Αν δεν έχεις θες μόνο μια που είναι για το shower screen. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, virginkiller είπε

Ξεκινάμε από τα απλά. 

Unpressurized basket + naked portafilter είναι το πρώτο που χρειάζεται. Προτείνω 18γρ σε μέγεθος. Αν πάρεις wdt ( αυτό με τις βελόνες) δεν χρειάζεται το leveler. Tamper με ελατήριο δεν θα κάνει καλύτερο καφέ αλλά βγάζει  το human error από την μέση. Θερμόμετρο δεν χρειάζεται. Puck screen δεν χρειάζεται. Βούρτσες ΝΑΙ ειδικά αν έχεις μύλο. Αν δεν έχεις θες μόνο μια που είναι για το shower screen. 

Πήρα ήδη όλα τα παραπανω πράγματα στις φωτό, και τα περιμένω σε 20-30 μέρες, από βδομάδα παίρνω την μηχανή και θα κάνω τους πρώτους καφέδες με το pressurised portafilter , έχω μύλο καφέ χειροκίνητο Kingrinder k6 και 2 φτηνούς ηλεκτρικους...

Non pressurised πήρα αυτο το μαύρο στην φωτό πάνω με 1,2,4 cups , 18γρ δεν νομίζω να είναι κανένα από αυτά, το portafilter είναι 51mm , το 2 cups λογικά είναι για 12-14γρ όπως το default  για 4 cups το διπλάσιο λογικά γύρω στα 24γρ? Δεν ξέρω κιόλας, αυτή είναι η απορία μου , αν βάλεις 4 cups καλάθι πόση ποσότητας νερού θα ρίξεις αφού η προεπιλογή είναι για 1/2 cups...

Για αυτό πήρα το tamper flat με τα ελατήρια, για να αποφεύγονται τα λάθη...

Πήρα και wdt και leveler 3 angles και ring για διευκόλυνση , φτηνά ήταν ... Θερμόμετρο απλά στην αρχή να δω την θερμοκρασία του καφέ γιατί έχει ρύθμιση η Dedica (λογικά στην πιο υψηλή προτείνουν όλοι έχω δεί) , χρειάζεται ένα θερμόμετρο κουζίνας γενικά

Puck screen πήρα για πλάκα δεν νομίζω να το καθιέρωσω αλλά θα κάνω κάποια τέστ να δω τι αλλάζει στον καφέ

Shower screen είναι εκεί που κουμπονει το portafilter στην μηχανή που πέφτει το νερό?

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά shower screen είναι από εκεί που "βρέχει" . Το puck screen σε αναγκάζει να βάζεις λιγότερο καφέ μέσα γι'αυτό δεν το γουστάρω ειδικά σε εσένα που είσαι με μικρότερη διάμετρο καλαθάκι. Αλλά μάλλον καλά έκανες και το πήρες γιατί αν το 2 cup χωράει μέχρι 15γρ τότε θα δουλεύει το μεγάλο και θα βάζεις puck screen  από πάνω γιατι αν δεν είναι γεμάτο καλά το καλάθι γίνεται λάσπη μετά μέσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θερμόμετρο γενικά δε θα σου δώσει καμία χρήσιμη πληροφορία για τον καφέ. Το νερό ήδη από τη στιγμή που περνάει μέσα από το puck χάνει θερμοκρασία, μετά χάνει κι άλλο από το portafilter και τέλος χάνει και από τη κούπα που θα είναι πιο κρύα. Η μόνη χρήσιμη πληροφορία θα ήταν αν μπορείς να μάθεις το νερό που φεύγει από το boiler ή που φτάνει στο shower screen τι θερμοκρασία έχει, αλλά με τα συμβατικά δε γίνεται. Το μόνο σημείο που μπορεί να σου χρησιμεύσει είναι στο αφρόγαλα, για να είσαι σίγουρος ότι δε θα το κάψεις.

