Προς το περιεχόμενο

Μηχανη Espresso Delonghi Dedica, αξεσουαρ, tips , προτασεις, χαρμανια, γενικη συζητηση για καφε εσπρεσσο κ.α.


Miatakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια για διαφορους λογους η dedica δεν με βολεψε και τελικα θα την πουλησω μαζι με τον μυλο Kingrinder k6 που δεν τον ανοιξα καν οπως ειναι κανουρια , 7-8 καφεδες εκανα , οποιος ενδιαφερεται ας παει στο προφιλ μου , αναρτησα ηδη αγγελια πωλησης (δεν επιτερεπεται link εδω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 12:02 ΜΜ, Miatakias είπε

Σήμερα που πήγα να κάνω καφέ πάλι φαίνεται ότι έχει πολύ αντίσταση όταν βάζω τα καλάθια μέσα ενώ όταν το βάζω σκέτο το πορταφιλτερ γυρίζει πανευκολα , είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως πρέπει να πάρουν κάποιος στροφές τα καλάθια να προσαρμοστούν για να γυρίζει εύκολα?

Η μόνη περίπτωση που κλείνει δύσκολα το πορταφιλτερ είναι όταν βάζω παραπάνω καφέ, με αποτέλεσμα να κάνει αντίσταση. Στο 2πλο καλαθάκι πλέον βάζω μαξ 12-13gr καφέ και όχι 14 και δίνω λίιιιιιγη παραπάνω πίεση στο πάτημα για να δημιουργηθεί χώρος να κλείσει. Δεν νομίζω δλδ να είναι ελλαττωματικό. Γενικά πάντως για μένα είναι πολύ καλή μηχανή, με έχει βολέψει πολύ και η ποιότητα καφέ πλησιάζει αρκετά αυτή των επαγγελματικών μηχανών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Gkostas2007 είπε

Η μόνη περίπτωση που κλείνει δύσκολα το πορταφιλτερ είναι όταν βάζω παραπάνω καφέ, με αποτέλεσμα να κάνει αντίσταση. Στο 2πλο καλαθάκι πλέον βάζω μαξ 12-13gr καφέ και όχι 14 και δίνω λίιιιιιγη παραπάνω πίεση στο πάτημα για να δημιουργηθεί χώρος να κλείσει. Δεν νομίζω δλδ να είναι ελλαττωματικό. Γενικά πάντως για μένα είναι πολύ καλή μηχανή, με έχει βολέψει πολύ και η ποιότητα καφέ πλησιάζει αρκετά αυτή των επαγγελματικών μηχανών.

Δεν είναι καθαρά ο καφές ο λόγος που την δίνω, δεν έχω μόνιμο χώρο στην κουζίνα και αναγκάζομαι να την πηγαινοφερνω αλλά η αγορά της συνέπεσε με καταπόνηση της μέσης μου απο διάφορες εργασίες και έχω πόνους και δεν θα μπορώ για αρκετό καιρό να την χρησιμοποιήσω+ είμαι σε πολύ καλή διάθεση για πειραματισμούς οπότε καλύτερα να την πουλήσω τώρα που είναι καινούργια και στο μέλλον βλέπουμε, μπορεί να ασχοληθώ όταν θα είμαι καλύτερα οργανωμένος και ίσως με παραπάνω budget..Η αλήθεια είναι επίσης ότι με την νεσπρεσσο καλομαθα στην ευκολία/ταχύτητα τόσο καιρό και μου έπεσε λίγο "βαριά" η διαδικασία άλεσης, γεμίσματος, καθαριότητας ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Δεν είναι καθαρά ο καφές ο λόγος που την δίνω, δεν έχω μόνιμο χώρο στην κουζίνα και αναγκάζομαι να την πηγαινοφερνω αλλά η αγορά της συνέπεσε με καταπόνηση της μέσης μου απο διάφορες εργασίες και έχω πόνους και δεν θα μπορώ για αρκετό καιρό να την χρησιμοποιήσω+ είμαι σε πολύ καλή διάθεση για πειραματισμούς οπότε καλύτερα να την πουλήσω τώρα που είναι καινούργια και στο μέλλον βλέπουμε, μπορεί να ασχοληθώ όταν θα είμαι καλύτερα οργανωμένος και ίσως με παραπάνω budget..Η αλήθεια είναι επίσης ότι με την νεσπρεσσο καλομαθα στην ευκολία/ταχύτητα τόσο καιρό και μου έπεσε λίγο "βαριά" η διαδικασία άλεσης, γεμίσματος, καθαριότητας ...

Αυτό με το καθαρίσμα φίλε μου σε νιώθω. Και γω με Νεσπρέσο είχα καλομάθει, έβαζα κάψουλα, έβγαζε καφέ, εφτιαχνα και αφρογαλα στο αεροτσίνο και τέλος. Τώρα πρεπει να καθαρίσω την κεφαλή, να πλύνω το πορταφίλτερ κλπ. Απλά όπως και να έχει είναι άλλη ποιότητα καφέ της κανονικής εσπρεσιέρας. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...