Προς το περιεχόμενο

Συνθεση νεου κουτιου εως 800€ για gaming χωρις οθονη..


lambros
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ,

Θα βάλω τα κομμάτια αύριο

Και μόλις βάλω το δίσκο θα κάνω benchmark.

Ποιο πρόγραμμα να βάλω;;

Στο bios έχω προς το παρόν default settings 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, lambros said:

Τα ανεμιστηρακια τα αφησα οπως δουλευουν με το reset και θα στειλω εμαιλ στην εταιρεια να δω πως συνδεονται στην μητρικη για να ρυθμιζω το φως απο το mb.

pc antoni.jpg

Στο πισω μερος του κουτιου,υπαρχει ενα καλωδιο για να το συνδεσεις πανω σε argb header της μητρικης.Απλα δεν θυμαμαι τι pin σχηματισμο ειχε και αν ηταν συνδεδεμενο με ανταπτορα η μονο του.Πρεπει να το κοιταξεις προσεκτικα.

Με γειες το pc. Το κουτι αν προσεξει κανεις,δεν ειναι δυσκολο να βαλει το υλικο μεσα,απλα αν υπαρχει full modular τροφοδοτικο,ειναι ακομη καλυτερα.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lambros είπε

Ευχαριστώ πολύ,

Θα βάλω τα κομμάτια αύριο

Και μόλις βάλω το δίσκο θα κάνω benchmark.

Ποιο πρόγραμμα να βάλω;;

Στο bios έχω προς το παρόν default settings 

 

Το userbenchmark είναι ένα από τα σύνηθες μαζί με το  performance test.

Έχοντας ανοιχτούς σένσορες για παρακολούθηση θερμοκρασιών με hwinfo.

Ανέβασε  αν θες screenshot με τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνθεση υπολογιστή με την βοήθεια του @nickol-us

Κουτί: Kolink Observatory MX Glass ARGB
Τροφοδοτικό: CoolerMaster 600W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Wired 80 Plus Gold (MPW-6001-ACAAG-NL)
Μητρική: Gigabyte B550 Gaming X V2 (rev. 1.4) Motherboard ATX
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων
Ψύκτρα: Arctic Freezer A35 A-RGB Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket AM4/AM5
Μνήμες: G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) / 3600
Δίσκος: SSD WESTERN DIGITAL WDS500G3X0E SN770 BLACK 500GB NVME PCIE GEN 4.0 X4 M.2 2280
Κάρτα γραφικών: Sapphire Radeon RX 6600 8GB GDDR6 Pulse

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας,

Παρελαβα τελικα το δισκο

https://www.e-shop.gr/ssd-western-digital-wds500g3x0e-sn770-black-500gb-nvme-pcie-gen-40-x4-m2-2280-p-PER.323650

SSD WESTERN DIGITAL WDS500G3X0E SN770 BLACK 500GB NVME PCIE GEN 4.0 X4 M.2 2280

 

Μπορω να τον βαλω στο slot M2B_SB  γιατι για να τον βαλω στο M2A_CPU μαλλον πρεπει να βγαλω την καρτα γραφικων 

Θα χασω τιποτα σε ταχυτητα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lambros είπε

Καλησπερα σας,

Παρελαβα τελικα το δισκο

https://www.e-shop.gr/ssd-western-digital-wds500g3x0e-sn770-black-500gb-nvme-pcie-gen-40-x4-m2-2280-p-PER.323650

SSD WESTERN DIGITAL WDS500G3X0E SN770 BLACK 500GB NVME PCIE GEN 4.0 X4 M.2 2280

 

Μπορω να τον βαλω στο slot M2B_SB  γιατι για να τον βαλω στο M2A_CPU μαλλον πρεπει να βγαλω την καρτα γραφικων 

Θα χασω τιποτα σε ταχυτητα???

Η πρώτη θύρα είναι  gen4 ενώ η 2η gen3.

Έχοντας gen4 cpu και nvme θα χάσεις τις μεγάλες ονομαστικές ταχύτητες του  nvme. Ίσως στη χρήση που κανείς να μην δεις ούτε να καταλάβεις πρακτική διαφορά αλλά θα υπάρχει.

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550-GAMING-X-V2-rev-10-11-12/sp#sp

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/1/2024 στις 2:26 ΠΜ, Chris2756 είπε

 Eμενα απο κουτια μου αρεσει τοσο απο φατσα, οσο κι απο λειτουργικοτητα, το Bequiet pure base 500DX rgb. Oσο για 6600 radeon = Sapphire και Sapphire = radeon, για μενα. Σκυλια μαυρα.

καλημέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω για το θέμα που λέτε για τις κάρτες γραφικών της AMD ότι rx 6600 radeon = sapphire και sapphire = radeon για σκυλιά μαύρα, εγώ επειδή είμαι σε φάση στησίματος καινούριου pc build επειδή θέλω να πάω σε radeon rx 6700 xt, rx 6800 xt ή ακόμα και rx 7000, να διαλέξω υλοποίηση sapphire ή ακόμα και οι άλλες υλοποιήσεις για τις συγκεκριμένες κάρτες γραφικών είναι αξιόπιστες? θέλω την αποψή σας και συγνώμη εαν ενοχλώ απλά θέλω ν;α πάρω κάρτα γραφικών να την κουμπώσω σε pc build που σκέφτομαι με MSI MAG B760 Tomahawk, I5-12600K, 32gb ddr5 6000mhz, 2tb nvme(για κύρια κάρτα με windows και office), seasonic psu 850w, έχω κουτί corsair obsidian 750d, με ακόμα 2 hdd 4tb/έκαστο 3.5'' για storage και ένα ακόμα ssd crucial bx500 2.5'' sata 3 για αποθήκευση, το χρησιμοποιώ για χρήση γραφείου, gaming κ.τ.λ.απλή χρήση, δεν χρειάζομαι απαιτήσεις για το καινούριο pc build

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panagossss13 είπε

καλημέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω για το θέμα που λέτε για τις κάρτες γραφικών της AMD ότι rx 6600 radeon = sapphire και sapphire = radeon για σκυλιά μαύρα, εγώ επειδή είμαι σε φάση στησίματος καινούριου pc build επειδή θέλω να πάω σε radeon rx 6700 xt, rx 6800 xt ή ακόμα και rx 7000, να διαλέξω υλοποίηση sapphire ή ακόμα και οι άλλες υλοποιήσεις για τις συγκεκριμένες κάρτες γραφικών είναι αξιόπιστες? θέλω την αποψή σας και συγνώμη εαν ενοχλώ απλά θέλω ν;α πάρω κάρτα γραφικών να την κουμπώσω σε pc build που σκέφτομαι με MSI MAG B760 Tomahawk, I5-12600K, 32gb ddr5 6000mhz, 2tb nvme(για κύρια κάρτα με windows και office), seasonic psu 850w, έχω κουτί corsair obsidian 750d, με ακόμα 2 hdd 4tb/έκαστο 3.5'' για storage και ένα ακόμα ssd crucial bx500 2.5'' sata 3 για αποθήκευση, το χρησιμοποιώ για χρήση γραφείου, gaming κ.τ.λ.απλή χρήση, δεν χρειάζομαι απαιτήσεις για το καινούριο pc build

Άκου, οι sapphire  στην κατηγορία των φτηνών υλοποιήσεων amd (βλ.pulse) δίνουν πραγματικά καλές θερμοκρασίες και λίγο θόρυβο.

Συγκριτικά μιλάμε πάντα με τον μέσο όρο του ανταγωνισμού και ως γενικό κανόνα. Αυτό φαίνεται παραπάνω στις κάρτες πάνω από 200w δηλαδή 6700xt, 6800, 6800xt, 7800xt κλπ. 

Μιλώντας πιο συγκεκριμένα όμως για τις 6000 έχω να πω ότι και η XFX και η powercolor δώσανε πολύ καλά φτηνά μοντέλα ( speedster για την xfx, fighter για την powercolor) αλλά και μεσαίας κατηγορίας κάρτες. Πχ red devil 

Για τις 7000 δεν έχω δει αρκετά μοντέλα να δουλεύουν  ακόμα για να έχω ολοκληρωμένη γνώση. 

Θα έλεγα να εμπιστευθείς τη sapphire αν βρεις, αλλά όχι να δώσεις παραπάνω από 20 ευρώ από τον ανταγωνισμό. Στη χειρότερη στείλε την κάρτα εδώ και θα σου πούμε για την υλοποίηση. Ίσως απέφυγε στην amd την φτηνή κατηγορία asus και msi. 

Με βάση το build που λες, στα 1440p θα έλεγα να πας για 7800xt ή 4070 super. Αλλιώς στα 1080p μπορείς ίσως να κινηθείς και λίγο πιο χαμηλά σε τιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 7:55 ΜΜ, nickol-us είπε

Μεγάλη η χαρά να βλέπεις προτάσεις να ολοκληρώνονται πόσο μάλλον να τις χαίρονται οι ιδιοκτήτες τους.