Στο δια ταύτα, distributor με επίπεδη επιφάνεια δε νομίζω ότι έχει νόημα ύπραξης, γιατί δε θα μπορεί να κάνει distribute. Μήπως αυτά που δείχνεις στη φωτό είναι tamper από τη μία και distributor από την άλλη; Όπως και να χει θες τις 3 γωνίες για να στρώνει σωστά τον καφέ. Συμφωνώ γενικά ότι αν κάνεις WDT δε χρειάζεται και distributor, αλλά για αρχάριος καλό είναι να το κάνεις, για να είσαι σίγουρος ότι πατάς μετά σε ίσιο puck. Το δυναμομετρικό tamper είναι χρήσιμο, όχι τόσο για τον έλεγχο της δύναμης, αλλά γιατί πατάει πάνω στο χείλος του portafilter οπότε πάντα θα πατάει κάθετα. Πιο σημαντικό είναι αυτό, να μην είναι στραβά πατημένο το puck.

Δυστυχώς από τα φθηνά καλαθάκια γενικά μη περιμένεις προκοπή, δηλαδή δεν θα είναι machined με ακρίβεια για να έχεις ομοιόμορφη εκχύλιση. Στην ουσία ασσύμετρες τρύπες σημαίνει και προβληματική εκχύλιση, αλλά δε ξέρω αν μπορείς να βρεις εύκολα καλό 51mm καλαθάκι. 

Θα ήθελα πάντως να δω ένα βίντεο shot από dedica με bottomless portafilter και 15bar εκχύλισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, thanasis00 είπε

To θερμόμετρο γενικά δε θα σου δώσει καμία χρήσιμη πληροφορία για τον καφέ. Το νερό ήδη από τη στιγμή που περνάει μέσα από το puck χάνει θερμοκρασία, μετά χάνει κι άλλο από το portafilter και τέλος χάνει και από τη κούπα που θα είναι πιο κρύα. Η μόνη χρήσιμη πληροφορία θα ήταν αν μπορείς να μάθεις το νερό που φεύγει από το boiler ή που φτάνει στο shower screen τι θερμοκρασία έχει, αλλά με τα συμβατικά δε γίνεται. Το μόνο σημείο που μπορεί να σου χρησιμεύσει είναι στο αφρόγαλα, για να είσαι σίγουρος ότι δε θα το κάψεις.

Στο δια ταύτα, distributor με επίπεδη επιφάνεια δε νομίζω ότι έχει νόημα ύπραξης, γιατί δε θα μπορεί να κάνει distribute. Μήπως αυτά που δείχνεις στη φωτό είναι tamper από τη μία και distributor από την άλλη; Όπως και να χει θες τις 3 γωνίες για να στρώνει σωστά τον καφέ. Συμφωνώ γενικά ότι αν κάνεις WDT δε χρειάζεται και distributor, αλλά για αρχάριος καλό είναι να το κάνεις, για να είσαι σίγουρος ότι πατάς μετά σε ίσιο puck. Το δυναμομετρικό tamper είναι χρήσιμο, όχι τόσο για τον έλεγχο της δύναμης, αλλά γιατί πατάει πάνω στο χείλος του portafilter οπότε πάντα θα πατάει κάθετα. Πιο σημαντικό είναι αυτό, να μην είναι στραβά πατημένο το puck.

Δυστυχώς από τα φθηνά καλαθάκια γενικά μη περιμένεις προκοπή, δηλαδή δεν θα είναι machined με ακρίβεια για να έχεις ομοιόμορφη εκχύλιση. Στην ουσία ασσύμετρες τρύπες σημαίνει και προβληματική εκχύλιση, αλλά δε ξέρω αν μπορείς να βρεις εύκολα καλό 51mm καλαθάκι. 

Θα ήθελα πάντως να δω ένα βίντεο shot από dedica με bottomless portafilter και 15bar εκχύλισης. 

Οκ το θερμομετρο 1,60ε εκανε απλα να ελενξω τι  θερμοκρασιες εχει στο ποτηρι ο καφες , εχω και nespresso και ese pod μηχανη , δεν αποκλειτεται να παρω και κανενα aeropress στο μελλον πουε χω ακουσει καλα λογια οποτε το να ξερω θερμοκρασια νερου ειναι χρησιμο ασε που νομιζω οτι χρησιμευει ακομα να ελενχεις το εσωτερικο της θερμοκρασιας π.χ σε ψητα γιατι ασχολουμε και με μαγειρικη..

