Προς το περιεχόμενο

Άδεια, τέλη, ασφάλεια και ΚΤΕΟ εύκολα στο gov.gr Wallet μέσω του MyAuto


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Υπουργεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Υποδομών & Μεταφορών και το Υπουργείο Οικονομικών, προχώρησαν σήμερα σε κοινή ανακοίνωση σχετικά με την ενσωμάτωση πληροφοριών για τα οχήματα στο Ψηφιακό Πορτοφόλι Gov.gr Wallet

Ειδικότερα, μέσω της νέας υπηρεσίας με την ονομασία "MyAuto", οι πολίτες αποκτούν πρόσβαση από το κινητό τους στο σύνολο των πληροφοριών που αφορούν τα οχήματά τους. Ουσιαστικά πρόκειται για τον ψηφιακό φάκελο των αυτοκινήτων τους, με απλό και φιλικό τρόπο χωρίς γραφειοκρατία και επισκέψεις σε υπηρεσίες. Μέσω της νέας υπηρεσίας, επιτυγχάνεται "η απλοποίηση ζωής για τους πολίτες και η βελτίωση της καθημερινότητάς τους σε ό,τι αφορά τα οχήματά τους".

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, οι πολίτες μπορούν πλέον να δουν ενημερωτικά στοιχεία όπως άδεια κυκλοφορίας, τεχνικούς ελέγχους, τέλη κυκλοφορίας και ασφάλισης. Το επόμενο διάστημα, αυτά τα στοιχεία θα είναι διαθέσιμα και σε ελεγκτικές αρχές μέσω της πλατφόρμας AuditCar, ώστε να μην απαιτείται προσκόμισή τους. 

 

Αναλυτικά, διαθέσιμες στο Gov.gr Wallet είναι οι εξής πληροφορίες:

  • Στοιχεία αδειών κυκλοφορίας από τα Μητρώα του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών.
  • Στοιχεία τεχνικών ελέγχων οχημάτων – ΚΤΕΟ από τα Μητρώα του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών.
  • Στοιχεία καταβολής τελών κυκλοφορίας, ακινησίας και ιδιοκτησίας από τα Μητρώα της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων.
  • Εύρεση ασφάλισης οχημάτων από τα Μητρώα του Κέντρου Πληροφοριών του Επικουρικού Κεφαλαίου Ασφάλισης Ευθύνης από Ατυχήματα Αυτοκινήτων.

Ο  πολίτης μπορεί να βλέπει και να ελέγχει για κάθε όχημά του:

  • Τα στοιχεία της άδειας κυκλοφορίας
  • Αν έχει πληρώσει τα Τέλη Κυκλοφορίας
  • Αν το όχημα του είναι σε κίνηση ή ακινησία
  • Αν το όχημα του έχει κλαπεί
  • Το αποτέλεσμα του Τεχνικού Ελέγχου (ΚΤΕΟ) και την ημερομηνία του επόμενου ελέγχου. Ο πολίτης μέσω του Gov.gr Wallet θα λαμβάνει ειδοποίηση στο κινητό του, δύο εβδομάδες πριν τον επόμενο Τεχνικό Έλεγχο
  • Τα στοιχεία ασφάλισης του οχήματος

Η υλοποίηση έγινε από τα Υπουργεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Υποδομών & Μεταφορών, με τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, το ΕΔΥΤΕ και το Κέντρο Διαλειτουργικότητας να αναλαμβάνουν την τεχνική υλοποίηση και διασύνδεση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το gov.gr (taxis) είναι ότι καλύτερο έχει κάνει ποτέ το Ελληνικό κράτος (ίσως και το μοναδικό καλό). Ελπίζω σε κάποια χρόνια να μπουν εκεί μέσα ΟΛΕΣ οι δημόσιες υπηρεσίες και να μειώσουμε και το ελληνικό δημόσιο από προσωπικό ειδικά αυτούς που δεν ξέρουν ούτε πως ανοίγει ο υπολογιστής.