Καλά "λιωσίματα" (με ρέγουλα φυσικά :D ) στον πιτσιρικά σου!

Καλό θα ήταν να μας πεις τελικά τι μπήκε (ένα προς ένα τα κομμάτια) και επίσης καλό να τρέξεις κάποιο benchmark ώστε να βεβαιωθείς οτι ο υπολογιστής λειτουργεί στα "κανονικά" του επίπεδα, χωρίς κακές θερμοκρασίες κοκ.

Πολλοί για παράδειγμα ξεχνούν (αγνοούν) την ενεργοποίηση του xmp, χαραμίζοντας τις μνήμες τους και επιδόσεις.

Όσο για την οθόνη... έχει να κάνει με πόσα θες να "καθαρίσεις".

Το build προτάθηκε με γνώμονα τα 1080p και οι 27" είναι το μέγιστο όριο μεγέθους βάσει ανάλυσης και πυκνώτητας pixel.  Για πολλούς είναι και το σημείο αλλαγής ανάλυσης σε 2k.

Επειδή έστησα πρόσφατα για τον δικό μου πιτσιρικά ένα budget  pc απο τα δεύτερά μου, θα σου πω οτι δεν είναι απαγορευτικές(ούτε ιδανικές) οι 27"/1080p καθώς ήταν αυτό που ζήτησε και τελικά πήρε. Βλέπεις για τα μικρά, το μέγεθος είναι που μετράει, δεν έχουν κριτήρια ποιότητας.

Εγώ βρήκα σε καλή τιμή (~110€) την παρακάτω η οποία βγάζει 100hz και έχει πολύ τίμια οθόνη

https://www.skroutz.gr/s/47839281/LG-27MR400-B-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-me-CHrono-Apokrisis-5ms-GTG.html

Αν αρκεστείς στις 24" ή αν  έχεις υπομονή για προσφορές, μέχρι τα 150€ πιστεύω θα βρεις ένα μεγάλης συχνότητας (>=144hz) μόνιτορ.

Εγώ προσωπικά θα κοίταζα για va, όμως αρκετός κόσμος διαφωνεί μαζί μου.

Οπότε για τον πιτσιρικά σου θα έλεγα Ips/144hz(+)/ με ένα σχετικά καλό response time <=5ms.

Αν έχεις σκοπό να ανέβεις σε 2k ανάλυση (δε θα έχεις πρόβλημα για τα σχετικά μικρών απαιτήσεων παιχνίδια) ετοιμάσου να βάλεις το χέρι πιο βαθειά στην τσέπη

 

 

 

καλημέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, επειδή είδα ότι γνωρίζετε πολλά για οθόνες, επειδή πάω να φτιάξω καινούριο pc build προέρχομαι από socket AM3+ και πάω να φτιάξω καινούριο pc build σε socket 1700, θα ήθελα να σας πω ότι χρησιμοποιώ ένα tv-monitor 23'' ips led, το μοντέλο είναι 23MT55D-PZ παραγωγή του 2015, εαν θελήσω να πάω σε κάρτα γραφικών rx 6700xt-rx6800xt 12gb-16gb ή ακόμα και στην σειρά rx 7000 θα έχω πρόβλημα με την οθόνη που έχω ή θα πρέπει να αλλάξω και οθόνη να πάω σε καινούριο που να βγάζει 144hz ή165hz? η δικιά μου είναι 1920 X 1080 στα 60hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panagossss13 είπε

καλημέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, επειδή είδα ότι γνωρίζετε πολλά για οθόνες, επειδή πάω να φτιάξω καινούριο pc build προέρχομαι από socket AM3+ και πάω να φτιάξω καινούριο pc build σε socket 1700, θα ήθελα να σας πω ότι χρησιμοποιώ ένα tv-monitor 23'' ips led, το μοντέλο είναι 23MT55D-PZ παραγωγή του 2015, εαν θελήσω να πάω σε κάρτα γραφικών rx 6700xt-rx6800xt 12gb-16gb ή ακόμα και στην σειρά rx 7000 θα έχω πρόβλημα με την οθόνη που έχω ή θα πρέπει να αλλάξω και οθόνη να πάω σε καινούριο που να βγάζει 144hz ή165hz? η δικιά μου είναι 1920 X 1080 στα 60hz.

Κάθε άλλο από πολλά γνωρίζω για τις οθόνες.

Γνωρίζω τα περισσότερα στοιχεία, όμως δεν είναι τομέας που ασχολούμαι ή καλύτερα παρακολουθώ ιδιαίτερα.