Ναι σαν αρχαριος πηρα και το WDT με τις βελονες (2ε περιπου) και το distributor/leveler γυρω στα 8-9ε με 3 angles γιατι ειδα καποια βιντεο στο utube και πολλοι τα χρησιμοποιουν ολα αυτα τα εξαρτηματα , δηλαδη αρχικα το ring (και τετοιο πηρα) πανω στο portafilter για να μην πεφτει ο καφες εξω , πρωτα το WDT για μια πρωτη κατανομη του καφε να παει παντου , μετα το distributor (μονο distributor ειναι)  για καλη και ισια κατανομη μεσα και τελος πατημα με το tamper ,  μαλιστα πηρα και μια ξυλινη βαση barista (δες φωτο) φθηνη γυρω στα 12-13ε , οι αλλες ηταν πολυ πιο ακριβες ,  απο 30ε και πανω για να ακουμπαω το portafilter την ωρα του γεμισματος γιατι αν το αφησεις απλα κατω στο τραπεζι σκευτηκα οτι δεν θα καθετε τελειως καθετα/ισια και μπορει να δημιουργει προβληματα στην καλη κατανομη καφε , λεπτομερια αλλα αφου ειπα να ασχοληθω με το ''αθλημα'' θελω να το κανω οσο καλυτερα γινεται παντα βεβαια μετο χαμηλο budget που διαθετω..

Puck δεν θα βαλω στην αρχη οταν θα εχω το κομμενο portafilter , καποια στιγμη αργοτερα θα δοκιμασω να δω διαφορες , 1,60ε το πηρα κι αυτο

Καλαθι 2 cups IMS που διαβασα ειναι ποιοτικο υπαρχει στην ελλαδα γυρω στα 25ε , αν δω οτι δεν δουλευουν καλα αυτα που ερχονται με το portafilter μπορει να παρω , εχω δει σχολιο απο κει που το αγορασα οτι αυτο το πορταφιλτερ δουλευει με IMS καλαθι..

Υπαρχουν πολλα βιντεο στο utube με dedica και bottonless portafilter , 15 bar εννοεις με καποια πατεντα η κατι τετοιο , πιο λιγα bar δεν βγαζει η Dedica , ουσιαστικα 9 νομιζω λενε καποιοι , αν δεν κανω λαθος...

 

ScreenShot_20240114162827.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 14/01/2024 at 16:59, Miatakias said:

 

Υπαρχουν πολλα βιντεο στο utube με dedica και bottonless portafilter , 15 bar εννοεις με καποια πατεντα η κατι τετοιο , πιο λιγα bar δεν βγαζει η Dedica , ουσιαστικα 9 νομιζω λενε καποιοι , αν δεν κανω λαθος...

Ειμαι κάτοχος και εγω τις dedica την πήρα πριν λίγες μέρες και είμαι στην ίδια φάση με εσενα ανυπομονώ να πάρω τον αναβαθμισμένο εξοπλισμο, γιατι μεχρι τώρα οι καφέδες που φτιαχνω δεν φτανουν καθολου τους απέξω.. (freddo espresso)
Εγω βεβαια παραγγειλα διαφορα απο το temu, και για να κερδίσω χρόνο portafilter τελικα παράγειλα το fegrini 51μμ 
https://www.coffees.gr/feggrini-portafilter-plastic-51mm/ μαζι με τα καλαθάκια για τετραπλή δόση.
Βεβαια θελω να πάρω ποιοτικό καλαθάκι για 18gr που χρειάζομαι εγώ και περιμένω να ερθει σε διαθεσιμότητα το IMS Φίλτρο Καλάθι για Delonghi 16/18g DL2TH26E αλλα μεχρι να έρθει σιγουρα θα βολευτώ με αυτα που έχει το fegrini,
Τώρα σχετικα με την πίεση να σας βοηθήσω σε κατι που βρήκα δείχνει ξεκαθαρα οτι μια καινουρια dedica ποιάνει περιπου 11 bar και μια 5τίας κατεβαίνει στα 7:


Επίσης αν καποιος ποιανουν τα χέρια του μπορεί  να σταθεροποιηθεί ακομη και στα 9 με ενα απλο κοψιμο στο ελλατήριο που έχει εδω το παρακάτω βίντεο:


Βεβαια στο ίδιο κανάλι και με την αλλαγή αυτή δεν ξέρω τι παραπάνω κερδίζεις νομιζω γευστικά δεν κερδίζεις τίποτα οπως φαίνετε καπου υπαρχει το βίντεο που γευστικα το αναλύει αλλα τεσπα νομιζω ειναι λεπτομέρεια αυτο, παντως επειδη μερικοί λεγανε οτι δεν φτανει καν τα 9 bar, επειδη και καλα ειναι φθηνιαρικια, οχι μονο φθανει 9 ειναι και πολυ παραπάνω.

