Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Shared Web Hosting μετά το Hostgator


Warlord1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι πελάτης της ακατανόμαστης εδώ και 10 σχεδόν χρόνια. Μετά τις τρελλές αυξήσεις τιμών αλλα και το άθλιο support τους θέλω επιτέλους να πάω καπου φθηνότερα και με καλύτερο/πιο άμεσο support.

Οι απαιτήσεις μου είναι μικρές. 5 πολύ basic wordpress websites + 11 email accounts. O ογκος δεδομένων λόγω των email ξεφευγει λίγο και φτάνει τα 17GB (γυρω στα 16 ειναι μόνο τα email).

Θα προτιμούσα πάλι Shared πλάνο με unlimited domains/storage/emails και 2+GB RAM όπως έχω και τώρα στην Hostgator.

Από το webhosting reddit group είδα τα Knownhost, Nixihost, Zume και Krystal και βάσει των specs και το κόστος που ψάχνω κατέληξα σε Knownhost Professional στα 18ευρώ το μήνα.

Έχετε εμπειρία απο τον συγκεκριμένο host; Έχετε εναλλακτική πρόταση;

Διαβάζω πολύ καλά λόγια στο forum για την ελληνική CretaForce και ευχαρίστως να την προτιμήσω αλλά τα shared πλάνα φτάνουν μόνο μέχρι 5GB..

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν διαβάσεις τα forums του εξωτερικού, η Hostgator από τη στιγμή που εξαγοράστηκε από την "Endurance International Group" άρχισε να φθίνει πάρα πολύ σε ποιότητα και υποστήριξη. Ειδικά το τελευταίο διάστημα βλέπω σχεδόν καθημερινά posts στο εξωτερικό σαν το δικό σου.

Αν αποθήκευες τα email σου τοπικά με POP3, υπήρχαν πολλές λύσεις στην αγορά που θα μπορούσαν να σε εξυπηρετήσουν. Το να τα αποθηκεύεις με IMAP στον Server μπορεί να φαίνεται καλό γιατί συγχρονίζουν οι συσκευές, όμως ενέχει τον κίνδυνο να σβηστούν όλα τα emails από παντού σε περίπτωση παραβίασης ή λάθους.

Κάνε την έρευνά σου και σύγκρινε χαρακτηριστικά και κυρίως resources ως προς την τιμή.

Από τις ξένες εταιρείες που προανέφερες, η KnownHost είναι δεινόσαυρος στον κλάδο (από τους πολύ παλιούς) και έχω διαβάσει και άψογα reviews αλλά και αρνητικά (του τύπου: δεν με έδωσαν καμία σημασία). Από τις άλλες παίζει να έχω δει άλλη μία φορά την Zume ενώ τις άλλες δύο δεν τις έχω δει ποτέ (που πάτε και τις βρίσκεται ορισμένες... :) ).

Επεξ/σία από konet
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, konet είπε

Αν διαβάσεις τα forums του εξωτερικού, η Hostgator από τη στιγμή που εξαγοράστηκε από την "Endurance International Group" άρχισε να φθίνει πάρα πολύ σε ποιότητα και υποστήριξη. Ειδικά το τελευταίο διάστημα βλέπω σχεδόν καθημερινά posts στο εξωτερικό σαν το δικό σου.

Ναι τα γνωρίζω.

7 λεπτά πριν, konet είπε

Το να τα αποθηκεύεις με IMAP στον Server μπορεί να φαίνεται καλό γιατί συγχρονίζουν οι συσκευές, όμως ενέχει τον κίνδυνο να σβηστούν όλα τα emails από παντού σε περίπτωση παραβίασης ή λάθους.

Εντάξει έχει full account daily και weekly backups η Knownhost.

11 λεπτά πριν, konet είπε

Από τις άλλες παίζει να έχω δει άλλη μία φορά την Zume ενώ τις άλλες δύο δεν τις έχω δει ποτέ (που πάτε και τις βρίσκεται ορισμένες... :) ).