Και μετά ξύπνησα φυσικά.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 17
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TechnoState είπε

.... έχει λίγη δουλειά ακόμα, αλλά είναι σε καλό δρόμο:

 

Screenshot_2024-01-08-21-19-31-41_2645daad5236baa2dccc0c9548359a70.jpg

Επειδη δεν εχω οχημα στο αφμ μου, σου βγαζει επιλογη στο "+" πανω δεξια να προσθεσεις πληροφοριες αυτου? Απο οτι βλεπω, δεν εχει γινει ενημερωση ακομα η εφαρμογη σε android 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Diavolos666 said:

 και να μειώσουμε και το ελληνικό δημόσιο από προσωπικό ειδικά αυτό που δεν ξέρει ούτε πως ανοίγει ο υπολογιστής.

μπορω να πω οτι ειναι το πιο πετυχημενο αστειο που εχω ακουσει. θα πανε ολα ψηφιακα και το δημοσιο θα μεγαλωνει.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει στο κινητό μου εδώ και μήνες. Βάζω κωδικούς TAXIS και πηραιως και απλά κολλάει στο Επιβεβαίωση. Στέλνω στο support που έχει όλο ζητάνε για το τι ακριβώς πρόβλημα έχει, στέλνω, δεν απαντάνε στο ακριβώς πρόβλημα που εχω, γενική απάντηση παντα και αφού δεν λύθηκε πρέπει να ξανά στείλω από την αρχή, απλά γίνεται loop με αυτούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορω να πω οτι ειναι το πιο πετυχημενο αστειο που εχω ακουσει. θα πανε ολα ψηφιακα και το δημοσιο θα μεγαλωνει.

Και ομως, ειναι κατι που ουτε οι πιο προχω χωρες δεν το εχουν καν. Ειχε ερθει ο θειος μου τις προαλλες απο Αμερικα, και του εκανε εντυπωση που μπορουσα να το κανω αυτο (δλδ σε ελεγχο να δειξω το κινητο για διπλωμα κτλ). Δεν γινεται να αναφερομαστε σε ψηφιακα πορτοφολια για πληρωμες, αλλα να πρεπει να εχουμε χαρτια και ταυτοτητες πανω μας και αρα οπως και να εχει πορτοφολι

  

3 λεπτά πριν, xakerofxanthi είπε

Βάζω κωδικούς TAXIS και πηραιως και απλά κολλάει στο Επιβεβαίωση.

Στην τραπεζα εισαι επικαιροποιημενος?

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Επειδη δεν εχω οχημα στο αφμ μου, σου βγαζει επιλογη στο "+" πανω δεξια να προσθεσεις πληροφοριες αυτου? Απο οτι βλεπω, δεν εχει γινει ενημερωση ακομα η εφαρμογη σε android 

Μόλις ανέβηκε η νέα έκδοση στο Play Store.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Επειδη δεν εχω οχημα στο αφμ μου, σου βγαζει επιλογη στο "+" πανω δεξια να προσθεσεις πληροφοριες αυτου? Απο οτι βλεπω, δεν εχει γινει ενημερωση ακομα η εφαρμογη σε android 

Ναι, σωστά.... αριθμό κυκλοφορίας κ ΑΦΜ καταχωρείς... όπως ακριβώς κ με την κάρτα εισόδου στον δακτύλιο.

Η ενημέρωση του app έτρεξε νωρίτερα, σήμερα το απόγευμα σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, poulinos said:

μπορω να πω οτι ειναι το πιο πετυχημενο αστειο που εχω ακουσει. θα πανε ολα ψηφιακα και το δημοσιο θα μεγαλωνει.

Θα έχουμε έναν για να πατάει το κουμπί να ανοίξει ο υπολογιστής, έναν για να κουνάει το ποντίκι και έναν για το πληκτρολόγιο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, desertman είπε

Μόλις ανέβηκε η νέα έκδοση στο Play Store.

 

5 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Ναι, σωστά.... αριθμό κυκλοφορίας κ ΑΦΜ καταχωρείς... όπως ακριβώς κ με την κάρτα εισόδου στον δακτύλιο.

Η ενημέρωση του app έτρεξε νωρίτερα, σήμερα το απόγευμα σε μένα.

Οντως μολις εβγαλε update. lol

Edit: Το ιδιο σφαλμα και σε εμενα, αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω να βαλω το αυτοκινητο αφου δεν ειναι στο ονομα μου. Anyway, θα δειξει οταν το φτιαξουν

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...