Επεξ/σία από baspax1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, baspax1 είπε

Ειμαι κάτοχος και εγω τις dedica την πήρα πριν λίγες μέρες και είμαι στην ίδια φάση με εσενα ανυπομονώ να πάρω τον αναβαθμισμένο εξοπλισμο, γιατι μεχρι τώρα οι καφέδες που φτιαχνω δεν φτανουν καθολου τους απέξω.. (freddo espresso)
Εγω βεβαια παραγγειλα διαφορα απο το temu, και για να κερδίσω χρόνο portafilter τελικα παράγειλα το fegrini 51μμ 
https://www.coffees.gr/feggrini-portafilter-plastic-51mm/ μαζι με τα καλαθάκια για τετραπλή δόση.
Βεβαια θελω να πάρω ποιοτικό καλαθάκι για 18gr που χρειάζομαι εγώ και περιμένω να ερθει σε διαθεσιμότητα το IMS Φίλτρο Καλάθι για Delonghi 16/18g DL2TH26E αλλα μεχρι να έρθει σιγουρα θα βολευτώ με αυτα που έχει το fegrini,d
Τώρα σχετικα με την πίεση να σας βοηθήσω σε κατι που βρήκα δείχνει ξεκαθαρα οτι μια καινουρια dedica ποιάνει περιπου 11 bar και μια 5τίας κατεβαίνει στα 7:


Επίσης αν καποιος ποιανουν τα χέρια του μπορεί  να σταθεροποιηθεί ακομη και στα 9 με ενα απλο κοψιμο στο ελλατήριο που έχει εδω το παρακάτω βίντεο:


Βεβαια στο ίδιο κανάλι και με την αλλαγή αυτή δεν ξέρω τι παραπάνω κερδίζεις νομιζω γευστικά δεν κερδίζεις τίποτα οπως φαίνετε καπου υπαρχει το βίντεο που γευστικα το αναλύει αλλα τεσπα νομιζω ειναι λεπτομέρεια αυτο, παντως επειδη μερικοί λεγανε οτι δεν φτανει καν τα 9 bar, επειδη και καλα ειναι φθηνιαρικια, οχι μονο φθανει 9 ειναι και πολυ παραπάνω.

το ξερω αυτο το feggrini απο την ελληνικη αγορα απλα τα πηρα ολα μαζι απο Κινα γιατι ηθελα κι αλλα πραγματα ,το θεμα ειναι να μπορουμε να κανουμε εκχιλυση οπως στο 1ο βιντεο με το bottomless , εχω δει πολλα βιντεο απο τον συγκεκριμενο στο utube γιατι εχει πολλα για Dedica , αυτο το εχει αγορασει απ το amazon , αυτο εδω ειναι https://www.amazon.it/Normcore-Espresso-Portafiltro-compatibile-anodizzato/dp/B0BLVYZSGW/?_encoding=UTF8&pd_rd_w=mywJ1&content-id=amzn1.sym.ac3cdc1d-3f78-423b-b6d3-f1274a16b886%3Aamzn1.symc.dcc578a4-8545-45e7-942f-43a7826b61c8&pf_rd_p=ac3cdc1d-3f78-423b-b6d3-f1274a16b886&pf_rd_r=P1FDE9K24EJCPKMC56G8&pd_rd_wg=KEIWS&pd_rd_r=b86b4323-6011-439b-9a5f-4ae5ab1cb0e6&ref_=pd_gw_ci_mcx_mr_hp_d_hf