Καλά ούτε γω τις γνώριζα, απλά είναι recommended στο sidebar του webhosting reddit group :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Warlord1981 είπε

Εντάξει έχει full account daily και weekly backups η Knownhost.

Ναι, δεν διαφωνώ. Όμως και πάλι στηρίζεσαι στον provider ενώ το ιδανικό είναι να έχεις πάντα εσύ τουλάχιστον ένα τοπικό backup, ό,τι κι αν συμβεί στα διαδικτυακά.

Αν μπορώ να προτείνω εταιρεία εξωτερικού, χωρίς να είμαι affiliated ή οτιδήποτε άλλο, θα πρότεινα την FullHost. Αν θες επαγγελματίες, άτομα με ευγένεια, ήθος και κάποιον παλαιό στον χώρο από το εξωτερικό, προτείνω να τους ρίξεις μια ματιά. Έχω μιλήσει μαζί τους (χωρίς να είμαι πελάτης) και οι άνθρωποι με εξυπηρέτησαν άψογα χωρίς να έχουν τίποτα να κερδίσουν. Βίωσα αυτό που λένε "Καναδική Καλοσύνη".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, konet είπε

Ναι, δεν διαφωνώ. Όμως και πάλι στηρίζεσαι στον provider ενώ το ιδανικό είναι να έχεις πάντα εσύ τουλάχιστον ένα τοπικό backup, ό,τι κι αν συμβεί στα διαδικτυακά.

Έχεις δικιο, θα κανω ένα ticket μηπως υπάρχει η δυνατοτητα να κατεβάζω locally έστω τα weekly.

5 λεπτά πριν, konet είπε

Αν μπορώ να προτείνω εταιρεία εξωτερικού, χωρίς να είμαι affiliated ή οτιδήποτε άλλο, θα πρότεινα την FullHost. Αν θες επαγγελματίες, άτομα με ευγένεια, ήθος και κάποιον παλαιό στον χώρο από το εξωτερικό, προτείνω να τους ρίξεις μια ματιά. Έχω μιλήσει μαζί τους (χωρίς να είμαι πελάτης) και οι άνθρωποι με εξυπηρέτησαν άψογα χωρίς να έχουν τίποτα να κερδίσουν. Βίωσα αυτό που λένε "Καναδική Καλοσύνη".

Σε ευχαριστώ πολύ, φαινονται super, το Pro plan φαινεται μάλιστα ό,τι πρέπει με φοβερά resources, αλλά θα είμαι τσίμα τσίμα στα website/domain (5). Θέλω να έχω την ευχέρεια ανα πασα στιγμή να προσθέσω κανα δυο ακόμα.. Kαι το αμέσως επόμενο πλανο είναι πολύ πιο πάνω απτο budget.. 😕

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις διαμερισμό στα email από το υπόλοιπο hosting;

https://www.zoho.com/mail/zohomail-pricing.html

https://workspace.google.com/pricing.html

και άλλες πολλές.

και για φιλοξενία αφού είναι πολύ λίγα τα υπόλοιπα προτείνω την cretaforce.

https://www.cretaforce.gr/shared-hosting/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2024 στις 12:22 ΜΜ, Warlord1981 είπε

Ειμαι πελάτης της ακατανόμαστης εδώ και 10 σχεδόν χρόνια. Μετά τις τρελλές αυξήσεις τιμών αλλα και το άθλιο support τους θέλω επιτέλους να πάω καπου φθηνότερα και με καλύτερο/πιο άμεσο support.

Οι απαιτήσεις μου είναι μικρές. 5 πολύ basic wordpress websites + 11 email accounts. O ογκος δεδομένων λόγω των email ξεφευγει λίγο και φτάνει τα 17GB (γυρω στα 16 ειναι μόνο τα email).

Θα προτιμούσα πάλι Shared πλάνο με unlimited domains/storage/emails και 2+GB RAM όπως έχω και τώρα στην Hostgator.

Από το webhosting reddit group είδα τα Knownhost, Nixihost, Zume και Krystal και βάσει των specs και το κόστος που ψάχνω κατέληξα σε Knownhost Professional στα 18ευρώ το μήνα.