Ουσιαστικό πρόβλημα δε βλέπω να υπάρχει. Η οθόνη έχει hdmi είσοδο, οι κάρτες γραφικών έχουν τουλάχιστον μια hdmi έξοδο, οπότε το μόνιτορ θα παίζει κανονικά όπως έπαιζε.

Τα "προβλήματα" (μεταφορικά και όχι κυριολεκτικά) που εντοπίζω είναι:

  • οτι οι κάρτες γραφικών που κοιτάς είναι αρκετά πιο δυνατές και δε θα τις αγόραζε κάποιος με τόσο βασικό 1080p μόνιτορ. Συνήθως αυτές οι κάρτες γίνονται pair με qhd μόνιτορ, είτε μόνιτορ υψηλότερων hz για πιο ωραία εμπειρία χρήσης
  • το μόνιτορ που έχεις είναι και τηλεόραση ταυτόχρονα. Δεν γνωρίζω τα specs του μα συνήθως οι tv έχουν μεγαλύτερο input lag απ'οτι τα "καθαρόαιμα" pc monitor. Αυτό βέβαια είναι κάτι που το έχεις και στην παρούσα κατάσταση, πρακτικά δεν θα αλλάξει κάτι σε αυτό τον τομέα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panagossss13 είπε

καλημέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, επειδή είδα ότι γνωρίζετε πολλά για οθόνες, επειδή πάω να φτιάξω καινούριο pc build προέρχομαι από socket AM3+ και πάω να φτιάξω καινούριο pc build σε socket 1700, θα ήθελα να σας πω ότι χρησιμοποιώ ένα tv-monitor 23'' ips led, το μοντέλο είναι 23MT55D-PZ παραγωγή του 2015, εαν θελήσω να πάω σε κάρτα γραφικών rx 6700xt-rx6800xt 12gb-16gb ή ακόμα και στην σειρά rx 7000 θα έχω πρόβλημα με την οθόνη που έχω ή θα πρέπει να αλλάξω και οθόνη να πάω σε καινούριο που να βγάζει 144hz ή165hz? η δικιά μου είναι 1920 X 1080 στα 60hz.

Ό,τι σου λέει ο @nickol-us ισχύει.

Απλά πρέπει να σου τονίσω ότι πρέπει να ζυγίσεις καλύτερα με προσωπική έρευνα και αυτά που σου είπαν παραπάνω το πόσα λεφτά θες να διαθέσεις για την χρήση που θα κάνεις στο pc.  Δες πόσο θα πάει το πακέτο οθόνη - κάρτα - τροφοδοτικό - επεξεργαστής σε 1440p και σε 1080p αντίστοιχα. Είναι μεγάλη η διαφορά και στην εμπειρία αλλά και στην τιμή. Ίσως είναι καλύτερα να κάνεις ένα νέο θέμα από την αρχή με όλο το build σου να σε βοηθήσουμε κατάλληλα για να μπορείς να πάρεις υπόψη όλες τις παραμέτρους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Κάθε άλλο από πολλά γνωρίζω για τις οθόνες.

Γνωρίζω τα περισσότερα στοιχεία, όμως δεν είναι τομέας που ασχολούμαι ή καλύτερα παρακολουθώ ιδιαίτερα.

Ουσιαστικό πρόβλημα δε βλέπω να υπάρχει. Η οθόνη έχει hdmi είσοδο, οι κάρτες γραφικών έχουν τουλάχιστον μια hdmi έξοδο, οπότε το μόνιτορ θα παίζει κανονικά όπως έπαιζε.

Τα "προβλήματα" (μεταφορικά και όχι κυριολεκτικά) που εντοπίζω είναι:

  • οτι οι κάρτες γραφικών που κοιτάς είναι αρκετά πιο δυνατές και δε θα τις αγόραζε κάποιος με τόσο βασικό 1080p μόνιτορ. Συνήθως αυτές οι κάρτες γίνονται pair με qhd μόνιτορ, είτε μόνιτορ υψηλότερων hz για πιο ωραία εμπειρία χρήσης
  • το μόνιτορ που έχεις είναι και τηλεόραση ταυτόχρονα. Δεν γνωρίζω τα specs του μα συνήθως οι tv έχουν μεγαλύτερο input lag απ'οτι τα "καθαρόαιμα" pc monitor. Αυτό βέβαια είναι κάτι που το έχεις και στην παρούσα κατάσταση, πρακτικά δεν θα αλλάξει κάτι σε αυτό τον τομέα

 

εδώ είναι τα χαρακτηριστικά του μοντέλου του tv-monitor που έχω https://www.tvsfaq.com/en/specifications/lg-23mt55d-pz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, panagossss13 είπε

εδώ είναι τα χαρακτηριστικά του μοντέλου του tv-monitor που έχω https://www.tvsfaq.com/en/specifications/lg-23mt55d-pz

Response time: 14 ms

Όπως σωστά είπα, απορώ που δε σε ενοχλεί...μάλλον όμως το έχεις συνηθίσει.