αλλα πηγαινε κοντα στα 80ε μαζι με μεταφορικα (δεν βλεπω και τελειες κριτικες 4/5 αστερια) με μολις 1 καλαθακι 2 cups , αν επαιρνα και ενα  καλαθι εξτρα 2 cups IMS δηλαδη +25ε, πηγαινες για αλλο budget μηχανης κατευθειαν , σε μια Sage Bambino ας πουμε , οκ εγω πινω καφε σε μπρικι moka pot bialetti , nespresso , μηχανη ese pods , τι να πω αν με το bottonless portafilter δεν ειναι καποια επιπεδα καλυτερος ο καφες απο τις υπαρχουσες συσκευες το πολυ-πολυ την πουλαω την dedica με τα παρελκομενα και παιρνω το μεγαλητερο μερος των χρηματων πισω , για πιο ακριβη μηχανη εσπρεσσο δεν ειμαι με τιποτα

Ο καφες δηλαδη με το default portafilter , δεν ειναι καλυτερος πχ απο καψουλες nespresso κτλ? Τι καφε εβαλες μεσα?

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Miatakias said:

το ξερω αυτο το feggrini απο την ελληνικη αγορα απλα τα πηρα ολα μαζι απο Κινα γιατι ηθελα κι αλλα πραγματα ,το θεμα ειναι να μπορουμε να κανουμε εκχιλυση οπως στο 1ο βιντεο με το bottomless , εχω δει πολλα βιντεο απο τον συγκεκριμενο στο utube γιατι εχει πολλα για Dedica , αυτο το εχει αγορασει απ το amazon , αυτο εδω ειναι https://www.amazon.it/Normcore-Espresso-Portafiltro-compatibile-anodizzato/dp/B0BLVYZSGW/?_encoding=UTF8&pd_rd_w=mywJ1&content-id=amzn1.sym.ac3cdc1d-3f78-423b-b6d3-f1274a16b886%3Aamzn1.symc.dcc578a4-8545-45e7-942f-43a7826b61c8&pf_rd_p=ac3cdc1d-3f78-423b-b6d3-f1274a16b886&pf_rd_r=P1FDE9K24EJCPKMC56G8&pd_rd_wg=KEIWS&pd_rd_r=b86b4323-6011-439b-9a5f-4ae5ab1cb0e6&ref_=pd_gw_ci_mcx_mr_hp_d_hf

αλλα πηγαινε κοντα στα 80ε μαζι με μεταφορικα (δεν βλεπω και τελειες κριτικες 4/5 αστερια) με μολις 1 καλαθακι 2 cups , αν επαιρνα και ενα  καλαθι εξτρα 2 cups IMS δηλαδη +25ε, πηγαινες για αλλο budget μηχανης κατευθειαν , σε μια Sage Bambino ας πουμε , οκ εγω πινω καφε σε μπρικι moka pot bialetti , nespresso , μηχανη ese pods , τι να πω αν με το bottonless portafilter δεν ειναι καποια επιπεδα καλυτερος ο καφες απο τις υπαρχουσες συσκευες το πολυ-πολυ την πουλαω την dedica με τα παρελκομενα και παιρνω το μεγαλητερο μερος των χρηματων πισω , για πιο ακριβη μηχανη εσπρεσσο δεν ειμαι με τιποτα

Ο καφες δηλαδη με το default portafilter , δεν ειναι καλυτερος πχ απο καψουλες nespresso κτλ? Τι καφε εβαλες μεσα?

Ναι εχει αρκετή διαφορα, αλλα και μεγαλα περιθώρια λάθους, εχω τον καφε https://www.coffeeisland.gr/catalog/viewProduct/2301-espresso-master-blend-in-bulk-
βεβαια ,δεν ξερω απο nespresso εβαλα ese pods illy classicο.
Ακομα και αυτή η bambino εχει τουλαχιστον διπλη τιμη και ειναι και αυτή pressuraized, οποτε πας παλι σε εξτρα εξοδα οποτε δεν μου λεει κατι εμενα...
Στο skroutz οι αναφορές οτι με το non pressurized και γενικα αναβαθμιση σε καποια στανταρτ πραγματα "πλησιαζει τον καφε της καφετέριας" που το εχουν αναφέρουν αρκετοι σε σχόλια για εμενα δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω ,επίσης αμφιβάλω οτι αν δώσω αλλλα τόσα και φτάσω στα 300ευρώ θα δώ αυτη την super διαφορα να πω οτι ,οκ εφταιγε η μηχανή...και τα σχεδον 200 αντικειμενικά δεν ειναι λίγα, δεν ειμαστε καφετέρια(γνώμη μου)

