Προς το περιεχόμενο

Powerline, Mesh ή ethernet?


laxanoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα από τα 3 πράγματα που αναφέρονται στον τίτλο στο δίκτυο του σπιτιού και ψάχνω να βρω τι θα ήταν το ιδανικότερο για την περίπτωση μου.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει μια γραμμή οπτικών ινών της Cosmote ταχύτητας 300mbps με τον εξοπλισμό που προσφέρει η Cosmote.

Ως modem υπάρχει το Speedport το κλασικό το λευκό. Εγώ για να συνδέσω το PC μου(που είναι σε άλλο δωμάτιο) χρησιμοποιώ το mesh repeater της ίδιας της Cosmote. Σε θέμα ταχύτητας όλα είναι τέλεια και δεν χάνει απολύτως τίποτα. Αλλά όταν παίζω online υπάρχουν πολύ συχνά lag spikes που είναι ανεπιθύμητα, προφανώς. 

Σύντομα, επίσης, έχω σκοπό εκτός από online gaming να ξεκινήσω και live streams και σίγουρα αυτά τα lag spikes θα είναι εμφανή στην ροή.

Άρα πήρα την απόφαση να "επενδύσω" στην βελτίωση του δικτύου του σπιτιού.

 

Η πρώτη επιλογή, σίγουρα, είναι να πάω στην πεπατημένη και να τραβήξω καλώδιο ethernet από το σαλόνι που είναι το modem μέχρι το σημείο που θέλω να μεταφέρω internet, βάζω και ένα switch και μοιράζω δίκτυο σε όλες τις συσκευές που θέλω και είμαι κομπλέ. Τα κολλήματα είναι τα εξής. Νούμερο 1, είναι εμφανές και θα τρέξει κυριολεκτικά σε όλο το σπίτι το καλώδιο για να φτάσει εκεί που τον θέλω, και νούμερο 2, δεν ξέρω αν εκτός από τα καρφακια καλωδίων υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο για να τα "τρέξω" σε όλο το σπίτι και να φαίνεται κάπως όμορφο το καλώδιο.

Η δεύτερη επιλογή είναι να πάρω ένα mesh που να υποστηρίζει και καλώδιο ethernet, ούτως ώστε να το συνδέσω ασύρματα με το modem και να μοιράζω δίκτυο μέσω των ethernet του mesh. Εδώ όμως υπάρχει ο φόβος να γίνεται το ίδιο με αυτό που γίνεται με το repeater που έχω τώρα. Δηλαδή να υπάρχουν lag spikes. Σωστά?

Και η τρίτη επιλογή είναι το powerline με passthrough . Αλλά εδώ έχω κάποιους περιορισμούς. Ο πρώτος και κυριότερος είναι ότι δεν έχω πρίζες κοντά στο σημείο που θέλω δίκτυο και στο κοντά στο modem. Και τα 2 παίρνουν ρεύμα από πολυπριζα. Και έχω διαβάσει ότι powerline σε πολυπριζο είναι σχεδόν απαγορευτικό. Επίσης, έστω ότι βρίσκω άκρη και βρίσκω την άκρη και τα βάζω σε πρίζες. Ποιος μου εγγυάται ότι θα παίζει ρόλο η ταχύτητα στο max? Η ποιότητα των γραμμών ηλεκτρισμού του σπιτιού δεν παίζει ρόλο για το πόσο καλά θα παίζει το powerline και τι απόδοση θα έχει?

 

Ξέρω. Έγραψα σεντόνι. Όποιος μπορέσει και φτάσει μέχρι το τέλος, ζητώ την γνώμη σας και την βοήθεια σας για το πώς θα ήταν καλύτερο να προχωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώδιο σε πλαστικό καναλάκι πάνω από το σοβατεπί (χαμηλά στον τοίχο). Δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να σταθεί απέναντί του.

Σημείωση: Το Speedport εφόσον λειτουργεί σε γραμμή FTTH, είναι σκέτο Router. Αν δουλεύει σε γραμμή DSL, τότε είναι ταυτόχρονα Modem και  Router. Σε DSL χρειάζεται το Modem διότι έχουμε συγχρονισμό του σήματος, κάτι που δεν υπάρχει σε FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Καλώδιο σε πλαστικό καναλάκι πάνω από το σοβατεπί (χαμηλά στον τοίχο). Δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να σταθεί απέναντί του.

Σημείωση: Το Speedport εφόσον λειτουργεί σε γραμμή FTTH, είναι σκέτο Router. Αν δουλεύει σε γραμμή DSL, τότε είναι ταυτόχρονα Modem και  Router. Σε DSL χρειάζεται το Modem διότι έχουμε συγχρονισμό του σήματος, κάτι που δεν υπάρχει σε FTTH.

Κ' εγώ αυτό σκέφτομαι, αλλά στις γωνίες και στις κάσες των πορτών τι κάνεις? Και το κανάλι το κολλάς με διπλής όψης ταινία ή τρυπάς τοίχο?

 

Όσο για την σημείωση, έχεις δίκιο. Θυμόμουν ότι το ένα από τα 2 δεν χρειάζεται στην περίπτωση του FTTH και το έπαιξα κορόνα γράμματα χωρίς να το ψάξω να δω αν είναι το modem ή το router αυτό που χρειάζεται. Χαχαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαστικό αυτοκόλλητο κανάλι στο σοβατεπί και μικρή τρύπα 6-7 χιλιοστά ανά χρειαστεί για να περάσει σε άλλον χώρο  

Τα κασώματα και οι γωνίες στις πόρτες δεν είναι πρόβλημα. Κι εκεί παίζει περιμετρικά τους το καναλάκι.

Χωρίς κανάλι (λιγότερα έξοδα) χρησιμοποίησε κόλλα σιλικόνης ή ράβδους σιλικόνης αν έχεις πιστόλι θερμόκολλας.

Προτείνω το καναλάκι πάντως κι έχω εφαρμόσει σε διάφορες περιπτώσεις όλες τις επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jkoukos είπε

Πλαστικό αυτοκόλλητο κανάλι στο σοβατεπί και μικρή τρύπα 6-7 χιλιοστά ανά χρειαστεί για να περάσει σε άλλον χώρο  

Τα κασώματα και οι γωνίες στις πόρτες δεν είναι πρόβλημα. Κι εκεί παίζει περιμετρικά τους το καναλάκι.

Χωρίς κανάλι (λιγότερα έξοδα) χρησιμοποίησε κόλλα σιλικόνης ή ράβδους σιλικόνης αν έχεις πιστόλι θερμόκολλας.

Προτείνω το καναλάκι πάντως κι έχω εφαρμόσει σε διάφορες περιπτώσεις όλες τις επιλογές. 

απο που προτεινεις να ψαξω για καναλακια?  πρακτικερ και τα λοιπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπουδήποτε μπορεί να βρεις. Σε οποιοδήποτε ηλεκτρολογικό κατάστημα στην περιοχή σου ή σε μεγαλύτερα (π.χ. Καυκάς, Μεϊντάνης κλπ), σε Leroy Merlin ή Praktiker ή στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...