Έχετε εμπειρία απο τον συγκεκριμένο host; Έχετε εναλλακτική πρόταση;

Διαβάζω πολύ καλά λόγια στο forum για την ελληνική CretaForce και ευχαρίστως να την προτιμήσω αλλά τα shared πλάνα φτάνουν μόνο μέχρι 5GB..

Προσωπικά χρησιμοποιώ Namecheap (Shared Stellar Plus) (με EU server οπότε είναι +1$ / μήνα πιο ακριβό) και θεωρώ ότι καλύτερο έχω κάνει. 
24/7 τέλειο support για ότι και αν χρειαστείς
.
https://www.namecheap.com/hosting/shared/

image.png.200d724594d30f77055ca7f69dc230df.png

Έχω πολλά Webapp και Python Scripts (και 2 company websites, 5 επαγγελματικά email από eshops και 5 προσωπικά email) αλλά το bandwidth και τα resources που απαιτούν θεωρώ ότι είναι  αρκετά βαριά, παρόλα αυτά τρέχουν όλα όπως πρέπει. Έχω ένα average bandwidth 14Gb / month και έχω peak CPU usage λόγω webapps κάθε μία ώρα επί 10 λεπτά, και ποτέ δεν με "κρέμασε" ακόμα και όταν πιάνω 200%+ από το διαθέσιμο cpu usage. 

Πρώτη ανανέωση (πάντα είναι Promo)  68~71ευρώ (2 χρόνια) και τώρα έκανα την 2η ανανέωση στα  102ευρώ(για 2 χρόνια), κανονικά βγαίνει ~130ευρώ αλλά ΠΑΝΤΑ βγάζουν promo οπότε αν το έχεις κατά νου μπορείς να κάνεις ανανέωση με 20-30% έκπτωση.  Αν "μεταφέρεις" κάθε 2 χρόνια σε νέο πακέτο  τα πάντα τότε θα έχεις πάντα την τιμή Promo στα 68~71ευρώ.

Έχεις αυτόματο cloud backup όσο είναι κάτω από τα 25gb, έχεις κανονικά SSH access , Python support (εγώ αυτά τα 2 χρειαζόμουν και έψαχνα πριν χρόνια την πιο "φθηνή" λύση)

Edit: Η εμπειρία μου είναι με βάση τα παραπάνω που γράφω, εσύ έχεις περισσότερα Site οπότε κοιτάς αυτό το κομμάτι περισσότερο και εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να τρέχουν τα Webapps ΠΑΝΤΑ σωστά. 

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορείς να δεις και το digital ocean αλλά δεν έχει σέρβερς σε Ελλάδα :(

Σε ένα μόνο σέρβερ έχω 7 απλές ιστοσελίδες και η 1 είναι wordpress. Τα basic droplet δουλεύουν καλά άμα είναι μόνο απλές σελίδες και είναι φθηνά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2024 στις 2:08 ΜΜ, Warlord1981 είπε

Έχεις δικιο, θα κανω ένα ticket μηπως υπάρχει η δυνατοτητα να κατεβάζω locally έστω τα weekly.

Σε ευχαριστώ πολύ, φαινονται super, το Pro plan φαινεται μάλιστα ό,τι πρέπει με φοβερά resources, αλλά θα είμαι τσίμα τσίμα στα website/domain (5). Θέλω να έχω την ευχέρεια ανα πασα στιγμή να προσθέσω κανα δυο ακόμα.. Kαι το αμέσως επόμενο πλανο είναι πολύ πιο πάνω απτο budget.. 😕

 

VPS???? Αλλα εκεί έχεις το Server management.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συναγωνιστή,

 

Θα σου πρότεινα Hostinger Cloud Plans! Εγγύηση στην απόδοση και στην σταθερότητα. Επιπλέον το hPanel που παρέχουν είναι πολύ δυνατό και σου γλυτώνει χρόνο σε ένα μεγάλο εύρος διεργασιών. Ειδικότερα αν βρίσκεσαι σε WP Installations εκεί έχεις να κερδίσεις ακόμα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...