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, baspax1 είπε

Ναι εχει αρκετή διαφορα, αλλα και μεγαλα περιθώρια λάθους, εχω τον καφε https://www.coffeeisland.gr/catalog/viewProduct/2301-espresso-master-blend-in-bulk-
βεβαια ,δεν ξερω απο nespresso εβαλα ese pods illy classicο.
Ακομα και αυτή η bambino εχει τουλαχιστον διπλη τιμη και ειναι και αυτή pressuraized, οποτε πας παλι σε εξτρα εξοδα οποτε δεν μου λεει κατι εμενα...
Στο skroutz οι αναφορές οτι με το non pressurized και γενικα αναβαθμιση σε καποια στανταρτ πραγματα "πλησιαζει τον καφε της καφετέριας" που το εχουν αναφέρουν αρκετοι σε σχόλια για εμενα δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω ,επίσης αμφιβάλω οτι αν δώσω αλλλα τόσα και φτάσω στα 300ευρώ θα δώ αυτη την super διαφορα να πω οτι ,οκ εφταιγε η μηχανή...και τα σχεδον 200 αντικειμενικά δεν ειναι λίγα, δεν ειμαστε καφετέρια(γνώμη μου)

Illy classico θέλω να δοκιμάσω κι εγώ αν και στην νεσπρεσσο δεν μου άρεσε πολύ , ήταν ξινος/οξυς αλλά λέω να πάρω 250γρ σε κόκκους και καμιά ese pod γιατί είναι κλασσικός καφές, εγώ ese έχω δοκιμάσει κάποιες άλλες μάρκες πιο φθηνές (0.20σεντς η ταμπλέτα) σε καφετιέρα με σύστημα ese pods (didiesse baby frog) όπως Borbone, Lollo caffe , Toda Gattopardo , Toraldo, αλλά και πιο ακριβές όπως Kimbo, Lucaffe , Hausbrandt, Mr Rose , από αυτή την ese  μηχανή που είχα δεν έμεινα ικανοποιημένος, μου φαινόταν πολύ φλατ η γεύση με φτωχή κρέμα σαν  moka pot πιο πολύ πάρα εσπρέσσο, θα δοκιμάσω πάντως αρχικά στην Dedica κάποιες ταμπλέτες ese που έχω να δω τι γίνεται αλλά δεν περιμένω και πολλά ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή η dedica, super οι αυτοματισμοί για 1-2 φλιτζάνι, ωραίο κ το minimal design αλλά η σειρά delonghi ecp είναι κατατι καλύτερη κ πιο φθηνή.)

Η διαφορά είναι ότι έχει boiler 180ml που είναι κολλημένο στο group head οπότε ζεσταίνει κ το πορταφιλτερ σε αντίθεση με το θερμομπλοκ της dedica (βρίσκετε μακριά από το group head) που δεν ζεσταίνει τίποτα άλλο πέρα από το νερό.

Εάν κανεις cappuccino είτε βγάζεις το ασήμι κάλυμμα του steam wand και πιάνεις το μαύρο με ένα tie wrap(δουλεύει καλά σε μικρά κανατακια 200ml, σε μεγαλύτερα είναι κάπως κοντό.

Είτε κάνεις αλλαγή με μεταλλικό(παίζουν στο ~15ευρω από Ali)

Ζυγαριά επίσης είναι απαραίτητη με δυνατοτητα 0.1 gr.

Οσο μικρότερη σε ύψος τόσο καλυτερη.

Τέλος για τα random καλαθάκια του AliExpress

Ανάλογος το κόψιμο και το είδος του καφε->

1νο χωράει 11-13gr

2πλο χωράει 16,5-19,5gr

4πλο χωράει 28-32gr

-Αν και εγώ έχω πάρει μια "χαχαλιά" φτηνά baskets από AliExpress μάλλον το χω μετανιώσει.Λογικα θα παραγγείλω ims σύντομα.-

Επίσης για το κάθε ενα από αυτά θα πρέπει να κάνεις και διαφορετικο grind στον μύλο σου.

Όσο αφορά το wdt, -αυτό το καφέ στην φωτο- μάλλον περισσότερο κακο παρά καλό.Οι βελόνες είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και "εγκλωβίζεται/συμπιεζετε" ο καφές.Επισης εάν χρησιμοποιηθεί για 4πλο basket θα θέλει πιο μακριές βελόνες.