Ξαναλέω είναι κάτι που το βιώνεις ήδη, αν δε σε πειράζει τώρα, δε θα σε πειράξει στο νέο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panagossss13 είπε

καλημέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω για το θέμα που λέτε για τις κάρτες γραφικών της AMD ότι rx 6600 radeon = sapphire και sapphire = radeon για σκυλιά μαύρα, εγώ επειδή είμαι σε φάση στησίματος καινούριου pc build επειδή θέλω να πάω σε radeon rx 6700 xt, rx 6800 xt ή ακόμα και rx 7000, να διαλέξω υλοποίηση sapphire ή ακόμα και οι άλλες υλοποιήσεις για τις συγκεκριμένες κάρτες γραφικών είναι αξιόπιστες? θέλω την αποψή σας και συγνώμη εαν ενοχλώ απλά θέλω ν;α πάρω κάρτα γραφικών να την κουμπώσω σε pc build που σκέφτομαι με MSI MAG B760 Tomahawk, I5-12600K, 32gb ddr5 6000mhz, 2tb nvme(για κύρια κάρτα με windows και office), seasonic psu 850w, έχω κουτί corsair obsidian 750d, με ακόμα 2 hdd 4tb/έκαστο 3.5'' για storage και ένα ακόμα ssd crucial bx500 2.5'' sata 3 για αποθήκευση, το χρησιμοποιώ για χρήση γραφείου, gaming κ.τ.λ.απλή χρήση, δεν χρειάζομαι απαιτήσεις για το καινούριο pc build

 

8 ώρες πριν, tzavardin είπε

Άκου, οι sapphire  στην κατηγορία των φτηνών υλοποιήσεων amd (βλ.pulse) δίνουν πραγματικά καλές θερμοκρασίες και λίγο θόρυβο.

Συγκριτικά μιλάμε πάντα με τον μέσο όρο του ανταγωνισμού και ως γενικό κανόνα. Αυτό φαίνεται παραπάνω στις κάρτες πάνω από 200w δηλαδή 6700xt, 6800, 6800xt, 7800xt κλπ. 

Μιλώντας πιο συγκεκριμένα όμως για τις 6000 έχω να πω ότι και η XFX και η powercolor δώσανε πολύ καλά φτηνά μοντέλα ( speedster για την xfx, fighter για την powercolor) αλλά και μεσαίας κατηγορίας κάρτες. Πχ red devil 

Για τις 7000 δεν έχω δει αρκετά μοντέλα να δουλεύουν  ακόμα για να έχω ολοκληρωμένη γνώση. 

Θα έλεγα να εμπιστευθείς τη sapphire αν βρεις, αλλά όχι να δώσεις παραπάνω από 20 ευρώ από τον ανταγωνισμό. Στη χειρότερη στείλε την κάρτα εδώ και θα σου πούμε για την υλοποίηση. Ίσως απέφυγε στην amd την φτηνή κατηγορία asus και msi. 

Με βάση το build που λες, στα 1440p θα έλεγα να πας για 7800xt ή 4070 super. Αλλιώς στα 1080p μπορείς ίσως να κινηθείς και λίγο πιο χαμηλά σε τιμή. 

Έχω την 7800XT pulse και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Βασικά ήταν συνειδητοποίημενη αγορά ακριβώς για αυτά τα δύο χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Ναι είναι ελάχιστα πιο "αδύναμη" θεωρητικά μόνο αλλά παίζει σε κανονικές θερμοκρασίες και είναι αναλογικά ήσυχη.

Υπάρχουν και πιο δυνατές υλοποιήσεις αλλά αναγκαστικά κάνουν και περισσότερο θόρυβο. Κάποιες αρκετα περισσότερο.

Ο καθένας επιλέγει με τα δικά του κριτηρια.

 

Σε XFX έχω την XFX RX580 GTS XXX 8gb και αποδείχθηκε σκυλί αν και αγορασμένη ως refurbished. Οπότε η γνώμη μου είναι πολύ θετική και για αυτές αν και κάθε υλοποίηση είναι διαφορετική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...