Για το funnel που μπήκε και αυτό σε φώτο, ούτε αυτό θα το προτιμούσα γιατί μπαίνει μέσα στο basket και δημιουργεί κενό δίπλα στα τοιχώματα.Το συγκεκριμένο μπορεί να επηρεάζει την μετέπειτα ροή του καφέ, μπορεί και όχι.

Προτιμότερο θα ήταν εάν βρισκόταν κάποιο με δυνατούς μαγνήτες η με κούμπωμα εξωτερικά στα ears του πορταφιλτερ.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, μόλις πήγα να δοκιμάσω την Dedica για πρώτη φορά, βάζω το κλείστρο πλάγια και μόλις πάω σε θέση close στην ευθεία δεν πάει, έχει πολύ αντίσταση και φοβάμαι να το ζορισω κι άλλο , μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο η κάτι που δεν έκανα η δεν πρόσεξα , έκανα ότι λένε οι οδηγίες, δεν πάει σε θέση close, ελαττώματικη μηχανή ίσως? Το βάζω καλά στο πλάι γιατί στέκεται επάνω στην καφετιέρα αλλά δεν πάει σε θέση close σαν να είναι κολλημένο/μπλοκαρισμένο 

updated

Τελικα καταφερα να το γυρισω , δεν γατζονει κατω η μηχανη καλα γιατι την εχω πανω σε πλαστικο δισκο , ειναι και ελαφρια, θελει αρκετη δυναμη παντως

Φαινεται οτι ξεκολλησε για τα καλα και γυριζει πανευκολα τωρα , μαλλον επρεπε να πιεσω πολυ καλα προς τα πανω το πορταφιλτερ

Μια ερωτηση , εχω παρει κομμενο πορταφιλτερμε καλαθι εκτος απο 1-2 cups και για 4 cups, η ερωτηση ειναι αφου η μηχανη εχει την δυνατοτητα να κανει 1-2 cups πως θα χρησιμοποιησω το 4 cups ? Eχω δει υπαρχουν κομμενα  double spout αλλα εμενα ειναι απλο οποτε που χρησιμευει το 4 cups?

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που πήγα να κάνω καφέ πάλι φαίνεται ότι έχει πολύ αντίσταση όταν βάζω τα καλάθια μέσα ενώ όταν το βάζω σκέτο το πορταφιλτερ γυρίζει πανευκολα , είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως πρέπει να πάρουν κάποιος στροφές τα καλάθια να προσαρμοστούν για να γυρίζει εύκολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/02/2024 at 12:02, Miatakias said:

Σήμερα που πήγα να κάνω καφέ πάλι φαίνεται ότι έχει πολύ αντίσταση όταν βάζω τα καλάθια μέσα ενώ όταν το βάζω σκέτο το πορταφιλτερ γυρίζει πανευκολα , είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως πρέπει να πάρουν κάποιος στροφές τα καλάθια να προσαρμοστούν για να γυρίζει εύκολα?

Τσεκαρε λίγο εάν τα καλαθάκια που έχεις πάρει εάν έχουν ridge(εξογκωμα προς τα πάνω).

-Εάν τα συγκρίνεις με το "εργοστασιακό" θα δεις ότι είναι σχετικά επιπεδο-

Εάν ναι εκεί είναι το πρόβλημα σου.

Έχω ακούσει πως κάποιοι τα ισιωνουν (με μέγγενη π.χ).

Spoiler

Πάντως πρόσεχε με την πίεση που βάζεις στα "συμβατά" πορταφιλτερ γιατί κόβουν σχετικα εύκολα στα "αυτακια"

Όσο για τα 1-2-4 καλαθάκια, εάν διαβάσεις το manual θα δεις ότι τα κουμπιά 1 κ 2 καφέδες ρυθμίζονται οπότε μπορείς να ρυθμίσεις όση ώρα θέλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Miatakias τελικά ποια εξαρτήματα/αξεσουάρ πήρες ακριβώς; Με ακριβή λινκ από aliexpress. Παραλαμβάνω αύριο-μεθαύριο και έχω αρχίσει το διάβασμα. Θα με ενδιέφερε το feedback σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...